The Bonesetter's Daughter

The Bonesetter's Daughter
Flamingo
2001-01-01
2001-01-01

Fabuła płynie w tej powieści powoli, niespiesznie odkrywamy przeszłość głównej bohaterki Ruth, która pomimo anglosaskiego imienia jest pochodzenia chińskiego. Ruth urodziła się w Stanach Zjednoczonych. Wspomnienia z jej dzieciństwa i młodości w San Francisco przeplatają się z historią jej matki Lu Ling. Cała opowieść rodzinna jest skoncentrowana przede wszystkim na kobietach, na ich odwadze, determinacji, talentach i tajemnicach. Dla mnie najciekawsze historie zaczynają się w drugiej części tej książki. Wtedy właśnie przenosimy się do Chin z początku ubiegłego wieku. Poznajemy kobiety, które posiadły niezwykłą sztukę wyrabiania pałeczek tuszu. Pracują w swoim domu znajdującym się w wiosce niedaleko stolicy kraju. Mężczyźni prowadzą sklep z tym tuszem w Pekinie. W historie rodzinne wplecione są chińskie wierzenia i obrzędy. Dyskretnie przewija się trochę wiary w magię. Autorka wciąga nas w ten niezwykły świat, który bywa okrutny, ale odwaga i upór dzielnych kobiet zostają w końcu wynagrodzone.
Ruth jest prawnuczką słynnego na całą okolicę nastawiacza kości. Historię swojej rodziny poznaje za pośrednictwem notatek sporządzonych przez matkę w języku chińskim. Chce ona koniecznie ocalić od zapomnienia swoje wspomnienia i historię rodziny. Wie, że czasu jest mało, bo zaczyna mieć pierwsze objawy choroby Alzheimera. Jej córka Ruth nie zna chińskich znaków, więc wynajmuje tłumacza, który przekłada zapiski jej matki na język angielski. To właśnie dzięki tym zapiskom ożywiają postacie z dawnych lat, duchy przodków oraz świat, który przeminął na zawsze. Dzięki wspomnieniom zapisanym przez matkę, Ruth poznaje nie tylko historię swojej rodziny, ale zaczyna rozumieć swoją matkę, która zawsze sprawiała wrażenie kobiety dziwnej, tkwiącej w matni dawnych zabobonów pomimo życia przez wiele lat w Stanach. Jako dziecko Ruth czasem wstydziła się swojej matki, co wynikało z licznych nieporozumień. W końcu Ruth poznając historię rodziny, poznaje lepiej siebie. Dzięki lekturze tych notatek w jej życiu następuje przełom. Zmienia zawód z redaktora i sama zaczyna pisać pod swoim nazwiskiem. Ma poczucie obowiązku w stosunku do babci, której nigdy nie poznała, w stosunku do matki, do swojego męża i jego córek z poprzedniego małżeństwa i również samej siebie.
Mimo, że nie jest to powieść stricte historyczna, ani przygodowa, to z zainteresowaniem poznawałam historię Ruth, jej matki Lu Ling wraz z elementami szeroko rozumianej chińskiej kultury.

Na przemian śmiałam się i płakałam. Znam doskonale dylematy córek, które mają trudne matki. Czułam się, jakby autorka weszła do mojej głowy oraz do mojego serca i pisała to, co mi w duszy gra. Do tego wspaniała historia Chin, niesamowite postaci, oddziałujące na wszystkie zmysły opisy, starcie historii z nowoczesnością... Literatura najwyższej światowej klasy.

Kiedyś przeczytałam Żonę kuchennego boga, tej samej autorki i bardzo mi się podobała. Kiedy trafiłam na Córkę nastawiacza kości, pomyślałam, że musi być równie dobra. Niestety bardzo trudno się ją czyta. Piękna historia burzliwego i nieszczęśliwego życia matki i jej rodziny, przeplatana ze współczesnym życiem, czyni książkę momentami niestety nudną. Jednak dla tych wspomnień i dla bliższego zetknięcia z kulturą Chin, warto po nią sięgnąć

Jest historia, dwutorowa, matki i córki, które żyją w osobnych światach. I jak te światy po odkryciu tajemnic przeszłości, zespalają się w dopełniającą się jedność. Piękna proza.

Kolejna książka o sensie poznania własnych korzeni i korzyści płynących z ich poznania. Tym razem opcja chińsko – amerykańska, z konfliktem pokoleń między matką i córką. Poznanie losów i zrozumienie matki ułatwia poznanie samego siebie, a to prowadzi do idylli czyli happy endu..
Nieszkodliwa historyjka "ku podtrzymaniu ducha". Literatura "lekka, łatwa i przyjemna", z uatrakcyjniającym folklorem chińskim, a że takiej potrzebujemy to gwiazdek 7.

Nieszkodliwa historyjka "ku podtrzymaniu ducha". ...

Jest to historia życia dwóch kobiet, Luing oraz jej córki Ruth. Relacje między nimi nie są najlepsze. Pewnego dnia lekarz stwierdza u Luling demencję. Ruth postanawia w końcu przeczytać wspomnienia swojej matki, ktore od lat leżały na dnie szuflady jej biurka.
Szczerze mówiąc współczesny wątek, dotyczący Ruth w ogóle mnie nie wciągnął, a nawet nieco mi się dłużył. Natomiast wspomnienia Luling czytało mi się bardzo przyjemnie i z zaciekawieniem.

"Córka nastawiacza kości: Amy Tan opowiada historię dwóch kobiet matki i córki. LuLing Young, matka Ruth, od wielu lat spisywała swoją historię na kartkach, po czym wręczyła je córce z nadzieją, że ta je przeczyta i pozna historię swojej rodziny. Jednak Ruth wychowana w San Francisco nie zna zbyt dobrze języka chińskiego, z trudnością przychodzi jej czytanie zapisków matki i z czasem rezygnuje z czytania. Jej podejście zmienia się, gdy matka zaczyna chorować na chorobę Alzheimera. Ruth, którą do tej pory łączyła z matką chłodna relacja i niezrozumienie, pojmuje, że tak naprawdę niewiele wie o własnej matce. Zleca przetłumaczenie jej zapisków i powoli poznaje historię swoich przodków oraz tajemnice z życia własnej matki. Książka opowiada o trudnych relacjach między matką a córką. LuLing Young, jako młoda kobieta przyjechała do Stanów Zjednoczonych i miała za sobą ciężkie przeżycia, jednak mimo wszystko nie zapomniała o swojej kulturze i tradycji. Ruth wychowała się już w innym środowisku, a często zachowanie matki i jej poglądy wprawiają ją w zakłopotanie. Można powiedzieć, że Ruth broni się przed tym, by nie być jak własna matka. Jednak z czasem odkrywa jak wielka miłość je łączy i jak wiele mają ze sobą wspólnego. Gorąco polecam.

Amy Ruth Tan to współczesna pisarka amerykańska o chińskich korzeniach. Tan ukończyła językoznastwo na uniwersytecie stanowym San Jose, następnie pracowała kolejno jako konsultant w ośrodku dla umysłowo opóźnionych, reporterka, edytorka. Wreszcie odkryła swoje prawdziwe powołanie i świat ujrzał jej debiutancką książkę. Powieść „Klub Radości i Szczęścia” bardzo szybko uzyskała status bestsellera, podobnie z resztą jak jej kolejne powieści.

Fabuła powieści Tan zwykle koncentruje się na relacjach pomiędzy matką i córką, a także na poszukiwaniu własnej tożsamości kulturowej. Pisarka bardzo chętnie akcentuje różnice pomiędzy amerykańskim światopoglądem, a tradycyjną kulturą chińską, niejednokrotnie przywołując sceny z życia Chin w czasach poprzedzających rewolucję komunistyczną. Nie inaczej dzieje się w przypadku jej czwartej powieści, zatytułowanej "Córka Nastawiacza kości". Główne bohaterki to LuLing Young oraz jej córka Ruth. Akcja książki rozgrywa się w dwóch planach: we współczesnym San Francisco oraz dawno temu w Chinach. Stosunki pomiędzy LuLing Young i Ruth od wielu lat nie układają się najlepiej. Córka napiętnowana skomplikowanym dzieciństwem, stara się ograniczać kontakty z matką do absolutnego minimum. Sytuacja zmienia się w chwili, gdy u LuLing Young zostaje wykryta postępująca demencja. Ruth stara się wspomóc matkę w codziennych zajęciach. Podczas sprzątania przypadkowo odkrywa zapiski LuLing Young, za sprawą których przenosi się do małej, chińskiej wioski, w której matka Ruth spędziła swoje dzieciństwo. Przed Ruth otwiera się tajemniczy i burzliwy świat dzieciństwa i młodości LuLing Young, pełen tajemnic, o których istnieniu w ogóle nie miała pojęcia. Przewracając kolejne stronice swoistego pamiętnika, Ruth nie tylko coraz bardziej zbliża się do matki, ale również spogląda na swoje własne życie z zupełnie innej perspektywy.

"Córka Nastawiacza kości" to powieść niezwykle stonowana i spokojna, pomimo iż opisuje niezwykle burzliwe i poruszające losy małej chińskiej dziewczynki. Początkowo czytelnik może mieć problem z jej odbiorem, trudno zrozumieć dlaczego śledzimy szarą codzienność starzejącej się kobiety, jaki jest jej związek z tytułową córką Nastawiacza kości. Dopiero z czasem poszczególne elementy powieści zaczynają składać się na wspólną, logiczną całość, a czytelnik zaczyna dostrzegać piękno wypływające z kolejnych stronic powieści. Jednym z największych atutów powieści jest jej ogólnoludzki wymiar. Niezależnie od czasów, w jakich przyszło nam żyć, kraju, z którego pochodzimy, każdy z nas nieustannie poszukuje własnego miejsca w zagmatwanej, codziennej rzeczywistości. Nawet jeżeli nasze życie przebiega spokojnie, bez większych wstrząsów, nietrudno będzie nam zrozumieć, jak ważne są nasze korzenie, jak bardzo nasze życie powiązane jest z tymi, którzy nas wychowali. Do lektury "Córki Nastawiacza kości" zachęcam tych, którzy chętnie śledzą rodzinne perypetie, a także osoby, które poszukują powieści skłaniających do głębszej refleksji.

Dość nierówna książka, początek wręcz mi się nie podobał, by w ostatniej części wciągnąć mnie i wzruszyć. Styl pisania nie do końca odpowiada mojemu gustowi czytelniczemu, ale warto było przebrnąć, bo fabuła naprawdę ciekawa.

Piękna opowieść o pamięci, wspomnieniach, trudnej miłości matki i córki oraz o Chinach. Opowieść o poznawaniu siebie, sile i słabości, przekraczaniu murów które ktoś zbudował wokół siebie. Mądra książka.

• Chiny
  • Literatura amerykańska