Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu

Tłumaczenie: Magdalena Jędrzejewska
Wydawnictwo: Muza
East Wind: West Wind
978-83-7495-308-5
chiny, tolerancja, tradycja
ultramaryna

Inne wydania

Pasjonująca historia młodej Chinki Kwei-Lan oraz jej bliskich, rozgrywająca się w przedkomunistycznych Chinach. Konfrontacja kultury Wschodu i Zachodu, zderzenie rzeczywistości podporządkowanej tradycji i rytuałom z mentalnością zachodniej cywilizacji. Urodzona w chińskiej, arystokratycznej rodzinie Kwei-Lan odebrała stosowne wychowanie, doskonale zna uświęcone tradycją zwyczaje i jest gotowa do poślubienia mężczyzny, którego wybrała jej rodzina, jeszcze zanim dziewczyna przyszła na świat. Jednak bohaterka wcale się nie spodziewa, że jej własny mąż, absolwent amerykańskiej uczelni, będzie podważał wszystko to, co wpajano jej przez całe życie. Powieść Buck opowiada o sile miłości, a w historii jej bohaterów odbijają się przemiany, jakim zaczęło ulegać społeczeństwo azjatyckie, które po wiekach izolacji otworzyło się na wpływy z zewnątrz.

wiejskifilozof | 2015-01-08

Książka opowiada o chińskiej dziewczynie o imieniu Kwei-Lan.Która zostaje wydana za mąż,za lekarza wykształconego na Zachodzie.
I od tego czasu zaczyna się radykalna zmiana w życiu młodej dziewczyny.
Jej mąż chce,by była mu równa.Ja jako zwolennik równości kobiet i mężczyzn,jestem za.Lecz ona wychowana w tradycyjnym społeczeństwie,wręcz przeciwnie.
Kwei-Lan, nie może tego zrozumieć ? Dlaczego,przecież chińska tradycja mówi coś innego.
Dla niej Zachód jest dziki i barbarzyński.
Książka mimo,że krótka ma w sobie niezwykłe emocję.Czytając zastanawiałem się,dlaczego dziewczyna wierzyła w takie zabobony ?
Dlaczego w Chinach był okrutny zwyczaj krępowania kobiecych stóp ?
Ani to piękne,ani mądre.
A książka jest i mądra i piękna.

Monika | 2014-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2014

Nikt tak nie pisze o Chinach jak Pearl S. Buck! Z każdej strony każdej książki Autorki przemawia Jej miłość do tego kraju.
"Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu" w wyjątkowy i cudowny sposób pokazuje różnice między Chinami a resztą świata. Książka napisana niezwykle subtelnie i z dużą wrażliwością.
Jestem pod wielkim wrażeniem!

allison | 2011-05-19
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 19 maja 2011

Ciekawie i przekonująco napisana powieść o różnicach kulturowych między Wschodem a Zachodem (na przykładzie obyczajowości Chin i Ameryki).
Problem pokazany został z perspektywy młodej kobiety wychowanej w tradycyjnym chińskim domu i z trudnością odnajdującej się w małżeństwie z Chińczykiem wykształconym w Stanach Zjednoczonych.
Autorka kolejny raz utwierdziła mnie w przekonaniu, że kultura Chin może na swój sposób nas fascynować jako zjawisko egzotyczne i bardzo bogate. Jednak dla nas - Europejczyków jest przede wszystkim w wielu kwestiach niepojmowalne i trudna do zaakceptowania. Bo jak godzić się na skazywanie kobiet na cierpienia i kalectwo przez krępowanie im stóp? Jak patrzeć z obojętnością na traktowanie kobiet w sposób przedmiotowy? Trudno dać zgodę na świat, w którym kobieta zawsze musi podążać kilka kroków za mężczyzną (w sensie dosłownym i przenośnym), a jej rola sprowadza się do posłusznego służenia swojemu panu, nawet jeśli nie nazywa się jej służącą...
Mam...

książek: 1903
foolosophy | 2010-11-01
Przeczytana: 25 października 2010

Jedyne czego żałuję po czytaniu tej książki, że nie była ona moją własną. Tak cudownych powieści nie powinno się czytać, kiedy samemu się ich nie posiada.

Sytuacja dzieje się w Chinach. Państwo środka ma nie o tyle nad wyraz, ale nawet wygórowane pojęcie o tradycyjnym zachowaniu chińczyków. Ściśle obowiązujące reguły dobrego wychowania obejmują naród od wczesnych lat, a szlachetnie urodzeni nawet nie śmią się temu sprzeciwiać. Nauki z Zachodu są dla nich nie do przyjęcia, stronią od nich a w kwestii pomocy medycznej mają bardzo religijną metodę. Wierzą oni głęboko w bogów, których trzeba udobruchać i odprawić potrzebne rytuały by zapewnić ich przychylność. Wierzą też w duszę. Nie jest zbyt odbiegające od europejskich standardów, ale jednak jest bardziej interesujące.

Historie opisuje tutaj Chinka, Kwei-Lan, która opowie nam historię swojego życia w tak mało znanym okresie tego państwa, a także historię zmian w jej życiu pod wpływem męża, ciągnącego do nauk Zachodu.

Moja...

Anna | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

To kolejna książka tej autorki traktująca o Chinach (znana też jako "Spowiedź Chinki"), którą przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Tym razem Pearl Buck kreśli obraz Kraju Środka z jego - obowiązującymi od wieków - tradycjami i zwyczajami w zderzeniu z kulturą Zachodu. Nie ma tu miejsca na miłość, oddanie, odmienność zachowania, a już na pewno nie na żonę cudzoziemkę; jest jedynie ślepe niemal posłuszeństwo rodzicom, konieczność poślubienia wybranej jeszcze w dzieciństwie dziewczyny czy chłopaka oraz urodzenie przez synową wnuka, który staje się niejako własnością rodzinnego klanu.

Zwyczajom tym i tradycjom udało się przeciwstawić bohaterce książki i jej bratu, jednak kosztem zerwania rodzinnych więzi. Czyta się szybko, bowiem książka wciąga i pochłania, jak większość książek tej autorki. Polecam.

Alina | 2010-10-17
Przeczytana: 15 października 2010

Czasem się zdarza, że te najbardziej niepozorne książeczki są prawdziwymi literackimi perełkami. Gdy zdecydowałam się na zakup (a pewnie bym tego nie zrobiła, gdyby nie promocja w Matrasie) i przeczytałam pierwsze zdanie, już wiedziałam, że to jest to. Właśnie taki styl, za jakim tęskniłam od kilku miesięcy, jednak nie chciałam znowu czytać którejś z książek już mi znanych. W tym momencie czasu mam za mało na powtórki. Więc w moje życie wtargnęła Pearl Buck.

Jest to opowieść o Chinach z pierwszej połowy dwudziestego wieku. Dowiadujemy się, że krępowanie stóp wciąż było zabiegiem całkiem naturalnym dla społeczeństwa, chociaż niektóre (oświecone - zamerykanizowane) jednostki je potępiały jako przestarzałe. Poznajemy również obyczaje związane z szanowaniem starszych ludzi i kwestię małżeństwa oraz niektóre zabobony.

Pierwsza część książki jest całkiem sielankowa. Pomijając początkowe problemy bohaterki (a zarazem narratorki) z przystosowaniem się do bardziej nowoczesnego -...

kaś | 2010-05-28
Przeczytana: 28 maja 2010

Kiedy tylko książka trafiła w moje ręce to nie chciałam jej z rąk wypuścić.
Bo to piękna, nastrojowa powieść. Nie wiem czy można użyć słowa delikatna dla opisu książki, ale właśnie tutaj słowa delikatna i subtelna pasują mi jak ulał. Co ciekawsze powieść o Chinach, lecz pisana z zupełnie innej perspektywy niż zazwyczaj spotykałam.
Jak głosi opis na okładce (który naprawdę dobrze oddaje to co się w książce będzie działo) jest to opowieść o młodej Chince, wychowanej w arystokratycznej rodzinie, zgodnie ze wszelkimi zwyczajami i tradycjami w tym kraju panującymi. Dodać muszę, że chodzi tu o dawne zwyczaje, konserwatywne i szczegółowo określone przez tradycję. Bohaterka wychodzi za mąż za wcześniej jej wybranego przez rodziców mężczyznę, który okazuję się być dla niej wielkim zaskoczeniem. Życie z nim okazuję się być zupełnie czymś innym niż się spodziewała.
Zatem bohaterka wychodzi za mąż i... zaczyna snuć swoją historię. W historii tej ukazuje nam to czego ją uczono, w zderzeniu z ...

justi | 2012-05-21
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze, Chiny
Przeczytana: 21 maja 2012

Nadzwyczajnie finezyjnie ukazane różnice mentalności Wschodu i Zachodu. I siła miłości, która potrafi połączyć to, co wydaje sie nie do pogodzenia.

Wypożyczyłam tę książkę ostatnio z biblioteki i z chęcią zabrałam się do czytania. Im dalej brnęłam, tym bardziej znajoma mi się wydawała. W końcu się dowiedziałam, że jest to późniejszy tytuł powieści "Spowiedź Chinki", którą to powieść już dawno czytałam i bardzo mi się podobała i szczerze ją polecam.

| 2012-05-26
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 20 maja 2012

O ile się nie mylę, książka dostępna jest pod dwoma tytułami: "Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu" oraz znana mi "Spowiedź Chinki". Opowieść naprawdę mnie zaintrygowała i dała we znaki, że moja wiedza o tym kraju jest nikła. Pokazuje nie tylko zadziwiającą dla nas kulturę, ale również jak wiele wyrzeczeń trzeba dopełnić, by się starym zasadom tej kultury sprzeciwić. Miłość jest stawiana na pierwszym miejscu, przedstawiana jako najpiękniejsza rzecz w tym coraz szybciej rozwijającym się świecie. Czytając powieść, trudno mi było wybrać pomiędzy racjami matki, a racjami jej córki i syna. Nauczyła mnie, że czasem należy się przeciwstawiać przyjętym regułom, by poznać i dać poznać innym smak czegoś nowego, ale jednocześnie nie można całkowicie zapominać o przeszłości i trzeba szanować zdanie tradycjonalistów. Właśnie od nich uczymy się jak żyć w nowoczesnej epoce.