Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Nie tylko Gombrowicz. Nieznana historia Polonii w Ameryce Łacińskiej. A gdyby tak stworzyć nową Polskę? Choćby w odległej Brazylii? Tu głód i nędza, a tam złoto i brylanty w takiej obfitości, że ziemia aż świeci i po zmroku nie trzeba zapalać światła! Tak przynajmniej mówią krążący po wsi agitatorzy. Galicyjscy chłopi w Brazylii, legioniści na Haiti, Mrożek w Meksyku, żołnierze Andersa w...

Nie tylko Gombrowicz. Nieznana historia Polonii w Ameryce Łacińskiej.

Galicyjscy chłopi w Brazylii, legioniści na Haiti, Mrożek w Meksyku, żołnierze Andersa w Argentynie czy młodzi ludzie, którzy przypadkiem trafili do Chile i już tam zostali. Tomasz Pindel rusza na nieznany ląd: przeczesuje archiwa i literaturę, dociera do różnych pokoleń emigrantów i słucha ich niezwykłych historii. Dlaczego uprawa yerba mate stała się w Argentynie polską specjalnością? Na czym polegała polsko-niemiecka rywalizacja w Brazylii? Jak układały się relacje emigrantów z Indianami? Dlaczego mianem polacas określa się prostytutki? Jak pisarz Bobkowski rozwinął biznes modelarski w Gwatemali?

Losy swoich bohaterów autor przeplata z burzliwą historią kontynentu i obrazami współczesnych dynamicznych zmian. Pokazuje skrajnie odmienne oblicza polskiej emigracji na przestrzeni ostatnich trzystu lat. I choć pisze o ludziach z daleka – zza horyzontu – niepostrzeżenie przystawia czytelnikom migracyjne zwierciadło. Ukazujące się w nim oblicze jest nie mniej zaskakujące.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl

źródło okładki: https://www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Ameryka Łacińsko-Polska

Na przestrzeni ostatnich dwóch wieków, od czasów zaborów, wielu Polaków zagarnęła fala Wielkiej Emigracji – i wielu małych emigracji. O ile jesteśmy świadomi ruchów migracyjnych w kierunku Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, o tyle mniej znane są nam losy tych, którzy popłynęli „za horyzont”, szukając schronienia w krajach Ameryki Łacińskiej. Tomasz Pindel rusza ich tropem, poszukując śladów pierwszych polskich osadników, odsłaniając powody ich wyjazdu i śledząc ich losy na nowych ziemiach. Jak bardzo polska jest Ameryka Łacińska? Okazuje się, że miejscami bardziej polska, niż można by się było spodziewać.

Tomasz Pindel to tłumacz literatury hispanojęzycznej, publicysta, były wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Widać, że w przygotowanie książki „Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody” włożył ogrom pracy – sama bibliografia ma 6 stron, a do tego dochodzą podróże, badania, rozmowy i korespondencje, które pozwoliły mu rzetelnie opisać losy polskich emigrantów w Ameryce Łacińskiej, od Chile, przez Brazylię, Argentynę, Gwatemalę, Meksyk, aż po Haiti.

Książka ma cechy publikacji naukowej, ale to przede wszystkim zbiór znakomitych reportaży, po części reportaży historycznych. Chociaż zwykle czytam tego typu publikacje po kawałku, w przerwach między innymi książkami, w tym przypadku muszę przyznać, że książka wciągnęła mnie jak dobra powieść i trudno było się od niej oderwać. Autor zaczyna zwykle od wzmianek o pierwszych polskich „przybyszach”, opisując następnie ich kolejne fale, aż do obecnej sytuacji. Dlaczego decydowali się właśnie na te egzotyczne przecież dla nich kraje? Co zastawali po przybyciu? Jak zostali przyjęci? Czym się zajmowali? Gdzie Polacy zajęli się uprawą yerba mate? Gdzie tęsknili za ziemniakami i skarżyli się, że „słabują z nadmiernego użycia mięsa”?

Pindel przedstawia losy ogółu na konkretnych przykładach. Mówi o Domeyce, Gombrowiczu, Mrożku, Stachurze, ale też o zwykłych ludziach: chłopach, żołnierzach, arystokracji i inteligencji. Zachowuje przy tym zdrowy obiektywizm, ukazując zarówno wady, jak i zalety każdej sytuacji, odwołując się do licznych źródeł i opinii, a końcową ocenę pozostawiając czytelnikom. Dodatkowo zabiera nas ze sobą w podróż do odwiedzanych miejsc, opisując ulice, budynki, przyrodę – i przede wszystkim ludzkie historie.

„Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody” to bardzo wartościowa, dobrze napisana i pełna ciekawostek panorama losów polskich emigrantów w Ameryce Łacińskiej. Równocześnie prezentuje niecodzienne spojrzenie na Polskę z innej perspektyw – z zewnątrz, z pewnego dystansu, który pozwala dostrzec to, co nam często umyka.

Agnieszka Kruk

Dominika Rygiel | 2018-09-10
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2018

Tomasz Pindel to pracownik naukowy Katedry Ameryki Łacińskiej w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także ceniony tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej (przetłumaczył na język polski ponad dwadzieścia powieści, za przekład Noc jest dziewicą pióra peruwiańskiego pisarza Jaime Bayly’ego uhonorowany został nagrodą za najlepsze Tłumaczenie Literackie). To także autor biografii Maria Vargo Llosy. Fakty te są nie bez znaczenia, zasadniczo bowiem przedkładają się na zawartość merytoryczną najnowszej publikacji naukowca: Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody.

Książka ta jest zbiorem opowieści przedstawiających perypetie Polaków (tych znanych, jak chociażby Ignacy Domeyko, Sławomir Mrożek, Witold Gombrowicz, Melchior Wańkowicz, Edward Stachura jak i przysłowiowych „Kowalskich), którzy na przestrzeni ostatnich dwóch wieków poczęli szukać swojego szczęścia za Wielką Wodą. Ale to nie najbardziej kojarzone z napływającą Polonią Stany...

marika | 2018-07-29

Wiedzieliście, że niejaki Jan z Kolna, dotarł do amerykańskiej ziemi jeszcze przed Kolumbem, którego potem zainspirowal do odkrycia tego nieznanego kontynentu? Był tylko jeden szkopuł - Jan z Kolna nigdy nie istniał. Tak właśnie zaczyna się opowieść Tomasza Pindla o Polakach w Ameryce Południowej.
W dzisiejszych czasach chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jesteśmy narodem migrującym od wieków i nie tylko do Anglii czy Niemiec. Oczywiście jesteśmy świadomi silnej polonii w północnej części Ameryki, niewiele jednak wiemy o Polakach w tej drugiej Ameryce, zwaczej Łacińską.
Autor wyrusza w podróż po odległym kontynencie. Odwiedza współczesnych mieszkańców Chile, Brazylii, Argentyny czy Meksyku i przypomina o mocno zaznaczonej polskości w latynoamerykańskim świecie. Tomasz Pindel ciekawie snuje opowieść o polskich perypetiach na nieznanej ziemi, na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci. Niestety są też fragmenty słabsze i nudniejsze, które jak dla mnie mogłyby w ogóle w książce się...

Leśna_czytelnia | 2018-09-21

Ignacy Domeyko – geolog, mineralog, rektor Uniwersytetu Chilijskiego. Andrzej Bobkowski – autor „Szkiców piórkiem”, właściciel Guatemala Hobby Shop, popularyzator modelarstwa. Edward Stachura – „polsko-latynoski ambasador literacki”, który podjął próby przekładu „Stu lat samotności”. Jerzy Grotowski – wielki reformator teatru, który dostrzegł teatralny potencjał haitańskiego vodou. Elena Poniatowska – pisarka i dziennikarka polskiego pochodzenia, choć w Polsce była zaledwie raz, kultywuje pamięć o przodkach i planuje wydawać sagę o Poniatowskich.

Cała recenzja: http://lesnaczytelnia.blogspot.com/2018/09/za-horyzont.html

OczytanyFacet | 2018-08-27
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Mamy wiele mitów dotyczących historii i miejsca w świecie nas jako narodu. Większość zapewne słyszała o potomkach Polaków żyjących gdzieś tam na egzotycznych wyspach i o uwielbieniu przez miejscowych dla narodu żyjącego nad Wisłą. Gdzie dokładnie żyją ci potomkowie polskich legionistów, to już nie wiadomo i niewiedza ta nie spędza nam snu z powiek. Jest jednak ktoś, kto zainteresował się tematem. Tomasz Pindel postanowił odnaleźć te przysłowiowe ziarna prawdy, obejrzeć je dokładnie pod lupą i potwierdzić ich wiarygodność, lub jej bark.

Kultura iberoamerykańska jest bliska autorowi Za horyzont. Tomasz Pindel pisał już wcześniej o realizmie magicznym i fantastyce w literaturze hispanoamerykańskiej, przetłumaczył wiele książek z języka hiszpańskiego na polski, a także poczynił biografię Mario Vargas Llosy. Tym razem bliżej przyjrzał się polskiej twarzy Ameryki Łacińskiej, jej historycznemu tłu i współczesności, wiele miejsca poświęcając także kulturze, a w szczególności literaturze....

panna_lovegood | 2018-10-21
Przeczytana: 20 października 2018

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się regionem oraz polską emigracją. Przyznam, że osobiście zaliczam się do jednych i drugich. Myślałam, że trochę na te tematy wiem, ale Tomasz Pindel mnie zaskoczył. Jego wnioski i obserwacje brzmią autentycznie, bo popiera je rozmowami z ludźmi, którzy tam faktycznie obecnie żyją i mieszkają. Nie jest to wyłącznie esej historyczny. Wielka szkoda, że książka nie ukazała się zanim siadłam, napisałam i obroniłam licencjat, mogłaby mi się przydać.

Kolejnym wielkim plusem jest to, że autor inspiruje do dalszego eksplorowania. Dzięki niemu sięgnęłam po Ostrowskiego, a teraz po Poniatowską i wypisałam sobie jeszcze kilka książek i filmów, które muszę zobaczyć. Ta książka to idealny punkt startowy dla ludzi, którzy chcą się zająć tematem. Lekkim minusem jest to, że autor, chcąc być bardzo fair wobec prawdy historycznej, nie zajmuje jednego konkretnego stanowiska i czasem sobie przeczy. To znaczy na przykład w jednym miejscu pisze, że...

Szymon | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Bez nadęcia, bez szukania na siłę polskich wątków, z lekkim krytycyzmem do pewnych mitów, acz całkiem zdrowym. I chyba taka forma jest najlepsza, by ewentualnie zarzucić bakcyla zainteresowań i potrzebę zgłębienia tych tematów, jeżeli kogoś zaciekawiły. Polecam

mzmigrod | 2018-09-02
Ulamaya | 2018-08-03