Świat miniony

Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Wydawnictwo: Rebis
The Gone World

Ostrzeżono ją, że ujrzy rzeczy, których jej umysł nie pojmie. Agentka specjalna Shannon Moss zostaje wyznaczona do rozwiązania sprawy zamordowania rodziny członka Navy SEAL i odnalezienia jego zaginionej córki. Odkrywa, że żołnierz był astronautą na pokładzie USS Waga, statku, który prawdopodobnie przepadł w najciemniejszych otchłaniach Głębokiego Czasu. Moss uważa, że do zbrodni mogły...

Ostrzeżono ją, że ujrzy rzeczy, których jej umysł nie pojmie.

Agentka specjalna Shannon Moss zostaje wyznaczona do rozwiązania

Agentka, zdecydowana odnaleźć dziewczynę, podróżuje w przyszłość, żeby zbadać jej możliwe wersje i znaleźć informacje, które pozwolą rozwikłać współczesne śledztwo. Ku jej przerażeniu przyszłość ujawnia, iż od tego dochodzenia zależy dużo więcej niż los czyjejś rodziny: Shannon na własne oczy widzi wznoszącego się ponad horyzont czasu i gnającego ku teraźniejszości Terminusa – przerażający i ostateczny koniec ludzkości.

Błyskotliwa i niepokojąca powieść "Świat miniony", choć jest pełna szokujących pomysłów, pozostaje głęboko ludzką historią.

źródło opisu: Rebis, 2019

źródło okładki: Rebis, 2019

Wkp | 2019-06-10
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

PRZESZŁOŚĆ, KTÓRA NADEJDZIE

Nie przepadam za sensacyjnymi opowieściami. O ile filmy jeszcze strawię, wyłączając najczęściej myślenie, o tyle przez rzadko którą książkę tego typu jestem w stanie przebrnąć. Dlatego wahałem się czy po „Świat miniony” w ogóle sięgać, bo temat dość mocno kojarzył mi się z tym gatunkiem. Przeważyły jednak ciekawość i fakt, że to w końcu science fiction, więc może jakoś to będzie. Na szczęście, bo rzecz okazała się ciekawa, mająca w sobie solidną nutę świeżości, a co ważniejsze naprawdę świetnie napisana.

Fabuła opiera się na pomyśle prostym, ale jakże intrygującym. Oto główna bohaterka, a zarazem agentka specjalna Shannon Moss, skierowana zostaje do zajęcia się pewną sprawą. Zamordowana została rodzina jednego z żołnierz Navy SEAL, a jego córka zniknęła i to Shannon ma wyjaśnić zagadkę zbrodni i odnaleźć dziewczynę. Śledztwo prowadzi ją do odkrycia, że żołnierz i astronauta zarazem zajmował się podróżami w czasie. Czyżby jego wyprawy do przyszłości...

Matylda Saresta | 2019-06-07

Rewelacyjna powieść!
Zupełnie w moich klimatach.
Połączenie klimatów serii Southern Reach, Dallas Kinga, Ukrytego wymiaru.
Hipnotyzujące szczególnie fragmenty dotyczące podróży w czasie do przyszłości i sprowadzenia na Ziemię Terminusa.

Polecam BARDZO! Podróże w czasie, wątek kryminalny łagodzący nieco grozę wymiaru sci-fi, świetna narracja - czyta się to jak doskonałą creepy przygodę!

Balcar | 2019-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Z zaciekawieniem sięgnąłem po "Świat miniony" Toma Sweterlitscha, zwłaszcza, że z okładki możemy się dowiedzieć, iż jest to "błyskotliwe i niepokojące połączenie 12 Małp i Incepcji". Akurat lubię oba filmy/seriale, więc byłem napalony na książkę, ale okazało się to trochę bujdą, bo wydaje mi się, że klimat jest bardziej zbliżony do "Interstellara". Ale po kolei.
Agentka NCIS, Shannon Moss, musi rozwiązać sprawę zamordowania rodziny pewnego astronauty, który zaginął wraz ze swoim statkiem kosmicznym. Motyw ten połączony jest z wizją końca świata, który pogrążony jest w ogniu i lodzie. I tutaj przyznam, że początek był dla mnie fenomenalny. Motyw ukrzyżowania połączony z mitologią skandynawską, do tego ciekawy wątek kryminalny, ale im gorzej w las tym to wszystko się to trochę rozmywa. Później pojawia się problematyka podróży w czasie i tutaj chyba jestem zwyczajnie za głupi, żeby elegancko połączyć wszystkie nitki i w pewnych momentach opowieść nie trzymała mi się kupy, zwłaszcza,...

withwords_alexx | 2019-06-15

„I w noce takie jak te pocałuję nasze śpiące dziecko, i wyjdę na zewnątrz, żeby odnaleźć naszą gwiazdę, i będę wiedziała, że on jest bezpieczny, będę wiedziała, że oblewa go światło gwiazd, kiedy zeskakuje z takielunku na pokład statku, gdy patrzy w nocy na morze, gdy stalowy kadłub tnie fale.”, czyli niepokojący obraz przyszłości.

Świat miniony to kryminał i science fiction w jednym. Oba gatunki chętnie czytam. Porównywany jest do 12 małp i Incepcji. Filmy te oglądałam i lubię, więc z zaciekawieniem sięgnęłam po tę książkę. Świat miniony to coś innego, nowego i dużo oczekiwałam od niej.

Agentka specjalna Shannon Moss zostaje wyznaczona do rozwiązania sprawy zamordowania rodziny członka Navy SEAL i odnalezienia jego zaginionej córki. Odkrywa, że żołnierz był astronautą na pokładzie USS Waga, statku, który prawdopodobnie przepadł w najciemniejszych otchłaniach Głębokiego Czasu. Moss uważa, że do zbrodni mogły doprowadzić powiązania żołnierza SEAL z przyszłością.

Agentka,...

czyta_bo_lubi | 2019-06-12

Zbierałem się w sobie po lekturze "Świata minionego" żeby stworzyć rzetelną opinię na temat tej książki. Myślę, że nie ma co zwlekać, bo i tak ta opinia będzie zmieniać się z czasem, a wolę pisać w miarę świeżo po lekturze.

Otóż mam pewien problem z tą książką. Zwłaszcza z jej oceną. Dlatego, że jest to hybryda. Powieść zarówno kryminalna, jak i z gatunku hard science fiction. Opiera się przede wszystkim na znanym motywie podróży w czasie. A to jak wiadomo już temat dosyć śliski i trudny do ugryzienia w sensowny sposób.

Zdecydowałem się ją przeczytać, bo poszukiwałem czegoś świeżego i oryginalnego. A zapowiedź książki to właśnie oferowała. Przy tym zaznaczam od razu, że jestem fanem kryminałów, za to science fiction, zwłaszcza w tym mocno naukowym wydaniu, już zdecydowanie mniej.

Tak też chciałbym ocenić "Świat miniony". Mam wrażenie, że na tym połączeniu książka zyskała na oryginalności, ale trochę straciła na ocenie. Gdyby autor stworzył oddzielnie kryminał a oddzielnie...

ilcattivo13 | 2019-06-15
Przeczytana: 28 maja 2019

(recenzja napisana dla szortal.com)

Bednarski też by tak chciał

Hubert Przybylski

Raz na jakiś czas nachodzi mnie, żeby przeczytać sobie książkę albo obejrzeć jakiś serial czy film z gatunku zwanego kryminałem*. I różnie się to kończy. Niekiedy nabieram chęci na więcej tego typu rozrywki, a czasami tracę wiarę w potęgę ludzkiego rozumu** i kryminały przestają dla mnie istnieć na miesiące i lata. Co prawda już się nauczyłem, że dobry serial kryminalny nie może mieć więcej niż osiem czy dziesięć odcinków, a w kwestii filmów ostatnimi czasy najmniej obrażają mój wątły intelekt kryminały hiszpańskojęzyczne, ale jeśli chodzi o książki, wciąż jestem w punkcie wyjścia. Czy lektura najnowszej powieści Toma Sweterlitscha, „Świat miniony”, coś w tej materii zmieniła? O tym za chwilę.

Gdyż albowiem najsampierw wspomnieć wypada, o czym traktuje ów „Świat miniony”. A jest to historia okropnej zbrodni i śledztwa prowadzonego przez agentkę NCIS***, Shannon Moss, która wykorzystuje, między...

Dusia | 2019-06-04
Na półkach: Przeczytane, Recenzyjne
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Rok 1997. Dzięki rozwojowi nauki udało się opanować zdolność podróży w czasie oraz przestrzeni, odkrywania nowych światów czy poznawania przyszłości. Agentka NCIS, Shannon Moss, zostaje wezwana na miejsce zbrodni. Ofiarą morderstwa padła kobieta oraz dwójka dzieci, a głównym podejrzanym jest mąż kobiety, Patrick Mulsult - astronauta, podróżnik po Głębokich Wodach, załogant statku Waga. Statku, który uznaje się za zaginiony w akcji. Okazuje się, że Mursultowie mieli jeszcze jedną córkę. Agentka Moss podejmuje się zadania odnalezienia nastolatki, licząc, że ta jeszcze żyje. W tym celu udaje się w przyszłość, do roku 2015, mając nadzieję zdobyć informacje, które pomogą jej w rozwikłaniu "współczesnej" zagadki. W międzyczasie kobieta próbuje zapobiec Terminusowi - zbliżającej się do Ziemi zagładzie ludzkości.

Pozwolę sobie zacząć od wątku podróży w czasie, który ciekawił mnie najbardziej i odgrywa w "Świecie minionym" niebagatelną rolę. Autor miał ciekawy pomysł, ale jego wykonanie -...

Hrosskar | 2019-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Świat miniony pozytywnie mnie zaskoczył i świetnie się bawiłem czytając tę książkę. Jest to ciekawe połączenie kryminału z science-fiction z wątkami końca ludzkości. Książka przez cały czas trzyma w napięciu i nie pozwala się nudzić. Śledztwo na pozór wydaje się proste, ale z każdą kolejną stroną staje się coraz bardziej skomplikowane i złożone. Pojawiają się nowe informacje i okoliczności, głównie za sprawą podróży w czasie i nieustępliwej Shannon, która chce ocalić porwaną dziewczynę. Jednocześnie coraz mocniej zarysowuje się wątek końca świata związany z Terminusem, a śledztwo zmienia swój charakter i nie jest to już tylko wyścig o ocalenie dziewczyny, lecz całej ludzkości. Autor trzyma do samego końca czytelnika w napięciu, a sam finał, choć lekko przewidywalny, to ciekawie zamyka całą książkę.

Wątek podróżowania w czasie był wykorzystywany w literaturze, filmach i komiksach niezliczoną ilość razy. Jednak autor był tego jak najbardziej świadomy i nie stara się zaskoczyć...

Robert | 2019-06-11
Przeczytana: 08 czerwca 2019

"Świat Miniony" autorstwa Toma Sweterlitscha to jedna z 10 najlepszych książek 2018 roku według A. V. Club (zagraniczny, popkulturowy serwis). Określana jest mianem błyskotliwego połączenia 12 małp i Incepcji. Blake Crouch (autor "Mrocznej Materii") zapewnia, że jeszcze nigdy nie czytaliśmy takiej historii.

"Morderstwo, porwanie, podróż w czasie i katastrofalny koniec ludzkości - powieść, która zmrozi Ci krew w żyłach."

Mimo, że nie znałem literackiego dorobku autora (ma na koncie tylko dwie książki: "Jutro, jutro i znów jutro", "Świat Miniony") zachęcony powyższymi opisami bardzo optymistycznie podszedłem do lektury. Czy atakujące nas zdania z okładki pełne superlatyw mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Na to pytanie spróbuję odpowiedzieć w podsumowaniu. Tymczasem pochylmy się nad historią.

Wynalezienie kwantowego napędu B-L jest przyczyną do powstania programu Głębokich Wód, na który składa się Głęboka Przestrzeń i Głęboki Czas. Wspomniany napęd powoduje zagięcie...

Harcownik | 2019-06-18