Kazik. Biała Księga

Wydawnictwo: Kosmos Kosmos
muzyka
MagicznyMarez

Jaki narkotyk pomógł Kazikowi rozwiązać nieodgadnioną zagadkę istnienia? Po jakim łapał największe doły? A jaki sprawił, że skóra płatami odchodziła z twarzy? Czym urzekła Kazika Uma Thurman? Dla kogo się spalał? I kto jest jego królewną? Do jakiej roboty przyjmowali go Wojciech Mann i Krzysztof Materna? Czy to on podłożył bombę w hotelu Hyatt? I dlaczego domagał się wypuszczenia Krakena? O...

Czym urzekła Kazika Uma Thurman? Dla kogo się spalał? I kto jest jego królewną?
O kim Emir Kusturica powiedział Kazikowi: Jego nie można zabić!? Kto bluzgał: Ty psie Lejdorfa!? I kto spałował Kazika oraz jego kolegów, krzycząc: Co, ludzie wam przeszkadzają?
W której klasie Kazik miał średnią trzy zero? Jakie filmy oglądał przerażony w sobotnie wieczory? I kto z jego kolegów twierdził, że w dwudziestotrzytysięcznym roku wszyscy ludzie będą mieli głowy zwierząt?
No i jak to się ma do piosenek? Wielkich przebojów, takich jak „12 groszy”, „Spalam się”, „Łysy jedzie do Moskwy”, „Dziewczyny”, „Ballada o kobiecie żołnierza”, „Maciek, ja tylko żartowałem”, „Cztery pokoje”, „Mars napada”, „Los się musi odmienić”, „Gdybym wiedział to co wiem”, „Bourbon mnie wypełnia”, „Polska płonie”, „100 000 000”, „Bagdad”, „Anusia”, „Idę tam gdzie idę”, „Singapur” czy „Piwko”. Ale też mniej znanych.
Nieznane fakty, anegdoty i opowieści z życia oraz solowej działalności Kazika. Inspiracje i wspomnienia kryjące się za wszystkimi – a jest ich blisko dwieście – piosenkami lidera Kultu, które ukazały się na płytach. W książce Wiesława Weissa, redaktora naczelnego miesięcznika „Teraz Rock” oraz autora rockowych encyklopedii, wielu innych publikacji na temat muzyki i powieści kryminalnej „Biała wódka, czarny ptak”.

źródło opisu: http://www.empik.com/kazik-biala-ksiega-weiss-wies...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/kazik-biala-ksiega-weiss-wies...»

Samson Miodek | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Dzięki tej książce, ja 38-latek cieszyłem się z Gwiazdki jak małe dziecko!

Niby nic dwa razy się nie zdarza, a jednak! Biała Księga Kazika jest tak samo rewelacyjna jak ta o Kulcie! To istna kopalnia wiedzy, nie tylko o Kaziku Staszewskim i jego solowych płytach, ale i o latach poskomuny. Bo Kazik to wyjątkowo inteligentny tekściarz-obserwator, takie sumienie narodu, i za te teksty właśnie cenię go najbardziej, On mnie wychował, sprawił że "zacząłem czytać ze zrozumieniem".
A sam Wiesław Weiss jest niedościgniony jako archiwista, autor, biograf, rozmówca... Czytałem już kilka książek o Kaziku Staszewskim, ale tylko książkom Weissa dałem 10/10.
Czekam na wydanie o moim ulubionym zespole (ever!) Kazik na Żywo!

Oczytany | 2018-01-14
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Wydana na początku listopada ubiegłego roku „Kazik. Biała księga” autorstwa Wiesława Weissa, jest długo wyczekiwaną kontynuacją rewelacyjnej książki „Kult. Biała księga czyli wszystko o wszystkich piosenkach” tego samego autora.
Wiesław Weiss urodził się w 1956 roku w Warszawie. Polski dziennikarz muzyczny. Debiutował w 1976 roku artykułem o zespole Queen. Do końca lat 70. współpracował z miesięcznikiem Jazz przemianowanym później na Magazyn Muzyczny. Jest współzałożycielem i redaktorem naczelnym miesięczników Tylko Rock (1991-2002) i Teraz Rock (od 2003). Opracował kilka pozycji książkowych dotyczących muzyki rockowej. Jego największym dziełem jest Encyklopedia Rocka. Wydał też trzy książki poświęcone muzyce i muzykom grupy Pink Floyd.
Kazik Staszewski urodził się 12 marca 1963 w Warszawie. Polski muzyk, wokalista i autor tekstów. Współzałożyciel i członek zespołów Kult, KNŻ, El Dupa i Zuch Kazik, występujący również solo oraz angażujący się w inne projekty muzyczne oraz...

yohn | 2018-01-11

Z "Białej księgi" dowiedziałem się o Kaziku więcej niż z innych książek o nim. Nawet takich ciekawostek, że uwielbia naleśniki z serem i... surówką z kiszonej kapusty, fascynują go kobiety z dużymi stopami (jak Uma Thurman), a jedynym narkotykiem, którego nie spróbował, jest heroina. Dla fana pozycja obowiązkowa. Zwłaszcza, że do książki dodana jest płyta z unikalnymi nagraniami. Jest wśród nich świetny bluźnierczy numer, który nigdy chyba nie mógłby się ukazać na "normalnej" płycie. Naprawdę się dziwię, że przeszedł tutaj.

markal | 2017-12-21
Przeczytana: 18 grudnia 2017

W zasadzie znalazłem w tej książce dokładnie to, czego się spodziewałem — opisane chronologicznie wszystkie solowe płyty Kazika z opisem każdej piosenki. Do tego są przedstawione kulisy powstawania, realizacji i wydania każdego albumu, a potem kręcenia teledysków, przy okazji których też się pojawia wiele ciekawych historii. W odróżnieniu jednak od „Białej księgi” poświęconej Kultowi, pomiędzy kolejnymi płytami są przerywniki, gdzie Kazik przedstawia swoje ulubione miejsca, zespoły, mecze, piosenkarki itp. Elementów biograficznych jest ogólnie sporo, wplecionych jako anegdoty przy poszczególnych piosenkach. Siłą rzeczy musiały się tam pojawić, bo jak się można dowiedzieć dużo tekstów było zainspirowanych w mniejszej lub większej części przez prawdziwe zdarzenia.
Autor dotarł do wielu osób które miały swój udział w powstawaniu płyt, w tym i tych, które dzisiaj są w niekoniecznie dobrej komitywie z Kazikiem. Są w wielu miejscach pokazane różnice zdań w pewnych kwestiach, jak...

mzubko | 2017-11-17

Świetne, szczegółowe omówienie solowego dorobku Kazika. Chociaż o niektórych piosenkach, takich jak "12 groszy", można już było sporo przeczytać w przeszłości (np. w "Machinie"), z "Białej księgi" dowiadujemy się wielu nowych szczegółów. Niektóre anegdoty są naprawdę smakowite, choćby te, które dotyczą narkotycznych doświadczeń Kazika. Fajnym pomysłem są rozdziały, w których Kazik opowiada nie o płytach i piosenkach, a o ulubionych miejscach w Warszawie, w Stanach czy na Teneryfie, ulubionych potrawach, pamiętnych walkach bokserskich i meczach piłkarskich i tak dalej. A do tego książka zawiera płytę z nieznanymi piosenkami. Trochę tylko szkoda, że te kawałki nie zostały w książce omówione!

paralos | 2017-12-27

Świetne uzupełnienie książki "Kult. Biała księga". Bardzo ciekawe omówienie wszystkich utworów z solowych płyt Kazika, sporo anegdot o nim niekoniecznie związanych z muzyką, mnóstwo unikalnych zdjęć. Czekam na kolejną pozycję poświęconą nagraniom z zespołami KNŻ, Buldog czy Kwartet ProForma.

Sebastian | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Jak dla mnie świetna książka opowiada o płytach kazika o muzyce do filmów do jakich kazik nagrywał o tenefyfie gdzie ma drugi dom o uzywkach i narkotykach i róznych ciekawych rzeczach z życia kazika . polecam

Łukasz | 2018-12-03
Przeczytana: 09 grudnia 2018