Farma Heidy

reportaż
Wydawnictwo Kobiece
2019-10-30
2019-10-30
Islandia kraje nordyckie ekologia hodowla zwierząt ochrona środowiska literatura islandzka

Powolna i pozbawiona akcji. Prezentująca spokój, bliskość z naturą i walkę o to, w co się wierzy.
Przedstawia historię działaczki walczącej z korporacją. Ta lokalna superbohatera cały swój czas poświęca na ciężką pracę oraz dbanie o swoje zwięrzęta.
Książka jest doskonałym przeniesieniem w powolny wiejski świat, który jednak przepełniony jest pracą i troską o życie tysiąca zwierząt.
Miłe oderwanie od znanego świata.

Niech nikt nie spodziewa się tutaj jakiejkolwiek akcji... W zasadzie nic się tu nie dzieje... Nic, co mogłoby wywołać jakieś zwroty wydarzeń i zaskoczenia. Ale jest tu jednak coś - życie w zgodzie z naturą, w pełni podporządkowane porom roku, pogodzie, cyklowi życia na farmie owiec... Niewyobrażalnie dużo pracy, po 16 godzin na dobę... Jak w tym tempie znaleźć czas dla siebie? Dla innych? Książka ta ukazuje nam trudy życia na Islandii, na tradycyjnej farmie. Jednak prócz nieustannie trwającej pracy jest tu coś jeszcze - niezwykła siłą płynąca z obcowania z naturą, jakaś niewidzialna więź z ziemią, szacunek dla żywiołów... Mnie w jakiś sposób oczarowała 😉

Jak z miłą chęcią zawsze sięgam po wszelkie reportaże, tak niestety w tym przypadku nie do końca była to trafna decyzja. Zachęcona możliwością poznania od kulis prowadzenia gospodarstwa na Islandii, poczytania o krajobrazach i warunkach tam panujących. A przede wszystkim poznania tego wszystkiego z perspektywy młodej dziewczyny próbującej zrobić coś więcej niż tylko hodować owiec zabrałam się za tę książka z dość dużym zapałem. Jednak opadł on bardzo szybko wraz z czytaniem kolejnych stron. Odniosłam wrażenie, że książka jest trochę przegadana. Zabrakło mi właśnie tego „naprawiania świata”, który jest wspomniany na okładce. Strasznie fajnie byłoby poczytać o dokładniejszych zmaganiach Heidy jako aktywistki. Jednak jako plus muszę tutaj wyróżnić owieczki, bo w sumie na ich temat czytało mi się najprzyjemniej i zdecydowanie był to wątek, który najbardziej przypadł mi do gustu. Niemniej jednak odniosłam wrażenie, ze cało napisana była trochę chaotycznie.

Książka o niczym

Książka o niczym

Sama pochodzę ze wsi, więc farmerskie życie i zainteresowania związane z Islandią skłoniły do sięgnięcia po książkę.
Zawiodłam się. Bohaterka przybliża bardzo farmerskie zajęcia, ale zabrakło mi tu tej islandzkiej pasji, świeżości, niedopowiedzenia.
Odnoszę wrażenie, że to książka stworzona przez młodziutką, może piętnastoletnią dziewczynę.
Brakuje mi głębi, dojrzałości, kolorytu i ludzkiej szczerości. Płytka opowieść. Szkoda.

Brakuje mi głębi, dojrzałości,...

Zachęcił mnie opis książki, po którym spodziewałam się historii aktywistki walczącej o naturę, swoją ziemię, lepszą przyszłość dla Islandii. Akurat tych treści było mało, za to dużo dowiedziałam się na temat hodowli owiec. Przeplatanie tych wątków z prywatnymi opowieściami bohaterki sprawiło, że czułam duże niezrozumienie jej świata.

Sięgnęłam po tę książkę po dobrym wrażeniu, które pozostawiło "Życie Pasterza" Rebanksa Jamesa. Tym razem ten styl życia został przedstawiony z perspektywy kobiety. Heida wychowała się w islandzkiej wsi razem z dużą ilością sióstr, oraz rodzicami. Jej ojciec po śmierci żony poślubił siostrę zmarłej. Razem wychowali dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa, oboje zajmowali się prowadzeniem gospodarstw i hodowlą owiec, jednak każde z nich żyło na własny rachunek, co Heida często podkreślała w swojej biografii. W książce Heida opisuje także swoją młodość oraz próby podjęcia pracy w branży modelingu, z którego jednak zrezygnowała. Opisuje pracę przy owcach jako zajęcie, które daje dużo emocji, w trudnych chwilach wymagające pomocy zaprzyjaźnionych pasterzy, a czasem po prostu sąsiadów.

Jako studentka hodowli i ochrony zwierząt daję 8* - dużo szczegółowych informacji nt praktycznych aspektów ekstensywnej hodowli owiec. :)

Klimat Islandii oddany w 100%. Bez problemu można wyobrazić sobie przemierzanie wyspy na quadzie, doglądanie owiec, chłód i dotyk wełnianych swetrów. Ciutkę za dużo polityki regionalnej, ale z drugiej strony są to sprawy, które chyba dotykają większość właścicieli ziemi na świecie, jest to po prostu element życia farmerów. Podziwiam też niesamowitą siłę Heidy oraz to, że robi swoje nie patrząc na innych. Chętnie bym się zatrudniła na jeden, dwa sezony na takiej farmie, choć niewątpliwie praca byłaby ciężka i wymagająca.

Ledwo co dałam radę doczytać do końca. Pozycja tylko dla osób fascynujących się tematem, dlatego dość ciężko jest mi ją ocenić. Książka bardzo szczegółowo opisuje farmerskie życie, jak dla mnie, aż za szczegółowo. Nie ma tu żadnej fabuły, raczej opis codziennego życia bohaterki i garść jej przemyśleń.

• Islandia

Steinunn Sigurðardóttir Farma Heidy Zobacz więcej