Ktezyfont 363

Wydawnictwo: Bellona
Rzym, Persja, starożytność, imperium
historia
Sturnus

W połowie IV w. rozpoczęła się wzmożona rywalizacja zbrojna pomiędzy Cesarstwem Rzymskim i Persją. Przed 363 r. zachodnie mocarstwo przyjęło postawę defensywną, nie mogąc zdobyć się na nic więcej ze względu na trudną sytuację polityczną. W 359 r. Persowie zajęli Amidę, jeden z ważniejszych punktów obrony granicy wschodniej. Fakt ten wywarł ogromne poruszenie wśród elit politycznych Rzymu. Wydawało się, że wysiłek zbrojny przeciw Persji będzie nieunikniony. Tymczasem na horyzoncie pojawiło się widmo wojny domowej w cesarstwie. Wydawać by się mogło, że państwo czeka katastrofa. Jednakże w nieoczekiwanych okolicznościach władzę przejął cesarz Julian. Za jego rządów armia cesarska podjęła ostatni ofensywny wysiłek zbrojny przed upadkiem państwa na zachodzie. Julian zorganizował wyprawę zbrojną przeciwko Persji, a jej celem stało się zajęcia Ktezyfontu – stolicy wroga.

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/ktezyfont-363

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/ktezyfont-363/

Balcar | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Siłą rzeczy nasuwa się porównanie do innych pozycji w serii i na tym tle, Ktezyfont wypada dość poprawnie. Nie ma tutaj zbędnego lania wody. W pierwszych rozdziałach przedstawiono postać Juliana Apostaty, wojskowość Rzymu i Persji oraz wojny za między tymi państwami za panowania Konstancjusza II. Reszta książki to już opis kampanii 363 roku(ponad 100 stron). Głównym źródłem wykorzystywanym przez autora jest "Res Gestae" Ammianusa Marcellinusa. Niestety, nie jestem w stanie ocenić warstwy merytorycznej książki i czy z książki dało się wycisnąć coś więcej,gdyż starożytnością w ogóle się nie interesuje, pozostają więc do omówienia inne kwestie. Na pewno książkę dobrze się czyta, nie ma literówek i jak już wspomniałem nie ma lania wody, tylko konkrety. Na minus niestety warstwa ilustracyjna. Jak na książkę popularnonaukową i standardy serii, to myślę, że wygląda to dość dobrze.

Elevander | 2017-04-02
Na półkach: Cesarstwo Rzymskie
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

"Ktezyfont 363" to książka opowiadająca o wyprawie, jaką przeciw państwu perskiemu podjął cesarz rzymski Julian Apostata. W rozdziale pierwszym przedstawiona została postać samego Juliana i jego kariera przed objęciem tronu. Rozdział drugi przedstawia pokrótce wojskowość obu stron konfliktu. Dalsza część książki to już opis zmagań militarnych Rzymu i sasanidzkiej Persji, przy czym Autor zaczyna od przypomnienia także wcześniejszych walk miedzy obydwiema potęgami, zwłaszcza zaś oblężenia Amidy w roku 359. Kolejne rozdziały zgodnie z chronologią wydarzeń opisują marsz Juliana w głąb Mezopotamii, a potem jego odwrót.

Książka opiera się oczywiście na przekazie Ammiana Marcellina, który w kampanii perskiej Juliana uczestniczył. Autor przedstawia jego narrację i komentuje ją w oparciu o różne opracowania naukowe. Trudno sobie zresztą wyobrazić, by te wydarzenia opowiedzieć inaczej. Pozostałe źródła mają charakter uzupełniający, choć Drabik również się do nich odnosi. Praca napisana...

Raduss | 2017-07-09
Na półkach: Posiadam