Książka o winylach

muzyka
POLVINYL Sp. z o.o.
2023-01-16
2023-01-16

Zacznę od pochwały. Na pewno dobrze, że ta książka powstała, bo wraz z renesansem winyli kolekcjonerzy zasługują na pozycję dotyczącą ich pasji. Poza tym warto kibicować self-publishingowi - fajnie, jak pasjonaci mają w sobie tyle wytrwałości, żeby taki projekt, pomimo wielu pewnie przeszkód, zrealizować. Za to brawa i szczere uznanie.

Sama książka jednak niestety przeciętna. Raczej skierowana do początkujących zbieraczy płyt. Dla osób z większymi kolekcjami nie ma tu za dużo ciekawych informacji, męczy odmieniany przez wszystkie przypadki argument o "magii słuchania płyt winylowych" - powtarzany nawet przez rozmówców autora, których spora część w sumie niewiele ciekawego ma o swoich winylach do powiedzenia.

Nie przekonuje też powoływanie się w kółko na te same, oklepane przykłady płyt The Beatles czy Pink Floydów. Z perspektywy kilkunastoletniego kolekcjonowania to dla mnie najlepszy dowód na to, że - paradoksalnie - nie jestem grupą celową tej książki.

Moim zdaniem brakuje w tej pozycji kompleksowego opisania zjawiska crate diggingu z bogactwem gatunków, które w tak dużej części je wypełniają. Takich jak funk czy soul, muzykę świata, reggae itd. W książce powinno znaleźć się też miejsce dla hip-hopu, którego można oczywiście nie lubić, ale który od początku jest w pewnym sensie hołdem dla płyt winylowych i bez którego być może dzisiaj nie byłoby aż takiej popularności winyli, a wraz z nią tych wszystkich coraz bardziej kolorowych reedycji.

Poza tym "czuć", że autor to bloger, a nie pisarz. Efekt taki, że przy dłuższej formie lektura nie wciąga, niektóre wątki opisane są lakonicznie, jest trochę "skakania" po tematach.

No i rozdział o blokchainie, NFT - wbrew temu, co pisze autor, nie jest potrzebny i na pewno stoi zbyt mocno obok winyli. Rozumiem fascynację tematem i przyjmuję dopatrywanie się w tym przyszłości muzyki. Ale to niekoniecznie równa się przyszłości winyli, a to jednak one są tematem książki.

Ta ostatnia część sprawia, że książka niestety wygląda jak PR-owy, a nie literacki projekt autora, zwłaszcza w kontekście jednej z informacji, że wraz z biznesowym doradcą opracowali sensowny plan odniesienia sukcesu w branży. I żeby nie było - serio trzymam kciuki i to, że książka to element tego procesu, to samo w sobie nic złego. Rzecz w tym, że to dość mocno rzuca się w oczy.

Sama książka jednak niestety...

Takiej książki w Polsce jeszcze nie było. Kompendium wiedzy o longplayach, które do tego świetnie się czyta. Ogromna dawka wiedzy, ale również ciekawostek, do tego przepięknie wydana. Pozycja obowiązkowa na półce każdego melomana!

Szczerze polecam melomanom w każdym wieku. Przeglądowo zebrany ogrom ciekawostek i faktów muzycznych, ukierunkowanych na ucieleśnioną formę muzyki-płytę winylową. Obowiązkowa pozycja dla początkujących i zaawansowanych entuzjastów winylowego renesansu.

Muszę dać 10/10 bo sam ja napisałem :) A w życiu nie wydałbym niczego, w co nie wierzę na 100% :) Licze na Wasze szczere oceny!

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Posiadane książki

Dodaj cytat z książki Książka o winylach