W imię Rzymu. Wodzowie, których zwycięstwa stworzyły rzymskie imperium

Wydawnictwo: Amber

Imperium Rzymskie zostało stworzone i trwało dzięki potędze militarnej, sile rzymskich legionów dowodzonych przez wielkich generałów. Żaden z rzymskich wodzów nie odebrał formalnego militarnego wykształcenia. W żadnym momencie swej historii Rzym nie miał akademii wojskowej. Wodzowie zostawali dowódcami ze względu na swoje koneksje rodzinne i polityczne, a nie z racji talentów i umiejętności milita

Antoniuss | 2016-07-15
Przeczytana: 2008 rok

,,W imię Rzymu" to poczet najsłynniejszych wodzów w historii jednego z największych imperiów w dziejach. Książka koncentruje się głównie na ich dokonaniach militarnych, tworząc dosyć nietypową kombinację, gdyż jest zarazem podręcznikiem do historii wojskowości starożytnej, jak i zbiorem biografii. Z tego powodu, nie jest idealnym źródłem wiedzy na temat życia żadnego z nich, podobnie jak nie przedstawia konsekwentnej narracji na temat stanu armii rzymskiej. Co zatem w niej jest? Przede wszystkim, charakterystyka stylu dowodzenia najbardziej znanych wodzów rzymskich od czasów najdawniejszych aż do V wieku. Autor uwzględnia przemiany w rzymskiej armii i polityce, znakomicie pokazując jak zmieniała się pozycja jej wodza na przestrzeni dziejów - od urzędnika wykonującego wolę senatu, przez praktycznie właściciela armii w okresie kryzysu republiki, aż po potencjalnego uzurpatora (lub ofiary intrygi dworskiej) w czasach cesarskich. Bardzo starannie został przedstawiony wpływ armii na...

Logun | 2014-04-26
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Jedna z ciekawszych kompilacji historii rzymskiej wojskowości jaką można znaleźć po polsku. W oparciu o poszczególne kampanie największych wodzów możemy też prześledzić jak ewoluowała armia rzymska: jej taktyka, wyposażenie ale także sytuacja strategiczna całego imperium. W książce jest dużo odnośników do tekstów źródłowych ale czyta się ją bardzo przyjemnie jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 25 grudnia 2009

Bardzo ciekawy przegląd wybranych dowódców Rzymu. Duży materiał faktograficzny. Przystępny język, wciągająca.

Sensej | 2017-03-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Adrian K. Goldsworthy zyskał rozgłos dzięki książce pt. „The Roman Army at War 100 BC–AD 200” (polska translacja ukazała się nakładem wydawnictwa NapoleonV jako „Armia rzymska na wojnie 100 p.n.e.–200 n.e.”), będącej do tej pory jedyną monografią poświęconą armii rzymskiej, która została napisana w duchu Keeganowskiego „The Face of Battle”. W Polsce jest on znany przede wszystkim jako autor udanej biografii Cezara, choć jego dorobek pisarski obejmuje znacznie więcej publikacji (nie wyłączając powieści rozgrywających się w epoce napoleońskiej). Osiągnięta popularność pozwoliła Goldsworthy’emu na skoncentrowanie się wyłącznie na karierze pisarskiej kosztem działalności akademickiej, co jest luksusem niedostępnym mieszkańcom większości państw europejskich. Walijczyk nie zapomina przy tym o niespecjalistach, większość książek kierując właśnie do nich. Popularyzacja na wysokim poziomie nie jest zbyt częstym zjawiskiem, szczególnie w odniesieniu do kwestii militarnych, w związku z czym...

irman | 2016-10-15
Sicurano_Gulleborga | 2016-09-02