Rekreacje Mikołajka

Tłumaczenie: Elżbieta Staniszkis
Cykl: Przygody Mikołajka (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
7,73 (2052 ocen i 49 opinii) Zobacz oceny
Les récrés du petit Nicolas
Legs

Seria zdobywająca ciągle nowych czytelników w różnym wieku. Na pięć zabawnie zilustrowanych książek składają się historyjki o szkolnych kolegach i rodzinie, śmiesznie opowiadane przez małego Mikołajka.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: www.nk.com.pl

chrispu | 2014-05-10

W mojej ocenie książeczka (dobór opowiadań) troszeczkę słabszy niż w innych. Tematem przewodnim jest to co robi Mikołajek i inne chłopaki poza zajęciami szkolnymi i wokół tego tworzone są sytuacje humorystyczne. Jednak nie wszystkie są jednakowo śmieszne. Tak jakby zabrakło pomysłu na kompletnie zaskakujące zakończenie w niektórych historyjkach. Ma się wrażenie, że gdzieś już to czytałem, że wie się jak się to skończy. I obrazków jest też stosunkowo niewiele.
Co mogę pozytywnie w książce wyróżnić (najwięcej jest w nich wg. mnie humoru) - najdłuższe opowiadanie ze wszystkich "Mikołajków" - "Mecz piłki nożnej" oraz "Różowy wazon z salonu" i "Defilada". Chociaż jak się posłucha Mikołajka z audiobooka to wszystkie wydają się niesamowicie śmieszne. I nie wiem czy to nie jest najlepszy sposób na ich "przeczytanie" .

Książniczka | 2014-09-05

Nieustannie mnie rozbrajają w tych opowiastkach cudownie nakreślone postaci, zarówno dzieci, jak i dorosłych - każdy ma swój wyrazisty charakter, nie ma osobowości nijakich i nudnych. Do moich ulubionych należy Rosół, ciągle na skraju wyczerpania nerwowego ( i nie ma co mu się dziwić...), Ananiasz, beksa i wrażliwiec, Alcest, który potrafi nawymyślać wychowawcy za rozdeptanie mu bułki, no i oczywiście jedyni w swoim rodzaju - Mikołajek i jego rodzice.

Kolejna porcja historyjek wciąż bawi i rozczula, może w tym tomie jest trochę mniej takich naprawdę zabawnych i zaskakujących, ale mamy tu też parę perełek, np. rozdział z różowym wazonem w roli głównej...

Książki o Mikołajku albo się uwielbia, albo nie. Ja je darzę ogromnym sentymentem, mimo że nie znałam ich jako dziecko, i z tego powodu jestem w stosunku do nich raczej bezkrytyczna. Nieodmiennie mnie bawią, odprężają i poprawiają mi humor.

Indestructible | 2014-06-08

Cykl książek o przygodach Mikołajka to, według mnie jedne z najlepszych książek dla rozpoczynających wędrówkę z czytelnictwem. W wieku kilku lat czytałam pierwsze dzieła Sempe i Goscinn'yego. Polecam je wszystkim, i tym małym i tym większym czytelnikom. Zawiera dużą dawkę humoru, można czytać je samemu, lub całą rodziną. Czasem, czytając po cichu wybucham śmiechem. Każda książka napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla każdego. Idealnie ukazują różne charaktery dzieci. Świetne, humorystyczne i sarkastyczne rysunki dodają uroku. Powracam do przygód Mikołajka, kiedy czuję się smutna, a wokół panuje kompletna nuda ! :) Polecam ! :)

maropla | 2014-02-24
Przeczytana: 21 lutego 2014

Nie czytałam "Mikołajka" jako dziecko, ale jestem przekonana, że niejeden dorosły dobrze się ubawi przy tych opowiadaniach. Psikusy Mikołajka i jego kolegów są nieprzewidywalne. Chłopaki wciąż się tłuką i za każdym razem uważają, że jest to super zabawa ;)

Tę część akurat wysłuchałam w interpretacji Artura Barcisia - rewelacja! :)

Magdalena | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane, BookAThon
Przeczytana: 05 lipca 2016

Właśnie przeczytałam drugi tom Mikołajka. Chciałabym dzisiaj skończyć całą książkę "Pierwsze przygody Mikołajka". Ale nie wiem, czy mi się uda. Póki co, przeczytałam 2 tomy na 5, które są w tej książce.

W drugim tomie Mikołajek nadal jest takim samym zabawnym dzieckiem, który potrafi się wpakowywać w kłopoty.

Więcej: http://msmagi18.blogspot.com/2016/07/bookathon-lato-2016_5.html

Woody | 2017-11-23
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Zabawne, świetnie napisane przygody Mikołajka i jego kolegów-łobuziaków :) Lubię ten cykl książeczek, świetne pozycje dla dzieci i dorosłych.

Piotr | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 marca 2014

Mikołajek - niezły z niego urwis, ale jak tu go nie kochać :)

Kern | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2017, Dzieci
Przeczytana: wrzesień 2017

Książeczka składa się z dwóch opowiadań o Mikołajku, tym znanym i lubianym dzieciaku z Francji.

Pierwsze jest świetne, zabawne, wciągające i o piłce (dla moich dzieci to duży plus). Gdzieś tam daleko jest też przesłanie wychowawcze, bez którego żadna zdawałoby się książka dla dzieci nie może się obyć.

Drugie opowiadanie jest zdecydowanie słabsze. Sam pomysł jest mocno eksploatowany (nowy kolega, z którym najpierw się sprzeczamy itp itd). Brak ciekawych zwrotów akcji a cały humor sprowadza się do prostackiego nazwania kogoś patałachem. Nieśmiertelne przesłanie aż wylewa się w końcówce co dzieciaki (i mnie) znudziło.

Jeżeli to książka z biblioteki to mocno polecam dla pierwszego opowiadania. Kupować nie warto.

Noise | 2013-01-20

Fantastyczna książka. Bardzo zabawna i naprawdę świetna. Mikołajek jest naprawdę super. Polecam!!! :D

xxgetuglyxx | 2013-02-21
Przeczytana: 2011 rok

Uśmiałam się jak to czytałam! Bardzo śmieszne!