Ktezyfont 363

Historyczne Bitwy
Bellona
2016-01-01
2016-01-01
Starożytność Historia starożytna Rzym Cesarstwo rzymskie Ktezyfont Persja Sasanidzi Wojny rzymsko-perskie Relacje rzymsko-irańskie Julian Apostata Szapur II

Okładka książki Człowiek w antycznym świecie Marta Adamczyk, Jacek Bonarek, Bogdan Burliga, Bartłomiej Czajka, Adrian Drabik, Andrzej Dudziński, Tomasz Grabowski, Sławomir Jędraszek, Bartosz Jan Kołoczek, Jakub Kuciak, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Sławomir Sprawski, Michał Stachura, Andrzej Szoka, Ryszard Tokarczuk, Stanisław Turlej, Dawid Zołoteńki
Człowiek w ant... Marta Adamczyk, Jac...

Pozycja przedstawiająca dzieje kampanii wojennej Cesarstwa Rzymskiego przeciw Persji Sasanidów.
Dużym plusem jest przybliżenie sytuacji politycznej tamtego czasu oraz sylwetek zarówno Juliana Apostaty, jak i Szapura II.
Lekko się czyta, niczym opowiadanie ;) Polecam.

Lekko się czyta, niczym opowiadanie ;) Polecam.

Książka Pana Drabika powinna nosić tytuł kampania Cesarza Juliana na wschodzie, gdyż w miarę dobrze opisuje przebieg całej kampanii, o tytułowej bitwie jest dość mało.

Plusy:
- dobrze opisana cała kampania
-zwrócono uwagę na wpływ chrześcijaństwa w IV w.
- w miarę dobry opis uzbrojenia aczkolwiek jak dla mnie zbyt ogólnikowo.

Minusy:
- mapy! Sa 3 mapy bitew (2 starć) i jedna kanpani, jednak nie zaznaczono na mapie kampanii ówczesnych granic, ani granic prowincji straconych przez cesarstwo, przez co czytelnik nie do końca wie gdzie akcja się toczy, czy to jeszcze Rzym czy już Persja.
- rozbieżności, przy opisie bitew. Z opisów wynika że straty rzymian są duże, przy podsumowaniu mowa jest o niewielkich stratach, a na końcu kampanii autor pisze ze rzymianie stracili 15 tys ludzi. Wynika to zapewne z wybiorczego traktowania materiałów źródłowych.

Plusy:
- dobrze opisana cała kampania
-zwrócono uwagę na wpływ chrześcijaństwa w IV w.
- w miarę dobry opis uzbrojenia aczkolwiek jak dla mnie zbyt ogólnikowo.

Minusy:
- mapy! Sa 3 mapy bitew (2 starć) i...

Wysokiej jakości habek. Dobrze zarysowane przygotowania do kampanii, zarówno po stronie rzymskiej jak i perskiej, skład armii, założenia taktyczne oraz cele obu stron. Do tego bardzo dobrze opisany przebieg samej kampanii, autor opiera się na sporej ilości źródeł, nie ogranicza się do samego cytowania tylko wybiera własną interpretację faktów (odnośnie buntu wojsk, okoliczności śmierci cesarza itd),dzięki czemu czytelnik ma poczucie, że nie jest to pozycja odtwórcza. Skutki opisane dość pobieżnie, prosiłoby się nieco więcej, ale to drobny minus.
Tak naprawdę najbardziej jestem zadowolony z tego, że dowiedziałem się, że sama bitwa o Ktezyfont to był malutki fragment kampanii, 90% rzeczy odbyło się wcześniej i później, autor to w świetny sposób pokazuje w toku narracji.
Uzupełnienie mapami, zdjęciami uzbrojenia - no modelowy habek wręcz :)

Modelowy, solidny HB-ek w dobrym tego określenia znaczeniu. W pierwszych rozdziałach autor zwięźle przedstawia sylwetkę cesarza Juliana oraz stosunki Rzymu z Persją za czasów jego poprzedników. Następnie mamy dość obszerny, jak na ramy książki, rozdział o wojskowości obu stron konfliktu. Reszta książki to skrupulatny (w miarę możliwości) opis wojny od przygotowań do zawarcia pokoju. Pod względem języka i narracji książka jest nieźle, choć bez rewelacji. Solidna pozycja.

"Ktezyfont 363" to książka opowiadająca o wyprawie, jaką przeciw państwu perskiemu podjął cesarz rzymski Julian Apostata. W rozdziale pierwszym przedstawiona została postać samego Juliana i jego kariera przed objęciem tronu. Rozdział drugi przedstawia pokrótce wojskowość obu stron konfliktu. Dalsza część książki to już opis zmagań militarnych Rzymu i sasanidzkiej Persji, przy czym Autor zaczyna od przypomnienia także wcześniejszych walk miedzy obydwiema potęgami, zwłaszcza zaś oblężenia Amidy w roku 359. Kolejne rozdziały zgodnie z chronologią wydarzeń opisują marsz Juliana w głąb Mezopotamii, a potem jego odwrót.

Książka opiera się oczywiście na przekazie Ammiana Marcellina, który w kampanii perskiej Juliana uczestniczył. Autor przedstawia jego narrację i komentuje ją w oparciu o różne opracowania naukowe. Trudno sobie zresztą wyobrazić, by te wydarzenia opowiedzieć inaczej. Pozostałe źródła mają charakter uzupełniający, choć Drabik również się do nich odnosi. Praca napisana jest dość przystępnie i na pewno zawiera najistotniejsze informacje na temat tej wojny, choć w wielu miejscach chętnie zapoznałbym się z jakąś dokładniejszą analizą. Książka na pewno jest lepsza od dotyczącej podobnego okresu "Amidy 359" T. Szeląga, choć i tu można by zaznaczyć, że strona irańska potraktowana została z mniejszą dokładnością i zainteresowaniem.

Tomasz Babnis

Siłą rzeczy nasuwa się porównanie do innych pozycji w serii i na tym tle, Ktezyfont wypada dość poprawnie. Nie ma tutaj zbędnego lania wody. W pierwszych rozdziałach przedstawiono postać Juliana Apostaty, wojskowość Rzymu i Persji oraz wojny za między tymi państwami za panowania Konstancjusza II. Reszta książki to już opis kampanii 363 roku(ponad 100 stron). Głównym źródłem wykorzystywanym przez autora jest "Res Gestae" Ammianusa Marcellinusa. Niestety, nie jestem w stanie ocenić warstwy merytorycznej książki i czy z książki dało się wycisnąć coś więcej,gdyż starożytnością w ogóle się nie interesuje, pozostają więc do omówienia inne kwestie. Na pewno książkę dobrze się czyta, nie ma literówek i jak już wspomniałem nie ma lania wody, tylko konkrety. Na minus niestety warstwa ilustracyjna. Jak na książkę popularnonaukową i standardy serii, to myślę, że wygląda to dość dobrze.

Interesujaca opowiesc o kampani casarza Julina Apostaty przeciw Persom.

Interesujaca opowiesc o kampani casarza Julina Apostaty przeciw Persom.

Momentami chaotycznie poprowadzona narracja, przez co trudno sobie wyobrazić faktyczny przebieg samej bitwy. Reszta w porządku.

• Historyczne Bitwy
  • Starożytność