Humans: A Brief History of How We Fucked It All Up

popularnonaukowa
Wildfire
2018-01-01
2018-01-01

Okładka książki Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie Jonn Elledge, Tom Phillips
Spisek. Czyli ... Jonn Elledge, Tom P...

Zabawna, wciągająca i pełna ciekawostek o śmiesznych i/lub tragicznych błędach ludzkości :D Poleeecaaam

Nic wybitnego, kilka naprawdę ciekawych faktów, ale rozwleczone i z powtórkami. Mogłoby być większym felietonem 🙂

Książka jest świetną pozycją zarówno dla laików, co lubią pikantne opowieści o znanych postaciach, ale także dla ludzi zainteresowanych historią, bo na wiele znanych faktów, można spojrzeć z zupełnie innej strony. W mojej ocenie jest to świetna, a zarazem inteligentna rozrywka na jedno popołudnie.

Plus za całą masę interesujących ciekawostek. Duży minus za brak nawet próby odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że nie ucząc się na swoich błędach i "pie*rząc" wszystko, jesteśmy w tym miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy. Oraz generalnie za brak jakichkolwiek prób odpowiedzi.

Mówi się, że lepiej uczyć się na błędach innych niż swoich. I dobrze się tego trzymać. Dzięki tej książce możemy szerzej poznać jak czasami nawet drobne, niepozorne błędy mogą mieć katastrofalne skutki. Autor prowadzi nas przez wybrane wątki historyczne czy naukowe, zaglądamy też do kosmosu i nowoczesnych technologii. Dla mnie była to ciekawa podróż, pełna ciekawostek naukowych i historycznych. Polecam.

Zbiór fajnych ciekawostek, myślę, że ta książka byłaby spoko prezentem np. na święta. Dla mnie oki, ale raczej zapomnę.

"Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" Toma Phillipsa to świetna propozycja dla lubiących ciekawostki historyczne podane w dość luźnej formie. Całość jest może zbyt prześmiewcza, ale nie mam z tym problemu. Suche wyłożenie faktów w sposób zbyt podręcznikowy byłoby trudne do przełknięcia. Przypomina stylem "Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych" Emmy Southon. Obie te książki łączy to, że autorzy poza przytoczeniem dość powszechnych przykładów sięgają również po historie i zdarzenia nieznane szerzej czytelnikowi. Niektórzy w opiniach narzekają, że niby jest to literatura popularno-naukowa, ale zdecydowanie zbyt rozrywkowa w formie. Ten tytuł to na pewno dobry pretekst do szerszego zapoznania się z poruszonymi w niej tematami. Taka kompilacja mniejszych i większych wpadek, które nie raz mogły mieć spory wpływ na rozwój np. technologii to kreatywny pomysł na propagowanie nauki. Do mnie to trafia.

Dwa rozdziały czytało się według mnie dość ciężko, nie mogłam się na nich skupić, może nie moja „tematyka” a tak po za tym to całkiem przyjemna książka, o dość „trudnych” tematach, napisana lekkim piórem

Całkiem fajna książka jeśli bierze się taką jaką jest i nie oczekuje żadnych rewolucyjnych tez. Sporo śmiesznych anegdot z "naszej" (ludzkiej) historii - super jako odskocznia od bardziej poważnej literatury.

Błyskotliwie opisane skutki zbytniego zadufania ludzi w swą nieomylność, na przestrzeni wieków, wraz z niezbyt optymistyczną prognozą na przyszłość. Mały minus - trochę zbyt dużo wulgaryzmów. Chyba jako uzasadnienie tytułu ;)

• Audiobooki

Tom Phillips Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko Zobacz więcej