Farma Heidy

Steinunn Sigurðardóttir Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura faktu
Wydawnictwo Kobiece
Islandia kraje nordyckie ekologia hodowla zwierząt ochrona środowiska literatura islandzka
literatura faktu
2019-10-30

Sięgnęłam po tę książkę po dobrym wrażeniu, które pozostawiło "Życie Pasterza" Rebanksa Jamesa. Tym razem ten styl życia został przedstawiony z perspektywy kobiety. Heida wychowała się w islandzkiej wsi razem z dużą ilością sióstr, oraz rodzicami. Jej ojciec po śmierci żony poślubił siostrę zmarłej. Razem wychowali dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa, oboje zajmowali...

Jako studentka hodowli i ochrony zwierząt daję 8* - dużo szczegółowych informacji nt praktycznych aspektów ekstensywnej hodowli owiec. :)

Klimat Islandii oddany w 100%. Bez problemu można wyobrazić sobie przemierzanie wyspy na quadzie, doglądanie owiec, chłód i dotyk wełnianych swetrów. Ciutkę za dużo polityki regionalnej, ale z drugiej strony są to sprawy, które chyba dotykają większość właścicieli ziemi na świecie, jest to po prostu element życia farmerów. Podziwiam też niesamowitą siłę Heidy oraz to, że...

Ledwo co dałam radę doczytać do końca. Pozycja tylko dla osób fascynujących się tematem, dlatego dość ciężko jest mi ją ocenić. Książka bardzo szczegółowo opisuje farmerskie życie, jak dla mnie, aż za szczegółowo. Nie ma tu żadnej fabuły, raczej opis codziennego życia bohaterki i garść jej przemyśleń.

„Farma Heidy” to luźne zapiski dotyczące prowadzenia hodowli owiec oraz lokalnej walki z inicjatywą wybudowania elektrowni wodnej na terenach należących m.in. do bohaterki. I tyle, postawiłabym kropkę. Zapiski - niby uporządkowane według por roku - właściwie są do nich przypisane na wyrost. Książka powstawała (o czym informuje nas autorka, która Heidą nie jest), na...

Biografia islandzkiej rolniczki napisana językiem prostym, jak budowa cepa. Kilkanaście stron o koszeniu siana. Być może bohaterka jest dzielną kobietą walczącą o swoje, ale ja oceniam książkę, nie ją. Porażka.

Bardzo mdła książka o niczym . Jej tytuł powinien brzmieć "Farmerskie życie Heidy". Myślałam, że będzie więcej konkretnych informacji ale niestety spotkałam się z prostymi, jasnymi i ogólnikowymi opisami jej codziennego życia.

Trochę mnie rozczarowała, myślałam o książce, gdzie jakaś część opisze świat modelingu, a potem życie na farmie. Ale przynajmniej wiem nieco więcej o owcach 😉

Zachęcona opisem na ostatniej okładce (zupełnie nie oddającym contentu książki niestety) oraz dobrymi opiniami nabyłam i przeczytalam książkę .
Żałuję straconego czasu i wydanych pieniedzy na czytanie o traktorach, plonach, malowaniu ogrodzenia i owcach w ciąży.

Podziwiam Heidi jako osobę, za jej działania proekologiczne ale ogrom książki to nic innego jak opis życia...

Na półkach: , , , ,

Zmagania Heidy z surową islandzką naturą i krnąbrnymi owcami to chyba najbardziej feministyczna opowieść, jaką ostatnio czytałam. Heida przypomina mi olbrzymki z nordyckich mitów - silna, nieustraszona, niezależna. Ale też pokazuje, że siła to także świadomość własnych ograniczeń, umiejętność proszenia o pomoc i przyznawania się do słabości.

Dyskusje

• 2020