Znajda

Szara Godzina
2022-08-30
2022-08-30
Wieluń Łódź II wojna światowa historia współczesność powieść

Piękna, wzruszająca i nie pozbawiona dawki humoru. Cudowne połączenie fikcji z faktami, a przyjemnością, jak dla mnie, było móc się wizualnie wpleść w miejsca akcji. Czasami bolała, ale krzywda i cierpienie dzieci zawsze boli.

Jeżeli poszukujecie kawałka wyśmienitej literatury, który został dopracowany w najmniejszych detalach, jest bardzo emocjonalny, napisany z należytą dbałością zarówno o przebieg fabuły, jak i bohaterów, których obserwuje się z ogromnym zaciekawieniem, to bardzo polecam waszej uwadze ,,Znajdę”. Genialna powieść, która zachwyciła mnie pod każdym względem!

Na półkach: , , , , , , , ,

Jako wielunianka jestem zachwycona. Mnóstwo szczegółów zgadzało sie z tym co widziałam, co pamiętam z opowieści. Wspomniana ulica reformacka, mieszkałam tam ponad 20 lat. O ile o Westerplatte czy Warszawie pisano ciągle, tak Wieluń był zapomniany, mimo historii jaka się z nim wiąże. Jeden detal nie jest prawdziwy. Mianowicie odwiedziny prezydenta "co rok". Raz był Kaczyński i raz Duda. Ogólnie powieść wspaniała. Będę polecała.

1972

Piękna,smutna i poruszająca powieść ,choć na początku miałam z nią problemy.
Historia Tysi zmagającej się z niewiernym mężem nijak nie pasowała mi do opowieści z II wojny światowej,gdzie poznajemy losy rodziny Sitarzy. Trzeba dodać,że akcja powieści dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych-współcześnie i w okresie II wojny światowej.
Jednak w miarę czytania ,gdy Tysia poznaje uroczą starszą Panią historia zaczyna robić się coraz ciekawsza i bardziej klimatyczna. Na końcu wątki łączą się ze sobą i wszystko się rozjaśnia.
Jest to bardzo mądra książka o ludzkich dramatach,gdzie ofiarami były dzieci,o tęsknocie,miłości i nadziei.

Piękna,smutna i poruszająca powieść ,choć na początku miałam z nią problemy.
Jednak w miarę czytania ,gdy Tysia...

Na pewno warta przeczytania. Chciałam napisać recenzję bardziej ambitną, ale mam mały problem z tą książką. Na początku bardzo mnie wciągnęła i zauroczyła, byłam pewna, że wyląduje na półce " ulubione" jednak od pewnego momentu losy współczesnej bohaterki zaczęły mnie irytować jak i ona sama. Nie mogłam uwierzyć dlaczego autorka tak "zdziamdziła" kobietę współczesną, która była tak bezosobowa, która pozwala sobie wejść na głowe dosłownie wszystkim na okołoo a jednocześnie mieszać wątki trudne, pełne emocji, wyraźnych bohaterów i ich losów.

Historia Wielunia, Łodzi i rodziny Sitarzy - ok!
Historia Matyldy, Domisia i rodziców, bez których jej życie na pewno nie miałoby sensu - zdecydowanie nie! Czy te dwa światy koniecznie trzeba było połączyć? Przeczytajcie i oceńcie.

Historia Wielunia, Łodzi i rodziny Sitarzy - ok!

Wojenne losy rodziny Sitarzy widziane oczami dzieci. I współczesna historia Matyldy która w pewnym momencie połączy się z losami Lolka i Krysi. Całkiem niezla książka choć parę wad też by się znalazło ale przeczytalam z przyjemnością. Polecam.

Kolejna konfrontacja II wojny światowej i jej spadkobierców. Wieluń 1939. Rodzeństwo rozdzielone w czasie deportacji. Świadkowie śmierci całej rodziny, uciekinierzy z płonącej wsi, tułacze obozów. Brat do końca życia poszukujący siostrzyczki, która w czasie wywózki wpadła na tory. Kilkuletnia siostra odnaleziona i wychowana przez obcą rodzinę, znajda, która zapomina o przeszłości i żyje w nowej teraźniejszości.
Współczesność. W jaki sposób wpłynie na główną bohaterkę poznanie starszej kobiety handlującej szydełkowymi wyrobami?
Jak dwie historie się połączą?
Ciepła, wzruszająca historia.

To kolejna powieść Katarzyny Kieleckiej, która znalazła się wśród moich lektur. Wzruszająca, wywołująca wiele emocji, wspaniale łącząca fikcję literacką z trudną i bolesną historią wojenną dzieci, których los zawsze bardziej porusza. Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych - współcześnie i w okresie II wojny światowej.

Wraz ze współczesnym wątkiem, dotyczącym perypetii małżeńskich Matyldy, która w sylwestrową noc 2022 roku przyłapała na zdradzie swego męża oraz spotkaniem w podziemnym przejściu pani Zosi - uroczej staruszki, sprzedającej swoje wyroby rękodzielnicze, naprzemiennie poznajemy wojenne losy rodziny Sitarzy, a zwłaszcza rodzeństwa Lolka, Krysi i Mirki.

Wraz ze zbombardowaniem w dniu 1 września 1939 roku Wielunia przez niemieckie samoloty, beztroskie dzieciństwo sześcioletniego Lolka i jego sióstr dobiega końca. Schronienia rodzina Sitarzy postanawia poszukać u krewnej na wsi. Jednak i tam po pewnym czasie przestaje być bezpiecznie; Lolek i Krysia w drodze do obozu zostają rozdzieleni. Dziewczynkę, która spadła z peronu oszczędza niemiecki żołnierz, a ratują przypadkowi ludzie. Od tej pory staje się Znajdą. Czy niezrealizowana obietnica dana przez Lolka siostrze, że zawsze będzie się nią opiekował i nigdy jej nie opuści, będzie go prześladować do końca życia, czy będzie szukać siostry?

"Znajda" to bolesna i prawdziwa odsłona historii, która ukazuje rzeczywistość tamtych lat, przeżycia i dramaty najmłodszych ofiar wojny, ich strach, samotność, traumy. Książka opowiada też o istniejącym obozie dla dzieci, jaki działał w Łodzi, miejscu które było prawdziwym ziemskim piekłem, o istnieniu którego nigdy nie powinniśmy zapomnieć. Bo jak mówi autorka: "Dzieciom, które dotknęło piekło wojny, należy się nasza pamięć, niezależnie od tego, czy straciły wtedy życie, czy dźwigały swoją traumę aż do starości".

Polecam z całego serca, bo to powieść, która zarówno wzrusza, przygnębia, daje nadzieję, wywołuje wszelkiego rodzaju emocje, porusza serce, choć wątek osobistych perypetii Matyldy nie zawsze zgrywa się z wewnętrznymi przeżyciami.

Wraz ze współczesnym wątkiem, dotyczącym...

Bardzo ważna lekcja historii, niewiele się mówi o obozach dla dzieci. Mimo, że często sięgam po literaturę wojenną, to raptem druga po Księdze Utraconych Imion wzmianka o lebensborn..

Na początku zgrzytała mi narracja w stylu Bridget Jones, kiedy wątki się wyklarowały już było tylko lepiej :) polecam.

• Powieść historyczna