Podróż ludzi Księgi

literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2019-04-03
1997-01-01
Francja hugenoci Ludwik XIV prześladowania religijne debiut literacki literatura polska odmiana losu podróż poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia tajemnica

Okładka książki Zgubiona dusza Joanna Concejo, Olga Tokarczuk
Ocena 7,6
Zgubiona dusza Joanna Concejo, Olg...
Okładka książki Pokaz prozy Stanisław Barańczak, Stefan Chwin, Paweł Huelle, Włodzimierz Kowalewski, Antoni Libera, Bronisław Maj, Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Olga Tokarczuk, Janusz Weiss, Adam Zagajewski
Ocena 6,5
Pokaz prozy Stanisław Barańczak...

Oficjalne recenzje i

Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?

1566 325 239

Świetna. Dzięki temu, że pisarka nie rozdrabnia się na wiele wątków, historia jest klarowna, nie zapominałam kto jest kim i jak się nazywa. Im dalej w las, tym fabula ciekawsza i wciągająca. Pięknie, metaforycznie, bajkowo opisane umieranie, ale też złożoność uczuć. Po wysłuchaniu ostatniego słowa, wróciłam powtórnie do początku opowieści, żeby jeszcze raz i bardziej świadomie poczuć jej smak.

Bardzo szybko i łatwo się czyta, trudno się oderwać, ciekawe dyskusje pomiędzy bohaterami, ich relacje, spostrzeżenia co do natury świata. Jak to u pani Olgi,. I jakoś człowiek zżywa się z bohaterami.Po zakończeniu jeszcze długo wracało mi jakieś poczucie smutku, nostalgii

No mnie az tak bardzo nie zachwyciła i jest to pierwsza książka Tokarczuk, ktorą oceniam tak sobie. Wszystkie inne z Księgami Jakubowymi włącznie, wrecz łykałam a tutaj taki zwrot. Moze dlatego, ze to debiut o czym dowiedziałam się dopiero pod koniec czytania, co nie moglo wplynąc na moją icenę.

Szczerze mówiąc spodziewałam się, że książka będzie napisana trudniejszym językiem i że będę się z nią męczyć. Okazuje się, że wcale nie - czyta się ją płynnie, a rozdziały są krótkie i zwięzłe. Mimo tego jednak, czytając ją czułam się, jakbym przeniosła się do czasów szkolnych i czytała lekturę na język polski. Jest do bólu poprawna i czysta, co wielu na pewno się spodoba, jednak u mnie ten aspekt pozostawił niedosyt.

Kolejna książka Olgi Tokarczuk którą przeczytałem. Fascynujące połącznie przygody, historii i wyobraźni autorki. Polecam.

To druga powieść tej pisarki, którą przeczytałem. Pierwszą była "Prawiek i inne czasy". Tamta mi się bardziej podobała, ale ta wcale zła nie jest. To prosta historia, znacznie mniej złożona od tej z Prawieka i napisana bardzo zgrabnie i płynnie. I ta płynność sprawiła, że czytało mi się ją naprawdę przyjemnie. Podoba mi się stwierdzenie, które pada w innych opiniach, że warto zwrócić uwagę na estetykę słowa. Podpisuję się pod tym. Nawet jeśli niektóre wątki jak i fabułę można by nieco rozbudować, to umiejętność operowania słowem przez pisarkę jest perfekcyjna.
Poza tym mając świadomość złożoności i szybkości świata w którym żyjemy, było miło zanurzyć się w opowieść, która toczy się dosyć wolno, a świat w niej przedstawiony jest znacznie prostszy od tego realnego. Życzyłbym każdemu takiego debiutu. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli ktoś na późniejszym etapie po nią sięgnie, znając już kolejne dzieła pani Tokarczuk może poczuć lekki zawód, gdyż zauważalny jest już duży potencjał pisarski, ale czegoś jeszcze brakuje, żeby nastąpił efekt "wow", tak jak choćby w przypadku "Prawieka i innych czasów". Pozostawia lekki niedosyt.
Dlatego też cieszę się, że dosyć wcześnie ją przeczytałem.

Moja pierwsza książka Pani Tokarczuk - jest niesamowita, myślę że każdy może ją przeczytać natomiast nie jest to lekkie czytadełko i trzeba być obecnym myślami podczas czytania jej :)

To było moje pierwsze spotkanie z literaturą Olgi Tokarczuk. Trudno mi ocenić tę książkę, tak samo jak trudno mi się ją czytało. Zdaję sobie sprawę, że to wymagająca lektura i na pewno nie dla każdego. Myślę, że też nie dla mnie, choć być może perspektywa czasu pozwoli mi myśleć o niej inaczej. Początek był dla mnie bardzo trudny, nie mogłam złapać rytmu książki, nie mogłam zrozumieć o czym pisze autorka. Prawdą jest, zgodnie z wypowiedzią jednego z czytelników LC, że trzeba wyłączyć logikę (co prawda wypowiedź dotyczyła innej książki, ale tu też jest to dobra rada). Im dalej zagłębiałam się w lekturę tym bardziej zauważalna była metafora podróży, w jaką wybrali się bohaterowie, do życia ludzkiego. I bardzo w swoim kształcie historia ta zaczęła mi przypominać podróż Rolanda z Kinga. I faktycznie na końcu można mieć refleksję na temat dążenia w życiu do osiągania postawionych sobie celów pomimo wszystkiego, co życie stawia nam na drodze, pomimo ofiar i poświęceń.
To, co mi przeszkadzało trochę w tej książce, to fakt, że była ona dla mnie "głucha". To znaczy miałam wrażenie, że poprzez bardzo małą ilość dialogów, cała historia rozgrywała się w głowach bohaterów, nie została nazwana słowem, niczym u Gauchego. Przez to też postacie były dla mnie trochę płaskie, bez wyrazu, a określone tylko celem, który mieli obrany czy też postawiony przez los albo przypadek.
Generalnie jestem pod wrażeniem sposobu pisania przez Olgę Tokarczuk. Ilość filozoficznych rozważań wplecionych w historię wręcz poraża, natomiast powoduje też, że literatura jest bardzo wymagająca i raczej nie relaksuje.
Czy sięgnę po inne książki autorki? Nie wiem. Na razie raczej nie, ale uważam, że warto przeczytać choćby jedną książkę naszej noblistki.

Niemy chłopiec z żółtym psem, Markiz oraz kurtyzana wyruszają w podróż za tytułową Księgą. Brzmi banalnie? Wręcz przeciwnie.

(Wyrazy szacunku dla autorki, która dała radę zmieścić tyle myśli, zagadnień moralnych i emocji w jednej historii) Tutaj cytat "Cel podróży nie jest najważniejszy, lecz sama droga" nabiera nowego znaczenia. Sama księga o której nikomu nic nie wiadomo, a którą wszyscy chcą posiadać może być metaforą do głębszych rozmyślań. Nawet kreacja bohaterów dała radę - personalne zagwostki + charakter zdały egzamin. Markiz okazał się bardzo dobrze przedstawioną i o dziwo bardzi ciekawą postacią.

Jestem mile zaskoczona i cieszę się, że zaczęłam od tego tytułu pani Tokarczuk. Na pewno sięgnę po następne dzieła.

7,5/10

a jednak polecam :) dobrze się czyta