Historie fandomowe

Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Kręcą ich kosmiczne pojazdy i wielościenne kostki. Doskonale znają odzywki elfów i hobbitów. Przebierają się za postaci z japońskich kreskówek. Posługują się swoim żargonem, prowadzą hermetyczne dyskusje w sieci i w realu. Spotykają się na konwentach. Ludzie z zewnątrz na członków fandomu patrzą z nieufnością, a często nawet z pobłażaniem. Tymczasem fandom, a dziś raczej fandomy, to niezwykłe...

Tymczasem fandom, a dziś raczej fandomy, to niezwykłe środowisko zrzeszające tysiące ludzi, którzy mają swoje pasje i traktują je naprawdę poważnie.
Oto książka o polskim fandomie fantastycznym: wielkim ruchu miłośników literatury, kina, komiksu, gier, którego początki sięgają zamierzchłych czasów PRL-u. Oto powieść nie tyle o kontrkulturze – ile o alterkulturze, o trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym. Bo przeciwieństwem fana nie jest antyfan. Przeciwieństwem fana jest osobnik obojętny.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Od prawdziwego fana warto się uczyć – wywiad z Tomaszem Pindlem

Tomasz Pindel, publicysta i redaktor lubimyczytać.pl, napisał kolejną książkę. Swoją uwagę tym razem skierował nie na literaturę iberoamerykańską, której jest tłumaczem i znawcą. Reportaż pt. „Historie fandomowe” to pretekst do rozmowy nie tylko o polskim fandomie, ale też o sile więzi łączącej nas z dziełami kultury. Z autorem rozmawiała Izabela Sadowska.

Patronaty tygodnia (8-14.07.2019)

Dzisiejszy chłodny początek tygodnia rozgrzewają książki z patronatem LC. Wśród nich idealna wakacyjna lektura, której akcja dzieje się w nadmorskim kurorcie, nietypowy horror dla miłośników sióstr Brontë oraz książka publikującego u nas regularnie Tomasza Pindla, w której zgłębia on temat polskiego fandomu. Polecamy!