Życie Boba Marleya. Catch a Fire.

Wydawnictwo: Axis Mundi
Catch a Fire - The Life of Bob Marley
Angelika

Opowieść o przeznaczeniu, które musi się wypełnić. Życiu na Jamajce pełnym pasji i magii. Etiopii cesarza Hajle Selassjego. Podboju zachodniego świata przez jamajskie brzmienia. Historia muzyki reggae i filozofii rastafariańskiej. Pełna dyskografia Marleya i jego współpracowników. "Mój ojciec był biały, więc płynie we mnie krew Białych i Czarnych. Moja muzyka dociera do wszystkich, bo wypływa...

"Mój ojciec był biały, więc płynie we mnie krew Białych i Czarnych. Moja muzyka dociera do wszystkich, bo wypływa z mojego serca. Reggae jest rzeką miłości stworzoną dla tych, którzy wiedzą, czym naprawdę jest miłość." - Bob Marley

O tym, jak powstawała książka „Catch a Fire – Życie Boba Marleya” opowiadał nieżyjący już autor książki, Timothy White:

Odbyłem wiele wypraw na Jamajkę i do Anglii w latach 1975-1977 celem spotkania z Bobem, zobaczenia go w trakcie pracy w studio, zbadania jego ulubionych miejsc w Kingston i w okolicach Londynu, oraz dla odkrycia wielskiej strony Jamajki podczas gromadzenia materiału do sporego eseju historycznego do planowanej książki i dyskografii . W czasie tych wypraw przemierzyłem całą wyspę poznają i rozmawiając z przyjaciółmi i znajomymi Boba.

Regularnie prowadzone pogawędki i wywiady z Marley’em w latach pomiędzy naszym pierwszym bezpośrednim kontaktem w jego domu przy Hope Road 56 we wrześniu 1975 roku, a naszą ostatnią rozmową w pokoju hotelu Essex House na dwa dni przed jego zapaścią we wrześniu 1980 roku sugerują, że Bob był zadowolony ze swojej niezależności pozwalającej mu nagrywać muzykę stanowiącą unikalną hybrydę amerykańskiego rocka, funku i współczesnego folku.

Mimo rozlicznych wywiadów, rozmów i spotkań poza sceną, do jakich miałem dostęp w przeciągu wielu lat, nie umiałbym określić siebie jako przyjaciela Boba Marley’a. Po prostu pracowałem jako dziennikarz i moja przepustka oraz kontakty zawsze stanowiły moją przepustkę do tego świata. Bycie przyjacielem wiązałoby się z tym, że dana osoba bezinteresownie poświęcałaby mi część życia prywatnego ze wzajemnością. Co się tyczy Marley’a i mnie, oraz jego rodziny, przyjaciół i znajomych, po zakończeniu naszej pracy wszyscy powracali do swoich spraw.

/ojciec duchowy (i merytoryczny) Sławomir Gołaszewski/
/tłumaczenie piosenek: Michał Lubay Lubiszewski, Marta Szelichowska/
/korekta II wydania uzupełnionego: Elżbieta Makowska/

źródło opisu: http://axismundi.pl/

źródło okładki: http://axismundi.pl/1,14,Zycie-Boba-Marleya-Catch-a-fire

Piotr | 2011-12-18
Przeczytana: sierpień 2009

Jest to książka o której faktycznie trudno mi się wyrazić. Może wynika to z tego, że od lat słucham reggae, interesuje się tą jamajską kulturą i jestem Rastafarianinem - i przede wszystkim pod tymi pryzmatami oceniam tę książkę. Do czego zmierzam - Bob Marley został pokazany tutaj z niewątpliwie lepszej strony. Sama barwna biografia legendy muzyki, poprzedzona historią muzyki reggae i ruchu Rastafari zapoznaje nas nie tyle co z samym Bobem Marley'em, ale także i z sensem tej muzyki. Żałuję zaś, że mało uwagi zostało poświęconej wyskokom Marleya - w końcu książka mówi o 13 dzieciach, jednak zaznacza, że może być ich więcej i jego rodzinie. Autor książki bardzo szczegółowo opisał życie ikony reggae, rozpoczynając od narodzin, przeprowadzce do Trenchtown, pierwszych nagrywek, aż w końcu po wyrobieniu sobie renomy, europejskim tourze, przejście na Rastafari i śmierć. Czytelnik który nie słucha reggae, bądź nie interesuje się ogólnie muzyką, raczej nie sięgnie po książkę. Czytelnik,...

Cyfranek | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Autor zebrał niewątpliwie ogromny materiał faktograficzny i wykraczający poza fakty. Trudno jednak być dokumentalistą życia Boba Marley'a. Wyjaśnia to znakomicie jedno ze stwierdzeń zawartych w książce i doskonale trafia w sedno: na Jamajce nic nie jest faktem.
Tak więc o samym dorosłym i twórczym życiu muzyka w książce za wiele nie ma. A przynajmniej nie jest to większa część tekstu. Za to spore fragmenty poświęcono na wpół dokumentalistycznemu a na wpół literackiemu odtworzeniu dzieciństwa. Nieproporcjonalnie dużo też można przeczytać o atmosferze po śmierci Boba, o rozprawach sądowych i wydawnictwach płytowych jego dzieci. W książce pod tytułem "Życie Boba Marleya" spodziewałem się więcej jego samego, a mniej otoczenia. Ale czyta się dobrze pomimo kilkunastu błędów składu drukarskiego.

rasgrocek | 2015-04-25
Na półkach: Posiadam

Jedna z książek która przypomina mi moją przygodę z muzyką reggae i samym Bobem Marleyem. Mój pierwszy przewodnik po świecie rasta i tym co wydarzyło się w Kingston. Polecam każdemu, nie tylko miłośnikom muzyki i kultury Rastafarii ale każdemu kto chce poszerzać swoją wiedzę ogólną.

Wojak | 2012-09-16
Na półkach: Posiadam

Książka bardzo ciekawa, porusza nie tylko tematy związane z "Bobem" Marleyem i jego życiem, ale także dotyczy historii polityki panującej na Jamajce, ekonomii oraz problemach zwykłych ludzi. Po książkę sięgnąłem pewnie dlatego ze interesuje się muzyką reggae oraz kulturą jamajską. Także książkę polecam i zachęcam do nabycia.

Biały_Anioł | 2012-09-03
Na półkach: Chciałabym
Przeczytana: 03 września 2012

To były najbardziej magiczne strony jakie kiedykolwiek czytałam. Muzyka i Magia w tej książce przenikają się z historią i wierzeniami Jamajczyków. Przez pierwsze rozdziały z niecierpliwością oczekiwałam na dalszy ciąg, aby w końcu móc poznać historie Boba Marleya, poznać część jego legendy. Doczekałam się. Historia ta przesiąknięta jest magią i aby móc w pełni w niej uczestniczyć trzeba się otworzyć na to co nie można wyjaśnić racjonalnie. Na to co jest niewiarygodne i ulotne. Właśnie takie ulotne uczucie miałam, gdy opowieść zbliżała się do końca. Czułam niedosyt. A niedosyt powoduje, że czytelnik szuka dalej. I ja nie spocznę, aż nie poczuje przesytu.

Paweł Prokopowicz | 2014-07-01
Na półkach: 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

Całkiem wciągająca biografia najsłynniejszego muzyka reggae przedstawiająca nie tylko fakty z jego życia, ale także różne nadprzyrodzone przeżycia, magię i wierzenia. Można w to wierzyć lub nie, lecz z pewnością jest ciekawym dodatkiem do calej historii.

kanashiiookami snufkin | 2017-09-10
MrJoke | 2017-08-14