Oszustwa pamięci

Tłumaczenie: Anna Cichowicz
Wydawnictwo: Amber
The Memory Illusion
Bezimienna

Zapamiętywanie, zapominanie i fałszywe wspomnienia Dlaczego być może nie jesteś tym, kim myślisz, że jesteś „Przekonywałam ludzi, że popełniali zbrodnie, które nigdy nie miały miejsca, że cierpieli z powodu fizycznego urazu, którego nigdy nie doznali, albo że zostali zaatakowani przez psa... To może brzmieć niewiarygodnie, ale jest to po prostu starannie zaplanowane wykorzystywanie naukowej...

Zapamiętywanie, zapominanie i fałszywe wspomnienia
Dlaczego być może nie jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

To może brzmieć niewiarygodnie, ale jest to po prostu starannie zaplanowane wykorzystywanie naukowej wiedzy o pamięci.
I choć brzmi to dość groźnie, robię to, by pomóc wykazać, jak poważne mogą być zniekształcenia pamięci…”

W Oszustwach pamięci dr Julia Shaw, psycholog sądowy i światowy autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią, prezentuje zdumiewającą różnorodność sposobów, w jakie nasz mózg może być oszukany

„Wartka, zabawna, miejscami przerażająca podróż w głąb naszego zapamiętywania, która pozwala zrozumieć, dlaczego każdy pamięta rzeczy, które naprawdę nigdy się nie wydarzyły”. „Pacific Standard”

Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością. To one nas tworzą. Tylko że tak naprawdę dalekie są od dokładnego zapisu przeszłości, za jaki chcielibyśmy je uważać. Każdy z nas przyzna, że od czasu do czasu doświadcza luki w pamięci, na przykład wchodzi do pokoju i natychmiast zapomina, po co, albo nagle nie jest w stanie przypomnieć sobie imienia osoby, którą spotkał dziesiątki razy.
A co, jeśli nasza pamięć ma potencjał popełniania znacznie poważniejszych błędów: na granicy czystego zmyślenia i samooszukiwania?

„Fascynująca i niepokojąca książka na podstawie najnowszych badań ujawnia, jak działa nasza pamięć. I prowokuje pytanie: ile tak naprawdę wiemy o sobie samych. A także daje nadzieję i pokazuje, jak możemy lepiej panować nad wspomnieniami, mając świadomość ich iluzoryczności”. BBC Radio

Doktor Julia Shaw nazywa siebie „hakerką pamięci”. Pracuje naukowo na Wydziale Psychologii University College w Londynie i wykłada kryminologię w London South Bank University. Wcześ­niej wykładała psychologię sądową w University of Bedfordshire, University of British Columbia i University of Waterloo.

Doktor Julia Shaw należy do grona niewielu na świecie ekspertów prowadzących badania nad skomplikowanym zjawiskiem fałszywych wspomnień – błędów pamięciowych związanych ze zdarzeniami osobistymi o silnym ładunku emocjonalnym. Prowadzi również war­sztaty dla biznesu i szkolenia dla policji i wojska. Doradza brytyjskiej policji w sprawach przemocy seksualnej i fizycznej, opierając się na przypadkach historycznych. Jest biegłą sądową powoływaną zwłaszcza do spraw, w których zarzuty dotyczą zdarzeń sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

Julia Shaw jest częstym gościem programów telewizyjnych, m.in. BBC, CNN World, Russia Today, Discovery Channel.

Jej prace prezentowane są w najpoważniejszych światowych pismach naukowych: „Scientific American”, „Pour la Science” oraz w najważniejszej prasie opiniotwórczej: „The Times”, „The Guardian”, „Der Spiegel”, „The Independent”, „New York Magazine”.

Jej książka Oszustwa pamięci zadziwiła i zachwyciła czytelników i naukowców w 17 krajach. Stała się głośnym wydarzeniem medialnym!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/psycholog...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/psycholog...»

Paweł Marchel | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Z pewnością mogę powiedzieć, że książka jest warta przeczytania.

Autorka będąca psychologiem sądowym i autorytetem w dziedzinie badań nad pamięcią przytacza wiele przykładów w których nasza pamięć nie zawsze działa tak, jakbyśmy tego chcieli. Wyjaśnia dlaczego nie pamiętamy nic z wczesnego dzieciństwa, nadmiernie ufamy naszej pamięci, informacje o ładunku emocjonalnym mogą być zafałszowane, możemy tworzyć fałszywe obrazy traumatycznych przeżyć. Wskazuje także na zjawisko hipermnezji czy pamięci fotograficznej,

Nie zastanawiaj się dłużej. Sięgnij po tę książkę, bo warto.

Michał87 | 2018-02-23

Do-sko-na-łość!
Tak zakręconej fabuły dawno nie czytałem - a zarazem czytelnik nie gubi się w niej. Wszystko jest dopięte, zapięte, wymuskane.

LayersOfBooks | 2018-08-04
goonis | 2018-07-15