Ethan Frome

Okładka książki Ethan Frome Edith Wharton
Okładka książki Ethan Frome
Edith Wharton Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Seria: Seria z Krokusem klasyka
klasyka
Seria z Krokusem
Ethan Frome
Oficyna Wydawnicza RYTM
1996-01-01
1976-12-01
Urszula Łada-Zabłocka
powieść angielska powieść obyczajowa

Oj, udany ten opis, bo akcja nie dzieje się w Anglii, a bohaterka nie ma na imię Meetie xd

„Ethan Frome” to dla mnie wielkie zaskoczenie. I to zaskoczenie bardzo pozytywne. Powieść ta jest jak skuta lodem rzeka – z pozoru przytłaczająca pustka i cisza białej pustyni. Żadnych oznak życia, nie dzieje się nic. A jedna tam w głębi płynie wartki nurt i ktoś, pod kim załamie się lód nie ma żadnych szans, by ujść z życiem. I myślę, że to najlepsze podsumowanie fabuły tej książki. To powieść o miłości, jakiej nie powstydziłyby się siostry Brontë. Urzekło mnie, że Edith Wharton postawiła na świeczniku mężczyznę i jego uwikłanie uczuciowe. Zimowa sceneria dodatkowo udramatycznia całą historię. Polecam z całego serca tą pozornie spokojną i nudnawą opowieść, która tak naprawdę aż kipi od całej gamy uczuć i emocji.

Lepiej nie zagłębiać się w komentarze przed lekturą, bo można się za dużo dowiedzieć. W trakcie czytania dobrze jest mieć pod ręką koc i kubek czegoś gorącego. Idealna na ponure deszczowe jesienne wieczory, jeśli chce się brnąć w stan melancholii i smutku, i maksymalnie "wejść w książkę". Klimat jest w niej tak mroczny, że po skończonej lekturze miałam wrażenie, że wyszłam na światło dzienne z ciemnej, wilgotnej piwnicy. I tak realistycznie oddany, że już czułam nadciągający reumatyzm.

Przez połowę czasu przekonana byłam, że rzecz dzieje się w Anglii, z racji jej zimnego, nieco mrocznego klimatu - a to Massachusetts! Nie słuchajcie lubimyczytac, bo ono też dało się na to nabrać. Romatyczno-tragiczna historia i tajemniczy przy pierwszym spotkaniu bohater. Trochę w klimacie "Wichrowych wzgórz", ale historia i bohaterowie o wiele prostsi. Choć na tę prostotę narzekać nie można. A to dlatego, że we wstępie autorka wyjaśnia, o czym pisze, czemu tak, czemu tak jest, jej zdaniem, lepiej. Podoba mi się taki wstęp, dzięki niemu spokojniej się można powierzyć w ręce autorki.

Piękna opowieść o miłości, samotności i niespełnieniu na dalekiej prowincji Stanów Zjednoczonych. Polecam tą lekturę dla każdej romantycznej duszy.
Nie czytajcie opisu na LC gdyż jest to duży spoiler i odbiera przyjemność z odkrywania wspólnie z narratorem strona po stronie tajemnicy Ethana.

Po świetnym „Wieku niewinności” z „Ethanem Fromem” wiązałam duże nadzieje. I choć ta niespełna 150-stronowa powieść traktuje o całkiem innym środowisku, niż najsłynniejsza powieść Autorki, to historia w niej przedstawiona ukazuje podobne dylematy i pozostaje na długo w myślach czytelnika.

Według współczesnych wyznaczników powieść możemy nazwać romansem, ponieważ opowiada o uczuciu młodego Ethana do Matti. Jednak – jak to u Autorki bywa – życie nie jest takie proste. Trudne wybory, poczucie lojalności i wewnętrzna walka z pragnieniami nie mogą się dobrze skończyć. I czytelnik od początku o tym wie, nie zna jednak przyczyny cierpienia głównego bohatera.

Jeśli dodać do tego zimową aurę srogiego klimatu, ogólną atmosferę smutku i beznadziei, a także świetny język – całość czyta się z rosnącym zainteresowaniem i poczuciem niesprawiedliwości losu.

Edith Wharton nie oszczędza swoich bohaterów – skazuje ich na cierpienie, a ich wybory będące krzykiem rozpaczy, prowadzą ku jeszcze gorszemu położeniu.
Choć z dzisiejszej perspektywy całość jest może zbyt melodramatyczna, jednak ogólny wydźwięk całości sprawia, że „Ethan Frome” jest książką godną uwagi.

Lektura w rodzaju "Pani Bovary", ale na szczęście w skróconej wersji.

Lektura w rodzaju "Pani Bovary", ale na szczęście w skróconej wersji.

Bardzo współczesna powieść tej autorki. Relacje między trojgiem bohaterów są pełne emocji, choć zarazem opisane bardzo ascetyczne. Mnie bardziej niż opis romatycznego uczucia, wciągnęło przemieszanie w tej opowieści tonów poważnych z groteskowymi. Autorka bardzo zręcznie wykorzystuje zwykłe sytuacje by przedstawić swoje postacie. Żadna z postaci nie wydała mi się do końca sympatyczna, ale rozumiem je. Na swój sposób każda z nich walczy ze światem i swoimi demonami.
Postacie żyją w świecie pełnym ograniaczeń, ściągani w dół bez przerwy, przez przyziemne sprawy. Bohater wie że podejmując pewne decyzje należało by się zrzec czegoś co zapewniało mu skromny byt. Zastanawiałam się, w czasie lektury, czy brak mu odwagi czy jest zbyt wrażliwy by walczyć ze światem.
Tą pozycją autorka chyba wyprzedziła swoje czasy.

Bardzo poruszyła mnie ta książka. Smutna i wzruszająca

Bardzo poruszyła mnie ta książka. Smutna i wzruszająca

Edith Wharton wspaniale oddaje uczucia swoich bohaterów. Co ciekawe, doskonale wychodzi jej także pobudzanie uczuć czytelników, gdyż Zeenę, żonę tytułowego Ethana, można szczerze znielubić. Krótka, za to świetnie napisana i ciekawa opowieść. Naprawdę dobrze spędzony czas.

• Literatura amerykańska
  • 1001 książek
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • Klasyka
  • Zamknięta społeczność, wieś, odludzie, prowincja

Edith Wharton Ethan Frome Zobacz więcej