Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody

Znak
2018-07-16
2018-07-16
literatura polska Ameryka Łacińska emigracja Polacy Polonia

Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...
Okładka książki W głowie tłumaczy Daniel Chmielewski, Berenika Kołomycka, Tomasz Pindel, Robert Sienicki, Jacek Świdziński, Fanny Vaucher
W głowie tłumaczy Daniel Chmielewski,...
Okładka książki Bluszcz, nr 5 (44) / maj 2012 Wojciech Albiński, Joanna Bator, Rafał Bryndal, W. Bruce Cameron, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Janusz Głowacki, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Krystyna Kofta, Wojciech Krzyżaniak, Stanisław Łubieński, Zbigniew Mentzel, Tomasz Pindel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Marcelina Szumer, Dubravka Ugrešić, Paweł Wieczorek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Virginia Woolf, Wioletta Zatylna
Bluszcz, nr 5 ... Wojciech Albiński,&...

Ameryka Łacińsko-Polska

Książka okazała się dla mnie naprawdę interesująca. Po raz kolejny dokonałam właściwego wyboru lektury i po raz kolejny czuję się zaskoczona tym, jak zostałam przez nią wciągnięta, pochłonięta wręcz - i jak ciągnęło mnie, żeby dotrzeć jeszcze dalej i dowiedzieć się jeszcze więcej.
Jednak nie przemawia do mnie reporterskie pióro autora. O ile sama zawartość jest dla mnie interesująca, o tyle sposób pisania nie porywa (dużo lepiej czytało mi się pana Pindla w roli tłumacza). Wielokrotnie miałam irytujące wrażenie, że autor się powtarza i jakby zapomniał, że pisał już o czymś wcześniej trzy razy, nagle do tego wraca, jakby wyciągał królika z kapelusza (z tym, że królika tego zdążyłam już doskonale poznać).

Polecam. Tak, jak napisał już inny Czytelnik wcześniej, kawał dobrej roboty. Autor pofatygował się osobiście i udał na południowy, amerykański kontynent, aby zrozumieć motywacje ludzi, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie i rozpoczęli nowy rozdział w zupełnie innych, nieznanych im realiach.
Przy okazji poznawania tych motywacji, dane jest nam liźnięcie kawałka historii Polski, sytuacji politycznej z różnych okresów, a także wspomnienie o ciekawych postaciach, z którymi wcześniej nie było łatwo się zapoznać (przynajmniej mnie).

Przy okazji poznawania tych motywacji, dane jest nam liźnięcie kawałka...

Ogromna robota wykonana przez autora. Fan tej części świata przeczyta z przyjemnością.

Świetnie napisana, doskonale udokumentowana książka.
I jeszcze ten cytat o Bobkowskim, emigrancie, który zamieszkał w Gwatemali. Cytat, który mówi wszystko o Bobkowskim, ale i o nas, Polakach i naszym stosunku do innych nacji: "Wydaje mi się jednak, że w postawie Bobkowskiego, człowieka o niebagatelnym intelekcie i doświadczeniu, jest coś bardzo polskiego. Coś, co wiele mówi nam o naszym postrzeganiu świata, o tym, jak trudno przychodzi nam zdjęcie z nosa narodowych okularów, dostrzeżenie odmiennych uwarunkowań. I odkrycie, że układ odniesienia nieraz bywa zupełnie inny od naszego własnego."

Świetnie napisana, doskonale udokumentowana książka.

Duzo interesujacych i ciekawych faktow na temat Polskich emigrantow. Czasami sie gubilam z przeskakiwaniem z jednego bohatera na drugiego. Trzeba sie bylo czasami mocno skupic przy lekturze ale ogolnie przyjemna lektura

2028

Tomasz Pindel z wielką wnikliwością, ciekawością realiów oraz zacięciem dziennikarskim prześwietla dość mało znane losy Polonii w Ameryce Łacińskiej. Przygląda się Argentynie,Brazylii, Peru,Meksykowi, Gwatemali i nawet Haiti, gdzie trafili polscy legioniści za czasów Bonapartego.
Znamy memigrację do Europy czy Stanów,tymczasemPindelzmiezył sięz terra ingognita. W miarę lektury odkrywamy liczne polskie ślady,od dziedzictwa Domeyki i jego wkładu w budowe infrastruktury w Chile oraz w nauczanie o wydobyciu kruszców. Był swego czasu rektorem i reformatorem Uniwersytetu Chilijskiego, niestety obecnie mało któ o nim pamięta. Jozef Hossiason referuje dzieje polskich rodzin w Chile, wygląda na to że emigranci wspierali się. Jest jeszcze Maria-Miriam, żydówka, ale cezurą spokojnego życia był pucz Pinocheta. Nowa fala emigracji w latach 90tych, nawet udane biznesy rzutkich Polakó. warto pamiętać,że ci odnieśli sukces, którzy mieli wykształcenie, doświadczenie,pasję i potrafili to sprzedać. Niewykwalifikowani Polacy z pewnością polegliby na nieznajomosci języka. Mimo wszystko w Chile problemem są twarde podziały klasowe i dziki kapitalizm.
Pindel dociera do przedstawicieli poszczególnych generacji imigrantów, przez c tworzy panoramiczny obraz skomplikowanych stosunków ludności napływowej z autochtonami.
Brazylia kusiła darmowymi działkami żyznej ziemi i domami ( duża chłopska emigracja),ale w rzeczywistości wielu Polaków nacięło się na nieuczciwych spekulantach. Kraina obfitująca w żłoto i owoce okazywała się mirażem, nękały ją albo huragany,albo susze, a odwrotu nie było. Często alternatywą była harówka za marne grosze na plantacjach manioku. Spolonizowana częśc Kurytyby,działąlnośc kolonizatora z Polski Mieczysława lepeckiego,dziełko z XIX wieku Wosia z brazylijskiej puszczy. nawet Roman Dmowski zawitał do Brazylii w 1899 r. Istnieje koncern BrasPol, Wilinski jest rozpoznawaną lokalnie postacią. Niestety Polacy stykają się z szowinizmem i wyzwiskami jak polacco burro. Polonia w Brazylii podzielona, skłócona-nihil novi sub sole.
Dlaiłośników lietratury najciekawsze są wycieczki śladami Stachury (Meksyk),Gombrowicza ( Argentyna)
Lokalne rynki odpowiadają na potrzeby Polaków,prężnie działają adwokaci i tłumacze gwarantujący swoim klientom rejestrację firm, wyrabianie dokumentów,doradztwo finansowe, także lekarze m.in od chorób wenerycznych. polskie sklepy w La Placie oferują wybór świetnych wędlin.
Gawędy z imigrantami są niezwykle inspirujące, na kartach książki znajdziecie wiele ciekawostek, kazusów ludzi,którzy potrafili niegościnne ziemie jakoś obłaskawić, dzielą się swoimi wspomnieniami,obawami i mądrością życiową. Ukazują nie tylko blaski,ale i cienie życia na obczyźnie. Opowieści wciągają lepiej niż niejeden kryminał. Ukłony dla autora za to,że stworzył tak wielowymiarowy obraz Polonii,nakreślił specyfikę funkcjonowania imigrantów w każdym z tych krajów i nie bał się zadawać czasem niewygodnych pytań. Dla mnie bomba, w punkt i arcyciekawie.

Dużo zaskakujących i nowych dla mnie informacji. Czasami jednak miałam wrażenie, ze autor powtarza kilka razy tę samą myśl (szczególnie w rozdziale o Brazylii)

Godne uwagi studium na temat Polonii latynoamerykanskiej. Autor przybliża czytelnikowi historie polskich osadników w Brazylii, Argentynie, Nikaragui, Meksyku oraz Haiti, robiąc to w sposób właściwy reportażyscie, a więc podróżując do tych miejsc i poznając na ile to tylko możliwe losy polskich emigrantów. Bogata wiedza tematyczna autora robi duże wrażenie, a książkę czyta się z dużym z zaciekawieniem. Szkoda tylko, że książka jest stosunkowo krótka, bowiem historii podobnych do tych przytyczonych w książce bez liku i z chęcią poznałbym ich więcej.

Tomasz Pindel odwiedza kraje Ameryki Łacińskiej i szuka w nich śladów polskich emigrantów. Za każdym razem najpierw sięga do tych najdawniejszych czasów, opisuje pierwszych polskich osadników na danym terenie. Prawie każdy rozdział kończy się spotkaniami ze współczesnymi polskimi emigrantami. Autor pyta o ich powody przybycia do danego kraju, o to jak im się żyje, co w danym miejscu robią itp.
Gdybym miała wybrać półkę, na której postawiłabym książkę "Za horyzont" to chyba zdecydowałabym się na na historię a nie na reportaż. A to dlatego, że dużo w książce źródeł, widać, że autor naprawdę mocno się napracował. Książkę i pracę autora doceniam, niektóre fragmenty bardzo mi się podobały (np. cały rozdział o Meksyku, który jest bardziej reporterski czy nawet wspomnieniowy a mniej historyczny),ale żałuję, że więcej było historii niż opowieści o zwykłych ludziach, ich obawach i wyborach.

Bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich interesujących się tym regionem geograficznym. Wiele ciekawych historii o ludziach którzy wywarli duży wpływ na losy Polonii za Wielką Wodą, ale również historie zwykłych ludzi, którzy kierowani chęcią poprawy swego losu wybrali życie na emigracji. Życie często bardzo trudne i ciężkie. Polecam!

• Reportaż
  • Ameryka Południowa