Miłosierdzie gminy

Okładka książki Miłosierdzie gminy Maria Konopnicka
Okładka książki Miłosierdzie gminy
Maria Konopnicka Wydawnictwo: Książka i Wiedza klasyka
51 str. 51 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1949-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1949-01-01
Liczba stron:
51
Czas czytania
51 min.
Język:
polski
Tagi:
starość niesprawiedliwość
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Konopnicka na cały rok. Wybrane wiersze Marii Konopnickiej. Maria Konopnicka, Marta Taraszkiewicz
Ocena 10,0
Konopnicka na ... Maria Konopnicka, M...
Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Ocena 6,1
Na jagody Maria Konopnicka, K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1457
1431

Na półkach:

Dość brutalny opis handlu ludźmi, obłudy, lekki pojazd na urzędników, bym rzekła. Nie lubię wrzucania wszystkich do jednego worka, tak jak np. polityków, ale rozumiem, co Konopnicka nam tu przekazać chciała. Niedawno czytałam "Chłopki" (fanką nie jestem),tam mieliśmy przykład tego, jak bardzo rodzice nie interesowali się swoimi dziećmi - tanią siłą roboczą, tutaj mamy sytuację odwróconą, jak to bardzo dzieci nie interesują się swoimi rodzicami, kiedy są już starzy. Może to te same dzieci, przeszło mi przez myśl. Nawet ich nie można winić. Czyta się szybko, niemniej, nie polecam, jest tyle ciekawszej literatury.

Wyzwanie czytelnicze LC marzec 2024: Przeczytam książkę literackiego patrona z lat 2020–2024 (6)

Dość brutalny opis handlu ludźmi, obłudy, lekki pojazd na urzędników, bym rzekła. Nie lubię wrzucania wszystkich do jednego worka, tak jak np. polityków, ale rozumiem, co Konopnicka nam tu przekazać chciała. Niedawno czytałam "Chłopki" (fanką nie jestem),tam mieliśmy przykład tego, jak bardzo rodzice nie interesowali się swoimi dziećmi - tanią siłą roboczą, tutaj mamy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
563
539

Na półkach: ,

#WYZWANIE LC2024
marzec

Jak to możliwe żeby w takim państwie jak Szwajcaria mogły odbywać się takie precedensy. Mianowicie, starzy ludzie, którzy byli już naprawdę w opłakanej sytuacji, którzy nie mieli się gdzie podziać byli licytowani w gminie. To przecież "miłosierdzie" dla tychy staruszków, gdyż dzięki temu będą mogli zaznac trochę spokoju.. Bzdura.. Oprócz rego, że nabywać otrzymywał za stara pieniądze, to później zazwyczaj jesz że był zapędzony do katorżniczej pracy. Brak szacunku dla starszych, i okropne wykorzystywanie..

#WYZWANIE LC2024
marzec

Jak to możliwe żeby w takim państwie jak Szwajcaria mogły odbywać się takie precedensy. Mianowicie, starzy ludzie, którzy byli już naprawdę w opłakanej sytuacji, którzy nie mieli się gdzie podziać byli licytowani w gminie. To przecież "miłosierdzie" dla tychy staruszków, gdyż dzięki temu będą mogli zaznac trochę spokoju.. Bzdura.. Oprócz rego, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
460
432

Na półkach:

Nowela opisuje proceder jaki miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku w Szwajcarii. Osoby starsze i niedołężne wystawiano na licytację. Kuntz Wunderli to 81-letni mężczyzna, który był tragarzem. Starzec próbuje zaprezentować się jako osoba silna i zdrowa, jednak upokarzająca procedura oględzin jego ciała nie pozostawia złudzeń. Na licytacji pojawia się syn Kuntza, ale nie decyduje się przygarnąć ojca. Wygrywa bezwzględny mleczarz, który proponuje najniższą kwotę, jaką będzie pobierał od gminy w zamian za "opiekę" nad starcem. Po zakończeni licytacji zaprzęga starca do wózka mleczarskiego.

Nowela opisuje proceder jaki miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku w Szwajcarii. Osoby starsze i niedołężne wystawiano na licytację. Kuntz Wunderli to 81-letni mężczyzna, który był tragarzem. Starzec próbuje zaprezentować się jako osoba silna i zdrowa, jednak upokarzająca procedura oględzin jego ciała nie pozostawia złudzeń. Na licytacji pojawia się syn Kuntza, ale nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
245
180

Na półkach:

O ile pozytywistyczne nowele zwykle umieszczone są na terenie któregoś z zaborów i poruszają ważkie tematy społeczne czy losy Polaków pod zaborami tak w "Miłosierdziu gminy" akcja umieszczona jest w szwajcarskiej gminie Hottingien. Jesteśmy świadkami licytacji starego człowieka Kuntza Wunderliego. Ludzie licytują kto weźmie go za mniejszą dopłatą od gminy. Jest to smutne i przerażające widowisko przypominające targ niewolników w którym licytowany człowiek staje się przedmiotem. Zwłaszcza gdy na licytacji pojawia się syn Kuntza, który nie decyduje się wykupić ojca.

O ile pozytywistyczne nowele zwykle umieszczone są na terenie któregoś z zaborów i poruszają ważkie tematy społeczne czy losy Polaków pod zaborami tak w "Miłosierdziu gminy" akcja umieszczona jest w szwajcarskiej gminie Hottingien. Jesteśmy świadkami licytacji starego człowieka Kuntza Wunderliego. Ludzie licytują kto weźmie go za mniejszą dopłatą od gminy. Jest to smutne i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3810
3752

Na półkach:

Współczesne horrory nie umywają się do grozy jaką wzbudzają pozytywistyczne nowelki. Powinna mieć ostrzeżenie że zawiera treści nieodpowiednie dla wrażliwych czytelników.

Współczesne horrory nie umywają się do grozy jaką wzbudzają pozytywistyczne nowelki. Powinna mieć ostrzeżenie że zawiera treści nieodpowiednie dla wrażliwych czytelników.

Pokaż mimo to

avatar
457
213

Na półkach: ,

Bieda na wsi doprowadza do sytuacji, że tytułowe "miłosierdzie" to ironia. Faktycznie chodzi o licytację starych , niezdolnych do pracy ludzi, których biorą do siebie Ci, którzy ich taniej wylicytują. Tak naprawdę chodzi o tanią pomoc domową, za dopłatą oczywiście. Nawet syn licytowanego nie zdecydował się wziąć starego ojca. Ostatecznie licytuje go lokalny "biznesmen" choć i tak wszyscy wiedzą, że zlicytowany, stary człowiek przy takiej pracy długo nie pożyje...

Ślad czasów, pozytywizm i naturalizm.

Bieda na wsi doprowadza do sytuacji, że tytułowe "miłosierdzie" to ironia. Faktycznie chodzi o licytację starych , niezdolnych do pracy ludzi, których biorą do siebie Ci, którzy ich taniej wylicytują. Tak naprawdę chodzi o tanią pomoc domową, za dopłatą oczywiście. Nawet syn licytowanego nie zdecydował się wziąć starego ojca. Ostatecznie licytuje go lokalny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1861
1861

Na półkach: ,

Taka tam nowelka, bez szału.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Taka tam nowelka, bez szału.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Pokaż mimo to

avatar
169
28

Na półkach:

Kolejna pozytywistyczna nowela, ale jakże sensowna. Twórczość Marii Konopnickiej sprawiła, że zakochałam się w pozytywiźmie, co jest dla mnie sporym szokiem, bo z tego co pamiętam w liceum nie przepadałam za literaturą tego nurtu. Widocznie do niektórych rzeczy trzeba po prostu dojrzeć ;) Żałuję, że wcześniej, zniechęcona właśnie przez szkołę, nie sięgałam po pozytywistyczne utwory, bo jednak teraz jestem w stanie dostrzec w nich więcej i wyciągnąć więcej mądrości.
,, Miłosierdzie gminy" to nowela o miłosierdziu, ale fałszywym, który jest tylko przykrywką pod którą można wyczyniać okropne rzeczy upodlające biednego człowieka i całkowicie odzierające go z godności. W imię chrześcijańskiego miłosierdzia dopuszczają się okrucieństwa, upokarzania starych i schorowanych osób, handlu tymi osobami, które następnie są dla nich tanią siłą roboczą.
Akcja toczy się w II połowie XIX w. w bogatej szwajcarskiej gminie Hottingen. W tej miejscowości nie można spotkać żebraków, ponieważ ludzi niezdolnych do utrzymania się, miłosierna gmina zabiera pod swoje skrzydła, by znaleźć im dom u ludzi, którzy skłonni byliby ich przyjąć za pewne pieniądze. Brzmi jak bajka, jednak rzeczywistość jest o wiele smutniejsza. Ci nędznicy, bowiem, wystawiani są na upokarzających licytacjach, podczas których zainteresowani mieszkańcy licytują w dół, co jest jeszcze bardziej uwłaczające biedakom, a następnie zostają tanią siłą roboczą, często źle traktowaną przez gospodarzy.
Centrum wydarzeń noweli to właśnie licytacja starca, który nie jest już najlepszego zdrowia. Jego sytuacja jest tym bardziej żałosna, że jego syn nie chciał go przyjąć bezinteresownie i sam uczestniczy w licytacji. Mieszkańcy wydają się dobrze bawić, jakby przyszli na przedstawienie, a nie byli świadkami okrucieństwa rozgrywającego się na ich oczach. Śmiechy i pogardliwe uwagi, które rzucają w stronę starca pokazują wręcz, że i oni przykładają rękę do tego nieludzkiego traktowania innego człowieka.
Sytuacja w której znajduje się starzec wzbudza w czytelniku wiele smutku, żalu i litości. Sprawia, że ma się ochotę zrobić porządek z tymi wstrętnymi ludźmi, których bawi ludzka krzywda.
Bardzo smutna historia, która niestety znów skłoniła mnie do zastanowienia się nad rzeczywistością. Jak wiele takiego fałszywego miłosierdzia jest na świecie? A może my czasami mniej lub bardziej świadomie dopuszczamy się właśnie takiego miłosierdzia?

Kolejna pozytywistyczna nowela, ale jakże sensowna. Twórczość Marii Konopnickiej sprawiła, że zakochałam się w pozytywiźmie, co jest dla mnie sporym szokiem, bo z tego co pamiętam w liceum nie przepadałam za literaturą tego nurtu. Widocznie do niektórych rzeczy trzeba po prostu dojrzeć ;) Żałuję, że wcześniej, zniechęcona właśnie przez szkołę, nie sięgałam po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
387
377

Na półkach:

Ciekawie napisane, można zanurzyć się w świat osoby starszej, która jest pozbawiona rodziny, a do tego jeszcze wystawiona niczym towar do nabycia, po przecenie.
Dobre do edukacji społecznej, o przemijaniu.

Ciekawie napisane, można zanurzyć się w świat osoby starszej, która jest pozbawiona rodziny, a do tego jeszcze wystawiona niczym towar do nabycia, po przecenie.
Dobre do edukacji społecznej, o przemijaniu.

Pokaż mimo to

avatar
257
107

Na półkach: , , ,

Bardzo krótka nowelka, niespełna 30 stron, formatu kieszonkowego.
Krótka, ale jak bardzo wymowna. Do powiedzenia kilku ważnych rzeczy nie trzeba pisać opasłych tomów. Wystarczy kilka stronniczek.

"Miłosierdzie gminy" opowiada historię Kuntza Wunderli, który był starszym człowiekiem. Nie mógł sam się utrzymywać, więc pomocą zajęła gmina. W gminie poszukiwali ludzi, którzy chcieli nająć pracowników, w zamian za utrzymanie. Najczęściej jednak były to osoby stare lub schorowane. Wystawiane zostawały na licytację. Wygrywał ten, kto zgłosił niższą cenę, którą miał otrzymywać za wzięcie biedaka.

Historia bardzo poruszająca i dająca mocno do myślenia. Miłosierdzie? Jakież tu miłosierdzie? To tylko ładne słowo i przygrywka.(W noweli, oczywiście). Tak naprawdę chodziło o pieniądze. Ludzie byli traktowani przedmiotowo, a nie tak jak powinni.

Mam tylko taki mały apel. Przeczytajcie!

Bardzo krótka nowelka, niespełna 30 stron, formatu kieszonkowego.
Krótka, ale jak bardzo wymowna. Do powiedzenia kilku ważnych rzeczy nie trzeba pisać opasłych tomów. Wystarczy kilka stronniczek.

"Miłosierdzie gminy" opowiada historię Kuntza Wunderli, który był starszym człowiekiem. Nie mógł sam się utrzymywać, więc pomocą zajęła gmina. W gminie poszukiwali ludzi, którzy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 042
  • Lektury
    123
  • Chcę przeczytać
    116
  • Posiadam
    110
  • Lektury szkolne
    33
  • Literatura polska
    28
  • Klasyka
    22
  • 2013
    15
  • Z biblioteki
    13
  • 2012
    13

Cytaty

Więcej
Maria Konopnicka Miłosierdzie gminy Zobacz więcej
Maria Konopnicka Miłosierdzie gminy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także