rozwińzwiń

Wojna w Wietnamie 1941–1975

Okładka książki Wojna w Wietnamie 1941–1975 Robert D. Schulzinger
Okładka książki Wojna w Wietnamie 1941–1975
Robert D. Schulzinger Wydawnictwo: Astra historia
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Astra
Data wydania:
2020-06-12
Data 1. wyd. pol.:
2020-06-12
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365280909
Tłumacz:
Grzegorz Smółka
Tagi:
Wietnam wojna
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

Nie jest to opowieść w stylu który chciałem usłyszeń czyli przyczyny, skutki i szczegóły przyczyny, przebiegu i zakończenia wojny w Wietnamie. Bardzo dużo faktów które rozpraszają opowieść i zastanawiasz się w którym momencie jesteś.. gdzieś w połowie książki był moment że czytało się to jak opowieść ale potem znów sieczka.. i dałem sobie spokój mimo że jechałem do Wietnamu w Grudniu i chciałem się dowiedzieć jak to dokładnie było..

Nie jest to opowieść w stylu który chciałem usłyszeń czyli przyczyny, skutki i szczegóły przyczyny, przebiegu i zakończenia wojny w Wietnamie. Bardzo dużo faktów które rozpraszają opowieść i zastanawiasz się w którym momencie jesteś.. gdzieś w połowie książki był moment że czytało się to jak opowieść ale potem znów sieczka.. i dałem sobie spokój mimo że jechałem do Wietnamu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
12
1

Na półkach:

Jestem rozczarowany. Przeczytałem 1/3 i odniosłem wrażenie, że niewiele konkretnego się dowiedziałem. Wiele z tego to opisy opinii amerykańskich ekspertów, ale autor niczego nie stara się konfrontować z ustalonymi przez siebie faktami. Narracja wydaje się też zupełnie jednostronna - zwłaszcza Ngô Đình Diệma przedstawiono niczym bezrozumnego tyrana, którego aż dziwi, że cieszył się długo poparciem USA.

Nie mam wielkiej wiedzy na temat Wietnamu, więc długo ufałem Schulzingerowi. Ale gdy przeczytałem zdawkowy opis zamachu na Ngô Đình Diệma, to postanowiłem poszperać w Internecie. Znalazłem bardzo dużo ciekawych informacji, które autor zupełnie pominął.

Z ciekawości przeczytałem również o słynnym samospaleniu się buddyjskiego mnicha o imieniu Thích Quảng Đức. I znalazłem znaczący szczegół - w książce podano, że w dniu śmierci miał 73 lata, natomiast w rzeczywistości miał wówczas 66 lat. Gdy taki laik jak ja znajduje takie błędy, to trudno jest uznać książkę za wartościową. Zdecydowanie nie polecam.

Jestem rozczarowany. Przeczytałem 1/3 i odniosłem wrażenie, że niewiele konkretnego się dowiedziałem. Wiele z tego to opisy opinii amerykańskich ekspertów, ale autor niczego nie stara się konfrontować z ustalonymi przez siebie faktami. Narracja wydaje się też zupełnie jednostronna - zwłaszcza Ngô Đình Diệma przedstawiono niczym bezrozumnego tyrana, którego aż dziwi, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
333
5

Na półkach: ,

"Książka Schulzingera obala wiele stereotypów dotyczących konfliktu w Indochinach i prezentuje jego dogłębną analizę. Autor omawia też powody, które skłoniły prezydentów USA do militarnego zaangażowania się w walki w Wietnamie i wyjaśnia, co zadecydowało o tak późnym wycofaniu się wojsk amerykańskich." -info w okładki.

Jestem po częściowej lekturze. Niestety nic nie jest tu prawdą. Nie obala stereotypów, nie jest w żaden sposób dogłębna, właściwie trudno tu złapać jakąś myśl przewodnią autora.
Dla przykładu, historia zamachu na prezydenta Diema jest opisana bezkrytycznie, przyjęto ogólnie tezę o złym tyranie, który nie dawał gwarancji na zwycięstwo z komunistami. Nic o tym jak zamach oceniła strona przeciwna, błędnych ocenach CIA, pozytywnych dokonaniach prezydenta. Sam zamach jest opisany mocno ogólnie.
Kolejny przykład, Bitwa pod Ap Bac, bardzo znacząca dla tego konfliktu i pewnej jego fazy. Opis i opinie autora absolutnie nie wnoszą niczego nowego, całość wywodu jest wtórna, powiela stereotypy.
Wydawnictwo INFORTeditions wydaję serię studiów nad tym konfliktem. Wiec myślę , że dla wszystkich zainteresowanych są dostępne najnowsze opinie i ustalenia o historii tej wojny. Porównanie tych informacji do recenzowanej pozycji wychodzi wiec bardzo niekorzystnie dla tej pozycji.
Na to wszystko nakłada się praca tłumacza, który także się nie popisał. Nazywanie magazynu w którym są pojazdy, broń, zapasy -skrytką, świadczyć może tylko o tym ,że tłumacz nie wie co tłumaczy. To tylko jednej z wielu kwiatków. Niska jakość tłumaczenia powoduje, że książkę naprawdę źle się czyta.
Zdecydowanie nie polecam. Nie dorównuje w żaden sposób monografii P.Ostaszewskiego.
Recenzowanej książki nie można uznać za monografię konfliktu, treści militarnej jest minimum, kwestie polityczne są wtórne i płytkie, biogramy ludzi zaangażowanych w konflikt zasadniczo nie istnieją.
Przerwałem lekturę w okolicy 1963r. uznając ją za stratę czasu i pieniędzy.
Dla porównania druga monografia Wojny Wietnamskiej jaka się pojawiła w innym wydawnictwie do wyżej wymienionych tematów podchodzi wg aktualnych ustaleń. Z braku czasu porównałem tylko te dwa wybrane zagadnienia.

"Książka Schulzingera obala wiele stereotypów dotyczących konfliktu w Indochinach i prezentuje jego dogłębną analizę. Autor omawia też powody, które skłoniły prezydentów USA do militarnego zaangażowania się w walki w Wietnamie i wyjaśnia, co zadecydowało o tak późnym wycofaniu się wojsk amerykańskich." -info w okładki.

Jestem po częściowej lekturze. Niestety nic nie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
138
130

Na półkach:

Historia politycznej (i nieco społecznej) strony wojny w Wietnamie. Przy czym pojęcie wojny w Wietnamie nie obejmuje tutaj jedynie najdonośniejszego medialnie jej fragmentu czyli zaangażowania USA, ale całość okresu od rozpalenia walki narodowowyzwoleńczej Wietnamczyków pod koniec II Wojny Światowej aż po zajęcie Wietnamu płd. przez Północ w roku 1975. Amerykańskie zmagania są najobszerniejszą częścią książki ale sporo dowiemy się o kulisach wydarzeń mających miejsce w latach wcześniejszych. Przy czym wyraznie należy podkreślić: książka nie zajmuje się aspektem militarnym walk, te są tutaj ujęte jedynie kontekstowo, nic więcej.
Generalnie pozycja jest całkiem interesująca, dla mnie osobiście powinna być obszerniejsza (w końcu mówimy o okresie 30 lat),ale na tych 500 stronach nawet ktoś komu tematyka jest bliska może znalezć nieco interesujących faktów i cytatów. Widać, że autor zadał sobie wiele trudu zapoznając się nie tylko z oficjalnymi dokumentami ale także z licznymi pamiętnikami i wspomnieniami uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń, tych co byli na świeczniku i tych, którzy walczyli. Myślę, że warto.

Historia politycznej (i nieco społecznej) strony wojny w Wietnamie. Przy czym pojęcie wojny w Wietnamie nie obejmuje tutaj jedynie najdonośniejszego medialnie jej fragmentu czyli zaangażowania USA, ale całość okresu od rozpalenia walki narodowowyzwoleńczej Wietnamczyków pod koniec II Wojny Światowej aż po zajęcie Wietnamu płd. przez Północ w roku 1975. Amerykańskie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
52

Na półkach:

Książka skupia się wyłącznie na politycznych aspektach wojny w Wietnamie i wyjaśnieniu uwarunkowań dla jej wybuchu, przebiegu oraz zakończenia. Ukazuje sposób rozumowania kolejnych prezydentów USA i ich administracji, ich ciągłe kalkulacje i poszukiwanie siły politycznej w Wietnamie, która byłaby zdolna uzyskać poparcie społeczne i podjąć wysiłek wojenny, wreszcie nieudane, niekonsekwentne i przedłużające się próby "wyjścia z Wietnamu" z zachowaniem twarzy i wizerunku USA w dwubiegunowym świecie. Książka jest ciekawa i pozwala lepiej zrozumieć ten konflikt, nie należy jednak do łatwych lektur i wymaga skupienia. Pomija też całkowicie przebieg działań militarnych (z wyjątkiem wzmianek o przełomowych wydarzeniach),ale może to dobrze, w przeciwnym razie byłaby chyba zbyt obszerna.

Książka skupia się wyłącznie na politycznych aspektach wojny w Wietnamie i wyjaśnieniu uwarunkowań dla jej wybuchu, przebiegu oraz zakończenia. Ukazuje sposób rozumowania kolejnych prezydentów USA i ich administracji, ich ciągłe kalkulacje i poszukiwanie siły politycznej w Wietnamie, która byłaby zdolna uzyskać poparcie społeczne i podjąć wysiłek wojenny, wreszcie nieudane,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1160
938

Na półkach: ,

"Wojna w politycznych barwach"
Mówi się, że za każdą wojną stoi polityka. Jest to niestety prawda. Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Wietnamie było podręcznikowym przykładem takiego konfliktu. Autor przedstawia jego analizę od samego początku - czyli 1941 roku. Możemy prześledzić wojenne losy francuskiej kolonii. Jej dzieje z marionetkowym rządem pod okupacją Japońska. Późniejsze zmagania Republiki Francuskiej o utrzymanie zamorskiego terytorium. Na końcu stopniowe zaangażowanie się USA i przejęcie odpowiedzialności za losy Wietnamu i porzucenie go.
Całość przedstawiana jest z pozycji gabinetów politycznych. Nie tylko amerykańskich, ale i francuskich oraz Wietnamu Południowego. Dość szczegółowo poznajemy nieudolne próby zaprowadzenia w tym kraju jakiejkolwiek praworządności, a także wpływanie mocarstw na "demokratyczne" wyniki wyborów. Całość doprowadza do tragedii i wielotysięcznych ofiar po obu stronach.
Autor bardzo rzadko schodzi do poziomu okopów, a decydujące bitwy tej wojny omawia ustami polityków, w tym najważniejszego- Prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Więcej w książce mechanizmów politycznych, gier i kongresowych dyskusji niż strategii. Więc jeśli masz nadzieję na pełnokrwiste relacje z frontu - ta książka nie jest dla Ciebie. Jeśli natomiast fascynują Cię brudne gierki władzy - śmiało trafiłeś idealnie.
Czyta się całość dość dobrze. Mimo, że w pewnych fragmentach trzeba się skupić. Wydanie w twardej lakierowanej oprawie z obwolutą. W środku ekonomiczny szarawy papier.

"Wojna w politycznych barwach"
Mówi się, że za każdą wojną stoi polityka. Jest to niestety prawda. Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Wietnamie było podręcznikowym przykładem takiego konfliktu. Autor przedstawia jego analizę od samego początku - czyli 1941 roku. Możemy prześledzić wojenne losy francuskiej kolonii. Jej dzieje z marionetkowym rządem pod okupacją Japońska....

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
25

Na półkach:

Jest tu bez wątpienia ogrom wiedzy o tym konflikcie, ale podany w taki sposób, że książka niemiłosiernie mnie wymęczyła. Ciężko się to czytało.

Jest tu bez wątpienia ogrom wiedzy o tym konflikcie, ale podany w taki sposób, że książka niemiłosiernie mnie wymęczyła. Ciężko się to czytało.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    137
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    25
  • Historia
    11
  • Teraz czytam
    4
  • Literatura faktu
    2
  • Wietnam
    2
  • 2021
    2
  • Konflikty zbrojne po 1945 roku
    1
  • Książki do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wojna w Wietnamie 1941–1975


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne