Tunele. Otchłań

Cykl: Tunele (tom 3)
Wydawnictwo: Wilga
FreeFall
Robert

Trzeci tom serii o fascynującej podróży Willa i Chestera po podziemnej krainie. Poszukując doktora Burrowsa, chłopcy spadają jeszcze głębiej – w otchłań, gdzie już nie istnieje grawitacja. Odkrywają zaginioną starożytną cywilizację i poznają kolejne tajemnice świata ukrytego pod powierzchnią.

książek: 2074
onika | 2013-12-01
Przeczytana: listopad 2013

Chyba nie dam rady przywyknąć do poziomu brutalności, który wytrwale w "Tunelach" utrzymują autorzy. Dobrze, że serwują także mnóstwo niezwykłych przygód, a ich kreacja podziemnego świata jest po prostu niesamowita. No i stworzyli naprawdę świetnych bohaterów, którzy pod wpływem swoich przeżyć zmieniają się i ukazują coraz to nowe, nie zawsze zachwycające, oblicza.

Otchłań skrywa w sobie wiele tajemnic: od nieznanych cywilizacji po zagubione bazy wojskowe z okresu Zimnej Wojny. Wszystko robi się coraz bardziej tajemnicze i pogmatwane, zwłaszcza gdy Drake okazuje się być tajnym rządowym agentem, a Elliot pół Styksem. W końcu też następuje spotkanie Willa z doktorem Burrows'em...I o ile we wcześniejszych tomach czułam sympatię do przybranego ojca Willa i rozczulała mnie jego fiksacja na punkcie naukowych odkryć, to tym razem jest on dla mnie największym dupkiem w powieści. Za to Celia, przybrana matka Willa, staje na wysokości zadania i zaczyna zachowywać się wreszcie jak kobieta,...

Bardzo dawno przeczytana przeze mnie pozycja, wybrałem ją spośród wielu na półkach sklepu. Dlaczego ? Najprawdopodobniej przez ciekawy tytuł i zachęcającą okładkę, jak zwykle się nie pomyliłem.

Pełna akcji, trzymająca w napięciu, autorzy kreują naprawdę ciekawy świat w który nas zabierają.

Czytałem tę książkę już jakiś czas temu ale do teraz pamiętam obrazy tego świat które sobie wyobraziłem, nie miałem czegoś takiego odnośnie innych książek które już dawno leżą u mnie na półce.
Nie przepadam za obszernymi opisami przedmiotów, natury itp. lecz tutaj jest to nieistotne ponieważ są tak ciekawie napisane że nie sposób się oderwać. Opisy dotyczą zupełnie abstrakcyjnych rzeczy dlatego dobrze się je czyta.

Całokształt zaskakujący, ciekawy. Dla mnie ta pozycja jest dziełem skończonym, pozostałe jej części tak samo świetne, stanowią jedną spójną, zaskakującą, pełną akcji, historie która odbywa się tuż pod powierzchnią ;)
Polecam się zagłębić ;)

Agniecha | 2010-12-03
Przeczytana: 19 listopada 2010

Kto by pomyślał, że ciągłe czytanie o podziemnych podróżach może być takie fascynujące. Aż żal kończyć ostatnią stronę.

michnar3 | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Tunele:Otchłań to chyba jak na razie najlepsza część serii. Była po prostu bardzo ciekawa - chyba najlepszy przymiotnik opisujący tą powieść. Jest jednak jeden duży nielogiczny błąd w treści (uwaga spoiler w dalszej części opinii) - jak to możliwe, że z głębokiej Czeluści wychodzą tak nagle do Londynu nie idąc nawet w górę? Po za tym książka na prawdę warta przeczytania (chociaż chyba nie muszę temu mówić czytelnikowi dwóch pierwszych tomów).

Yumi Daishi | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Po 2 letniej przerwie od serii „Tunele” znów miałam okazję wrócić do jej czytania za sprawą wakacyjnej nudy. Wiadomo, uczniowie mają wolne, a nic tak nie sprzyja czytaniu jak wolny czas. Will Burrows może tylko o takim pomarzyć.
Po wydarzeniach końcowych 2 tomu wpada do Otchłani. Oczywiście nie sam, bo towarzyszą mu Chester, Elliot, Cal, Łowca, jak również 2 osoby, o których istnieniu chciałby zapomnieć. Wszyscy rozpoczynają podróż po Otchłani, miejscu gdzie niezbyt dobrze działa grawitacja. Nowe miejsce równa się nowe niebezpieczeństwa i zagrożenia nie tylko ze strony Styksów..
Książka ma kilkuwątkową narrację z racji czego towarzyszymy raz Willowi i spółce, raz Styksom, raz Drake’owi a jeszcze kiedy indziej Celii Burrows. Co w tym zestawieniu robi matka Willa, pani niewidząca świata poza telewizorem? Otóż Celia w końcu zaczęła żyć i jest gotowa poznać prawdę o zaginięciu jej męża i syna jak i stawić czoło niebezpieczeństwu jakie niosą ze sobą te informacje. Inaczej do sprawy...

Ervisha | 2010-10-17

Jest to kontynuacja poprzednich części cyklu, dlatego ciężką czytać ją bez znajomości „Tuneli” i „Tuneli. Głębiej”. Autorzy z góry założyli, że czytelnik zna dwie wcześniejsze części i na tej wiedzy opierają kolejną powieść.

Książka niczym mnie nie zaskoczyła. W sumie to pisanie ciągle o tym samym - chłopcy nadal wędrują po tunelach, jedynie na swojej drodze spotykają inne stworzenia i zagłębiają się w otchłań tuneli coraz bardziej. Ta ciągła wędrówka z bohaterami przez ponad pięćset stron powieści może na prawdę znużyć... No bo ile można pisać w kółko o jednym i tym samym??? Jedynie zakończenie to taki lekki powiew świeżości. Tutaj akcja niespodziewanie nieznacznie nabiera tempa i można by rzec, że w końcu po tych pięciuset stronach w końcu coś zaczyna się dziać - niestety w tym miejscu książka się kończy, pozostawiając niezadowolenie. Wydaje mi się, że to celowy zabieg mający na celu zachęcić czytelnika do sięgnięcia po kolejną część. Ja jednak tego nie uczynię, ponieważ ta...

| 2011-07-07

Kolejny tom z serii "Tunele"

Podobnie jak w "Tunele. Głębiej" również w "Otchłani" od samego początku towarzyszy nam żywa i dynamiczna akcja. Bohaterowie ciągle muszą walczyć z przeciwnościami losu, a tych oczywiście nie brakuje. Dużym plusem "Tuneli" jest to, że postacie nie są kryształowe - każdy ma swoje wady, "gorsze dni". Ich charaktery zmieniają się wraz z kolejnymi tomami. Nie da się ich również zaszufladkować - ten jest dobry, a ten zły. Wszystko nieustannie się zmienia.
W tej części wiele wątków zostaje rozwiązanych, ale ich miejsca zajmują nowe, jeszcze ciekawsze. Narracja jest prowadzona lekko i przyjemnie, dzięki czemu książkę bardzo szybko się czyta.

Moim zdaniem "Tunele. Otchłań" przypadną do gustu czytelnikom poprzednich części. Książka jest naprawdę świetna. Polecam!

Recenzentka | 2013-06-02

Im głębiej, tym ciekawiej. Samo czytanie jest jak wchodzenie coraz głębiej w tytułowy tunel. Im głębiej się wejdzie, tym gorzej wyjść. Im dalej się zabrnie, tym więcej niebezpieczeństw, pułapek, zagadek, niewyjaśnionych spraw. Trzeba kopać dalej. Budować nowe korytarze, odkrywać tajemnice podziemnego świata. Bo ten świat istnieje. Idąc koło Willa i Chestera dowiadujemy się, że pod nami również jest życie. Dużo głębiej, niż można by się było spodziewać. Ludzie egzystują tam na znacznie bardziej dopracowanych zasadach, będąc pod stałą kontrolą pewnej grupy ludzi. Najstraszniejszych osób na tym i tamtym świecie. Zapraszam do przeczytania całej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2013/06/tunele.html

Juliet | 2013-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2013

Fenomenalna książka! Opis Krainy Drugiego Słońca, bielaków i dalszych przygód Willa sprawił, że moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach. Przez to zaczęłam się zastanawiać "a co jeśli pod nami naprawdę znajduje się drugi świat?". Miałam ochotę wziąć cokolwiek (nawet łyżeczkę do herbaty) i zacząć kopać. Chciałam po prostu wejść do książki i towarzyszyć Willowi oraz Elliott...

Sagwa | 2014-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2014

"Otchłań" jest trzecią częścią bestsellerowego cyklu "Tunele" autorstwa Rodericka Gordona i Briana Williamsa.
Opowiada ona o przygodach nastoletniego Willa i jego przyjaciół w świecie znajdującym się wewnątrz Ziemi strzeżonego przez rasę okrutnych Styksów. Misją bohaterów jest zniszczenie wirusa, który ma za zadanie unicestwić ludzi żyjących na powierzchni. W tym tomie akcja dzieje się głównie w Interiorze, czyli tytułowej "otchłani".

Im głębiej akcja się toczy tym jest ciekawsza, ale i bardziej niebezpieczna oraz coraz bardziej zmniejsza szansę na powrót do górnoziemia. Interior zaskakuje swoimi tajemnicami, ale jest równie niebezpieczny co Wielka Równina.
Bohaterowie dorastają psychicznie, nie są to już chłopcy którymi byli kilka miesięcy wcześniej.Stają się silniejsi i wytrzymalsi. Przemiana pani Burrows wywarła na mnie podziw, nawet w niektórych chwilach nie mogłam dopuścić do siebie myśli, że to nie jest Sara Jerome.
Wszystko jest realistyczne, aż trudno uwierzyć, że to...