Rekreacje Mikołajka

Tłumaczenie: Elżbieta Staniszkis
Cykl: Przygody Mikołajka (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
7,73 (2054 ocen i 49 opinii) Zobacz oceny
Les récrés du petit Nicolas
Legs

Seria zdobywająca ciągle nowych czytelników w różnym wieku. Na pięć zabawnie zilustrowanych książek składają się historyjki o szkolnych kolegach i rodzinie, śmiesznie opowiadane przez małego Mikołajka.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Adam | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Kontynuując cykl "przygód Mikołajka" przeczytałem cz.2 Książka - zbiór opowiadań wokół jednego tematu - wydaje mi się nieco ciekawsza niż cz.1. Wciąż jednak opowiadania stają się szybko wtórne, jakby o tym samym. Wciąż na okrągło tłumaczone jest kim są podstawowi bohaterzy. Jedno z opowiadań jest wreszcie trochę dłuższe i ciągnie się przez 3 rozdziały (wow!), a tak opowiadania nie trzymają żadnej fabuły względem siebie. Jest nieco spostrzeżeń "o rodzinie z małym dzieckiem", które odczytają tylko dorośli (na plus), za to mniej jest rozmarzonego i natchnionego Mikołajka. Jako dorosły oceniam 3/10.

Azaliż jestem zbyt dorosły na tę książkę i jej ocenianie więc oznaczam sobie tylko tę lekturę jako przeczytaną i wystawiam ilość gwiazdek najbliższą aktualnej średniej aby nie zepsuć "prawidłowej" oceny.

Bartosz Bugaj | 2018-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Dziś bawi znacznie bardziej niż podczas pierwszej lektury w czasach szkoły podstawowej.

Kapitalna książka dla dzieci, a przy tym arcydzieło komizmu - gwarantuję, że rodzice też nieraz będą się przy Mikołajku zaśmiewać do łez. Wraz z "Mikołajkiem" (posiadam wydanie dwutomowe) oraz "Mikołajkiem i innymi chłopakami" (tom IV) - ulubiona książka mojego dzieciństwa.

wkwiatki | 2018-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 24 lutego 2018

Urocza, przeurocza książka! Nie wiem tylko, czy na pewno nadaje się dla dzieci, bo choć to wszystko jest lekkie, to jednak nie świeci przykładem. Ale czyta się przednio, śmieje się po pachy, uśmiecha bez przerwy.

Krzysztof1993 | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Cóż, wydaje się, że odrobinę słabsza od "Mikołajek i inne chłopaki", którą jak dotąd zdołałem przeczytać, ale nadal świetna, szczególnie na obecny, ponury okres wprawiający niejednego człowieka w złe samopoczucie.

Woody | 2017-11-23
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Zabawne, świetnie napisane przygody Mikołajka i jego kolegów-łobuziaków :) Lubię ten cykl książeczek, świetne pozycje dla dzieci i dorosłych.

Arlett2000 | 2017-11-21

Świetna, jak cała seria o Mikołajku. Trzeba przeczytać, no bo co w końcu, kurczę blade...

Kern | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2017, Dzieci
Przeczytana: wrzesień 2017

Książeczka składa się z dwóch opowiadań o Mikołajku, tym znanym i lubianym dzieciaku z Francji.

Pierwsze jest świetne, zabawne, wciągające i o piłce (dla moich dzieci to duży plus). Gdzieś tam daleko jest też przesłanie wychowawcze, bez którego żadna zdawałoby się książka dla dzieci nie może się obyć.

Drugie opowiadanie jest zdecydowanie słabsze. Sam pomysł jest mocno eksploatowany (nowy kolega, z którym najpierw się sprzeczamy itp itd). Brak ciekawych zwrotów akcji a cały humor sprowadza się do prostackiego nazwania kogoś patałachem. Nieśmiertelne przesłanie aż wylewa się w końcówce co dzieciaki (i mnie) znudziło.

Jeżeli to książka z biblioteki to mocno polecam dla pierwszego opowiadania. Kupować nie warto.

Książka pomimo, że jest dla najmłodszych (żarty również) potrafi rozbawić dorosłego!

Gerard Waldowski | 2016-11-18
Przeczytana: 11 listopada 2016

161111 audio G9 N9
Pamiętam, że mama czytała nam "Mikołajki" na plaży :) Wówczas bardzo mi się podobało.
Teraz puszczam wersję audio w podróży autem swoim dzieciom i jeszcze bardziej mi się podoba :)
Szkoła nieco się zmieniła od lat 60 XX w., ale schematy nauczyciel - uczeń, rodzic - dziecko oraz relacje między kolegami niewiele :) Aktualne!