Nancy Drew. Tajemnica starego zegara.

Okładka książki Nancy Drew. Tajemnica starego zegara. Carolyn Keene
Okładka książki Nancy Drew. Tajemnica starego zegara.
Carolyn Keene Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Nancy Drew (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Nancy Drew (tom 1)
Nancy Drew. The Secret of the Old Clock.
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-10-30
2019-10-30
Maria Jaszczurowska
nancydrew The Secret of the Old Clock Tajemnica starego zegara drew nancy

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta.

Cudowna książka! Czytało się bardzo szybko. Polecam z całego serca! :)

Cudowna książka! Czytało się bardzo szybko. Polecam z całego serca! :)

Od zawsze chciałem przeczytac przygody Nancy Drew. Książek jest mnóstwo a jako fan Pana Samochodzika postanowiłem dać 18-letniej dziewczynce z zamiłowaniem do rozwiązywania zagadek szansę. Niestety na polskim rynku jej przygody są bardzo trudne do znalezienia więc postanowiłem spróbować sił z językiem angielskim. I muszę przyznać książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Mimo że napisana w latach 30-tych ubiegłego wieku i pomimo czasem archaicznego języka nie miałem problemów ze zrozumieniem.
Nancy jako detektyw z zamiłowania i córka miejscowego, cieszącego się dobrą sławą prawnika w pierwszej przygodzie zostaje przypadkowo wplątana w tajemnicę testamentu miejscowego ekscentryka. Z testament związane są losy kilku innych bohaterów którym Nancy postanawia pomoc. Pościgi, skradziona biżuteria, meble i stary zegar wprowadzają nas w świat przygód młodej pani detektyw. Zwroty akcji i trzymające w napięciu sytuację sprawiają że książkę która została napisana dla nastolatków, mogą również z powodzeniem przeczytać dorośli. A ja serdecznie polecam

„Nancy Drew. Tajemnica starego zegara” to pierwszy tom serii powieści detektywistycznych autorstwa ghost writerów piszących pod pseudonimem Carolyn Keene, których bohaterką jest sympatyczna, osiemnastoletnia córka prawnika uwielbiająca rozwiązywać zagadki kryminalne. Książka po raz pierwszy ukazała się w roku 1930 w Stanach Zjednoczonych, a w roku 1959 została przerobiona przez Harriet Stratemeyer Adams – córkę wydawcy odpowiedzialnego za stworzenie projektu wydawniczego „Nancy Drew Mysteries” i to właśnie ta wersja trafiła do rąk polskich czytelników. Seria o przygodach nastoletniej detektyw to doskonała propozycja nawet dla kilkuletnich czytelników, dla których może stanowić ona świetne wprowadzenie w świat literatury kryminalnej i detektywistycznej.

Historia stworzona przez amerykańską pisarkę jest dość prosta. Nancy jest świadkiem wypadku kilkuletniej Judy. Bohaterka pomaga dziewczynce i trafia do domu wychowujących ją ciotek – Edny i Mary Turner. Nastolatka szybko dowiaduje się o nieciekawej sytuacji finansowej sióstr. Okazuje się, że panie miały odziedziczyć pewną sumę po śmierci kuzyna ich ojca Josiahu Crowleyu , jednak ten zapisał cały swój majątek rodzinie Richarda Tophama. Siostry i inni krewni mężczyzny, którym Crowley obiecał zostawić część swego majątku, nie wierzą, że sympatyczny staruszek złamał dane bliskim słowo i podejrzewają, że gdzieś musi istnieć inny testament. Nancy decyduje się pomóc siostrom w odnalezieniu zaginionego dokumentu.

Fabuła powieści „Nancy Drew. Tajemnica starego zegara” jest mocno uproszczona, jednowątkowa, ale nie brak w niej scen, które na pewno wywołają u najmłodszych czytelników dreszczyk emocji. Język i treść są proste, dostosowane do możliwości intelektualnych młodych odbiorców literatury, a sympatyczna i urocza główna bohaterka pragnąca bezinteresownie pomagać innym na pewno zjedna sobie sympatię czytelników.

Jeśli poszukujecie powieści kryminalnej, którą bez obaw możecie podsunąć nawet kilkuletnim czytelnikom, „Nancy Drew. Tajemnica starego zegara” będzie dla Was idealną propozycją.

od zawsze chciałam przeczytać książki o Nancy Drew, niestety tych książek na polskim rynku nie było (albo totalnie nie umiałam ich wtedy zlokalizować),a o czytaniu w oryginale w ogóle nie myślałam, więc cieszę się, że w końcu się udało! trochę to potrwało, ale warto było

Wydawnictwo Dolnośląskie zrobiło bardzo dobry krok w tę stronę, aby wydać książki z tej serii, jest to tak samo kultowa postać jak Herkules Poirot i niedorzecznym dla mnie było, żeby odmawiać jej poznania polskim czytelnikom, nie wiem czym to było spowodowane: ekranizacje, gry komputerowe są już tyle lat na rynku, że na pewno nie było to przyczyną, od zawsze w innych produkcjach kultury (książki, filmy, seriale) była wspominana postać Nancy, ale może to ze względu na fenomen serialu Riverdale w Polsce i ciągłych odniesień do Drew polski odbiorca nałogowo szukał książek?

oczywiście najbardziej ciekawi mnie DLACZEGO TERAZ wydawnictwo postanawia wydać coś tak kultowego oraz czy aktualnie rynek tego potrzebuje (na pewno potrzebował min. 20 lat temu),no nic... "rynek zweryfikuje" czy to ma sens... oby był, bo nie mogę doczekać się, aż przeczytam kolejne części!

co do samej książki... mimo, że jest to książka z lat 30. XX wieku i wydaje się być momentami niedorzeczna czy infantylna dla "aktualnego" czytelnika, to jednak czyta się to cudownie, strony same przekręcają, zagadka jest prosta, niewymagająca od czytelnika zbyt wiele, ale zdecydowanie dająca dużo, można odetchnąć, odpocząć, wciągnąć się w szybką fabułę z ciekawą główną bohaterką, dodatkowo wiem, że to się rozkręci!

sądzę, że dla wyjadaczy kryminałów może raczej nie przypaść do gustu przygoda Nancy, ale już fanom Christie powinno się spodobać, bo czuć mocno ten "retro" klimat, no i przede wszystkim powinna się spodobać osobom, do których ta pozycja jest skierowana - do dzieci i młodzieży, którzy dopiero poszukują swojej drogi w literaturze i szukają odpowiedniego gatunku, myślę, że to taki "must read" w tym okresie i przeogromnie żałuję, że mnie to ominęło - BIBLIOTEKI SZKOLNE, WIECIE CO ROBIĆ!

a jeśli chodzi o wygląd wizualny, to szczena mi opadła, polskie wydanie tych okładek jest PRZEŚLICZNE! jest tak piękne, że ciągle mi słów brakuje na ich opisanie i nie mogę się na nie napatrzeć, spokojnie mogłyby robić za obrazy w przeróżnych miejscach! wiem, że to zasługa Pingwina, ale nie wiem kto podejmował ostateczne decyzje - ale to był strzał w dziesiątkę!

zachęcam wszystkich do zapoznania się z tą kultową postacią i życzę sobie (wam oraz Wydawnictwu też),żeby ta seria została wydana cała w Polsce, a jeśli nie, to chociaż całość "Nancy Drew Mystery Stories" oraz oby nic nie było pominięte

dodatkowo mam takie małe spostrzeżenie; nie wiem jak dokładnie wygląda dystrybucja tutaj, ale ta seria wprost idealnie nadaje się na "serię kioskową", tak jak to miało miejsce np. z Agathą Christie

teraz pozostaje przeczytać mi kolejny tom :)

Dzisiaj recenzuje moja czternastoletnia córka:

Witam wszystkich bardzo serdecznie!
W ostatnim czasie moja mama otrzymała od Wydawnictwa Dolnośląskiego pierwszy tom opowieści o nastoletniej pani detektyw - Nancy Drew. Skuszona opisem, grafiką na okładce oraz tematyką lektury, poprosiłam o możliwość zrecenzowania tej wspaniałej powieści i już mogę Wam zdradzić, że lektura mnie nie zawiodła!

,,Nancy Drew. Tajemnica starego zegara" to ciepła, a zarazem trzymająca w napięciu książka przy której nie da się nudzić. Jest lekka i przyjemna w odbiorze -wręcz idealna na mroźny, zimowy wieczór. Jej niewielki format idealnie mieści się w dłoni, dlatego będzie to dobry wybór na wyjazdy i nudne podróże. Spotkamy tam różnorodnych bohaterów z krwi i kości. Chciwi Tophanowie, bezduszni złodzieje, czy fenomenalni przyjaciele oraz rodzina Nancy nadają powieści niesamowity klimat. Ta owiana tajemnicą powieść wręcz emanuje rodzinnym ciepłem, przyjemną atmosferą i świetnym humorem ! Jestem pewna, że fani detektywistycznych zagadek znajdą w niej nie lada rozrywkę.
Sama Nancy jest postacią błyskotliwą, zawsze chętną do pomocy i po prostu przesympatyczną!

Ciekawych doświadczeń dostarczy nam również ekscentryczny pan Crowley, (a raczej jego skrupulatnie schowany testament!) podnoszący ciśnienie wszystkim jego krewnym. Kto by przypuszczał, że zapiski o wielkiej fortunie, będącej dorobkiem całego jego życia, zostaną ukryte w tak nietypowym miejscu?

Może bohaterce grozi śmiertelne niebezpieczeństwo? A może istnieje prawdopodobieństwo, by przebiegły staruszek spisał dwa testamenty?

Tego wszystkiego dowiecie się czytając ,,Tajemnicę starego zegara". Zapewniam, że nie będzie to stracony czas!
Sądzę, że to idealna lektura dla młodych, ciekawych świata i ludzi dziewczyn, które uwielbiają historie owiane tajemnicą, chociaż i takie mole książkowe jak moja mama-dorosłe, ale wciąż tkwiące jedną nogą w literaturze dziecięcej, będą zadowolone ze spotkania z panną Drew.
Gorąco polecam!
Do usłyszenia
Marysia

Dzisiaj recenzuje moja czternastoletnia córka:

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Bardzo przyjemna książka idealna na grudniowe popołudnie.

Bardzo przyjemna książka idealna na grudniowe popołudnie.

Młoda pani detektyw na tropie zaginionego testamentu

Nancy Drew to osiemnastoletnia kobieta z dobrego domu, która uwielbia rozwiązywać tajemnicze sprawy. Dziełem przypadku poznaje historię zaginionego testamentu, który rzekomo napisał bardzo majętny człowiek. Nancy postanawia poznać prawdę i dowiedzieć się czy naprawdę on powstał, a jeśli tak, odszukać go. "Tajemnica starego zegara" to pierwszy tom cyklu powieści detektywistycznych.

Kto będąc dzieckiem chciał wcielić się w rolę detektywa, który co chwile trafia na tropy kolejnych, coraz ciekawszych i bardziej zagmatwanych zagadek? Przyznam, że ja bardzo chciałam być kimś takim :) Dla dorosłego czytelnika ta książka może być trochę przewidywalna (zwłaszcza, jeśli lubuję się w kryminałach),jednak jest duża szansa na to, że nastoletni czytelnik polubi się w ciekawską panną Drew.

Przekaz jest piękny, ponieważ młoda pani detektyw cechuje się nie tylko wielkim intelektem, ale i dużą dozą empatii. Zagadki zagadkami, jednak widać w tej powieści, że pomaganie innym, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym jest ważną rzeczą, którą należy pielęgnować w życiu. Nie ma tutaj miejsca na brutalne sceny czy opisy - książka jest napisana lekkim językiem, w których dominuje postać Nancy poszukującej zaginiony testament.

Dla mnie była idealnym lekarstwem na kryzys czytelniczy. Polecam jako prezent dla nastoletnich czytaczy, którzy lubią taką tematykę oraz dorosłym, którzy od czasu do czasu mają chęć na lekką, przyjemną lekturę.

Młoda pani detektyw na tropie zaginionego testamentu

Przyznaję się bez bicia, że nigdy nie słyszałam o książkach opowiadających o Nancy Drew. Gdzieś tam kiedyś widziałam serial, ale nie sprawdzałam tego, czy jest pomysłem oryginalnym, czy powstał na podstawie książek. I zaskoczenie, bo powstał cykl książek, który ukazuje się od 1930 roku i co ciekawe ukazywała się pod wspólnym pseudonimem wielu autorów - Carolyn Keene. Miałam ogromną przyjemność przeczytać część pierwszą – „Nancy Drew. Tajemnica starego zegara”.

Nastoletnia Nancy Drew jest rezolutną i bystrą bohaterką, która uwielbia rozwiązywać zagadki kryminalne. Pochodzi z dobrego domu, ale nie wywyższa się i nie afiszuje bogactwem. Jej ojciec Carson Drew jest znakomitym prawnikiem i pogromcą przestępców i bardzo chętnie wspiera dziewczynę radą, nie gasi jej zapędów w rozwiązywaniu spraw, wręcz jej w tym pomaga. Nancy przypadkowo poznaje siostry Turner, które miały odziedziczyć pewien spadek, lecz spadkodawca w ostatniej chwili zmienił zadanie. Dlaczego? Cały majątek przeszedł w posiadanie chciwej rodziny Tophamów. Siostry są przekonane, że musiał istnieć drugi testament. Nancy jest zaintrygowana losem sióstr, podejmuje się rozwiązania tej zagadki.

Pierwsza część za mną i mogę Wam ją serdecznie polecić. Bohaterka jest inteligenta, rezolutna i można jej pozazdrościć umiejętności dedukcji. Dziewczyna ma dobre serce, nie jest jej obojętny los uboższych i dlatego tak bardzo angażuje się w poszukiwania drugiego testamentu. Nie będzie to proste zadanie, zwłaszcza gdy jej śladem podążać będzie szajka rzezimieszków! Ale dziewczyna nie pozwoli sobie w kaszę dmuchać i z każdej, nawet beznadziejnej sytuacji znajdzie wyjście. Można powiedzieć, że pech będzie ją dopadał bardzo często, wręcz ją będzie prześladował. Sprawdźcie sami, jakie przeszkody znajdzie na swojej drodze. W pewnym momencie zrobi się bardzo niebezpiecznie, gdy do gry wkroczy grupa złodziei. Czy Nancy dzięki swojemu sprytowi ich pokona?

Książki o Nancy Drew od prawie 90 lat cieszy się ogromnym powodzeniem i wcale się temu nie dziwię. Książkę czyta się po prostu błyskawicznie, na pewno dzięki użytemu prostemu słownictwu. Zagadka jest interesująca, nie zabraknie nowych wątków i zwrotów akcji, uważny czytelnik też bardzo szybko zorientuje się, że rozwiązanie zagadki jest na widoku. Polecam sprawdzić, co takiego powoduje, że Nancy Drew wciąż zdobywa serca czytelników.

• Literatura młodzieżowa
  • Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Nancy Drew. Tajemnica starego zegara.