Oszustwa pamięci

Tłumaczenie: Anna Cichowicz
Wydawnictwo: Amber
7,04 (45 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
1
9
4
8
11
7
14
6
12
5
2
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Memory Illusion
data wydania
ISBN
9788324165827
liczba stron
304
język
polski
dodała
Edunia

Zapamiętywanie, zapominanie i fałszywe wspomnienia Dlaczego być może nie jesteś tym, kim myślisz, że jesteś „Przekonywałam ludzi, że popełniali zbrodnie, które nigdy nie miały miejsca, że cierpieli z powodu fizycznego urazu, którego nigdy nie doznali, albo że zostali zaatakowani przez psa... To może brzmieć niewiarygodnie, ale jest to po prostu starannie zaplanowane wykorzystywanie naukowej...

Zapamiętywanie, zapominanie i fałszywe wspomnienia
Dlaczego być może nie jesteś tym, kim myślisz, że jesteś


„Przekonywałam ludzi, że popełniali zbrodnie, które nigdy nie miały miejsca, że cierpieli z powodu fizycznego urazu, którego nigdy nie doznali, albo że zostali zaatakowani przez psa...
To może brzmieć niewiarygodnie, ale jest to po prostu starannie zaplanowane wykorzystywanie naukowej wiedzy o pamięci.
I choć brzmi to dość groźnie, robię to, by pomóc wykazać, jak poważne mogą być zniekształcenia pamięci…”


W Oszustwach pamięci dr Julia Shaw, psycholog sądowy i światowy autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią, prezentuje zdumiewającą różnorodność sposobów, w jakie nasz mózg może być oszukany

„Wartka, zabawna, miejscami przerażająca podróż w głąb naszego zapamiętywania, która pozwala zrozumieć, dlaczego każdy pamięta rzeczy, które naprawdę nigdy się nie wydarzyły”. „Pacific Standard”


Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością. To one nas tworzą. Tylko że tak naprawdę dalekie są od dokładnego zapisu przeszłości, za jaki chcielibyśmy je uważać. Każdy z nas przyzna, że od czasu do czasu doświadcza luki w pamięci, na przykład wchodzi do pokoju i natychmiast zapomina, po co, albo nagle nie jest w stanie przypomnieć sobie imienia osoby, którą spotkał dziesiątki razy.
A co, jeśli nasza pamięć ma potencjał popełniania znacznie poważniejszych błędów: na granicy czystego zmyślenia i samooszukiwania?

„Fascynująca i niepokojąca książka na podstawie najnowszych badań ujawnia, jak działa nasza pamięć. I prowokuje pytanie: ile tak naprawdę wiemy o sobie samych. A także daje nadzieję i pokazuje, jak możemy lepiej panować nad wspomnieniami, mając świadomość ich iluzoryczności”. BBC RadioDoktor Julia Shaw nazywa siebie „hakerką pamięci”. Pracuje naukowo na Wydziale Psychologii University College w Londynie i wykłada kryminologię w London South Bank University. Wcześ­niej wykładała psychologię sądową w University of Bedfordshire, University of British Columbia i University of Waterloo.

Doktor Julia Shaw należy do grona niewielu na świecie ekspertów prowadzących badania nad skomplikowanym zjawiskiem fałszywych wspomnień – błędów pamięciowych związanych ze zdarzeniami osobistymi o silnym ładunku emocjonalnym. Prowadzi również war­sztaty dla biznesu i szkolenia dla policji i wojska. Doradza brytyjskiej policji w sprawach przemocy seksualnej i fizycznej, opierając się na przypadkach historycznych. Jest biegłą sądową powoływaną zwłaszcza do spraw, w których zarzuty dotyczą zdarzeń sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

Julia Shaw jest częstym gościem programów telewizyjnych, m.in. BBC, CNN World, Russia Today, Discovery Channel.

Jej prace prezentowane są w najpoważniejszych światowych pismach naukowych: „Scientific American”, „Pour la Science” oraz w najważniejszej prasie opiniotwórczej: „The Times”, „The Guardian”, „Der Spiegel”, „The Independent”, „New York Magazine”.

Jej książka Oszustwa pamięci zadziwiła i zachwyciła czytelników i naukowców w 17 krajach. Stała się głośnym wydarzeniem medialnym!

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/psycholog...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/psycholog...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (300)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 480
wrotka | 2019-05-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2019

wrotkaczyta.blogspot.com

"Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością"


W myśl definicji pamięć to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń i informacji. Czy jednak wszystko to co pamiętamy lub co mamy wrażenie, że zapamiętaliśmy z przeszłości rzeczywiście się wydarzyło? Czy zapamiętane wydarzenia z dzieciństwa na pewno miały miejsce? Co jest faktem a co oszustwem naszej pamięci?
Na te i inne pytania odpowiada książka dr Julii Shaw, psycholog sądowej i światowej sławy badaczki natury pamięci ludzkiej. To fascynujące w jaki sposób nasz mózg może być oszukiwany, jak pamięta to co nigdy się nie wydarzyło i w jak wymyślny sposób kreuje te fałszywe wspomnienia.
"Oszustwa pamięci" to jednak nie tylko "wspomnieniowe anegdoty". To także poważna naukowa wiedza na temat ludzkiej pamięci wyłożona w czytelny i przystępny sposób. Dowiadujemy się z niej jak funkcjonuje nasz mózg i jak powstają nasze wspomnienia, dlaczego pamiętamy te a nie inne...

książek: 1233
noodla_books | 2019-05-31
Przeczytana: 31 maja 2019

Nasze mózgi są niewiarygodnie elastyczne i zdolne do adaptacji.
Znacie mnemotechnikę? Dwa lata temu, zakupiłam swojemu synowi dodatkowe lekcje, gdzie za pomocą tej techniki dziecko miało przyswajać lepiej naukę. Potwierdzam, zadziałało.

Jednak ludzki mózg potrafi nas oszukiwać, a jego wielozadaniowość może nas czasem wpędzić w kłopoty, jak próbować temu zaradzić możecie się dowiedzieć z tej lektury.

"Mając świat za świadka, jeśli kiedykolwiek popadniesz w kłopoty, możesz domyślnie wrócić do Internetu po dowód, co się zdarzyło".

W tym roku nakładem wydawnictwa Amber ukazała się dość ciekawa pozycja na rynku, z gatunku literatury faktu Oszustwa pamięci. Psycholożka dr Julia Shaw zabiera nas do świata badań nad pamięcią. Wyjaśnia różnice pomiędzy pamięcią semantyczną, a np. epizodyczną. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, jakie to może być ciekawe. Zrozumienie procesów naszej pamięci, mojej, twojej może pomóc ocenić nam przekaz zebranych przez nas informacji. To niezwykła...

książek: 249
rudy_lisek_czyta | 2019-05-31
Przeczytana: 31 maja 2019

Myślisz,że masz dobrą pamięć?Pomyśl jeszcze raz,bo już od dawna wiadomo,że nasza pamięć może okazać się bardzo zawodna.Dr Julia Shaw w swojej książce”Oszustwa pamięci”wykorzystuje swoje najnowsze badania,by udowodnić nam,że wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością.Nic więc dziwnego,że nazywana jest ”hakerką pamięci”.
.🧠
Autorka w sprytny sposób wyjaśnia nam pokrótce mechanizmy funkcjonowania naszej pamięci.Jej zapiski są rzetelne,wszechstronne,przekazane w zrozumiały sposób,mimo że niektóre kwestie są bardzo skomplikowane a czasem bywają nawet przerażające.Jako psycholog sądowy posiada ogromna wiedzę i przemyśleń na temat badań w temacie pamięci. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów i każdy z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu.Dr Shaw stara się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące nas pytania:Co kształtują nasza pamięć? Dlaczego pamiętamy rzeczy,które się nigdy nie wydarzyły?
.🧠
”Oszustwa pamięci”to książka,która jest napisana w przystępnym stylu z kilkoma...

książek: 204
motheroftworeads | 2019-05-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

„Jestem hakerką pamięci. Każę ludziom wierzyć w rzeczy, które nigdy nie miały miejsca.”

Temat ludzkiej pamięci jak dla mnie jest dosyć intrygujący. Dr Julia Shaw w swojej książce „Oszustwa pamięci” zajmując się właśnie tym tematem, uświadamia nas jak wiele błędnych przekonań ma człowiek na temat działania jego pamięci, a także pozwala nam je zrozumieć. Książka jest napisana w bardzo przyjemny do czytania sposób, nie mamy tutaj do czynienia z typowo naukowym żargonem, dzięki czemu każdy kto po nią sięgnie nie będzie miał problemu ze zrozumieniem poruszanych tematów. Bardzo podoba mi się forma przedstawienia tematu – autorka serwuje nam mnóstwo opisów doświadczeń i przeprowadzanych badań, dzięki czemu łatwiej jest nam wszystko to sobie wyobrazić. Tym bardziej, gdy przykładami są proste sytuacje z naszego codziennego życia, jak chociażby korzystanie z mediów społecznościowych. Naprawdę czytając tę książkę byłam zaskoczona, jak podatny na zmiany jest nasz mózg i jak to w ogóle możliwe...

książek: 2802
joly_fh | 2018-10-02
Przeczytana: 01 października 2018

Autorka chciała udowodnić, że ludzka pamięć jest omylna, a nawet, że możemy pamiętać coś, co nigdy się nam nie wydarzyło. W porządku, tylko, czy aby o tym napisać, trzeba było aż książki? Moim zdaniem nie, bo czytając, miałam wrażenie, że czytam ciągle jedno i to samo.

książek: 186
Monika | 2019-06-02
Na półkach: Przeczytane

Czy jesteś pewien, że wszystko co uznajesz za wspomnienia jest tym czym się wydaje ? Czy zastanawiałeś się nad tym co jeśli pamięć płata nam figle? Dr. Julia Shaw w swojej książce "Oszustwa pamięci" stara się w prosty i przystępny sposób przybliżyć nam zagadnienia zapamiętywania i zapominania oraz wyjaśnić zjawisko fałszywych wspomnień. Autorka dużą wagę przywiązuje do znaczenia wspomnień i zaznacza, że są one naszą najcenniejszą wartością i fundamentem naszej tożsamości. Dlaczego więc nasz umysł tworzy wspomnienia wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca ? Jak odróżnić te prawdziwe od tych będących żartami ze strony naszej pamięci ? Odpowiedzi na te i inne pytania odnośnie funkcjonowania ludzkiego umysłu znajdziemy w książce dr. Shaw i gwarantuję, że będą one interesujące. Oprócz wyjaśnienia podstawowych zagadnień związanych z zapamiętywaniem znajdziemy tutaj również opisy przykładów zaczerpniętych z życia codziennego, co umożliwia lepsze zrozumienie tematu i stanowi dla czytelnika...

książek: 261
red_sonia | 2019-05-31
Na półkach: 2019, Maj 2019, Posiadam, Przeczytane

Wspomnienia, obrazy, które wyświetlają się w naszej głowie pod wpływem impulsu z zewnątrz, czy możliwe jest, że część z nich to po prostu dopasowanie do okoliczności? Czy nasz mózg nas okłamuje? Dr Julia Shaw w książce „Oszustwa pamięci” uświadamia czytelnikowi, w jakie pułapki pamięci może wpaść. Jak daleko faktycznie wspomnienia mogą sięgać, a jaką ich część stanowią zasłyszane historie, które po czasie stały się „nasze". W książce znajdziemy również odpowiedź o poczytalność lub jej braku, jak czynniki społeczne, używki czy inne substancje mogą wpływać na mózg i zniekształcać obraz. Te zagadnienia podobały mi się najbardziej i je czytałam z zaciekawieniem.

Publikacja jest naukowa, więc zawiera szereg badań, testów, eksperymentów, dlatego nie każdy się w niej odnajdzie. Dla mnie niekiedy tych danych było za dużo, przewracałam kartki niechętnie, ale były momenty, które przykuły uwagę, m.in. to o czym pisałam kilka linijek wyżej, ale również rozmowy z ludźmi o ich wspomnieniach....

książek: 93
cat_book_read | 2019-05-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

#oszustwapamięci @drjuliashaw Wydawnictwo Amber
W społeczeństwie panuje przekonanie, że młodzi i dzieci mają bardzo dobrą pamięć, u trochę starszych „ szwankuje”. Kto z nas nie słyszał opowieści typu: "pamiętam karuzelę nad łóżeczkiem, miała takie małe śmieszne misie". Czy to prawda, żeby dorosły człowiek pamiętał wydarzenia z okresu niemowlęctwa? Naukowcy uważają, że nie jest to możliwe. Pamięć dziecka w tym czasie jest ograniczona, inaczej mówiąc krótkotrwała. Jest to przykład fałszywego wspomnienia, często powielanego przez naszych najbliższych. Podobnie jak : "pamiętasz Ciocię Grażynę? Ten kocyk w pieski dostałaś jak się urodziłaś właśnie od niej." Co wtedy ma miejsce? Otwieramy nasze przegródki w głowie i widzimy całą „opisaną” sytuacje i kodujemy dany obraz z konkretną rzeczą i osobą. Pamięć człowieka wg. Naukowców dojrzewa do dwudziestego piątego roku życia. Czy potem nasza pamięć zaczyna „ szwankować”? Nie, ma się dobrze! Tylko otoczenie i sytuacje codzienne wypaczają nam...

książek: 264
Znam_czytam _szanuję | 2019-06-10
Na półkach: Przeczytane

eść! Dziś przychodzę do was z recenzją książki "Oszustwa pamięci". Rzadko kiedy sięgam po tego typu literaturę, ale gdy już to robię, zakładam, że trafię na coś naprawdę dobrego. Tak było i tym razem... a o tym, czy aby się nie pomyliłam, dowiecie się z poniższej recenzji. Zanim jednak do niej przejdziemy, zerknijcie na opis książki.W "Oszustwach pamięci" dr Julia Shaw, psycholog sądowy i światowy autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią, prezentuje zdumiewającą różnorodność sposobów, w jakie nasz mózg może być oszukany


Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością. To one nas tworzą. Tylko że tak naprawdę dalekie są od dokładnego zapisu przeszłości, za jaki chcielibyśmy je uważać. Każdy z nas przyzna, że od czasu do czasu doświadcza luki w pamięci, na przykład wchodzi do pokoju i natychmiast zapomina, po co, albo nagle nie jest w stanie przypomnieć sobie imienia osoby, którą spotkał dziesiątki razy.

A co, jeśli nasza pamięć ma potencjał popełniania znacznie poważniejszych...

książek: 152
kacha | 2019-06-16
Na półkach: Przeczytane

https://czytomania.wordpress.com/2019/06/16/oszustwa-pamieci-2/

"Oszustwa pamięci" skupiają się na zapamiętywaniu, zapominaniu oraz na tworzeniu fałszywch wspomnień. Na 286 stronach autorka postanowiła zawrzeć dokładne opisy eksperymentów naukowych, zapisy wywiadów oraz wnioski jakie nasuwają się w trakcie wieloletniej pracy nad pamięci, a konkretnie nad wspomnieniami. Z książki dowiemy się między innymi dlaczego niektórych wydarzeń nie jesteśmy w stanie zapamiętać oraz dlaczego większość z nich w procesie odpamiętywania nieświadomie przeinaczamy. Książka tłumaczy też na czym polegają niektóre zaburzenia np prozopagnozja. Dowiecie się też czym jest efekt bycia lepszym niż przeciętny. Autorka tłumaczy też jakie zmysły i mechanizmy są nam potrzebne do zapmiętywania oraz co kształtuje nasze wspomnienia.

Książa mimo swojego mocno naukowego wydźwięku, wzbogacona o szeroką bibliografię ( co zawsze cenie w takich książkach, bo wiem, że informacje nie zostały wzięte z sufitu) i bogaty...

zobacz kolejne z 290 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd