Wojna Trzeciej Rzeszy

Okładka książki Wojna Trzeciej Rzeszy Richard J. Evans
Okładka książki Wojna Trzeciej Rzeszy
Richard J. Evans Wydawnictwo: Napoleon V Cykl: Historia Trzeciej Rzeszy (tom 3) historia
historia
Historia Trzeciej Rzeszy (tom 3)
Napoleon V
2016-07-20
2016-07-20
Mateusz Grzywa
II wojna światowa Hitler

Najlepsze w swojej trylogii Autor zostawił na koniec - opis II Wojny światowej. Wojna jednak została opisana w inny sposób niż bitwa A do bitwy B a potem C - zamiast tego czytelnik dowiaduje się jak III Rzesza prowadziła wojnę, jakie były plany strategiczne, jaka reakcja społeczeństwa, co działo się w Hamburgu a nie w Paryżu. Oczywiście są opisane najważniejsze kampanie i punkty wojny - Wrzesień 39, wojna z Francją, Barbarossa, Stalingrad itd - bez tego nie mozna się obyć. Ale to nie jest najważniejsze - to jest w pewnym sensie na drugim planie. Na pierwszym? Opisanie przemysłu zniszczenia, który szalał we wschodniej Europie, na terenach głównie II RP. Niektóre fakty i sytuacje podane w tej książke mogą śnić się po nocach - pan Evans bez specjalnych dłużyzn opisał Sobibor, Bełżec, Treblinkę i Auschwitz. Kulisy jak to było przygotowywane, od idei poprzez logistykę aż do sposobu zabijania. Do tego wstrząsający rozdział o eutanazji w Niemczech - naprawdę ciężko się z tego otrząsnąć.
Na minus - lekko nużące opisy kulturowe - sztuka w III Rzeszy, muzyka i rzeźba. Po opisach w poprzednich rozdziałach człowiek ma poczucie niesmaku i nie ma ochoty czytać, czym sie zabawiali Niemcy w 1944 roku. Ale oczywiście to uzupełnienie poprzednich części trylogii, gdzie Autor poswiecałe temu tematowi dużo miejsca, więc jest to wada wyłącznie w moich oczach.
Ps. już wiem, dlaczego nie powstał w Polsce żaden kolaboracyjny rząd - autor skutecznie wybił mi z głowy political fiction i wszelkie alt-histy. Ps2. Książka nie dla patriotów - powstanie warszawskie jest na 2-3 stronach, nie podkreśla się bohaterstwa naszego narodu, a wręcz ośmiela się mówić, że część naszych przodków to antysemici. Więc czytać na własną odpowiedzialność.

"Bardzo ciekawa synteza"
Ostatni tom zatytułowany jest "Wojna III Rzeszy", omawia sytuację od 1939 do 1945, Nie należy się nastawiać na dokładny opis działań wojennych. Są one opisane, ale jako tło do sytuacji wewnętrznej III Rzeszy i krajów okupowanych.
Autor dość szeroko opisał zbrodnie faszystowskiego reżymu. Wstrząsające szpalty tekstu dotyczą głównie holokaustu, ale nie brakuje wątków akcji T4, martyrologii naród podbitych, czy cierpień samych Niemców (szczególnie podczas zwycięskiego marszu Armii Czerwonej).
Wszystkie te zdarzenia są bardzo dokładnie scharakteryzowane i czasami trzeba sobie zrobić przerwę w czytaniu, aby umysł mógł odpocząć.
Oprócz tego mamy spojrzenie od strony gospodarczej, społecznej czy artystycznej.
Wszystko to podane w bardzo przystępny i ciekawy sposób.
Dość dużo jest cytatów wspomnień bezpośrednich świadków wydarzeń. Ubarwiają one znacznie i tak już zajmującą narrację autora.
Od lektury nie sposób się oderwać (nie licząc opisów mordów),świadczy to o wysokim kunszcie autora.
Drugą dość ważną podstawą lektury jest bibliografia. A ta jest przebogata i naprawdę robi wrażenie. Autor wykonał tytaniczną pracę przekopując się przez stosy dokumentów.
Niestety zdarzą się błędy. Szczególnie w tym tomie są one widoczne. Widać, że autor czasami błądzi w temacie uzbrojenia. Za przykład niech posłuży opis ze strony 563, dotyczący użycia "katiuszy" w roku 1944:
"Niemieccy żołnierze nazywali je "organami Stalina"... wróg nie dysponował żadnym odpowiednikiem tej broni. "
Autor chyba przeoczył Nebelwefer-y. Moździerze rakietowe działające ba bardzo podobnej zasadzie. Baterie Panzerwerferów 42 pozwoliły odeprzeć niejedno rosyjskie natarcie. To również był odpowiednik "katiuszy". Na koniec warto wspomnieć o stacjonarnych wyrzutniach schweres Wurfgerat 40, lub ich mobilnej wersji mSPW, Sd.Kfz.251, które były ewolucją tej broni. Na tych tylko wybranych przykładach widać, że Niemcy mieli dość dobrze rozwiniętą gałąź broni rakietowej. Twierdzenia autora w tej kwestii są niestety błędne.
Innym dość nietypową tezą jest ta o Me 262. W książce można przeczytać, że projekt nie był w ogóle rozwijany i zastał porzucony. Dziwi takie podejście, bowiem Me 262 był jednym z najlepszych myśliwców II wojny światowej. Projekt rozwijany był dość intensywnie, powstały wersje A, B, C, D i E. Ogólnie w ramach projektu 262 powstały 24 odmiany tego myśliwca. Widać jak bardzo rozwijano ten projekt i trudno mówić o jego porzuceniu.
Takich lekkich potknięć jest trochę. Widać autorowi bardziej leży sytuacja wewnętrzna niż uzbrojenie III Rzeszy.
Na szczęście w stosunku do objętości książki takich byków jest niewiele.
Wydanie jest ekonomiczne na bardzo dobrym papierze. Miękka oprawa i klejony grzbiet. Mimo tej ekonomicznej klasy książka jest solidna i nie rozlatuje się.
Wydawnictwo można polecić każdemu kto lubi historię i chciałby poznać mroczne mechanizmy funkcjonowania tyranii.

"Bardzo ciekawa synteza"

Ostatnia część trylogii Pana Evans'a. Pomimo wielkiej euforii z jaką zabrałem się za czytanie ostatniej części, która według mnie miała być najlepsza.Niestety zawiodłem się, stąd tylko 8 na 10. Powodem tego było za duże skupienie się na kwestii żydowskiej. Autor zraził mnie również bardzo banalny i wręcz nie prawdziwym opisem Waffen SS. Rozumiem że może nie jest to jego ,,konik'' ale pisząc że ta formacja była ,,głupimi kamikadze'' ciężko według mnie zaakceptować. Wielki minus dla wydawnictwa, które chyba( mogłem tylko ja trafić na taki druk) zawierało wiele literówek, oraz (nie wiem czy to ich błąd czy autora) źle przedstawiony wiek Hitlera w momencie końca wojny. Jeśli chodzi o plusy. To chyba największym jest fakt że książka jest bardzo dobrą kontynuacją poprzednich części oraz również zachwyca rzeczami o których bynajmniej ja nie miałem pojęcia. Uważam również, że autor nie potrzebnie pod koniec zabrał się za pisanie o losach po wojennych Niemiec.

2029

II wojna światowa doczekała się tylu opracowań, że zdawałoby się, że nic nowego się nie dowiemy. A to nieprawda z wielu powodów. Każdego dnia, można by powiedzieć dowiadujemy się czegoś nowego, albo doczekujemy się nowych rozwiązań-zdawałoby się już rozwiązanych problemów. Richard Evans w swojej trylogii o Trzeciej Rzeszy dokonał nowej analizy znanych już faktów i połączył je z nowymi odkryciami o tamtej epoce.

W trzecim tomie autor skupia się na przyczynach i skutkach upadku Rzeszy. O jej walce o "czystość rasy", eksterminacji obywateli żydowskich, ale nie tylko. To także opowieść o najgorszym koszmarze, jakim jest wojna. I o wiele, wiele więcej. Zachęcam do lektury.

Podsumowując trzeci tom w niczym nie ustępuje poprzednim częściom, a w zasadzie miejscami nawet przewyższa.To nie jest łatwa lektura, ale pisząc twórca nie ucieka do suchych faktów i przez to książkę tę czyta się naprawdę dobrze. Pozostaje mi polecić.

Największy kataklizm XX wieku w nieco innej odsłonie.

Ostatni tom trylogii Evansa to spojrzenie na II Wojnę Światową i jej tragiczne wydarzenia z nieco innej perspektywy - mianowicie z perspektywy III Rzeszy... motoru napędowego konfliktu, który pochłonął miliony istnień. Perspektywa zaiste intrygująca...

"Wojna Trzeciej Rzeszy" to nie jest z pewnością typowa publikacja dotycząca II WŚ. Książkę napisano z perspektywy poprzednich dwóch tomów, a więc ze szczególnym uwzględnieniem umiejscowienia w centrum wydarzeń samej III Rzeszy, a także z myślą o zwieńczeniu pewnej historii, którą Evans snuł w poprzednich odsłonach cyklu. Wyszło z tego coś, co - być może - nie zadowoli tak do końca purystów w dziedzinie II WŚ... Lecz jako studium gwałtownego wzrostu potęgi i równie gwałtownego upadku III Rzeszy (mówiąc "gwałtownego" mam na myśli, było nie było, krótką perspektywę dziejową kilku wojennych lat) jest to dzieło... nie wiem, czy nawet nie wybitne... z pewnością jednak godne uwagi.

Szaleństwo i zbiorowa psychoza, w która wpadł naród niemiecki, została tu według mnie (trochę po cichu, ale jednak) wysunięta na pierwszy plan. I słusznie. Zabrakło mi jednak w tej książce trochę perspektywy zwykłych, nie popierających tego wszystkiego Niemców. Szkoda, lecz książek o takim właśnie wątku jest jak na lekarstwo (z marszu mogę wymienić tylko, choć to bardziej proza obyczajowa, "Taniec umarłych" Bernarda Kellermanna; jakichkolwiek obrazów postaw Niemców z czasów III Rzeszy, innych niż nazistowskie, jest, niestety, szalenie mało).

Apogeum potęgi, po czym upadek... Ostatni tom cyklu Evansa, tak jak i poprzednie, jest jedną wielką metaforą dziejowej przestrogi. Ważną również dzisiaj, napisaną bowiem ręką współczesnego historyka i badacza. Takie przestrogi zresztą nigdy nie tracą nic ze swej aktualności. Szkoda, że narody i ludzie często o tym zapominają... Nie wolno zapomnieć. Evans to wiedział - stąd niniejsza książka i cały cykl, który - mam wielką nadzieję - nie przejdzie bez echa i zagości na wielu domowych półkach. Dobrze by się stało.

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Największy kataklizm XX wieku w nieco innej odsłonie.

"Wojna Trzeciej Rzeszy" to nie jest z pewnością typowa publikacja...

Znakomita książka opisująca historię III Rzeszy od podboju Polski po kapitulację. W książce poruszane są takie tematy jak: holokaust, eutanazja umysłowo chorych, obozy koncentracyjne, życie na okupowanych terytoriach oraz w samej rzeszy, wojsko, polityka zagraniczna, wykorzystywanie niewolniczych pracowników na poczet gospodarki, propaganda, kultura w III Rzeszy, nowoczesna broń oraz wiele wiele innych. Książkę mogę polecić każdemu nawet osobie która nie miała styczności z tym okresem historycznym.

Dobry i rzetelny zniór informacji na temat III Reszy podczas wojny. Brak tu głębi, lecz jako podejście przekrojowe i wstęp do dalszej lektury sprawdza się doskonale.

Super, jak wszystkie trzy części.

Super, jak wszystkie trzy części.

• III Rzesza
  • Współpraca