Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w roku 1914

The Sleepwalkers. How Europe Went to War in 1914
I wojna światowa
historia
marsik

„Wybuch wojny w 1914 roku to nie kryminał Agathy Christie, w którym na końcu odkryjemy winnego stojącego nad zwłokami w oranżerii z dymiącym pistoletem. W tej opowieści nie ma żadnego dymiącego pistoletu; czy też raczej każda z głównych postaci trzyma w rękach po jednym z nich. Widziany w tym świetle wybuch tamtej wojny był tragedią, a nie zbrodnią. Uznanie tego faktu nie oznacza, że powinniśmy pomniejszać wojowniczość i imperialistyczną paranoję austriackich oraz niemieckich decydentów, które słusznie zaprzątały uwagę Fritza Fischera i jego sprzymierzeńców w historiografii. Lecz Niemcy nie byli jedynymi imperialistami i nie tylko oni ulegali paranoi. Kryzys, który przyniósł wojnę w 1914 roku, był owocem wspólnej kultury politycznej. Był jednak również wielobiegunowy i autentycznie interaktywny, co czyni z niego najbardziej złożone wydarzenie czasów współczesnych, i dlatego właśnie debata na temat przyczyn pierwszej wojny światowej trwa nadal, sto lat po tym, jak Gavrilo Princip oddał tamte dwa śmiertelne strzały do Franciszka Ferdynanda”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Narcyz | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Bardzo dobre, szczegółowe opracowanie przyczyn wybuchu I wojny światowej.
Dzięki tej książce inaczej spojrzałem na ten konflikt, naświetliła mi ona zupełnie inny obraz niż miałem do tej pory. Możemy się dowiedzieć, że ostatnie lata, miesiące czy tygodnie przed wybuchem wojny nie były żadną niezwykle skomplikowaną grą między mocarstwami, tylko chaosem, w którym te mocarstwa, trochę na ślepo usiłowały się odnaleźć. To nie mocarstwa kreowały sytuacje, tylko sytuacja wpływała na ruchy mocarstw.
Często w historiografii można się spotkać z opinią, że wojna tak czy tak i tak by wybuchła bo tarcia między mocarstwami musiały do tego doprowadzić. Autor, przynajmniej częściowo, polemizuje z takim podejściem. Tarcia i sprzeczne interesy między mocarstwami oczywiście istniały, ale gdyby nie zamach w Sarajewie i wszystkie następujące po nim wydarzenia, możliwe że wojny by nie było. Zresztą autor bardzo wyraźnie stawia tezę, że zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda nie był tylko 'kroplą...

radekmo | 2017-07-11

Trochę ciężka (w przenośni i dosłownie), bardzo długa (blisko 600 stron tekstu), miejscami zbyt drobiazgowa i nieco męcząca. Ogólnie jednak to bardzo dobra książka, zawierająca bardzo interesujące poglądy na zdarzenia, które doprowadziły do wybuchu I wojny światowej.

Nowik | 2017-09-09
Przeczytana: 17 października 2017