Polski new look

Marginesy
2019-11-20
2011-01-01
ceramika sztuka sztuka użytkowa

Jedyne czego mi tu zabrakło... to wincyj zdjęć!

Jedyne czego mi tu zabrakło... to wincyj zdjęć!

Nowa, zmieniona i uzupełniona (wydanie 2019) kolejna okazja na powrót do przeszłości jakkolwiek dokonania polskiego wzornictwa ceramiki poddają w wątpliwość, czy ceramika zaprojektowana w okresie tzw. "małej stabilizacji" to faktycznie przeszłość. Żaden z tych projektów nie musiałby się wstydzić dzisiaj w czasach urabiania nas, że taniość jest naszym oczekiwaniem.

Jest w tej książce też materiał kompletnie odlotowy in plus rzecz jasna. Figurki z porcelany! Idę o zakład, że jest to istna Terra incognita (dla mnie na pewno). Okazuje się, że potrafiliśmy wytworzyć coś markowego, doskonałej jakości, formy i na wysokim E waloru estetycznego (w drugiej połowie lat 80-tych XX. wieku też potrafiliśmy z figurkami, ale były to postaci z Gwiezdnych Wojen, były to somizdaty materiałowe i kopie piracke, i jeszcze kopie kopii - Polska była jednym z największych piratów, ale to historia z Wojny Gwiazd).

Szukajcie więc u swoich rodziców, bo być może gdzieś w zakamarkach ich szaf i komód leżą zapomniane skarby.

Jest w...

Świetnie się czyta i ogląda. Ciekawie napisana i bardzo dobrze opracowana. Może być interesującą pozycją nie tylko dla pasjonatów ceramiką, ale dla wszystkich ludzi zainteresowanych historią polskiej kultury, a zwłaszcza jej powojennymi przejawami.
Gorąco polecam!

Gorąco polecam!

Jako osobie dorastającej w schyłkowym PRl-u ćmielowskie figurki, serwisy do kawy czy ozdobne patery wieszane na ścianach już zawsze kojarzyć się będą z unifikacją czy standaryzacją gustów mieszkaniowych minionej epoki. Tak samo jak meblościanka, która miała za zadanie eksponować wszystkie te, z wielkim trudem zresztą zdobywane cuda. Oczywiście „odrzucenie” to także forma „oswojenia”. Niechęć jaką żywiłem do reliktów „małej stabilizacji”, także tych drobnych, z biegiem czasu ustąpiła zaciekawieniu. Bo z dzisiejszego punktu widzenia to już jest pewien fenomen. Książka Banaś, znakomicie wydana i bogato ilustrowana, to może nie wprost próba odpowiedzi na pytanie o kulturową rolę ozdobnej ceramiki, co monograficzny przegląd najciekawszych realizacji, autorów, projektów. W tym sensie bardziej jest adresowane do kolekcjonerów, miłośników designu czy handlarzy „starociami” (mówiąc brzydko „pompuje rynek),aniżeli historyków sztuki, socjologów czy badaczy historii Polski Ludowej. Szata graficzna wydania sprawiła, że dodaję jedną gwiazdkę więcej! Tak trzymać Marginesy!

To perełka w moich zbiorach. 360 stron przyjemności. To nie tylko zachwycające zdjęcia ale także lekkie pióro autorki i nawet osoby niezainteresowane tematem z wielką przyjemnością zanurzą się w lekturze. Pani Barbara w ciekawy sposób opowiada o historii, przedstawia sylwetki projektantów, wyszczególnia fabryki, dzieli je pod względem wykonywanych produktów. Moim ulubionym rozdziałem był ten z figurkami co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Zawsze mówiłam nie łapaczom kurzu. Ale jak możecie zobaczyć po moich poprzednich postach uległam.
Książka jest rzetelnym opisem najznakomitszych projektów polskiego dizajnu. Jestem pod ich wrażeniem. Mieliśmy wspaniałe fabryki tworzące genialną sztukę użytkową. Z jednej strony duma. A z drugiej smutek że tylko kilku udało się przetrwać.
Byłam zaskoczona kiedy dowiedziałam się że komplet 4 filiżanek które kupiłam za 4 zł na Częstochowskim targu staroci jest częścią zastawy stołowej "Carry" z @porcelanacmielow projektu Wincentego Potackiego z 1959 .
Po przeczytaniu książki mam ochotę na więcej. Pozostał niedosyt ponieważ temat fabryk porcelitowych jest tu ledwie poruszony. Wiem że to pozycja która omawia wiele zagadnień. Gdyby autorka chciała bardziej wgłębić się w temat pewnie doszła by do 1000 stron i nadal byłoby mało. Jakkolwiek i taką książkę chętnie bym przeczytała.

Ciekawie przedstawione postacie zaangażowane w powstawanie polskiego Designu, ich dzieła, projekty.
W książce znalazło się również miejsce na przedstawienie tradycyjnie produkowanej ceramiki z różnych miejsc Polski.
Dużo zdjęć, opisów, estetyczny design samej książki.
Polecam!

Dużo zdjęć, opisów, estetyczny design samej książki.
Polecam!

Do rąk miłośników ceramiki trafiła niespotykana publikacja, która jest bogata w historię designu i kolekcjonerstwa. „Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.” autorstwa Barbary Banaś to wydawnicza perła, dla tych którzy kochają się w figurkach, paterach, popielniczkach, wazonach i wielu innych doskonałych przedmiotach z czasów PRL-u. Książka jest nową i uzupełnioną wersją pierwszej publikacji. Autorka jest pasjonatką i badaczką historii polskiego wzornictwa. Swą pasją dzieli się z nami na kartach tej publikacji. Publikacji jakże zamożnej w historię, lecz również fotografie, które cieszą oko, sprawiając, że doskonale wtapiamy się w klimat lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Czytelnicy, którzy żyli w tamtych czasach, mogą przypomnieć sobie designarskiego ducha tamtych lat. A Ci młodsi mają niebywałą okazję spojrzeć na to, jak one wyglądały. Mogą zobaczyć jakie przedmioty zdobiły mieszkania. Dziś świat wydaje cieszyć się minimalizmem. Dlatego warto spojrzeć wstecz i uraczyć się tymi widokami. Muszę przyznać, że są one fascynujące, a wiele z nich śmiało moglibyśmy wkomponować do obecnych czasów. Książka jest doskonałym kompendium wiedzy na temat rzemiosła artystycznego XX wieku. Bogato ilustruje historię i dokonania fabryk, w których produkowana była ceramika. Ceramika jakże piękna, urozmaicona ciekawym wzornictwem. Autorka dzieli się również wspomnieniami projektantów, ukazując ich biogramy i najciekawsze realizacje projektów. Ten kolekcjonerski przewodnik, nie tylko ucieszy miłośników tej sztuki, lecz każdemu z nas zapewni doskonałą zabawę w poznawaniu trendów jakie panowały w czasach PRL-u. Mówi się, że ten okres postrzegany był w szarych barwach. Jednak publikacja Pani Barbary Banaś rzuca na te czasy więcej kolorytu, czyniąc, iż mienią się one ciekawą paletą barw. Ukazane wzornictwo raczy nas swym pięknem, które sprawia, że chętnie taką ceramikę umieścilibyśmy w swojej kompozycji na półkach. Warto również na tej półce umieścić tę książkę, która niczym rodzinny album, przeniesie nas w wyjątkowy stan piękna i estetyki. A jeśli o estetykę chodzi, to ta publikacja jest jej najwyższym wyrazem. Bogactwo historii, piękna ukazanych przedmiotów to ogromny walor tej książki. A zapach jej farby drukarskiej… musicie poczuć to sami. Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Marginesy https://marginesy.com.pl/

• [Stan:] Posiadam
  • Kulturoznawstwo
  • Wzornictwo użytkowe

Dodaj cytat z książki Polski new look