Powrót do Stumilowego Lasu

Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Return to the Hundred Acre Wood
Pistacia

Pierwsza oficjalna kontynuacja niezwykle popularnych książek dla dzieci, stworzonych w latach 20. XX wieku przez A.A. Milne’a: Kubusia Puchatka i Chatki Puchatka. Znów spotkamy naszych ulubieńców: Puchatka, Prosiaczka, Tygrysa, Kangurzycę z Maleństwem i Kłapouchego. Pojawi się także nowe, sympatyczne zwierzątko!

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

adata | 2016-11-02
Przeczytana: listopad 2016

„David Benedictus – pisarz i reżyser teatralny. Jego druga powieść ‘You’re a Big Boy Now’ została zekranizowana przez Francisa Forda Coppolę w 1966 roku. Prowadził program ‘Book at Bedtime’ w BBC Radio 4. Jest autorem serii audycji radiowych o Kubusiu Puchatku, w których Judi Dench występowała jako Kangurzyca, a Geoffrey Palmer jako Kłapouchy. Wiele lat czekał na zgodę spadkobierców praw do książek A.A. Milne’a na wydanie kontynuacji przygód Misia o Bardzo Małym Rozumku.”
D. Benedictus, Powrót do Stumilowego Lasu, Wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa, 2010, s. 219.
Dużą rzeczą dla mnie jest podjąć się kontynuacji książki o Kubusiu Puchatku - przygód, które przecież na stałe wpisały się do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Sięgając po tę książeczkę, ciekawa byłam zarówno pomysłu Autora jak i formy, jaką zamierzał nadać powstającej historii. Nie zawiodłam się. Ciepły, życzliwy klimat przewijający się przez strony książki, piękne ilustracje w klimacie Ernesta H. Sheparda...

naczynie_gliniane | 2010-06-23

Kiedy powstaje sequel jakiejś znanej, uważanej za wybitną, powieści, porównywanie z oryginałem zdaje się nieuniknione. Przede wszystkim pytamy, czy autor pozostał wierny pierwowzorowi. Mamy też własne wyobrażenia i oczekiwania, choć dość mgliste i nie do końca sprecyzowane, wedle nich oceniamy kontynuację. Zazwyczaj sequele wypadają słabo, a krytycy nie szczędzą cierpkich słów.

W przypadku Powrotu do Stumilowego Lasu jest nieco inaczej. Czytane przeze mnie recenzje są raczej pozytywne. Mimo że autorzy dostrzegają słabości kontynuacji, doceniają włożony w przygotowanie książki trud. Wszyscy cieszą się, że Krzyś powrócił, ale i że oni jako czytelnicy mogli powrócić do Stumilowego Lasu, który co prawda trochę się zmienił, ale nie aż tak bardzo. Myślę, że te pozytywne opinie biorą się z szeregu faktów. Wizerunek Puchatka został tak zniekształcony przez wytwórnię Disneya, że powrót do korzeni, do stylu Milne’a i Sheparda traktowany jest w kategoriach przywracania dobrego imienia...

Ervisha | 2015-03-12
Przeczytana: 01 marca 2015

Ponownie spotykamy się z Krzysiem, Puchatkiem, Prosiaczkiem, Kłapouszkiem i innymi mieszkańcami Stumilowego Lasu. Poznajemy również jego nowych mieszkańców. Nasi bohaterowie trochę dorośli, stali się dojrzalsi i inaczej patrzą na świat... Kubuś nie jest już tym samym "głupiutkim misiem" i wiele rzeczy już rozumie. Książka jest lekka i czyta się ją bardzo szybko.

Nie mogę powiedzieć, ze jest gorsza od tych napisanych przez A.A. Milne - jest po prostu inna. Mimo tego ja i tak pozostanę wielką fanką oryginału. Książki Milne mają "to coś", że chce się do nich wracać - tą głębie... są piękne w swojej prostocie, ponadczasowe i niezapomniane. Ta książka tego nie posiada

Guinevere7 | 2010-11-03
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2010

W mojej skromnej ocenie książka dużo lepsza lub porównywalnie dobra w odniesieniu do dwóch części autorstwa A.A. Milne.
Może dlatego, że Kubuś dorósł nieco i zmądrzał znacznie, a może to tylko moje wrażenie.
Dobrze, że Tygrysek nadal bryka :)

Nowe przygody w otoczeniu dobrze znanego Stumilowego Lasu, starzy znajomi oraz... nowe twarze ( czy raczej pysie).

Czyta się szybciutko, lekko, z myślą, że można stworzyć nieskończoną ilość kontynuacji kultowej bajeczki o Misiu O Małym Rozumku.

Polecam wiernym czytelnikom Kubusia i Chatki Puchatka, a także tym, którzy do tej pory nie potrafili przekonać się do zwichrowanej treści obu książeczek.

Ania | 2014-03-01

Pomimo, że jest to trzecia część przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół widać odstający charakter od poprzednich dwóch części. Nie chodzi tu więc o inne przygody bo Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka także różnią się tym od siebie bo gdyby tak nie było książki te były by nudne. Chodzi tu o język jakim zostały napisane owe dzieła. A różni się on w pierwszych dwóch częściach od trzeciej.

Kakunia | 2014-09-07
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

bałam się sięgnąć po tą książkę, ale jednak.
przeczytałam, i nie żałuję - polecam każdemu miłośnikowi Kubusia Puchatka i jego przyjaciół :)

Mandarynka | 2010-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Zapowiadała się bardzo ciekawie, ale po przeczytaniu dwóch czy trzech rozdziałów, boleśnie uświadomiłam sobie, że nikt nie dorówna A.A.Milne. Chociaż Benedictus bardzo się stara, to jak dla mnie jest to nieudana próba osiągnięcia ideału.

Spooky | 2011-03-11
Przeczytana: 11 marca 2011

Udana podróż w czasy dzieciństwa.
Autorom (pisarzowi jak i rysownikowi) udało się stworzyć klimat znany z dwóch powieści Milne'a.

Legs | 2010-10-03
Przeczytana: 03 października 2010

Jednak A.A. Milne to to nie jest.. Czuć różnicę, za dużo takich rzeczy z zewnątrz się wkradło - szkoła, wydra itp.. W Kubusiu Puchatku raczej byly niedopowiedzenia, albo sytuacje ponadczasowe, tutaj już tak nie jest. Jedyne co moim zdaniem udalo się autorowi zachować, to charakter Kłapouchego :)

esterwafel | 2012-09-25
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2012

Jest przyjemna, zachowana w klimacie poprzednich książek. Jednak mimo wszystko oryginalne książki Milne są niezapomniane i w tej niestety czegoś brakuje.

Nowy przyjaciel Kubusia Puchatka

W tym roku przypada 90. rocznica ukazania się pierwszego wydania książki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. W październiku fanów pluszowego niedźwiadka czeka miła niespodzianka: ukaże się autoryzowana kontynuacja jego przygód, a w gronie jego przyjaciół pojawi się nowa postać.