Okręt Rzymu

Tłumaczenie: Marta Dziurosz
Cykl: Władcy mórz (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Ship of Rome
Rzym, Kartagina, wojna
przygodowa

Rzym i Kartagina zmierzają ku nieuchronnemu starciu. Attyk, kapitan jednego z okrętów należących do niewielkiej floty Rzymu, pochodzi z greckiej rodziny rybackiej. Centurion Septymus, doświadczony dowódca, który trafił na jego okręt, pochodzi z tradycyjnego wojskowego rodu. Przymierze tych dwóch silnych osobowości nie zapowiadało się na łatwe, lecz pojawienie się groźnej kartagińskiej floty zmusza ich do współpracy. Attyk, jeden z niewielu doświadczonych żeglarzy Rzymu, trafia niespodziewanie w środek bezwzględnego starcia obu potęg. Rzym musi szybko zbudować flotę, lecz czeka go wiele przeszkód: polityczne animozje, opór legionów wobec rozbudowy sił morskich, uprzedzenia względem wszystkich, którzy urodzili się poza Wiecznym Miastem. Wróg jest potężny, doświadczony i zdeterminowany, aby rządzić na morzach. Czy Attykowi i rzymskiej flocie, której załogę stanowią świeżo zaciągnięci żeglarze i niechętni legioniści, uda się przechytrzyć i rozgromić wroga?

źródło opisu: Rebis 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wiejskifilozof | 2016-07-29

Kiedy czytam coś o Rzymie,zawsze akcja toczy się w czasach Cesarstwa.A tu,proszę bardzo,niespodzianka.Mamy wojny punickie.Nikt,jeszcze nie słyszał,o Neronie ani Komodusie.
Książka owszem podobała mi się,nie tylko te bitwy morskie.
Chociaż może,jak dla mnie zabrakło w nich jakieś takiej energii.

Czasem miałem wrażenie,że czytam opis walk kajaków.
Ale,to szczegół.Autor wydaje mi się,bardzo stronniczy.Trzyma wyłącznie stronę Rzymu.Jak,dla mnie to traktuje,dość oschle Fenicjan.
Na plus,uznaje.Wątki osobiste bohaterów.I może,to nie jest idealna książka.To z chęcią przeczytam dwa następne tomy.

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony doceniam, że autor poruszył temat I Wojny Punickiej i walk na morzu, a akcję powieści oparł o dwie wielkie bitwy morskie między Rzymem, a Kartaginą tj. bitwą koło Wysp Liparyjskich, a bitwą pod Mylae.

Z drugiej strony powieść była nudna i pełna błędów, tak rażących, że dziwi mnie, że ktoś dopuścił to do druku!

Po pierwsze - Attyk nie mógł być obywatelem Republiki Rzymskiej, skoro jego rodzice byli Grekami z Wielkiej Grecji! Zamieszkiwanie na Półwyspie Apenińskim, na terenach podbitych przez Rzym, w III w. P.N.E. - nie oznaczało, że ludzie ci posiadali status civitatis - czyli obywatelstwo rzymskie, z którym nierozerwalnie związane były podstawowe prawa, np. prawo zawarcia małżeństwa, prawo bycia żołnierzem, prawo wybierania urzędników i wiele innych! Tereny Wielkiej Grecji zostały podbite przez Rzym, a zatem ludzie na tych obszarach mieli status peregrynów, i na pewno nie byli obywatelami rzymskimi. Jeśli byli sojusznikami, obywatelstwo, w...

verbin | 2014-08-30

Książka „Okręt Rzymu” jest powieścią przygodowo-historyczną której akcja rozgrywa się w czasach I wojny punickiej. Tytułowym okrętem jest trirema, żaglowo-wiosłowy okręt rzymski „Aquila”. Książka trzymając się konwencji – co nie jest przecież zarzutem - od razu ukierunkowuje nasze sympatie. Powieść rozgrywa się w określonym miejscu i czasie, występują postacie historyczne, więc spodziewać się można, że historyczne i morskie realia będą choćby w części zachowane.
Zaczyna się niewinnie, gdy godzinę po wschodzie zimowego słońca, po mglistej nocy i poranku, dowódca okrętu wącha napływającą bryzę. W tych warunkach i o tej porze może wiać wiatr od morza, ale nie jest to bryza.
Akcja przyśpiesza i mamy pasjonujący opis morskiego podstępu. Jak widomo Kartagińczycy jako potomkowie Fenicjan byli znakomitymi żeglarzami, od wieków pływającymi po Morzu Śródziemnym, ale wg książki nie mającymi pojęcia o słynnym prądzie wirowym w cieśninie Messyńskiej, prądzie zwanym Charybdą. Opis wiru...

Lukas | 2010-10-15
Przeczytana: 10 października 2010

Fabularyzowana książka historyczna opisująca Rzym jeszcze sprzed czasów Cesarstwa, w czasie wojen punickich. Rzym walczy z Kartaginą o panowanie nad Sycylią, a w samym środku tego konfliktu znajduje się samotna trirema z dwójką niezwykle charyzmatycznych postaci - kapitanem triremy Attykiem oraz dowódcą centurii, stacjonującej na tytułowym okręcie, Septymusem.
Niesamowite opisy morskich bitew czasów starożytnych, strategii używanych w czasie walk na morzu w tamtych czasach, szczegółowy opis tego jak rzymianom udało się przenieść potęgę lądową swoich legionów do walk na morzu - to wszystko, a nawet więcej jest w tej książce.

JediNadiruRadena | 2015-06-30
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Wioślarze-niewolnicy, profesjonalne rzymskie armie, pretorianie, wyciągnięty niewiadomo skąd pomysł ze starszym i młodszym konsulem, wybory wewnątrzsenackie, gladiusy, obywatelstwo rzymskie dla nierzymianina... Lista historycznych anachronizmów, zmyśleń i uchybień jest w tej książce naprawdę długa. Autor, choć jak sam przyznał, nigdy wcześniej niczego nie napisał i na historii też się specjalnie nie znał, na pewno zrobił spory research, dlatego nie wierzę w to, że popełnił te wszystkie błędy nieświadomie. To podpowiedziało mi, by dać sobie spokój z historycznością tej powieści i po prostu potraktować ją jako książkę wojenno-przygodową.

Bo jako taka nawet się broni i zasługuje, moim zdaniem na skromną "szóstkę". Co by nie powiedzieć, akcja jest wartka, fabuła nawet nienajgłupsza, postacie są na jakimś tam poziomie, a całość czyta się szybko i przyjemnie. Na tyle szybko i przyjemnie, by przymknąć oko na wspomniane błędy - ale to może dotyczyć tylko mnie ;) Czytelnikom ceniącym...

dlobocki | 2014-03-01
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Ciekawa fabuła i dobrze zakrojone postaci. Bardzo dużo szczegółów walk morskich i budowy okrętów. Jadnak dla mnie brakuje szczegółów w opisie walk na statka.

mrowka1112 | 2013-03-02
Przeczytana: 17 listopada 2012

Nie zapowiadało się na to, że głównego bohatera będę tyle wspominać. Jedna z najciekawszych książek, które przeczytałam. Cała seria godna polecenia.

Cherub | 2011-01-01

Książka jest bardzo dobra.Pokazuje prawdziwe życie rzymskiego żeglarza.Trzyma w ciągłym napięciu.Jest jednym słowem odwzorowaniem antycznego Rzymu.

Alice | 2012-10-11

Z początku książka mnie nudziła, jednak się rozkręciła i nuda już nie powróciła. Postanowiłam ją przeczytać po lekturze "Troji" Davida Gemmella, co sprawiło, że poprzeczka została ustawiona niezwykle wysoko. "Okręt Rzymu" jej nie dosięgnął, ale był całkiem blisko, mimo to chętnie przeczytam kolejną część.

Albert2305 | 2016-11-25
Na półkach: Przygodowe, Przeczytane