Ethan Frome

Tłumaczenie: Urszula Łada-Zabłocka
Wydawnictwo: Czytelnik
Ethan Frome

Niezwykła opowieść o prawdziwych uczuciach, wewnętrznym rozdarciu, samotności i namiętności przeplatanej z życiowymi rozterkami. Powieść przedstawia nam historię angielskiego farmera Ethana Frome'a, który porzuca swe ambicje by poświęcić się gospodarstwu oraz schorowanej żonie Zeenie. Brak miłości i satysfakcji ze związku rodzi u bohaterów frustracje i samotność. Wszystko zmienia się gdy do...

Powieść przedstawia nam historię angielskiego farmera Ethana Frome'a, który porzuca swe ambicje by poświęcić się gospodarstwu oraz schorowanej żonie Zeenie. Brak miłości i satysfakcji ze związku rodzi u bohaterów frustracje i samotność. Wszystko zmienia się gdy do gospodarstwa wprowadza się Meetie, młoda kuzynka Zeenie. Namiętny romans rodzący się pomiędzy tytułowym Ethanem a Meetie daje mężczyźnie drugi oddech, rozbudza uśpione serce, stając się tym samym jego największym życiowym ciężarem...

Losy bohaterów pozwalają nam sięgnąć do głęboko ukrytych pragnień i instynktów, które zwykle skutecznie hamowane są przez wewnętrzne morale i konwenanse.

źródło opisu: http://bookmaster.com.pl/ksiazka-ethan,frome-whart...(?)

wiech | 2016-11-08
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2016

Jedna z najsmutniejszych książek jakie przeczytałam. Maleńka perełka. Pełna namiętności. Tylko pozornie chłodna i surowa.
Zakazana miłość. Tłumione uczuciach. Dramat w środku mroźnej zimy. W pięknym zimowym pejzażu. Dramat człowieka, który nieudane życie znosi z pokorą.
Lojalność i odpowiedzialność… czy uczucie? Co wybierze małomówny, powściągliwy Ethan Frome?
Atmosfera niepokoi. Niby nic się nie dzieje, a można wyczuć, że coś wisi w powietrzu. Koniec – zaskakujący!
Książka o życiu prostych wiejskich ludzi. Jedyna w swoim rodzaju. Czy dla wszystkich?

Anna | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Krótka historia (pierwsza myśl - za krótka, druga myśl - nie, jednak w sam raz), która jednakże potrafi wywołać napięcie i w tym napięciu utrzymać.
Smutna i trochę straszna. I cieszę się, że będziemy ją omawiać na fejsie, bo siedzi we mnie i nie chce sobie pójść. Czuję, że muszę z siebie wyrzucić te wszystkie uczucia. A najsilniejsze z nich - czy my, kobiety jesteśmy naprawdę takie okropne, marudne, zrzędliwe, zamieniające innym życie w koszmar??
Losie drogi, jeśli kiedykolwiek stanę się taka, jak bohaterki tej książki, unicestwij mnie natychmiast!

Katarzyna Bartnicka | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak naprawdę to Nie umiem powiedzieć czy podobała mi się ta książka. Niby całkiem ciekawa historia: on młody, szlachetny i prawy, ale żonaty z jędzowatą, despotyczną, starszą od siebie hipochondryczką Zeenie. Pewnego dnia przygarniają pod swój dach młodą lecz ubogą kuzynkę Meetie. O tym jak rozwiną się relacje między Ethanem, a kuzynka żony domyśli się każdy, kto przynajmniej raz czy dwa sięgnął po romans. Łatwo też wyobrazić sobie jaki może być koniec tej romantycznej historii. Żałuję, że Edith Whatron nie rozwinęła bardziej postaci Zeenie, jej postawa wobec kochanków mogłaby uczynić z tej powieści coś więcej niż ckliwy romans bez happy endu.

Netula_CK | 2015-12-16
Na półkach: Wielbię!, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Uparłam się na tę książkę. Tak mocno, tak intensywnie moje myśli zaprzątał fakt, że nie mogę jej przeczytać już teraz. Przecież nie bez powodu na nią trafiłam. Niby całkiem przypadkiem, na lubimyczytać, ale zbyt natrętnie dobijała się o moją uwagę. Przeczytawszy opis, wiedziałam, że muszę ją dostać, jak najszybciej. Tymczasem w pobliskich bibliotekach ani widu, ani słychu. Co więcej – szukałam po księgarniach, także internetowych. Nic. W końcu się udało – niezastąpiona siedziba wszystkiego, tj. allegro. Za niepełne 10 zł plus koszty przesyłki nabyłam w pakiecie „Ethana Frome’a” i „Wiek niewinności”, oba egzemplarze z pożółkłymi już stronnicami, które jak na swoje lata (1976) i tak solidnie opierały się upływowi czasu.

To, co zastałam w tej książce, bolało mnie, a jednak nie mogłam, nie chciałam się od tego uwolnić. Sto czterdzieści jeden stron smutku sprawiło, że nie uśmiechnęłam się nawet raz, za to jestem lżejsza o wiele, wiele łez. Nie często płaczę przy książkach, bo zawsze w...

Mela | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Książkę zakupiłam pół roku wcześniej. Przeleżała w mojej biblioteczce. Bez entuzjazmu sięgnęłam po nią patrząc na jej małe rozmiary. Pomyślałam "szkoda czasu na te kilkadzisiąt kartek" - jak bardzo się myliłam!!
W dwa dni pochłonęłam ją niczym najlepszą szarlotkę, taką z lodami i bitą śmietaną - taką wiecie....
Pierwsze pięć kartek jakoś nie specjalnie na mnie podziałało ale tylko pierwsze pięć... Potem... eksplozja. I choć nie ma tam wyżyn literackiej erudycji i choć daleko jej do literackiej nagrody Nobla to...jest to książka która trafiła mnie niczym strzała Kupidyna.
Zakończenie tak niespodziewane że aby w nie uwierzyć wracałam kilka razy. A kiedy już się przeczyta i uwierzy to chciałoby się jeszcze więcej choć nic więcej nie małoby juz większego sensu. Książka kończy sie tak jak powinna czyli pozostawiając niedosyt, niedosyt i zadumę. Zamykam ją i.. trwam w niej cała, minutę, dwie, trzy...
A potem mimo iż wracam do realnego świata to wciąż jeszcze tkwie w tamtym.
To moja...

Dociekliwy_Kotek | 2013-04-29
Przeczytana: marzec 2013

Tak jest, "Wiek niewinności" i "Świat zabawy" to doskonałe powieści i doskonałe kroniki uniwersalnych ludzkich zmagań z uczuciami i rygorami społecznymi, i naprawdę nie potrzebowałabym już nic więcej tej autorki, żeby żyć dalej w błogim przeświadczeniu, że wśród jej współczesnych autorów trudno znaleźć takich, którzy dorównaliby jej sprawnością pióra i celnością obserwacji.
Spodziewałam się, że "Ethan Frome" będzie dobra powieścią, ale takich fajerwerków się nie spodziewałam. Uprzedzam: tu nie ma eleganckiego świata, szelestu sukien, kryształowych żyrandoli i zamorskich podróży. "Ethan Frome" jest opowieścią o prostych ludziach żyjących w surowym świecie Nowej Anglii, ale być może właśnie przez taki dobór tematu mistrzostwo Wharton uwidacznia się w całej swojej pełni. Nie ma potrzeby olśniewać czytelnika dbałością o detal i budzić zachwytu staroświeckim pięknem przedstawionego świata, więc cała uwaga skupia się na tej mistrzowsko konstruowanej intrydze. Nadal nie mogę uwierzyć, że...

Agata | 2012-05-12
Przeczytana: luty 1996

Napiszę banalnie: piękna książka o miłości.
Powieśc o wyborach między uczuciem a lojalnością, o rozterkach na temat tego co powinno się zrobic a co by się chciało.

ifoiry | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Ta niepozorna, niewielkich rozmiarów książka przeleżała wiele...wiele lat na półce zanim odkryłam, że w ogóle posiadam taką pozycję w domowej biblioteczce. Cudownie jest móc odkryć taką perełkę pośród swoich książek. Kiedy we słowie wstępnym przeczytałam o wpływie Henrego James'a na autorkę "Ethan Frome" oraz o łączącej ich przyjaźni, wiedziałam już, że czeka mnie literacka uczta. I nie zawiodłam się, bo choć książka przedstawia prostą historię o trudnej miłości (historię jakich wiele), to jednak sposób jej przedstawienia mnie zachwycił. Niedomówienia i niepewność, przerwanie akcji w ważnym momencie, wywołujące niepokój... wszystko to sprawia, że mija zaledwie chwila, kiedy okazuje się, że to już ostatnia strona książki.

ira | 2012-07-11

Opowieść o miłości nieoczekiwanej, niemozliwej, a jednak spełnionej. A także o powinności, zazdrości i bólu.
Naprawdę wzruszająca. Polecam także film z Liamem Neesonem w roli tytułowej.

jabajbaj | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Taka drobnostka w sumie - jak się za to wzięłam, to raz dwa przeczytałam. Jakoś niespecjalnie mi się jednak podobało, ale też nie znajduję w niej żadnych konkretnych wad. Ot, po prostu historia do szybkiego przeczytania i zapomnienia.