Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945

Wydawnictwo: Avallon
historia

Konflikt chińsko-japoński lat 1937-1945 można śmiało uznać za najbardziej zapomniany front II wojny światowej. Tymczasem był to front najdłuższy, zarówno w kilometrach, jak i w czasie trwania. Mordercze nieraz walki toczyły się przez 97 miesięcy, kapitulację zaś podpisano dopiero 9 września 1945 r. Do tego czasu tysiące wsi i miast Państwa Środka zamieniło się w gruzowiska, życie zaś straciło może nawet dwadzieścia milionów Chińczyków. Są to straty porównywalne jedynie z sowieckimi, rozdzielonymi wszakże miedzy Ukraińców, Białorusinów i Rosjan; w liczbach bezwzględnych żaden naród nie poniósł ofiar większych od narodu chińskiego. Nawet po Pearl Harbor większość Cesarskiej Armii Japońskiej operowała właśnie w Chinach, a nie przeciw Amerykanom czy Brytyjczykom. Szerzone przez komunistów chińskich opinie, jakoby wojska rządu Czang Kaj-szeka jedynie pozorowały walkę, w świetle rzetelnych badań okazały się nieprawdziwe. Pasują bardziej właśnie do podwładnych Mao. Mimo niemal całkowitego braku nowoczesnego uzbrojenia, nie dostarczanego w większych ilościach także po wejściu Anglosasów do wojny, armie Kuomintangu nieugięcie opierały się Japonii. Wyczerpana wojną Republika Chińska, acz obdarzona przez Roosevelta formalnym tytułem wielkiego mocarstwa, po gorzkim triumfie nad Japonią nie była w stanie oprzeć się szturmowi wspieranych przez Moskwę komunistów. Ci ostatni na długo pogrzebali prawdę o japońskim najeździe pod niebotyczną piramidą kłamstw.

źródło opisu: Wydawnictwo Avalon, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoavalon.pl

Marcin Kowalczyk | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Konflikt który opisuje ta książka jest mało znany w naszym kraju. Dlatego z dużym entuzjazmem podszedłem do powyższej publikacji. Niestety mój entuzjazm został nieco przygaszony stylem autora.
Być może moje oczekiwania względem lektury było nieco inne?
Spodziewałem się dokładnego opisu działań zbrojnych wraz z podbudową polityczną. Dostałem opis działań zbrojnych z przewagą polityki. Na moje nieszczęście autor stosuje taktykę bigosu. Wszystko jest ze sobą przemieszane, niektóre wątki urywają się nagle, by powrócić w kolejnych rozdziałach. Działania zbrojne są poszatkowane przez inne wątki jak przysłowiowy główny składnik bigosu.
Rozdziały są dla mnie nierówne. Niektóre czytałem z ogromnym zainteresowaniem, przez inne ledwo przebrnąłem.
W książce brakuje map, te które są nie są wstanie zilustrować skomplikowanej geografii konfliktu.
Książka jest solidnie wydana. Dla osób które polubią styl autora będzie prawdziwą perełką.
Ja niestety rozminąłem się nieco z własnymi...

Martins | 2018-08-08

Kolejna świetna książka tego autora. Obszerna monografia wojny chińsko-japońskiej w ujęciu militarnym, politycznym, społecznym i dyplomatycznym. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia jest stosunkowo obszernie przedstawiona prezentując stosunek do wojny i obu stron Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Świetnie napisana książka poszerzająca wiedzę i horyzonty. Polecam zwłaszcza miłośnikom historii II wojny światowej - pozwala na wiele różnych kwestii i spraw spojrzeć z innej perspektywy.

puertorico | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

W końcu! Dzisiaj ukończyłam książkę, która zalegała od dawna( jak dawna? Przy okazji przydałaby się taka informacja na lubimyczytac) na półce "teraz czytam". Praca dr jest obszerna porusza wiele aspektów wojny między Chinami a Japonią. Tematyką zainteresowałam się po obejrzeniu filmu "Kwiaty wojny", który przy okazji polecam.
Dzięki autorowi dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy m.in. iż Niemcy zaproponowały Japonii udział w ataku na Rosję. Gdyby tylko Japonia przystąpiła na propozycję, to prawdopodobnie świat zapomniałby o komunizmie. Łączyłam się również z milionami Chińczyków, który w imię interesów innych państw zostały sprzedane, tak jak Polska.

Jeśli chodzi o minusy, to do książki wdarło się mnóstwo błędów ( brak spacji między słowami), natomiast mapy były nieczytelne. Brakowało mi dat, mogłyby się pojawiać częściej.

tomek | 2014-02-02

Książka pokazująca, nieznaną w Polsce wojnę, która była niemalże preludium II WŚ. Interesująca, zawiera wiele informacji. Co przeszkadza? Zbyt mało map i liczne literówki.

Morgenes | 2019-03-12
Przeczytana: 2015 rok