Gloria victis

2010-01-01
1947-01-01
46 min.
powstanie styczniowe mogiła powstańcza

Pozycja wywarła na mnie magiczne wrażenie, przepiękny język, kojarzący się z baśniami o wróżkach i wiekowych drzewach. Tymczasem jest to opowieść o klęsce ludzi, bardziej dobitnie nawet jednostki, wydającej się kroplą w morzu. Pytanie o sens wojny, znaczenie małych uczuć pomiędzy małymi ludźmi, co tak naprawdę jest bardziej honorowe i szczere? I jakie ma to znaczenie?

Krótka, jednak początkowo męcząca przez przydługawe opisy natury. Sam pomysł na przedstawienie treści lektury przypadła mi do gustu.

Świetne, bardzo mi się podobało. Historia opowiadana przez drzewa będące świadkami walk, do tego wspaniałe opisy natury pokazujące nastroje związane z sytuacją na polu bitwy. Opisy natury, wcale nie były męczące, a piękne, podkreślały emocje, zachowania drzew i nastroje w tym smutnym momencie.

Historię powstańczej bitwy drzewa opowiadają wiatrowi, by niósł tę opowieść w świat.
Piękne, poetyckie opisy, w których można się zatopić.

Nowelki wysłuchałam w formie audiobooka.

Piękne, poetyckie opisy, w których można się zatopić.

Nowelki wysłuchałam w formie audiobooka.

Tomik dobrych i bardzo dobrych opowiadań, na plus jest to, że w przeciwieństwie do współczesnych zbiorków w których często jest bardzo nierówny poziom i między dobre opowiadania wciskane są wypełniacze, tu mamy równy poziom, tematyka może komuś wydać się mniej ciekawa lub oldskulowa itd, ale literacko na Orzeszkową można liczyć, wszystko jest dopracowane.

Jestem w szoku jak bardzo mi się to podobało. Jak kiedyś widziała fragmenty tekstów Orzeszkowej to nie przepadałam za nimi. Natomiast teraz jak przeczytałam "Gloria Victis" jestem oczarowana! Uważam opisy przyrody za piękne, poetyckie, nie przeszkadza mi ich ilość, po prostu zatopiłam się w nich. Uważam, że to w jaki sposób jest prowadzone opowiedzenie historii jest piękne, drzewa jako narratorzy, cu do wne. Teraz już wiem, że pewnego dnia chętnie sięgne po "Nad Niemnem".

moim zdaniem orzeszkowa nalezy do jednych z bardziej niedocenionych polskich pisarzy... a wyobraźnie i fantazję to miała podziwu godną

Audiobook.
Trudno mi się tu doszukiwać lepszych i gorszych opowiadań w tym tomie który zawiera ich 8, hm właściwie to wszystkie jak dla mnie były przeciętne także nie mogę tu żadnego konkretnego wyróżnić.
To co napewno na plus to piękny język którym jest napisana ta książka ale u Orzeszkowej to standard i tak czy tak, jest to najsłabsza powieść tej autorki jaką miałem okazję odsłuchać.

Audiobook.

Mimo że wiem, o co chodziło autorce, nie rozumiem, jak można w tak dorosłym wieku pisać historię oczami drzew... Zabieg ten wnosi, że jedynie przyroda pamięta o bohaterach i jest jedynym nośnikiem informacji o bohaterach, ale dla mnie było to zbyt infantylne.

Większy poklask odnajdujemy w antropomorfizacji otaczającej przyrody, aniżeli w faktycznej warstwie fabularnej.

• Lektury
  • Lektury szkolne