Pod tym samym niebem

Okładka książki Pod tym samym niebem Katarzyna Kielecka
Okładka książki Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Lilka i Śliwa (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Lilka i Śliwa (tom 1)
Szara Godzina
2019-10-17
2019-10-17
9788366201415

Jak na lekką, świąteczna książkę to na prawdę przyjemna pozycja. Podobali ki sie bohaterowie a dialogi I o dowcipy były o dziwo autentyczne.

Książka bardzo dobra i szczerze ją polecam, nie tylko w okresie świątecznym. Zabawna i lekka, przyjemna lecz niosąca przekaz, napisana z humorem. Czyta się ją z uśmiechem na twarzy choć są w niej poruszone poważne kwestie. W codzienne życie wplatane są losy, historia babć Lilki z czasów wojennych, co jest bardzo interesujące.
Polecam.

Polecam.

Iście świąteczna okładka przygotowała mnie na coś innego. Książka jest raczej z tych smutnych, a spodziewałam się czegoś bardziej podnoszącego na duchu. Historia sama w sobie była nawet ciekawa, jednak główne bohaterki zupełnie popsuły mi przyjemność z lektury. Wydawały mi się egocentryczne i doszukujące się winy za złe rzeczy, które je spotykają w innych. Ciężko czytało mi się również dialogi między nimi.
"Pod tym samym niebem" zupełnie mi się nie spodobała. Oprócz irytujących bohaterek chyba nie zapadnie mi w pamięci za długo.

"Matka jest potrzebna nie po to, by usuwać dziecku głazy spod nóg, lecz po to, by wyposażyć je w wygodne buty i przekonać, że jeśli się postara, zdoła pokonać nawet najtrudniejszy szlak."

Dokładnie tak! Jestem niesamowicie wdzięczna swojej, że nie usuwała mi kłód ale pomagała budować schody. Dzięki czemu mogłam piąć się wyżej i zdobywać szczyty.

Głowną bohaterką książki "Pod tym samym niebem" jest Lilianna, która wiedzie szare życie zwykłej księgowej. Praca nie daje jej satysfakcji. Życie nie cieszy jak powinno, ale błyszczącą iskierką na ciemnym niebie jest córka.
Pewien grydniowy dzień zmienia życie bohaterki... List, który dostaje od ciotecznej babci, niesie za sobą pewne zmiany. Ale czy Lilka jest na nie gotowa?
Po książkę sięgnęłam z ciekawości, bo spodobała mi się okładka :) mam nadzieję, że jutro napisze Wam również o II części :)

Głowną bohaterką...

Lekka i przyjemna książka. Czasami mniej dynamiczna, czasami bardzo smutna, ale i momentami pełna radości i nadziei.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Mało tu świątecznej atmosfery i klimatu świąt. Akcja zaczyna się rozkręcać dopiero w połowie, wcześniej wieje zdecydowaną nudą. Czuję się rozczarowana.

Powieść obyczajowa, którą się fajnie czyta. Jak zwykle u autorki wątek dzieci. Wątek historii drugowojennej. Babcie, dziadkowie- ich losy. Trochę powierzchowne, bez głębi. Postać głównej bohaterki 4-5 cio letniej Neli jest bardzo sprzeczna.Kreowana jest na bardzo mądre inteligentne dziecko i nie pasują mi czasem jej "wypowiedzi'. Sama mam w tym wieku wnuczkę i trochę znaczenie słów już rozumie. Myślę, że stwierdzenia Neli zostały stworzone celowo aby wnieść humor. Książka lekka i przyjemna ale według mnie żadne arcydzieło. Lubię czasem taką pozycje przeczytać.

Dobra, wciągająca powieść obyczajowa, którą czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Jej główna bohaterka Lilka pracuje w jednej z suwalskich firm, samotnie wychowuje córkę, będącą owocem romansu ze swoim szefem, a obok niej trwa niezmiennie wierna przyjaciółka Kinga. Jej matka nie żyje, ojciec z młodszą siostrą wyjechał za granicę, pozostawiając ją pod opieką swej matki. Ale babcia Janka też zmarła niedawno i Lilka pozostała już sama. Kiedy niespodziewanie dostaje list z Łodzi od swej ciotecznej babki (siostry babci) uważa to za jakiś żart, zwłaszcza że wynika z niego, iż ma szansę na odziedziczenie domu i sporego majątku. Musi jednak przed świętami Bożego Narodzenia spotkać się ze schorowaną starszą panią. Kiedy wreszcie decyduje się na wyjazd, na miejscu okazuje się, że spadkodawczyni zmarła dwa dni wcześniej.

Obok bieżących życiowych problemów i perypetii Lilki poznajemy historię rodzinną, która wyłania się powoli z kolejnych listów nadchodzących z Łodzi, opisujących relacje sióstr i podłoże konfliktu, który nigdy nie został zażegnany, ich wojenne i późniejsze losy, poczucie winy i skrywaną tęsknotę. Ciekawa historia, fajnie wykreowane postacie bohaterów, wciągająca akcja; słowem dobra lektura na letnie popołudnia i wieczory.

Skoro autorka jest łodzianką i akcja miała rozgrywać się w Łodzi, to musiałam sięgnąć po tego audiobooka. Na Łódź czekałam niemal przez połowę utworu, ale czekało mi się przyjemnie – książka pełna ciepła i serdeczności, z poważniejszymi tematami w tle (wady wrodzone u dzieci, wątek z II wojny światowej, starość, samotność, choroba, grożące bezrobocie i in.). Znakomita lektorka, Mirella Rogoza-Biel potrafi -zmieniając głos – znakomicie oddać aktualny nastrój opowiadania.
Dobry styl autorki, wyraziście zarysowane postacie, dobrze skonstruowana akcja, mimo pozorów nieprzewidywalna, domieszka humoru – wyszedł z tego poprawiacz nastroju. Polecam Wam z całego serca. I sięgam po drugi tom.

Przyjemna książka w świątecznym klimacie. Z pozytywnym, optymistycznym zakończeniem. Chociaż zanim doszło do szczęśliwego finału główne bohaterki muszą rozwiązać wiele problemów i pokonać przeciwności losu.
Lilka i Śliwa to przyjaciółki od wielu lat. Pewnego dnia Lilka dostaje list od siostry swojej zmarłej babci. Starsza pani (Apolonia) nalega na spotkanie z nią. Zdradza, że chce jej w spadku zapisać swój dom.
Akcja książki toczy się współcześnie. Drugi wątek (wspomnienia Apolonii) toczy się przed i w czasie II wojny światowej. Tu poznajemy młodzieńcze losy Apolonii i jej siostry bliźniaczki (babci Lilki).
Książka przepełniona humorem, ciepłem, przyjaźnią. Zapewnia wspaniały relaks.

• Świąteczne