rozwiń zwiń

Książki z przepisami, dzięki którym tegoroczna Wielkanoc będzie udana

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.04.2020

W tym roku w wielu domach Wielkanoc będzie wyglądać inaczej niż dotychczas. Koronawirus skutecznie uniemożliwia tradycyjne świętowanie w dużym rodzinnym gronie i przed niejedną osobą stawia wyzwanie, jakim jest podjęcie kulinarnej rękawicy. Przedstawiamy zestawienie książek z przepisami wielkanocnymi, dzięki którym wyczarujemy stół pełen smacznych i różnorodnych potraw.

Książki z przepisami, dzięki którym tegoroczna Wielkanoc będzie udana

W kościele katolickim czas Wielkanocy poprzedza czterdziestodniowy post, który trwa od Środy Popielcowej aż do Wielkiego Piątku włącznie. W tym czasie nie należy się objadać, a potrawy powinny  być nieobciążające dla układu trawiennego. W przeszłości podczas Wielkiego Postu jadano głównie śledzie – na przykład w Wielkopolsce gotowano „ślepego śledzia”. Zupę tę przyrządzano na bazie wody z moczenia śledzi (której zawdzięczała rybny smak), octu, cebuli, liści laurowych i śmietany. Z kolei na Śląsku jednym z przysmaków był tak zwany „bobrzy plusk”, czyli gotowany ogon bobra. Nie brzmi zachęcająco, prawda? Nic zatem dziwnego, że poszczący z utęsknieniem wyczekiwali Wielkanocy oraz uroczystego wielkanocnego śniadania. Bobrzy plusk na szczęście odszedł w zapomnienie, ale śledź i potrawy, które można z niego przyrządzić, do dziś cieszą się popularnością. Daniom z tej ryby poświęca się nawet całe książki kucharskie – przykładem może służyć obszerna publikacja Marty Sawickiej-Danielak i Filipa Danielaka pod dumnym tytułem „Ambasada śledzia”, w której autorzy opisali śledziową historię, zamieścili oryginalne przepisy i zabawne anegdoty.

Zestaw tradycyjny

Na tradycyjnym świątecznym stole powinny królować mięsa i pasztety, domowe chleby, jaja, żur z białą kiełbasą oraz słodkości: baby drożdżowe, bogato dekorowane mazurki i puszyste serniki. Aby znaleźć przepisy na taki właśnie, klasyczny zestaw, najlepiej sięgnąć do książek kucharskich zgodnych z kulinarną tradycją. Na polskim rynku wydawniczym ich nie brakuje. Wskazówki i sprawdzone przepisy na wzorcowe wielkanocne potrawy zostały zwarte między innymi w książce „750 tradycyjnych potraw polskich”, w której autorka – Hanna Szymanderska – zamieszcza także wiele dodatkowych, pomocnych informacji, jak choćby czas potrzebny na przygotowanie danej potrawy lub określenie stopnia jej trudności. Dodatkowo potrawy pogrupowano według ich rodzaju i głównego składnika, co znacznie ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z publikacji.

„Wielkanoc. Kuchnia świąteczna” to książka Jolanty Muras, w której przedstawiono przepisy na tradycyjny żur, klasyczny pasztet, faszerowane jaja czy sałatkę jarzynową z domowej produkcji majonezem. W tym kulinarnym kompendium nie zabrakło też receptur na słodkie wypieki: baby, mazurki i paschy.

Warto wspomnieć jeszcze o „Kuchni polskiej” – książce kucharskiej ze stoma przepisami na dania, bez których trudno wyobrazić sobie tradycyjne święta. Autorzy postarali się, aby receptury pozwalały uzyskać klasyczne smaki potraw, ale dostosowali listy składników do współczesnych realiów.

Ab ovo – od jajka

Pisząc o tradycji, nie sposób nie poruszyć tematu jaja, wszakże to dzielenie się poświęconym, ugotowanym na twardo jajkiem i składanie sobie życzeń rozpoczyna uroczyste wielkanocne śniadanie. Jajko w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią. Skorupka symbolizuje to, co stare, a żółtko to, co nowe.

Jajka to podstawowy składnik niezliczonej ilości potraw. Autorki książki „Jajko” – mama i córka Kasia i Zosia Pilitowskie – przekonują, że warto poświęcić książkę właśnie temu, najstarszemu składnikowi świata. W publikacji podają mnóstwo sposobów na to, jak smacznie przyrządzać jajka, a ich przepisy są niekiedy bardzo oryginalne i pozwalają na przygotowanie takich smakołyków, jak na przykład jajko na miękko z karmelem, w jajecznicy z kardamonem albo… kiszone! Okazuje się bowiem, że jajko można też ukisić. Wspominana już Hanna Szymanderska również jedną ze swych publikacji zadedykowała właśnie jajkom. Zatytułowała ją „Kanon tradycyjnej kuchni polskiej - jajka i sery, czyli najlepsze omlety, zapiekanki i sałatki” i zawarła w niej przepisy na pasty, sałatki, zapiekanki, placki, omlety i jajecznice w najróżniejszych odsłonach.

Wielkanoc w świetle gwiazd

Smaczne dania gotują także kulinarni celebryci, czyli szefowie kuchni znani z gazet i telewizji, na przykład Magda Gessler. W książce „Wielkanoc ze smakiem” znana kucharka zdradza, jak Wielkanoc wyglądała w jej domu rodzinnym i dzieli się przepisami na żurek na wędzonym oscypku, jajka faszerowane w koszulach po polsku z pieczarkami i koperkiem, białą kiełbasę domową z sosem chrzanowym czy czekoladowy mazurek.

Ciekawą publikacją jest również „Flexitarianizm” Kingi Paruzel z przepisami, które stawiają na rośliny, ale nie wykluczają mięsa (choć znacznie je ograniczają). Finalistka pierwszej polskiej edycji znanego na całym świecie kulinarnego show MasterChef zebrała aż 126 przepisów diety flexitariańskiej, a każdy z nich opatrzyła informacją o liczbie kalorii, którą dane danie dostarcza. W książce zawarła też wiele cennych informacji dotyczących przechowywania produktów spożywczych i zdrowych zamienników tradycyjnych produktów.

Chcąc sprawić, by świąteczny stół robił wrażenie obfitością potraw oraz pięknym wyglądem, nie zaszkodzi skorzystać z porad Ani Zięciowskiej – uzdolnionej food stylistyki. Dzięki jej książce „Jak zaczarować stół” nie tylko możemy pomóc sobie zawartym w publikacji gotowym menu, ale również zainspirować się wspaniałymi zdjęciami pięknie zaaranżowanych posiłków.

Pamiętajmy o słodkościach

Bez wypieków trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek święta. Żeby rozkoszować się słodyczami bez wyrzutów sumienia, warto wypróbować przepisy, które na względzie mają przede wszystkim zdrowie – a takie znajdziemy w książkach Moniki Mrozowskiej: „Słodkie i zdrowe, czyli desery, które możesz jeść codziennie” oraz „Słodko, zdrowo, świątecznie”.

Cukier i tłuszcz nie są wam straszne? Co więcej, uważacie, że bez nich nie ma prawdziwego ciasta? Jeśli tak, to wasze wymagania zaspokoją przepisy zebrane na początku XX wieku przez Różę Makarewiczową w książce „Pieczenie ciast”. Autorka podaje w niej tradycyjne receptury i udziela porad, które mogą zaskoczyć niejednego smakosza. Podążając tym słodkim tropem, z pewnością nie zawiedziecie się opracowaniem Kasi Guzik, autorki bloga „Gotuję, bo lubię!”, która w książce „Dwanaście słodkich miesięcy” uczy, jak zachwycić bliskich aksamitnymi kremami i wyjątkowymi ciastami. Jeśli macie ochotę na przedwojenny cwibak z bakaliami lub wyśmienity sernik z popcornem i solonym karmelem, to najlepiej będzie skorzystać właśnie z przepisów tej autorki.

Zestaw insulinoodporny

Wielkanoc świętujemy wśród diabetyków? W publikacjach „Insulinoodporność. Dieta dla zdrowia” Doroty Drozd i „Wypieki dla diabetyków” Agaty Lewandowskiej znaleźć można wiele przepisów na pyszne i bezpieczne dla zdrowia dania, świetnie nadające się zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Receptury opracowane przez autorki zostały opatrzone także poradami kulinarnymi i dietetycznymi wskazówkami, które z pewnością ułatwią przyrządzanie potraw dla diabetyków.

Roślinne święta – Wielkanoc wegetarian i wegan

Suto zastawiony stół dla wegetarian i wegan? Nic prostszego! W niżej wymienionych pozycjach zawarto przepisy poświęcone świątecznym potrawom, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne mięsne dania. Warto przetestować je również na mięsożercach, jest bowiem prawdopodobne, że po takiej uczcie przychylniejszym okiem spojrzą na pomysł ograniczenia spożycia mięsa.

„Świętujemy! Roślinne przepisy na uroczystości i święta” Alicji Rokickiej to wspaniale wydana publikacja, która ma na celu zbliżyć do siebie ludzi, zasiadających przy wspólnym stole. Autorka w wersji bezmięsnej przedstawia regionalne, tradycyjne receptury na świąteczne śniadania, obiady, podwieczorki, pierwsze i drugie dania, a także stuprocentowo roślinne desery. Wiele smakowitych inspiracji znajdziemy również w inspirowanej kuchnią świata książce Jamiego Oliviera, zatytułowanej „Wege. Łatwe i smaczne dania dla każdego”.

Wartymi uwagi publikacjami poświęconymi wegańskim oraz wegetariańskim słodkościom są również książki „Wegańskie desery” Marty Krawczyk i „Wege słodkości” Aidah Samphani i Lamyai Vozzi. W pierwszej znajdziemy przepisy na smakowite desery bez nabiału i jaj, apetyczne ciasta, musy kremy i inne pyszności. W drugiej natomiast autorzy zamieścili propozycje na serniki, torty, brownie, lody, trufle, crème brûlée, a nawet na szwedzkie mazarynki (tartaletki na kruchym cieście) – wszystkie bez śladu glutenu i grama laktozy czy cukru. Na zdrowie i smacznego!

Zdjęcie stołu zastawionego różnorodnymi potrawami.

#czytamwdomu #kupujeksiazki


komentarze [12]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 09.04.2020 13:53
Czytelnik

Zawsze u nas w ośrodku.Bylo spotkanie Wielkanocne,przygotowania do świąt.Robienie potraw.Ale przez wirus, nie będzie.Szkoda.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
10.04.2020 20:27
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

czytamcałyczas 10.04.2020 20:35
Czytelnik

Zobaczymy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
10.04.2020 21:13
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ryszpak 08.04.2020 23:21
Bibliotekarz

Książek kucharskich już nie kupuję - tych co mam i tak już jest za dużo. Jutro sałatka śledziowa, w sobotę biała kiełbasa, może będzie czas uwędzić polędwicę i żeberka na przyszłe zupy - gdzie tu się w końcu spieszyć, jak człowiek na czterech literach musi siedzieć.
Jajka na wiele rodzajów, sos chrzanowy, cumberland, tatarski. Sałatka jarzynowa. Pewnie bigos odmrożę z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kasiaman55 08.04.2020 20:10
Bibliotekarka

Chętnie coś wybiorę z podanych powyżej pozycji. Pewnie na te święta już nie zdążę zakupić, ale może na przyszłe, czemu nie. Nie przepadam za gotowaniem, lepiej wychodzi mi pieczenie ciast, problem w tym, że u mnie wszyscy (mąż, córka i syn) na diecie(: więc za bardzo poszaleć nie mogę. Ale mimo to będzie baba cytrynowa, tradycyjny sernik z prawdziwego twarogu i wegański...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 08.04.2020 18:22
Czytelnik

My pieczemy mazurka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 08.04.2020 17:53
Bibliotekarz

Nie zamierzam piec w tym roku, coś słodkiego kupię. Spędzamy Święta w dwójkę, a więc bez przesady, kto to zje. Upiekę mięso, ugotuję żurek, zrobię sos chrzanowy do mięsa. Ćwikę już zrobiłam. Udekoruję dom świątecznie, żeby było czuć święta. Myślę, że jedzenie nie jest najważniejsze. Właśnie zobaczyłam, że na stronie Kieleckiego Teatru Tańca można zobaczyć balety, coś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jousna 08.04.2020 22:04
Czytelniczka

U mnie też w tym roku skromniej. Gości nie będzie. Ale tradycyjnie trzeba kilka przysmaków przygotować :)
To będą inne święta, bez rodzinnych spotkań, spacerów. Ale może bardziej poczujemy ich sens, znajdziemy chwilę na refleksję, wyciszenie.

Spokojnych, zdrowych świąt dla wszystkich :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 08.04.2020 16:04
Czytelnik

Ja będę mamie pomagał w kuchni.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 08.04.2020 13:55
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post