Czerń i purpura

Albatros
2019-04-03
2013-05-24
literatura polska Słowacja żydzi holokaust Oświęcim

Piękna historia zakazanej miłości w środku obozowego piekła. Bardzo przypadła mi do gustu.

Bardzo ciekawa i wciągająca książka, która przenosi nas w ciężkie czasy.. Fascynująca opowieść o „kochankach”.

Dawno się tak nie płakałam na książce.

Dawno się tak nie płakałam na książce.

,,Czerń i purpura" autorstwa Wojciecha Dutki to opowieść o dziewczynie, która zazdrości wróblowi wolności i o młodym mężczyźnie, który ją pokochał i to go uratowało przed całkowitym odczłowieczeniem.

,,Pewnego dnia na kolczastym drucie usiadł wróbel. Milena uważała go za przyjaciela, ponieważ regularnie przylatywał w pobliże baraku. Początkowo ptak był bardzo nieufny, ale dziewczyna zdołała kupić jego przychylność kilkoma okruszkami chleba. Milena zazdrościła mu wolności. Dla niego nie istniały bariery. (...) Będąc człowiekiem, zazdrościła wróblowi. Uznała, że jego los jest lepszy niż jej".

Autor, który jest historykiem (w 2014 obronił doktorat na Wydziale Historycznym UJ w Krakowie), zainspirował się prawdziwą historią młodej Żydówki, więźniarki Auschwitz Heleny Citronovej i podoficera SS Franza Wunscha.
Czytałam wiele powieści, które opowiadało o piekle obozów koncentracyjnych. Każda z nich budziła gniew do oprawców, wzruszenie, współczucie i podziw dla ofiar. Nie inaczej jest w wypadku ,,Czerni i purpury". To książka niezwykle emocjonalna, książka, o której nie da się zapomnieć. Opowieść o Zagładzie, nienawiści i miłości.

,,Był jej wrogiem, więc utrzymywała z nim kontakt jedynie po to, żeby przeżyć. Nie miał o to pretensji. Dla niego stała się światłem i ciemnością, porankiem i zachodem słońca, odpoczynkiem i spokojem. Stanowiła sens jego życia w Auschwitz".
Choć pan Wojciech Dutka podkreśla, że książka nie jest dokumentem, większość osób w niej opisanych to postaci historyczne. Autor, jak sam pisze, z szacunku dla Heleny i Franza, stworzył fikcyjnych bohaterów, którzy od prawdziwych zapożyczyli jedynie część ich niezwykłej historii, na której tle od roku 1942 zostało przedstawione prawdziwe oblicze Auschwitz.
Naprawdę warto ją przeczytać.

Chyba najlepsza jaką przeczytałem książka o tematyce obozowej, aż mnie dziw bierze, że Polak potrafi!! Wciaga jak Bagno na mokradłach, nie puszcza , aż przeminie ostatnia stronica, a po niej już tylko kłębek myśli ....Dzieło !!!

Książki o tematyce obozowej zawsze głęboko mnie poruszają, dlatego też nie spodziewałam się, że mogłabym być nią rozczarowana. Niezwykle wzruszająca i trzymająca w napięciu historia nie pozwala o sobie zapomnieć nawet po skończeniu lektury. To nie jest romans, nie znajdziemy tam zatem opisów miłosnych scen, jednak prawdziwe uczucie łączące bohaterów rzeczywiście da się zauważyć. Szczerze polecam wszystkim.

Na półkach: , , , , , ,

Milena Zinger jest młodą czeską Żydówką, której rodzina za rządów księdza Tiso popada ofiarą coraz większej dyskryminacji i antysemityzmu. Franz Weimert – Austriak, który po kryzysie wiary postanawia poszukać sensu życia w rozwijającej się ideologii nazistowskiej. Spotykają się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie ona jest więźniarką, a on trzymającym tam nadzór esesmanem. Gdy dziewczyna zostaje wybrana do śpiewania na jego urodzinowym przyjęciu, Franz czuje zaintrygowanie jej siłą i uporem, chociaż jednocześnie nie przestaje uważać jej za ,podgatunek”. Im jednak dłużej obserwuje Milenę, tym mocniej dochodzi do wniosku, że budzi w nim ona uśpione dotąd uczucia i postanawia ją ocalić.

Współczesne powieści o Auschwitz, zwłaszcza z wątkiem miłosnym, często uważają tematu wojennego jedynie do wzbudzenia uwagi, a skupiają się głównie na romansach, ignorując realia wojenne, za co są ostro krytykowane. Jednak o ,,Czerni i purpurze” nie słyszałam ani jednego złego słowa. I muszę przyznać, że absolutnie się zgadzam ze wszystkim pozytywnymi recenzjami! Nie mam zarzutów do strony technicznej książki – autor ma dobry, płynny styl i chętnie poznam inne jego powieści, chociaż mam wrażenie, że niektóre zdania były przekombinowane. Sposób prowadzenia fabuły także jest na bardzo wysokim poziomie. Dutka pisze nie tylko o pobycie pary w Oświęcimiu, ale kreśli ich wcześniejsze życie, co może niektórych nudzić, ale dla mnie idealnie pokazało, jak ukształtowały się ich charaktery i postawy. Stworzył także ciekawe tło historyczne. I jak często narzekam na nadmierne streszczenia w książkach, tak tutaj fragmenty ekspozycyjne odegrały dobra rolę, pasowały do całości i nadawały realizmu

Jednak najważniejsze jest tu przesłanie i wartości, które płyną z książki (chociaż oczywiście – fajnie jest, gdy nie musimy przymykać oka na niedoskonałości techniczne 😉). Przede wszystkim – Dutka nie tworzy cukrowej wizji wojny, zwraca uwagę na wszelkie brutalne, a także naturalistyczne elementy (jak problemy z higieną czy wypróżnianiem), niektóre opisy naprawdę przerażają bezmiarem okrucieństwa i siły przemocy. Pokazuje punkty widzenia więźniów odartych z człowieczeństwa, którzy nagle okazują się zdolni do oszustw i kradzieży, tych mających w sobie siłę przetrwania, ale także ,,muzułmanów” ulegających apatii. Ale nie ukrywa też postaci nazistów, na przykładzie Franza pokazując, jak zwykli ludzie mogli stać się członkami ludobójczej maszyny. Rewelacyjnie jest ukazany wątek dobra i zła, tego, co skłania ludzi do podążania za złowieszczymi ideologiami. Autor nie wybiela i nie romantyzuje hitlerowców, nie ukrywa żadnych szczegółów, ale też daje im prawo do człowieczeństwa – Franz popełnia okrutne, bezwzględne czyny, których nic nie tłumaczy, ale nie znaczy to po prostu, że nie może mieć też w sobie dobra… a jednocześnie to dobro też nie odkupi wszystkich jego win. W tym wszystkim przepięknie wybrzmiewa też wątek miłosny, chociaż nie sam romans jest tu ważny, ale właśnie miłość jako bezinteresowne uczucie, które sprawia, że jesteśmy zdolni do poświęceń, chcemy troszczyć się o wybraną osobę, a potem także o resztę świata. Pojawia się także wątek religijny, ale bardzo subtelny i nienachalny. Książka pełna jest pięknie napisanych mądrości życiowych na temat natury dobra i zła, miłości, możliwości odkupienia win, rasizmu… To wszystko zapada w pamięć, ale bez natrętnego moralizatorstwa. Czytelnik też naprawdę przejmuje się tą historią, czuje miłość Franza do Mileny, rozczula go, jak bardzo dba on o dziewczynę i wbrew wszystkiemu chce wierzyć, że ta historia może mieć przynajmniej odrobinę happy endu. Jednak Dutka nie daje nam też łatwej nadziei i jasno daje do zrozumienia, że nic nie wykreśli bolesnych wspomnień ani dokonanego okrucieństwa (bardzo żałowałam późniejszych małżonków bohaterów). Ale na swój sposób książka kończy się pięknie i szczęśliwie, bo przecież najważniejsze jest odnalezienie w sobie dobra i człowieczeństwa.

Spodziewałam się dobrego po tej książce, ale ona chyba jeszcze przewyższyła moje oczekiwania. Zachwyciło mnie w niej wszystko, wzbudziła we mnie masę refleksji i wielokrotnie wycisnęła łzy z oczu. Polecam ją gorąco i myślę, że każdy może tu znaleźć coś wartościowego. Wiem też, że w obecnych czasach niektórzy nie chcą czytać takich książek i jak najbardziej to rozumiem, ale dla mnie pełni to jakąś funkcję ,,terapeutyczną”, w pewnym sensie otwiera oczy i uświadamia, że wszyscy od początku świata przechodzimy przez to samo.

,, Bóg jest miłością i wszystko, co zostanie uczynione z miłości, jest zawsze ponad złem.”

Ksiazka trzymajaca w napieciu do samego konca.Na pewno zostanie dlugo w mojej pamieci.Goraco polecam!!!

Trochę zbyt długi wstęp. Książka bardziej skupia się na realiach obozowych, niż na samym wątku romantycznym, którego jest dość mało: główni bohaterowie praktycznie nie rozmawiają ze sobą, a szkoda bo na ten wątek liczyłem. Poza tym ok.

naiwna, słaba, przewidywalna ( brutalny essesman jak zakochany nastolatek ???)! horror obozu i wojny jakoś tak płytko i bez emocji pokazany chociaż opisy dość drastyczne, zmęczyłam do końca ale bez zachwytu :(