Ferdynand Wspaniały

Cykl: Ferdynand Wspaniały (tom 1) | Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom
Wydawnictwo: Polityka
geokuba

Kiedy na kanapie wyleguje się zwykły pies, przychodzą mu do głowy bardzo zwykłe myśli. "Dlaczego ta pchła nie daje mi spokoju?" albo "Ciekawe kiedy wyprowadzą mnie na spacer?". Kiedy jednak na kanapie leży ktoś taki jak Ferdynand, jego myśli są niezwykłe i odważne. "A gdyby tak stanąć na własnych nogach? Tylko dwóch? Pójść tam, gdzie nikt nie zawoła: Do nogi!". Niemożliwe, powiecie? Nie dla Ferdynanda! Więc wstaje i...
Zresztą przekonajcie się sami, czytając tę zabawną książkę Ludwika Jerzego Kerna, która została przetłumaczona na wiele języków, a także doczekała się ekranizacji i adaptacji teatralnych.

Ilustracje: Kazimierz Mikulski.

źródło opisu: Wydawnictwo Polityka, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2017-07-26
Przeczytana: kwiecień 2017

Mój nr 1 z dzieciństwa. Dla mnie arcydzieło z lat młodzieńczych. Ostatnio skusiłem się na przeczytanie ponowne...i znów stałem się młodym chłopakiem przeżywającym ponownie przygody tego niesamowitego psa :) Polecam jak i małym tak i dużym :)

letka82 | 2017-02-28

- Ferdynand...
- Wspaniały!
Od zawsze mam takie skojarzenie ile razy słyszę to niepopularne w dzisiejszych czasach imię.
Jako mama pięciolatki sięgnęłam po ta książkę. Byłam bardzo ciekawa jakie przygody ma pies z okładki. Niestety nie pamiętam czy już miałam do czynienia z tą lekturą. Ale posiadanie dzieci ma ten plus, że można spokojnie czytać literaturę dziecięcą bez obawy, że ktoś na nas dziwnie popatrzy!
Akcja dzieje się wczasach kiedy telefony wyglądały zupełnie inaczej, po ulicach jeździły dorożki a w hotelowej windzie był boy. Ach, co za czasy! Jest też okazja do porozmawiania z dzieckiem jak kiedyś wyglądał świat.
Przesympatyczny pies zapada w sen na kanapie i śni mu się, że stał się człowiekiem. Przygody jakie go spotykają wywołają uśmiech na twarzy czytelnika zarówno dużego jak i małego.

Roman Dłużniewski | 2016-12-08

To jest jedna z wielu książek z dzieciństwa, które na zawsze pozostały w pamięci. Ferdynand. Pies. A jak by to było jakby został człowiekiem ? Przekonajcie się i przeczytajcie książkę Kerna!!

Najlepsza z najlepszych książek dzieciństwa. Mogłabym czytać i czytać :)

bursztynowa | 2016-02-04

Czytałam tę książkę w dzieciństwie wiele razy. Była jedną z moich ulubionych.

Przemek | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Surrealistyczna opowieść o psie, który zapragnął zostać człowiekiem i w którym dzięki dobrze skrojonemu ubraniu ludzie nie rozpoznają psa. Jest w tej książeczce lekki obłęd, który przywołał u mnie skojarzenia do "Alicji w krainie czarów", choć jest to zapewne porównanie na wyrost.
Moim dzieciom (prawie 6 i 8 lat) bardzo się podobało.

"Ferdynand..." to jedna z wielu książek, które zapamiętałam z dzieciństwa. Gdy czytałam po raz pierwszy, byłam tak zaskoczona zakończeniem, że nie umiałam się pozbierać. Któż by się spodziewał? Ja, jako małe dziecko, myślałam najpierw, że historia opisana w książce jest prawdziwa. Byłam zawiedziona czytając zakończenie (delikatnie mówiąc). "Ferdynand Wspaniały" to już klasyk, i wart jest, by o nim pamiętać.

Gabi | 2015-04-25

Temu psu śni się, że żyje jak człowiek! Nawet kupuje garnitur!

Sojczix | 2015-04-02
Na półkach: Przeczytane, Tragedia
Przeczytana: 2006 rok

Chyba jedna z najgorszych książek jakie musiałam czytać w dzieciństwie. Idiotyzm, że coś takiego było za moich czasów (może dalej jest) lekturą 4 klasy podstawówki. Chyba ze sprawdzianu z tej lektury zarobiłam swoją pierwszą jedynkę w życiu, tak przynajmniej mi się wydaje. I była to końcówka roku, bałam się że zaniży mi to ocenę. Ale nie zmusiło mnie do skończenia tej idiotycznej książki, gdzie pewnego razu znudzony pies wstaje, zaczyna gadać i stwierdza, że pójdzie do krawca, do dentysty i polać balonem i Bóg wie co jeszcze. No istna masakra! Nienawidzę książek, gdzie zwierze ożywa, ogólnie książek gdzie cała akcja toczy się wokół jednego zwierzęcia. Boże, to takie nudne! Jest tyle rzeczy, które można napisać, a nie coś takiego.

Postanowiłam dodać ulubione książki z mojego dzieciństwa. I oto jedna z nich.