Podróż ludzi Księgi

Wydawnictwo: W.A.B.
83-87021-58-X
podróż święta księga
czupirek

Pierwsza powieść Olgi Tokarczuk opowiada o tajnym stowarzyszeniu ludzi zamierzających odnaleźć Świętą Księgę, którą Bóg miał dać Adamowi. Akcja powieści toczy się w XVII w. we Francji i Hiszpanii. Ramę fabularną tworzą przygody poszukiwaczy Księgi.

allison | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

"Podróż ludzi Księgi" to jedna z najpiękniejszych powieści Olgi Tokarczuk. Żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej, ale z drugiej strony - miałam teraz okazję delektować się ujmującym językiem i ciekawą treścią.

O czym jest ta książka? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Tytułowa podróż w poszukiwaniu tajemniczej Księgi to niebezpieczna wędrówka w nieznane, okraszona wieloma rozmowami i rozważaniami bohaterów. Właśnie te dyskusje są najciekawsze. Dotyczą one świata, człowieka, Boga, tajemnicy życia i jego powstania, wiary oraz szczęścia, a więc tych zagadnień, nad którymi ludzie zastanawiali się od wieków (i zastanawiają do dziś).

"Podróż..." to magiczna opowieść o szukaniu prawdy i sensie jej poznawania, o mądrości, zderzeniu racjonalizmu z mistycyzmem, a także o miłości.
Kluczową rolę odgrywa tu owiana legendami Księga, która ma dać ludziom wiedzę i władzę, niekoniecznie nad światem, bardziej nad własnymi emocjami i marzeniami, ma zapewnić spokój duszy i dać...

książek: 1959
Wojciech Gołębiewski | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Kiepsko z polską literaturą, skoro Polskie Towarzystwo Wydawców Książek uznało omawianą bajkę za najlepszy debiut prozatorski lat 1992-1993. Bo bajka, a ściśle baśń, musi dać szansę czytelnikowi uwierzenia w nią, a już chociażby dyrdymały o homunkulusach pływających w akwariach /str.153/ to uniemozliwiają. Ale gama bzdur jest szeroka: np kobiety lekkich obyczajów: /str.30/
„ w chwili ostatecznej rozkoszy czynią ukradkiem znak krzyża na plecach leżącego na nich mężczyzny i to sprawia, że potem nieszczęśnik nie może się już kochać z inną kobietą..”
Przy recepturze sporządzania majonezu dowiadujemy się: /str.61/
„..że majonez nie zawsze się udaje. Kiedy kobieta bierze się do ucierania majonezu w czasie swojej miesięcznej niedyspozycji, może być pewna, że sos się nie uda..”.
Poszukiwanie czegoś tam np kamienia filozoficznego, Graala czy jakiejś księgi to temat do ...

Dodi | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Przeczytana w pewnym sensie pod przymusem. W każdym razie...tak mi się wydawało, gdyż jest to moja lektura szkolna, jednak jest to chyba jedna z niewielu dobrych lektur, które przeczytałam.
Książka od pierwszych stron wciągnęła mnie do swojego, w pewnym sensie, niezwykłego świata. Klimat jest naprawdę dość specyficzny.
Ponadto mało w niej dialogów, co w innym przypadku byłoby dla mnie wadą, jednak ta książka ma w sobie to COŚ.
Cieszę się, że to lektura, gdyż w innym przypadku pewnie bym jej nie przeczytała :)

Kachusek | 2016-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Ciekawie napisana, ale momentami trochę męcząca, ze względu na zbytnie przeładowanie filozoficznymi wywodami. Jest w tej opowieści zachowany klimat czasów markizów, kurtyzan i klubów dyskusyjnych dla mężczyzn. Jest dążenie do odnalezienia swojej drogi, do obranego celu. Poszukiwanie księgi jest też pretekstem do wielu rozważań o życiu, Bogu i naszej bytności na ziemi. Wyobraźnia przy czytaniu pracuje, książka wprowadza w refleksyjny nastrój, ale chyba właśnie z takim trzeba do niej zasiąść..

goskrzys | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Naprawdę zacny miała autorka pomysł na stworzenie opowieści o poszukiwaniu nowego świętego Graala – tym razem pod postacią książki. A właściwie Księgi – tajemniczej, spisanej przez samego Boga, zawierającej kwintesencję całej boskiej wiedzy o stworzeniu. Prawdopodobnie. Bowiem tak do końca nikt nie potrafił powiedzieć, co się w tej mitycznej księdze zawierało i czy nie była tylko wymysłem dawnych myślicieli…

Powstała opowieść drogi, której bohaterowie, niczym tolkienowska drużyna, przemierzali dzikie krainy, mając nadzieję na odnalezienie Księgi. Po drodze nawiązywały się przyjaźnie i romanse, przydarzały się rozstania i śmierci – ot, jak przystało na ten gatunek literacki. A wszystko po to, by finał rozmył się bez konkretnego zakończenia i puenty.

I chociaż bardzo lubię styl pisarski pani Tokarczuk, ta książka mnie zwyczajnie rozczarowała. Cała historia udrapowana jest w filozoficzne dysputy, co ma przekonać czytelnika o głębokości wywodów autorki. Hasło „prawda” odmieniane...

kryptonite | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Książka niezwykła. Myślę, że styl baśniowy idealnie odzwierciedla fabułę i przesłania, jakie niesie opowieść o tytułowych ludziach. Czasem Tokarczuk przesadzała, jeśli chodzi o jakieś prawdy moralne, ale całość podobała mi się.

Czas | 2016-03-17

„Nie ma prawdziwego odsłonięcia się, kiedy odsłania się w nas tylko dorosły. Bycie dorosłym jest zawsze pozostawaniem w masce. Człowiek prawdziwie dojrzały sprowadza się do dziecka, od którego się zaczął. Tylko to dziecko zawiera całą naszą prawdę, bo cała nasza prawda tkwi w samotności, opuszczeniu, straconych złudzeniach, dziecinnym oczekiwaniu uwagi ze strony całego świata. Tutaj zaczyna się mędrzec, wielki polityk, zwykły człowiek, każdy. To, co później robi się w życiu, jest ciągłym prowadzeniem dialogu ze sobą jako dzieckiem.”

„Każdy człowiek nosi w sobie zaczątki różnych osobowości, są to jakby nie wykiełkowane zalążki zupełnie innych, potencjalnych ludzi. Ludzkie życie rozwija tylko tę, która staje się osobowością nadrzędną, właściwą. Te inne jednak tkwią w nim nadal, chociaż niedojrzałe, niepełne, ledwie zarysowane, ale wciąż bardzo konkretne. Kiedy owa wiodąca osobowość z jakichś przyczyn słabnie, te inne dochodzą do głosu. Stąd bierze się szaleństwo, poczucie opętania,...

Kanclerz | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 lipca 2013

Wzniosły, acz ciekawy, moralitet religiozależny. Trochę nie dla mnie. Kunszt słowa jednak należy docenić.
Dodatkowy plus za piękne ujęcia prawd oczywistych.

paulinkalinka | 2013-11-27
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Ciekawy wątek, fascynująca mitologia oraz głębokie refleksje o życiu i śmierci przeplatają się z nudnymi wykładami filozoficznymi, które być może wnoszą treści do lektury, ale ja nie potrafiłam ich dostrzec. A to wszystko przez legendę o Księdze napisanej przez Boga i zawierającą całą prawdę o świecie. W jej poszukiwanie miało wyruszyć 4 mężczyzn. Ostatecznie wyprawy podjął się Markiz, kurtyzana Weronika zdradzona przez kochanka, niemy chłopiec wychowany przez zakonnice – Gauche i jego żółty pies.

Miejscem akcji jest XVII-wieczna Francja, jednak, moim zdaniem, miejsce i czas nie mają znaczenia. Ważny jest cel podróży – nieograniczona wiedza o świecie. Markiz sądzi nawet, że Księga jest w stanie przywrócić życie zmarłej osobie. Markiz postawił sobie za cel zdobyć Księgę za wszelką cenę. Dąży do niej bez względu na wszystko. Jest jakby opętany myślą o niej. On, jak i pan de Chevillon, który nie bierze udziału w wyprawie z powodu...

Presumpcja | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Piękny język i doskonały styl, a wszystko to zabarwione odrobiną liryki i tajemnicy. Tej książki nie można "łyknąć" na szybko, ale powinno się przeżyć. To opowieść przy, której rozważania Cohelo wydają się płytkim postękiwaniem. To bajka dla dorosłych o poszukiwaniu swojej drogi, o tym, że warto iść póki nie znajdziemy odpowiedzi. Warto przeczytać.