Rok w ogrodzie

Okładka książki Rok w ogrodzie Dan Pearson
Okładka książki Rok w ogrodzie
Dan Pearson Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Natural Selection: a year in the garden
Wydawnictwo Literackie
2019-01-16
2019-01-16
Witold Biliński
Witold Biliński lifestyle

„Rok w ogrodzie” to właściwie dziennik ogrodowego życia, bo dla tego kto potrafi patrzeć na otaczającą nas przyrodę każdy dzień odkrywa coś nowego. Życie roślin, podobnie jak nasze, stale się zmienia. Autor w sugestywny i jednocześnie wysmakowany literacko sposób przedstawia rośliny wzrastające i kwitnące w kolejnych miesiącach roku, opisuje warte posadzenia odmiany, a także swoją pracę przy aranżacji ogrodów – własnej posiadłości oraz ogrodów klientów. Książkę można czytać jak powieść w odcinkach dopasowując się czasowo do opisywanej pory roku ( ja tak robiłam) lub jednym tchem jak opowieść z życia ogrodnika artysty. Trzeba tylko pamiętać, że klimat Polski, pomimo jego ocieplenia, to nadal nie jest ciepły morski klimat Anglii, stąd pewne przesunięcie wegetacji roślin.

Bardzo dobra. Duzo wiedzy praktycznej i jeszcze więcej opisanych roslin.

Bardzo dobra. Duzo wiedzy praktycznej i jeszcze więcej opisanych roslin.

Książke otrzymałam w prezencie i pokochałam ją.
Podzielona na dwanaście rozdziałów przypisanych miesiącom jest swoistym kalendarzem wydarzeń w ogrodzie. Myliłby sie ten, kto pomyślałby, że to jeden z wielu poradników, w których czyta się listę spraw do wykonania w danym miesiącu, czy porze roku. To zbiór krótkich felietonów na temat tego co autor w danym czasie w ogrodzie lubi, na co poleca zwrócić uwagę, co kojarzy mu sie z tym konkretnym okresem roku.
Można tę ksiażkę potraktować jako przewodnik, ale dla mnie zawarte w książce informacje, to bardziej inspiracja. Dodatkowo uważam, że nie jest to książka wyłącznie dla osób z żyłką do ogrodnictwa i posiadaczy ogrodów. To książka dla wszystkich, którzy od czasu do czasu potrzebują chwili wytchnienia, przeniesienia się w inne otoczenie (choćby tylko w wyobraźni). Pan Pearson jest projektantem ogrodów z wieloletnim stażem, który o ogrodzie pisze z pasją i miłością. Czytanie tej książki sprawiło mi ogromną przyjemność. Czytałam dość długo, ale nie dlatego, że czyta sie źle, ale po to by rozsmakowywać się w opisach ogrodów o różnych porach roku, wyobrażać sobie konkretne gatunki i odmiany roślin, opisywane wspaniałe krajobrazy. Żeby to robić musiałam mieć ciszę i spokój i dlatego nie czytałam tej książki byle gdzie i byle kiedy.
Polecam każdemu, kto choć trochę lubi przyrodę. Autor ma fenomenalny sposób pisania, który przenosi czytelnika do opisywanych miejsc i sprawia, że (jesli masz ogród),masz od razu ochotę wstać i ruszyć do pracy w nim. Ci, którzy ogrodu nie mają, też mogą się zainspirować, bo jest tu też sporo opisów uprawy roślin w donicach - dla każdego coś miłego!

Książke otrzymałam w prezencie i pokochałam ją.

Myliłam się. Myliłam się, że wzięłam do ręki typowy ogrodniczy poradnik do ręki. Nic bardziej mylnego. Już po kilku kartkach zatraciłam się w lirycznym sposobie opisywania cudów przyrodniczych, które dzieją się tuż pod naszymi nosami.

Przeczytałam niecodzienny poradnik, który w wyjątkowy sposób opisuje, jak opiekować się roślinami i wykorzystywać ich zbawienny wpływ. Od razu uprzedzę, że nie trzeba mieć  hektarów ziemi by urządzić swój wymarzony ogród. Już sam zielony parapet w bloku pomoże nam odkryć swoją nową pasję. Bo wiecie - nie chodzi o ilość, ale o jakość.

Dan Person odkryje przed nami wiele praktycznych wskazówek oraz pokaże jak zaraźliwy może być jego ogrodniczy entuzjazm i sposób, w jaki patrzy na rośliny.

Jak sugeruje sam tytuł, książka opisuje całe 12 miesięcy prac ogrodniczych. Każdy rozdział obfituje w dużą merytorykę i porady. Nawet zimą trzeba zadbać o wiele w ogrodzie. Bardzo do serca przypadła mi opisana przez Persona “idea spontaniczności”. Tutaj nie uchylę rąbka tajemnicy - sami odkryjcie, o co chodzi. Również zakochałam się w licznych plastycznych opisach poszczególnych etapów rozwoju ogrodu - moim zdaniem są cudownie liryczne.

Wiadomą rzeczą jest, że nie można oceniać książki po okładce, ale sama szata graficzna jest niezwykłym estetycznym przeżyciem. Uczta dla oczu!

Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku. Zwłaszcza teraz - na wiosnę. Czuję, że wiele osób po lekturze książki Dana Persona zasieje chociaż w jednej doniczce jakąś roślinkę. Ostrzegam, od tego się zaczyna pasja. :)

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Bardzo lubię pracować w ogrodzie. Ubrudzić sobie dłonie ziemią, poczuć jej zmieniający się w zależności od pory roku zapach. Podziwiać jak z małego nasionka kiełkuje nowe życie, które później syci oczy barwą kwiatów lub cieszy możliwością zbioru własnych plonów.

Dan Pearson to człowiek, który idealnie czuje i rozumie czym są dla ludzi rośliny, ogrody, natura. Stwierdziłam nawet dość kolokwialnie, że to taki ,, mój człowiek”. Dogadalibyśmy się, ponieważ on też potrafi zachwycać się drobnostkami, zatrzymać się i dostrzec to co każdego dnia oferuje nam przyroda. Książka urzekła mnie praktycznie od pierwszych stron gdzie znajduje się fragment o tylko pozornym bezruchu jaki panuje w ogrodzie zimą. Tak naprawdę każda pora roku tętni życiem i sposób w jaki autor pisze chociażby o nagich koronach drzew to utkany z precyzją obraz, który zatrzymuje ulotną chwilę na zawsze.

Książka została podzielona na dwanaście miesięcy, po kilka rozdziałów w każdym. Teksty te ukazywały się wcześniej w gazecie ,,The Observer”, myślę jednak, że dopiero zebranie ich w całość pozwala dostrzec, że rośliny to dla autora nie tylko praca, wyuczony zawód, ale przede wszystkim ogromna pasja i miłość. Razem z nim przemierzamy wszystkie pory roku, następujące po sobie barwy mienią się nam przed oczyma niczym w kalejdoskopie. Rok w ogrodzie to książka idealnie obrazująca to co czujemy w każdym miesiącu, ten udzielający się każdemu ogrodnikowi wiosenny pośpiech czy jesienną klęskę urodzaju. Dan Pearson pomiędzy zdania swojej opowieści wplótł też mnóstwo ciekawostek dotyczących roślin, ogrodniczych trików i sposobów, które mam w planach w tym roku wykorzystać.

Jedyne do czego można by się przyczepić to fakt, że nie jest to książka dla każdego. Autor posiada naprawdę rozległą wiedzę i ilość łacińskich nazw gatunkowych roślin może po prostu przytłoczyć i wprowadzić mętlik w głowie. Szkoda, by magia zapewniona przez opisy roślin, ich zapachów w letnią noc, która delikatnie i subtelnie wydobywa się ze stron została niedostrzeżona przez osobę zrażoną ilością gatunków, które trzeba sobie wyszukać w internecie, aby wiedzieć o czym mówi autor.

Podsumowując, Rok w ogrodzie to książka, która z jednej strony mnie zauroczyła, wywołała tęsknotę za pracami w ogrodzie i poczytywałam ją sobie z przyjemnością. Z drugiej strony pojawiły się zgrzyty, gdy lekturę przerywałam w celu poszukiwania zdjęć roślin, aby jak najlepiej zrozumieć autora i jego odczucia. A może chęć posiadania tych wszystkich gatunków w swoim ogrodzie sprawia, że nie jestem tak do końca usatysfakcjonowana? Musicie sami zastanowić się czy macie ochotę na taką książkę i czy chcecie uszczknąć nieco z tej magii, którą w swoich tekstach przekazuje autor.

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com

Dan Pearson to człowiek, który idealnie czuje i rozumie czym są dla ludzi...

Rok w ogrodzie jest cudnym przewodniko-poradnikiem, po roku w ogrodzie właśnie 🙂 Mamy tu nie tylko informacje o tym jak hodować rośliny, ale też mnóstwo zajmujących i uroczych opowieści o naturze – o jej dobroczynnym wpływie na nas ludzi. Książka urzekła mnie już na początku prostą, a jednocześnie elegancką okładką.
Sama miałam dobry kontakt z „ogródkiem” – nawet jednym ze wspomnień z dzieciństwa jest na wiosnę w marcu zapach „ruszającej” do życia ziemi i wypatrywanie przebijających się przez nią cebulek tulipanów. Z uporem maniaka sadzę też co roku na balkonie różne kwiaty i zioła. Coś magicznego jednak jest w tym „grzebaniu” w ziemi i patrzeniu jak z maleńkich nasionek czy sadzonek wyrastają różne piękności. Zgadzam się z tym, że przy uprawie roślin nie liczy się tylko ilość, ale i jakość.

Tytuł podzielono na dwanaście rozdziałów. W każdym z nich autor pięknym, plastycznym językiem opisuje zmiany zachodzące w przyrodzie w kolejnych miesiącach począwszy od stycznia, radzi co robić z roślinami, jak dbać o gród itd.

Będąc osobą spontaniczną, przychylam się ku radom Pearsona co do spontaniczności w ogrodzie, bo pasuje mi to bardzo.

Polecam nie tylko ogrodnikom

Sama miałam dobry kontakt z „ogródkiem” – nawet jednym ze...

Rok w ogrodzie to nie tylko poradnik, który podpowiada, jak hodować rośliny. To również niecodzienna opowieść o zbawiennym wpływie natury na człowieka. Każdy, kto kiedykolwiek sam dbał o kwiaty, zioła, krzaczki czy drzewka, wie doskonale, jak wielką satysfakcję sprawia uprawianie kawałka ziemi, nawet jeśli jest to tylko jej niewielki skrawek.

Dan Pearson doskonale wie, o czym pisze. Przed laty porzucił Londyn, by wyprowadzić się do malowniczego hrabstwa Somerset. Tam zajął się prowadzeniem liczącego osiem hektarów gospodarstwa, które przekształcił w prawdziwe królestwo.
Od lat Pearson zakłada piękne i oryginalne ogrody na całym świecie. Swoją wiedzą dzieli się podczas wykładów, w programach telewizyjnych oraz licznych dziennikarskich publikacjach i poradnikach.

Jego nowa książka Rok w ogrodzie to wielka gratka dla właścicieli działek, dużych ogrodów i małych ogródków, także takich, które mieszczą się w kilku lub kilkunastu donicach na balkonie. Bo przy uprawie roślin nie chodzi tylko o ilość, ale i jakość. Dlatego – zdaniem autora – lepiej hodować mniej, ale wydajniej i bardziej estetycznie, niż więcej, ale „na odczepnego”.

Rok w ogrodzie, jak sugeruje tytuł, podzielony jest na dwanaście rozdziałów. W każdym z nich Pearson opisuje zmiany zachodzące w przyrodzie, radzi, co robić z roślinami, gdyż nawet zimą można (i trzeba) zadbać o ich egzystencję, na przykład przycinając drzewa czy winogrona.
Gdy świat wita „druga córka roku”, czyli wiosna, w każdym ogrodzie i ogródku jest co robić. Od maja do września rośliny dosłownie buzują, niestety, robią to też chwasty, dlatego warto poznać najbardziej efektywne formy walki z tymi niechcianymi gośćmi.

Bardzo przypadła mi go gustu idea ogrodu naturalnego, spontanicznego, w którym nie rządzą takie absurdy jak symetria czy niewolniczy porządek.
W moim ogrodzie rośliny nieraz rosną sobie przypadkowo, bo akurat się wysiały albo zostały przeze mnie w pośpiechu posadzone (chociażby cebulki wiosennych kwiatów, które uwielbiam). Między krzakami porzeczek, które ostatnio rozrosły się wręcz nieprzyzwoicie, są u mnie warzywa, owoce, koper oraz egzotyczne perełki, które przywiozłam z europejskich podróży.
Dla jednych będzie to bałagan, dla mnie to jednak królestwo Flory, która nieraz jest wymagająca, ale odwdzięcza się wspaniałymi kwiatami, kolorami, zapachami i smakami.
Dlatego właśnie idea Pearsona, oparta na spontaniczności, jest mi szczególnie bliska.

Do plusów książki na pewno należą też plastyczne opisy – autor w niemal liryczny, barwny, oddziałujący na wszystkie zmysły sposób przedstawia poszczególne etapy życia ogrodu.
Jednocześnie jednak pisze prosto, przystępnie, komunikatywnie.

Niewątpliwą zaletą jest też elegancka, piękna szata edytorska.
Polecam wszystkim – nie tylko właścicielom ogrodów i działek. Jestem pewna, że po przeczytaniu tej książki niejedna osoba zasieje albo posadzi chociaż w kilku doniczkach jakieś roślinki.
Obserwowanie, jak coś rośnie, dojrzewa, a potem dodatkowo trafia na nasz stół, jest naprawdę fascynujące! W dodatku inspiruje, uspokaja i dostarcza wielu pozytywnych emocji. Skąd to wiem? Ano z własnego doświadczenia.

Dan Pearson doskonale wie, o...

"Rok w ogrodzie" to książka o tym, jak natura potrafi koić i leczyć duszę człowieka. Jak drobne nawet zmiany są w stanie dać szczęście i satysfakcję. Dan Pearson pokazuje również, że warto cieszyć się z nawet najmniejszych rzeczy

Dan Pearson omawia kolejne pory roku, kolejne miesiące, opisując co w tym czasie robi w ogrodzie i jakie zachodzą w nim zmiany. Autor pokazuje czytelnikowi, że prowadzenie ogrodu może być odskocznią od chaotycznej i głośnej codzienności, może być swoistym sposobem na medytację. Ponadto udziela on cennych wskazówek, dotyczących prowadzenia ogrodu i dbania o roślinki.

"Rok w ogrodzie" to opowieść o tym jak natura odwdzięcza się człowiekowi za jego troskę i dobroć. Autor pokazuje, że przyroda jest piękna i każda pora roku może być zachwycająca.

Ze swojego doświadczenia mogę się w pełni zgodzić z tym, co mówi autor. Praca w ogrodzie niesamowicie wycisza, pozwala się uspokoić, pozbyć złości, negatywnych emocji, zmęczyć się i oczyścić. Dodatkowo nic nie daje takiej satysfakcji jak widok kwiatów, które obserwuje się od samego nasionka, aż do pięknej, dużej rośliny, która zdobi ogród i cieszy serce.

Polecam tę książkę osobom, które kochają naturę i szukają sposobu na rozwijanie tego uczucia oraz tym, którzy marzą o swoim ogrodzie (nawet malutkim) i potrzebują motywacji oraz inspiracji. Jeśli chcecie poczytać o tym jak natura wpływa na człowieka, jak zmienia się z każdym miesiącem, to szczerze polecam wam "Rok w ogrodzie".

Wydanie jest przepiękne - twarda oprawa, piękne grafiki, a do tego zielona czcionka. Coś pięknego <3

Dan Pearson to znany brytyjski architekt krajobrazu, który ogrodnictwa uczył się w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew. Z pasją opowiada o ogrodach w programach telewizyjnych BBC, Channel 4 i Channel 5. Publikuje artykuły w ,,The Observer", ,,Daily Telegraph", ,,The Times" i ,,Gardens Illustrated".

Dwanaście miesięcy roku i zmiana pór roku znalazły odzwierciedlenie w książce ,,Rok w ogrodzie", w której Dan Pearson zawarł swoje ogrodnicze przemyślenia i działania. Jeden rozdział książki, to jeden miesiąc i kolejność prac w ogrodzie w tym czasie. Dan Pearson pokazuje, jak całoroczna praca w ogrodzie potrafi dostarczać przyjemności i zmusza człowieka do zwracania uwagi na to, co się dzieje tu i teraz. Choć cały cykl się powtarza, to w każdym tygodniu można odkryć kolejne etapy wzrostu roślin, kwitnienia, zawiązywania owoców... Za systematyczną pielęgnację rośliny odwdzięczają się bujnością, pięknem i owocami. Autor uważa, że w ogrodnictwie nie ma niczego tajemniczego i wystarczy umiejętnie obserwować oraz zauważać potrzeby roślin, a następnie reagować na te potrzeby. Z czasem ogrodnik zdobywa te umiejętności i pewniej działa. Ogród staje się pewnego rodzaju sanktuarium, gdzie łączą się przeżycia duchowe z fizycznymi. Myśli, które powstają w głowie autora podczas pracy w ogrodzie prowadzą do konkretnych wniosków i powstania notatek, a następnie artykułu. Pisanie pomaga mu zachować ulotne chwile i doświadczenia z ogrodu w żywej pamięci.

Swoją pasję do ogrodnictwa autor zaczął rozwijać już w wieku pięciu lat, gdy z ojcem budował staw w ogrodzie, a następnie obserwował wzrost i ewolucję jaka w nim zachodziła. Przez kolejne lata pomagał rodzicom w pielęgnowaniu ogrodu, a także zdobywał potrzebną wiedzę, która ukierunkowała jego przyszłą ścieżkę zawodową. W wieku dziesięciu lat przeglądał katalogi roślin i robił szkice, czytał książki o ogrodnictwie podczas, gdy jego rówieśnicy czytali książki przygodowe. Później przyszedł czas na szkoły ogrodnicze i studia w Kew, gdzie mieściły się Królewskie Ogrody Botaniczne. Po ich ukończeniu nadal doskonalił się w ogrodzie botanicznym w Jerozolimie, w dzikiej posiadłości Miriam Rotschild w Ashton Wold, w Norfolk Fens i w innych miejscach. Kiedy firma zajmująca się projektowaniem ogrodów, którą założył w wieku dwudziestu siedmiu lat, zaczęła się rozwijać osiadł w Londynie.

Dan Pearson w malowniczy sposób opisuje świat ogrodów i zachwyca się każdą rośliną. Pokazuje, że każda pora roku jest piękna, ma swój czar i niepowtarzalną barwę kolorów. W książce zawarł także praktyczne porady pozwalające stworzyć niepowtarzalny ogród. Publikacja oprócz treści zachwyca też szatą graficzną i starannością wydania. Serdecznie polecam ją miłośnikom ogrodów i przyrody:)

Dwanaście miesięcy roku i zmiana pór roku znalazły odzwierciedlenie w...

Mogłaby być cudowna, gdyby nie rażąco nieudolne tłumaczenie. Wielka szkoda. Oprócz tego wartościowa pod względem wiedzy o roślinach i z powodu inspiracji ogrodowych. Szkoda że jednak strefa klimatyczna nie ta.

• Ogród
  • Natura