Inna miłość szejka

Burda Publishing Polska
2019-10-16
2019-10-16
Zjednoczone Emiraty Arabskie inna miłość szejk prawdziwa historia biznes

Na samym początku chciałabym podziękować Arturowi Ligęsce za jego świadectwo i za odkrycie nieznanej krainy, w której orient przeplata się z brutalnością, homofobia z homoseksualnymi gwałtami, a religijność z upadlaniem drugiego człowieka.

To byłby materiał na bestseller, gdyby Ligęska podzielił się swoimi przeżyciami, a ktoś doświadczony zamknąłby to w formie książki. Postawiono niestety na niecodzienną formę, połączenie pamiętnika i wywiadu, która sprawiła, że pozycja stała się... przekombinowana.

Pytania zadawane w trakcie wywiadu bardzo często można nazwać przerywnikami w trakcie monologu Ligęski, a nie pytaniami. Bo jak inaczej określić można takie 3 "pytania" zadane pod rząd:

-Próbowałeś z nimi rozmawiać?
-Ciekawe.
-Jak na to zareagowałeś?

W książce roi się od błędnych sformułowań pokroju "operacja zmiany płci". Szkoda, że nikt tego nie zweryfikował przed publikacją.

Ligęska uderza również w młodych ludzi uciekając się do wyrażeń typu "myślę, że dzisiejsza młodzież nie potrafi sobie nawet tego wyobrazić".

Na końcu książki zapoznać się można z kilkoma ciekawymi załącznikami.

Dziwna, wciągająca

Dziwna, wciągająca

Wyzwanie LC na Lipiec (na L)

Wyzwanie LC na Lipiec (na L)

Trochę zagmatwana historia, opowiedziana w dość niekontrolowany sposób. Wywiad przeprowadzony bardzo chaotycznie, przeplatany z fragmentami z pamiętnika. Być może było w tym jakieś zamierzenie, którego nie udało mi się w pełni zrozumieć.

Muszę powiedzieć, że mam problem z ocenieniem tej książki, bo jest koktajlem plusów i minusów.
Plusy:
+ autentycznie opisane zdarzenia
+ niezwykle plastycznie przedstawiona rzeczywistość
+odwaga by napisać taką książkę, zdając sobie sprawę z własnych ograniczeń i traum

Minusy:
- powtórzenia (najpierw pamiętnik, później dokładnie to samo jako pytania w wywiadzie)
- trochę skakanie po tematach i trzeba się mocno namęczyć, żeby połączyć ze sobą wszystkie wątki

Ogólnie książka nie jest zła, jednak mogłaby być przez p. Oskara troszkę bardziej dopracowana jeśli chodzi o chronologię, logiczny ciąg zdarzeń itd. Mimo tego koktajlu plusów i minusów książkę polecam.

Plusy:
+ autentycznie opisane zdarzenia
+ niezwykle plastycznie przedstawiona rzeczywistość

Minusy:
- trochę...

Trochę ponad sto stron samouwielbienia autora, książka bardzo nieciekawa.

Trochę ponad sto stron samouwielbienia autora, książka bardzo nieciekawa.

Inna miłość szejka to przerażająca historia Artura Ligęski, który spędził trzynaście miesięcy w jednym z emirackich więzień. Oficjalnie został skazany na karę dożywotniego więzienia za posiadanie narkotyków, jednak prawda jest taka, że odrzucił on miłość szejka. Decyzja ta okazała się być najgorszą decyzją w życiu....
Przerażająca relacja codzienności w emirackich więzieniach. Głód, gwałty, brak poszanowania godności. Czytając byłam pełna podziwu dla determinacji Pana Artura oraz osób walczących o jego uniewinnienie. Każda strona potegowala strach oraz ciekawość jak to wszystko się skończy. Polecam.

Przerażająca relacja codzienności w emirackich...

O Arturze Ligęsce pierwszy raz przeczytałam w serwisie WP i to od razu z grubej rury , że nie żyje.
Halo, ale kto to jest?
I wtedy trafiłam na tę książkę.
To opowieść o bardzo pracowitym ,przedsiębiorczym człowieku. Poznajemy Pana Artura za czasów Jego przygody na Bliskim Wschodzie. Mam wrażenie , że ta opowieść jest wygładzona i nie pokazuje nam wszystkiego. Sama książka kończy się happy endem ,jednak ja już wiem ,że ostatecznie pojawia się śmierć.
Tak jest ,gdy do uczuć dołączymy władzę i pieniądze.

Halo, ale kto to jest?
I wtedy trafiłam na tę książkę.

Książka fatalnie napisana. Ciężko się ją czyta, właściwie nie wiem co autor chciał osiągnąć - wybielić siebie czy swojego oprawcę?

Historia niewątpliwie ważna i warta opowiedzenia. Autor przeżył w ZEA piekło, nie ma tutaj żadnych wątpliwości, ale "Inna miłość szejka" jest źle napisana. Kartki z pamiętnika pokrywają się z pytaniami dziennikarza i odpowiedziami - ciężko się to czyta i nie bardzo widzę w tym sens.
Autor w pewnym momencie nazywa swoje uzależnienie "chorobą", co sprawia wrażenie, że stara się wybielić.
Na pytanie o relacje z braćmi odpowiada niemal jednym zwrotem, po czym przez kilka zdań opisuje siebie, bez żadnego związku z zapytaniem dziennikarza.
Czytający ma wrażenie, że pan Ligęska się wybiela. W odpowiedzi na zadane pytania odpowiada zawsze tak, iż winny jest ktoś inny. On nie zrobił nic złego. Wierzę, że nie zrobiła absolutnie nic złego by trafić do więzienia i na pewno pomógł działaczowi politycznemu, ale ciężko uwierzyć w jego relację o tym jak stracił swoją sieć klubów fitness.
Autor ciągle podkreśla, jak wspaniałe miał kluby i jak ciężko na nie pracował, jakby musiał sam siebie przekonać.
Myślę, że ta książka miałaby zdecydowanie lepszy kształt, gdyby została poddana porządnej redakcji i napisana w formie reportażu, a nie wywiadu.
Miałam sięgnąć po drugą książkę pana Ligęski, ale po lekturze tej pozycji - rezygnuję.

• Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Inna miłość szejka