Insulinooporność. Dieta dla zdrowia

zdrowie, medycyna
Wydawnictwo RM
2019-01-01
2019-01-01
zdrowie diety cukrzyca choroby diagnostyka

Ta książka może być szkodliwa. Skomplikowane wyliczenia, sprzeczne tezy, błędne informacje, krzywdzące założenia. Nie polecam. Przepisy też bardzo słabe, mnóstwo mięsa i dziwne łączenie składników. Dałam aż 3 gwiazdki tylko dlatego, że autorka wspomina parę razy o tym, jak ważne jest samopoczucie i dopasowanie aktywności i diety do upodobań i możliwości.

Do publikacji z 2021 roku...
Powiem tak na pewno lepsza pozycja niż książka Anny Powierzy ("Jak jeść, by nie tyć i nie chorować") która dała mi mało odpowiedzi...
Dorota Drozd postanowiła ukazać temat z bardziej naukowej strony choć nie do końca jej to wyszło bo w sumie co można zmieścić na 70+ stronach gdy resztę zajmują przepisy?

Autorka pisze, ze przyczyną insulinooporności jest nadwaga czyli wynikające z tego nieprawidłowe żywienie (ale to każdy z interesujących się tematem wie) oraz inne niezbadane przyczyny których nie wymienia... I od razu przechodzi do wyliczeń i przedstawienia BMI.

Fajnie, że autorka opisała czym jest insulinooporność oraz skutki insulinooporności - przedstawione za pomocą ładnych obrazków. Tak szata graficzna jest ładna, estetyczna i przejrzysta!.

Podane są przykładowe produkty i ich indeks glikemiczny choć powiem jest ich strasznie mało i tu znowu kłania się liczba stron na materiał właściwy. Dowiadujemy się, że należy jeść produkty z małym IG oraz autorka podaje jak liczyć w produktach oraz wymiennik węglowodanowy i wymiennik białkowo tłuszczowy - no właśnie wspomniana jest tu dieta "Montignaca" i albo mi umknęło z roztrzepania co to za Pan i o co z nim chodzi albo ot tak zostało wspomniane...

Dorota Drozd" pisze "Precyzja komponowania posiłków to połączenie wiedzy o indeksie glikemicznym, kaloriach, wymiennikach węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. Czym są owe wymienniki?" - no tak autorka nie wyjaśnia jak te posiłki komponować (no są przepisy, powiecie?) tylko od razu przechodzi do wyliczania wymiennika węglowodanowego... Ja tego nie łapię chyba jestem z tym nie obyty gdyż pierwszy raz w życiu spotykam się z tymi WW i w sumie nie wiem co zrobić z tym WBT...

Fajną pozycją jest test "wywiad środowiskowy" czy powinieneś badać się pod kątem insulinooporności oraz wplecione stadia przypadków - historie ludzi walczących z insulinoopornością.

Autorka nie zapomina też o roli aktywności fizycznej oraz podaje przykłady ćwiczeń z których może z jednego skorzystam.

Powiem tak kolejny tytuł który mnie zawiódł i zamiast dobrej dawki wiedzy dostałem skrótowiec i garść przepisów.

Do publikacji z 2021 roku...

Autorka pisze, ze przyczyną...

Część teoretyczna niekompletna. Troszkę pomieszane pojęcia, bo otyłość brzuszna jest skutkiem insulinooporności, a nie jej przyczyną. Wiele innych przyczyn pominięto.
Przepisy jakoś nie zachęcają mnie do ich wypróbowania. Podane sa ilości porcji, waga i kalorie.
Całkowity brak bibliografii. Autorka sama to wszystko wymyśliła?
Są lepsze książki na ten temat.

Całkowity brak bibliografii. Autorka sama to wszystko wymyśliła?
Są lepsze książki na ten temat.

Piękne wydanie, bardzo przystępna forma przekazywania wiedzy, dużo przepisów i kolorowych zdjęć to tylko niektóre zalety książki. Kolorowe fotografie i rysunki wypełniają cały poradnik, które świetnie uzupełniają omawiane zagadnienia i pomagają je dobrze zrozumieć. To niewątpliwy atut tej publikacji, która zachwyca począwszy od okładki aż do ostatniej strony. Uzupełnieniem są wielobarwne rysunki, tabelki i ramki z ważnymi informacjami do zapamiętania. To wszystko sprawia, że z przyjemnością zagłębiamy się w treść i poznajemy tajniki naszego organizmu. Polecam!

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/09/496-insulinoopornosc.html

• EmpikGO
  • Zdrowie