Podróż ludzi Księgi

- Kategoria:
- literatura piękna
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2019-04-03
- Data 1. wyd. pol.:
- 1997-01-01
- Liczba stron:
- 256
- Czas czytania
- 4 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308068328
- Tagi:
- Francja hugenoci Ludwik XIV prześladowania religijne debiut literacki literatura polska odmiana losu podróż poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia tajemnica
Debiutancka powieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Przeszło 25 lat po premierze ponownie w księgarniach.
Tak swoją literacką podróż zaczynała Olga Tokarczuk.
Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę.
Z okien karety banitom przygląda się grupa nietypowych podróżnych, zmierzających na południe. Porzucona przez narzeczonego kurtyzana Weronika, Markiz parający się alchemią, twardo stąpający po ziemi bogacz de Berle oraz Gauche — niemy woźnica z nieodstępującym go żółtym psem. Każde z nich opuściło Paryż z innego powodu. Ta podróż, momentami wręcz awanturnicza, może odmienić nie tylko ich losy, ale również dzieje całej ludzkości.
Oto w Pirenejach, ku którym zmierzają, w trudno dostępnym górskim wąwozie, w murach małego klasztoru od wieków ukryta jest Księga. Teraz ma szansę zaważyć na przyszłości świata. Tylko czy świat jest gotowy na to, by Księga została odnaleziona?
Młodzieńcza powieść, napisana 30 lat temu, jest prawdziwą kopalnią motywów, które Olga Tokarczuk rozwijała w swoich kolejnych utworach, zdobywając przy tym międzynarodowe uznanie i uwielbienie czytelników.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?
Paul Gauguin, słynny postimpresjonista, w swoim najbardziej znanym dziele namalował sugestywną alegorię ludzkiego żywota i przemijania. Los człowieczy jawi się w nim jako podróż, w której ledwo co narodzone dziecię przemienia się w pogodzoną z tym, co nieuniknione, staruszkę. „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?” – zastanawia się malarz, a nam podobne pytania nasuwają się na myśl, kiedy czytamy dzieła Olgi Tokarczuk.
Debiut laureatki Bookera to opowieść o fantastycznej wyprawie w poszukiwaniu tajemniczej Księgi, historia momentami tak dziwna, że aż niemożliwa. W skład bractwa pragnącego odnaleźć stary wolumin wchodzą bowiem przeróżne indywidua: kurtyzana Weronika, niemowa Gauche czy idealista Markiz. Ich przygoda rozpoczyna się w malowniczej siedemnastowiecznej Francji, a odcisną na niej swe piętno czasy burzliwych konfliktów ducha i rozumu. Czy towarzyszom uda się osiągnąć zamierzony cel?
Kinga Dunin podkreśla, iż praktycznie w każdej książce Olgi Tokarczuk znajdziemy motywy podróży, wędrowania bądź przekraczania granic, ponieważ „droga od Podróży ludzi Księgi do Biegunów jest rozwijaniem i cyzelowaniem wciąż tej samej intuicji: do prawdy nawet jeśli jest nieosiągalna, możemy zbliżyć się tylko w ruchu, przekraczając granice, natomiast zastygłe formy, instytucje, języki – to śmierć”1. Mieczysław Orski zauważa natomiast, że debiutancka powieść Tokarczuk ma w sobie elementy pastiszu narracji przygodowych, traktujących podróż jako wielką metaforę życia2.
Według mnie „Podróż ludzi Księgi” kryje w sobie zalążki wielu motywów powtarzających się w dojrzałej twórczości pisarki. Jej lektura to podążanie znajomymi miłośnikowi pisarstwa Tokarczuk śladami, odnajdywanie ich w niedojrzałej jeszcze i niekiedy naiwnej formie. Pojawia się więc umiłowanie form dziwnych, wynaturzonych, kiedy autorka opisuje hodowanego w słoju homunkulusa. Jakże często owo szczególne zainteresowanie bizarnością będzie powracać w późniejszych dziełach laureatki Bookera!
Podróż w poszukiwaniu tajemniczej Księgi to nie tylko dynamika przemieszczania się, lecz również zmiany, jakie zachodzą w bohaterach, kiedy ścierają się ze sobą różne osobowości. Szczególnie intensywnie owa interakcja będzie przebiegać w przypadku Markiza oraz Weroniki. Ich relacja kryje w sobie gwałtowność zapasów, do jakich mogłyby stanąć cielesność i duchowość. Piękna kurtyzana reprezentuje sobą wszystko, co amorficzne, kobiece, trudne do określenia. Markiz od samego początku jest pewny swojej misji, jej niematerialnego wymiaru.
Debiut Tokarczuk to również opowieść o spotkaniu ze śmiercią, owym żywiołem, przed którym nie ma ucieczki. Kres ludzkiego żywota pozbawiony zostaje religijnego, wzniosłego wymiaru. Pozostaje jedynie to, co przemijalne, kruche i cielesne. I chyba ten aspekt „Podróży ludzi Księgi” sprawia, iż debiut znanej pisarki zyskuje poruszający, zapadający w pamięć wydźwięk. Być może dla niektórych czytelników rozważania podróżników okażą się zbyt nużące, akcja wyda się zbyt powolna, jednak przejmujący finał powieści sprawia, że oto obcujemy z dziełem ze wszech miar kompletnym.
Pozostaje jeszcze pytanie: czy Tokarczuk odkrywa przed nami tajemnicę Absolutu? Wydaje mi się, że – podobnie jak wspomniany na początku Gauguin – stawia ona jedynie pytania, nie odpowiadając na żadne z nich. Jej opowieść zyskuje natomiast wymiar przypowieści, kiedy okazuje się, że mądrość dostępna będzie jedynie pokornym i maluczkim. Tylko oni godni są dostąpić zaszczytu odnalezienia Księgi.
Ewa Szymczak
1 K. Dunin, Pisarka, [w:] O. Tokarczuk, Moment niedźwiedzia, Warszawa 2012.
2 M. Orski, Życie snem Olgi Tokarczuk, [w:] tegoż, Lustratorzy wyobraźni, rewidenci fikcji, Warszawa 2003.
Oceny
Książka na półkach
- 3 563
- 1 270
- 521
- 71
- 67
- 47
- 47
- 42
- 40
- 34
OPINIE i DYSKUSJE
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk okazało się nadzwyczaj udane. Taka cieniutka, niepozorna książka a ile w niej wartościowych treści i jaki ogrom przekazu! Jestem zachwycona stylem, tematem, klimatem i aż trudno mi uwierzyć, że to debiut autorki. W książce pełno jest przemyśleń, metafor, alegorii. Każde zdanie ma istotny przekaz i wartość. Do niektórych wracałam po kilka razy, aby lepiej przyswoić wydźwięk wypowiedzi. Gatunek określiłabym jako awanturniczo-przygodowy i powieść drogi, z tym, że bohaterowie podróżują powozem konnym.
Krąg Ludzi Księgi to sekretne towarzystwo wysoko postawionych osób. Bractwo, stanowiące grupę zamkniętą i elitarną. Jej szeregi zasilają ludzie o różnych profesjach, poglądach, o różnej pozycji społecznej i materialnej, ale łączy ich wspólny cel: chcą wyruszyć w podróż w poszukiwaniu Świętej Księgi. Dlaczego ta Księga jest tak ważna dowiecie się z treści książki.
Można powiedzieć, w powieści występuje zbiór osobliwości takich jak: niemy Gauche, któremu zawsze towarzyszy wierny pies o żółtej barwie, kurtyzana Weronika, bogacz de Berle czy osobliwy Markiz. Niektórzy posiadają coś, co pozwala im wyjść poza siebie. Dla Weroniki będą to sny (oj, jak ja się z nią w tym względzie utożsamiałam),dla Dauche kasztanowe ludziki czy dla Markiza lustra. Nie będę tłumaczyć o co chodzi z tą symboliką, bo byłoby to bez sensu, ale gdy Tokarczuk opisuje znaczenie i odbiór snów przez Weronikę, to tak jakby pisała o mnie, gdyż u mnie przebiega to dokładnie tak samo i mam identyczne postrzeganie symboliki sennej. Grupka tych ludzi opuszcza Paryż i udaje się w podróż po Pirenejach, gdzie w ruinach klasztoru ma spoczywać owa mityczna Księga. Do podróżników na pewnym etapie dołącza Anglik - Burling.
Klimat Paryża z okresu 1685 roku oddany w taki sposób, że odnosiłam wrażenie, że jestem tam na miejscu i oglądam miasto na własne oczy. Czułam smaki, zapachy i to "coś" zawieszone w powietrzu, a bliżej nieokreślone, a jednak mocno związane z tym miastem w tej określonej epoce. Podczas podróży również sporo się działo, była rotacja osób: ktoś nie dotarł, ktoś zrezygnował przed osiągnięciem celu. Jak finalnie zakończy się cała historia z próbą odnalezienia Księgi?
Postacie skonstruowane po mistrzowsku. Rozważania filozoficzne frapujące, a mogłoby przecież powiać nudą, jednak ja nie nudziłam się ani przez chwilę. Zarówno styl, język jak i konstrukcja wydarzeń poprowadzone perfekcyjnie i przede wszystkim ciekawe. Były też emocje. Nie wiem co jeszcze powiedzieć, bo ciężko opisywać coś tak niekonwencjonalnego a jedocześnie tak doskonałego. Wchodzenie za bardzo w treść może zepsuć potencjalnym czytelnikom radość z czytania i odkrywania tej głębi zawartej w treści. Dla mnie bomba, ale wydaje mi się, że tę książkę każdy musi przełożyć na własną wrażliwość, odczucia i doświadczenia życiowe. Pewne kwestie warto przetrawić i przepuścić przez własną wrażliwość, gdyż są tu poruszane kwestie wiary, bohaterowie mają różne podejście do życia. Zakończenie przewrotne, tak jak przewrotne bywa życie. Polecam, ale głównie koneserom dobrej, niejednoznacznej literatury, którzy lubią delektować się słowem i wgryzać w różne znaczenia, niuanse dotyczące filozofii życia, sensu istnienia.
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk okazało się nadzwyczaj udane. Taka cieniutka, niepozorna książka a ile w niej wartościowych treści i jaki ogrom przekazu! Jestem zachwycona stylem, tematem, klimatem i aż trudno mi uwierzyć, że to debiut autorki. W książce pełno jest przemyśleń, metafor, alegorii. Każde zdanie ma istotny przekaz i wartość. Do niektórych...
więcej Pokaż mimo toChoc momentami niezrozumiala ( duzo filozoficznych monologow) to i tak przepiekna i bardzo wciagajaca podroz. No i ten klimat. Kazda kolejna powiesc Tokarczuk bardziej przekonuje mnie do autorki.
Choc momentami niezrozumiala ( duzo filozoficznych monologow) to i tak przepiekna i bardzo wciagajaca podroz. No i ten klimat. Kazda kolejna powiesc Tokarczuk bardziej przekonuje mnie do autorki.
Pokaż mimo toZaskoczyła mnie motywami, które poruszyła. Nie jest łatwa, ale z pewnością warta przeczytania, choćby ze względu na wręcz filozoficzne aspekty wątków oraz jako wgląd do twórczości Olgi Tokarczuk.
Zaskoczyła mnie motywami, które poruszyła. Nie jest łatwa, ale z pewnością warta przeczytania, choćby ze względu na wręcz filozoficzne aspekty wątków oraz jako wgląd do twórczości Olgi Tokarczuk.
Pokaż mimo toPiękna i magiczna historia. Niewątpliwie nie jest to łatwa lekura ale warto.
Piękna i magiczna historia. Niewątpliwie nie jest to łatwa lekura ale warto.
Pokaż mimo toWspaniała opowieść!
Wspaniała opowieść!
Pokaż mimo toPo prostu urzekła mnie ta historia.
Jako dziecko Saturna utożsamiam się z Markizem.
Po prostu urzekła mnie ta historia.
Pokaż mimo toJako dziecko Saturna utożsamiam się z Markizem.
Tak, lubię takie historie, ta tajemniczość, język, styl…. Ten nobel się Tokarczuk po prostu należał ;)
Tak, lubię takie historie, ta tajemniczość, język, styl…. Ten nobel się Tokarczuk po prostu należał ;)
Pokaż mimo toOlga Tokarczuk chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, to zdecydowanie nie jest prosta książka w odbiorze i wiele razy musiałem się zastanawiać co ja właściwie czytam. Uwielbiam ten głęboki, wnikliwy, nieoczywisty styl, czytając ma się poczucie obcowania z najbardziej dosłownym znaczeniem sztuki. Wielu rozważań z pewnością nie rozumiem, (zakończenie bardzo mnie zaskoczyło) jednakże bogactwo językowe zdecydowanie wynagradza te braki.
Olga Tokarczuk chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, to zdecydowanie nie jest prosta książka w odbiorze i wiele razy musiałem się zastanawiać co ja właściwie czytam. Uwielbiam ten głęboki, wnikliwy, nieoczywisty styl, czytając ma się poczucie obcowania z najbardziej dosłownym znaczeniem sztuki. Wielu rozważań z pewnością nie rozumiem, (zakończenie bardzo mnie...
więcej Pokaż mimo toNie porywa. Tak jak „prowadz swoj plug…” bardzo przypadlo mi do gustu, tak ta ksiazka jest nudnawa, przegadana. Nic sie nie dzieje tak naprawde. A zakonczenie jakby w ogole bez zakonczenia. Odnioslam wrazenie, ze stracilam czas na przeczytanie tych 200 paru stron.
Nie porywa. Tak jak „prowadz swoj plug…” bardzo przypadlo mi do gustu, tak ta ksiazka jest nudnawa, przegadana. Nic sie nie dzieje tak naprawde. A zakonczenie jakby w ogole bez zakonczenia. Odnioslam wrazenie, ze stracilam czas na przeczytanie tych 200 paru stron.
Pokaż mimo toNajbardziej fascynowały mnie te aspekty magiczno - alchemiczne, których jak dla mnie mogłoby być więcej.
Najbardziej fascynowały mnie te aspekty magiczno - alchemiczne, których jak dla mnie mogłoby być więcej.
Pokaż mimo to