Hydaspes 326 p.n.e.

Okładka książki Hydaspes 326 p.n.e. Michał Piekarski
Okładka książki Hydaspes 326 p.n.e.
Michał Piekarski Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Bellona
2019-11-07
2019-11-07
starożytność aleksander wielki

Fanem starożytności nie jestem, natomiast książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Duży wpływ ma na to przystępny i zwięzły język autora, potrafi zaciekawić czytelnika. Z pewnością sięgnę po następne HB-eki napisane przez Michała Piekarskiego.

Wyśmienity habek, jeden z lepszych, jakie czytałem. Autor bardzo dobrze radzi sobie z niełatwą sztuką pisania tak, aby warsztat historyka nie ucierpiał, a czytelnik-amator nie umarł z nudów. Poza tym nie ogranicza się tylko do łopatologicznego przedstawiania faktów czy raczej hipotez sformułowanych w oparciu o nasze mizerne źródła, ale bardzo dobrze przedstawia tło i odpowiada na pytania "po co" i "dlaczego". Pozostałe habeki dotyczące samego Aleksandra i epoki diadochów ("Gaugamela" i "Ipsos") są niestety właśnie takimi suchymi opisami, co tym bardziej wpływa na pozytywną ocenę książki M. Piekarskiego.

Książa ok , przedstawia nieco mały okres historii , świetnie opisuję drugi etap kampanii przeciwko Persji i etap podporządkowywania następnych państewek i lokalnych plemion na terenie Baktrii i Pendżabu , macedońską armię inwazyjną , siły hinduskiego władcy Porosa , który przeciwstawił się imperialistycznym zapędom Aleksandra

Własne odczucia
Książa jest pisana bardzo w uniwersalny sposób , czytelnik ma wrażenie , że sam uczestniczy w wszystkich przemarszach , bitwach oraz starciach .

Własne odczucia
Książa jest pisana bardzo w...

Ksążka ciekawa ale bardzo nierówna. Z jednej strony dość precyzyjnie opisuje meandry drugiego etapu podboju Persji i przygotowań do wyprawy do Indii a z drugiej sama indyjska wyprawa zdaje się być najsłabszą częścią książki. Trochę niezrozumiałe stają się ruchy samego Aleksandra, co oczywiście nie może dziwić, bo wbrew pozorom mało o tym wiemy, ale co gorsza autor jakby stracił pomysł na prezentację swego bohatera i jego historii. Dobitnie o tym świadczy brak chociażby mapy przedstawiającej ten etap wyprawy co znakomicie utrudnia czytanie ze zrozumieniem.
Ale przeczytać warto.

Pozycja przedstawia podbój północno-wschodnich obszarów Persji, będących etapem podbojów bezpośrednio poprzedzającym marsz ku Indiom, sam marsz ku Indiom, bitwę nad Hydaspes, marsz wzdłuż Indusu i powrót Aleksandra drogą morską. Książka napisana z płynną narracją, przyzwoitym językiem i w oparciu o niezłą bibliografię zawiera w zasadzie wszystkie informacje niezbędne do zapoznania się z bitwą. Autor w wielu miejscach wchodzi w ciekawe polemiki, prowadząc logiczne analizy. Na końcu książki znajdują dobre mapki oraz przydatna tabela z posiłkami wojsk dla Aleksandra. Pozycję należy więc ocenić pozytywnie jako przedstawiającą wartościowe fakty i opinie, bez większych wad czy błędów.

Wyprawa Aleksandra Wielkiego do Indii stanowi jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii świata. Do walnej bitwy doszło nad rzeką Hydaspes, gdzie czoło królowi Macedonii stawił jeden z hinduskich władców, Poros. Książka rozpoczyna się od następstw bitwy pod Gaugamelą i zajęcia Babilonu w 331 r. p.n.e. Autor omawia walki w Baktrii i Sogdianie, gdzie najgroźniejszym rywalem okazał się perski satrapa Spitamenes. Następnie przedstawiono armię inwazyjną oraz opisano siły indyjskie. Kulminacyjnym punktem książki jest opisanie walk w Indiach, wraz z tytułową bitwą nad Hydaspesem, oraz późniejsze działania w dolinie Indusu i ostateczny powrót do domu wojsk sprzymierzonych. Książka wyróżnia się ciekawym opisem działań militarnych, żołnierze Aleksandra szturmowali miasta, walczyli na szczytach gór w majestatycznych okolicach Pamiru i Hindukuszu, przeprawiali się przez rzeki, a nad Hydaspesem musieli zmierzyć się ze słoniami. Należy wyróżnić również styl autora, który wchodzi w polemikę z innymi autorami i nie boi się formułować własnych wniosków. Na pewno jest to udany debiut w serii "Historycznych Bitew" i mam nadzieję, że autor nie zatrzyma się tylko na jednej pozycji. Książka zawiera cztery mapy, dwa załączniki (dowódcy taxies falangi macedońskiej oraz uzupełnienia dla armii Aleksandra),indeks osobowy oraz geograficzny.

• Historyczne Bitwy
  • Starożytność
  • Starożytność ( ... -476)
  • Historyczne Bitwy Bellona
  • Historyczne bitwy