Miłosierdzie gminy

Wydawnictwo: Czytelnik
klasyka
Arek

Nowela opisująca fałszywość i cynizm urzędników. "miłosierdzie" trzeba tu pisać w cudzysłowie i małą literą. Pod pozorem właśnie tego "miłosierdzia" sprzedawani są starzy, chorzy, niepotrzebni ludzie do robót. Ale licytacja idzie w odwrotnym kierunku z wyższych cen spada się na niższe. Reakcje mogą być dwie. Pierwsza: litość nad starcami i poczucie niesprawiedliwości. Druga: wściekłość na tych nie powiem jakich "urzędników"

marcia | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

"Miłosierdzie gminy" pokazuje obraz XIX wiecznego społeczeństwa szwajcarskiego, które okazuje się okrutne i fałszywe.
Ponadto nie szanuje jego starszych członków i chce ich jak najbardziej wykorzystać.
Społeczeństwo szwajcarskie okazuje tylko pozorną dobroczynność i miłosierdzie, tak na prawdę to chce tylko zarobić.

Jest to bardzo dobrze napisana nowela.
Ciekawa fabuła, która potrafi wciągnąć i zainteresować.

Danway | 2011-12-08
Przeczytana: 1995 rok

Nowela Miłosierdzie gminy ukazuje w prosty i brutalny sposób, jak traktowano ludzi starszych, którzy przez pojęcie "miłosierdzie" traktowani byli jako żywy towar i tania siła robocza... Nawet w dzisiejszych czasach taka postawa oburza i bulwersuje... Ta nowela uświadamia nam, że człowiek potrafi być strasznie okrutny...

zglonowana nana | 2010-07-31
Przeczytana: czerwiec 2010

Wszystkie nowele Konopnickiej czyta się z bólem serca. Miała wieki dar do obrazowania rzeczywistości w sposób dobitny. Jej nowele wrzynają się w najgłębsze zakątki ludzkiego umysłu, ukazując przerażający, niesprawiedliwy świat pełen podziałów społecznych. "Miłosierdzie gminy" jest najbardziej brutalnym i przez to (moim zdaniem) najlepszym odzwierciedleniem ludzkiej natury, egoizmu, obojętności.

Ylienna | 2013-05-19
Przeczytana: 19 maja 2013

Przejmująca opowieść o okrucieństwie ludzi, ich zakłamaniu i fałszywym miłosierdziu, które nie opiera się na szczerej litości i woli pomagania, lecz na interesie, ''a co ja będę z tego miał??''.
Wzrusza za każdym razem, kiedy się to czyta... Magiczna.

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1996 rok

Konopnicka ukazuje w swojej noweli problem opieki nad osobami starszymi i niedomagającymi. Ludzie Ci trafiają do domów gospodarzy, którzy z kolei otrzymują od gminy pieniądze za opiekę nad nimi.
Niestety jak możemy zaobserwować to na przykładzie głównego bohatera Kuntza Wunderli gospodarze zamiast opiekować się nim wykorzystują go jako tanią siłę roboczą....

Goszka | 2016-06-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Konopnicka już tak ma – czegokolwiek nie napisze, człowiekowi robi się smutno na duszy. W "Miłosierdziu gminy" autorka poruszyła dwa tematy: jednym jest handel ludźmi w całej swojej okrutnej okazałości, drugim jest niesprawiedliwość starości. Przedmiotem licytacji w tej noweli stał się Kuntz, człowiek mający osiemdziesiąt dwa lata, słaby i wynędzniały, niezdolny do pracy, wymagający raczej opieki niż nowego zajęcia. Konopnicka dość zgrabnie na przykładzie licytujących ukazała egoistyczny przekrój społeczeństwa.

| 2014-03-08
Przeczytana: 01 marca 2014

Wbrew pozorom utwór ten nie opowiada tylko o strasznej historii starego człowieka i o problemie ludzi starych - istnieje głębszy sens, a mianowicie: czemu prawo często godzi się na zło i je respektuje. Prawo często niestety w ten sposób usprawiedliwia działania wielu osób, nie czują się one winnymi, burzy to ich moralność. Hmmm... Nowele Konopnickiej choć z pozoru proste, są o tyle ciekawe, że zawsze można w nich dojrzeć jakąś ogólną, głębszą, uniwersalną prawdę. :)

Angela21 | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Nowela przedstawia problem starości ludzi. Każdy boi się starości oraz tego, że będzie zalegał swoim dzieciom i będą musiały się nimi opiekować. Jednak w noweli starość jest pokazana okrutnie. Osoba starsza ma być sądzona w gminie i gmina ma płacić za to, że ktoś tą osobę weźmie? Po to są dzieci, żeby za darmo na starość opiekowały się swoimi rodzicami, którzy je stworzyli, wychowywali i dbali co jest bezcenne. A nie, że syn jak w tej noweli nagle się wycofuje, bo z ceny nie może dalej zejść więc niech ze starym dzieje się co chce. To jest po prostu straszne.

marychu5 | 2011-08-24

,,Nie słyszy śmiechu ludzkiego, nie słyszy nawet głosu pana radcy, który go na miejsce woła. Widzi tylko syna."

jusola | 2010-03-27
Na półkach: Przeczytane, W domu

Akurat chyba jedna z niewielu nowel Konopnickiej, które da się czytać