W imię Rzymu. Wodzowie, których zwycięstwa stworzyły rzymskie imperium

Wydawnictwo: Amber

Imperium Rzymskie zostało stworzone i trwało dzięki potędze militarnej, sile rzymskich legionów dowodzonych przez wielkich generałów. Żaden z rzymskich wodzów nie odebrał formalnego militarnego wykształcenia. W żadnym momencie swej historii Rzym nie miał akademii wojskowej. Wodzowie zostawali dowódcami ze względu na swoje koneksje rodzinne i polityczne, a nie z racji talentów i umiejętności milita

Antoniuss | 2016-07-15
Przeczytana: 2008 rok

,,W imię Rzymu" to poczet najsłynniejszych wodzów w historii jednego z największych imperiów w dziejach. Książka koncentruje się głównie na ich dokonaniach militarnych, tworząc dosyć nietypową kombinację, gdyż jest zarazem podręcznikiem do historii wojskowości starożytnej, jak i zbiorem biografii. Z tego powodu, nie jest idealnym źródłem wiedzy na temat życia żadnego z nich, podobnie jak nie przedstawia konsekwentnej narracji na temat stanu armii rzymskiej. Co zatem w niej jest? Przede wszystkim, charakterystyka stylu dowodzenia najbardziej znanych wodzów rzymskich od czasów najdawniejszych aż do V wieku. Autor uwzględnia przemiany w rzymskiej armii i polityce, znakomicie pokazując jak zmieniała się pozycja jej wodza na przestrzeni dziejów - od urzędnika wykonującego wolę senatu, przez praktycznie właściciela armii w okresie kryzysu republiki, aż po potencjalnego uzurpatora (lub ofiary intrygi dworskiej) w czasach cesarskich. Bardzo starannie został przedstawiony wpływ armii na...

Logun | 2014-04-26
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Jedna z ciekawszych kompilacji historii rzymskiej wojskowości jaką można znaleźć po polsku. W oparciu o poszczególne kampanie największych wodzów możemy też prześledzić jak ewoluowała armia rzymska: jej taktyka, wyposażenie ale także sytuacja strategiczna całego imperium. W książce jest dużo odnośników do tekstów źródłowych ale czyta się ją bardzo przyjemnie jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 25 grudnia 2009

Bardzo ciekawy przegląd wybranych dowódców Rzymu. Duży materiał faktograficzny. Przystępny język, wciągająca.

irman | 2016-10-15
Sicurano_Gulleborga | 2016-09-02