Skazana

Okładka książki Skazana Teri Terry
Okładka książki Skazana
Teri Terry Wydawnictwo: Młody Book Cykl: Zresetowana (tom 0.5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zresetowana (tom 0.5)
Fated
Młody Book
2019-04-24
2019-04-24

Teri Terry znów zachwyca

Jak pewnie wiecie, co do dodatków mam mieszane uczucia, z reguły mało pozytywne, ale tym razem , że dodatek mi się podobał. Jak zazwyczaj dodatki czyta się po przeczytaniu główni serii, w tym przypadku myślę, że dodatek lepiej przeczytać na samym początku, bo ona fajnie pokazuje wydarzenia sprzed głównej serii, czyli te które się działy na samym początku, ale to już jak kto woli, to tylko taka moja sugestia.

Co do treści, to historia była ciekawa i wciągająca. Dobrze mi się ją czytało i miło się było zagłębić w tej lekturze, dowiedzieć się jak doszło do tego wszystkiego co zastajemy w głównej serii. W książce są dwie główne bohaterki i rozdziały się piane raz z punktu widzenia jednej bohaterki, a raz z drugiej i początkowo mi się one mieszały, ale potem w końcu zaczęłam rozróżniać która jest która. Książka ma przeważnie zdecydowanie krótkie rozdziały, takie nawet jedno czy dwu stronicowe. Na początku mi to nie przeszkadzało, szybko się to czytało, ale potem zaczęło się to robić irytujące, można było je połączyć w dłuższe rozdziały, bo te króciutkie rozdziały czasem słabo miały sens, no bo były za krótkie by coś się w nich działo.

Jedna z lepszych książek jakie czytałam. Wciągająca fabuła, fajnie opisany wątek miłosny, podobnie zresztą jak w zresetowanej i wyjaśniło mi wiele spraw z tej trylogii. Powieść skłaniająca do refleksji, zaskakujące zakończenie. Choć może nie aż tak, gdy zna się zresetowaną. W każdym razie z pewnością mogę ją polecić

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CauOjLIsX2Z/

Jest to historia opowiadająca o Sam, córce wicepremiera. Jako rodzina osoby należącej do rządu, powinna wspierać i zachowywać się jak wzorowa córka.
Jednak czy będzie w stanie cały czas udawać, jeżeli działania jej ojca są całkowicie odmienne od tego co uważa za właściwe i słuszne?

Mówiąc całkowicie szczerze, już od pierwszych stron pokochałam historię Sam.
Jej zmieniającą się postawę, wobec skutków jednej decyzji, o której nie mogła decydować, jako nastolatka.
Jej starania, aby zmienić przyszłość narodu.
Jej odwagę oraz wytrwałość, dzięki którym zrzeszała ludzi.
Jeszcze bardziej pokochałam wszystkie zagrywki polityczne, które wykorzystywała władza, oraz następstwa ich działań.
Wyjście z Unii Europejskiej. Zamknięcie granic. Prawo English-only. Zaostrzające się restrykcje. Rozwiązanie parlamentu.
Akcja dziejąca się już od pierwszych stron, pierwszych zdań. Nabierająca coraz szybszego tempa, z rozdziału na rozdział.
A zakończenie? Genialne i zaskakujące.

Jest to książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić naprawdę każdemu.
J.

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CauOjLIsX2Z/

Mówiąc...

Zdecydowałam się na przeczytanie tej książki tylko dlatego, że doceniam styl pisarski autorki. Niestety książka nie wypadła tak dobrze jak znana trylogia "zresetowanej", ale czyta się przyjemnie. Choć mówi o poważnych tematach to czyta się lekko.

Gdyby nie zakończenie to byłaby 10. Niestety, ale zakończenie mnie nieco rozczarowało, co jednak nie zmienia faktu, że książka była bardzo dobra, zresztą jak i reszta z serii. Na nudę czytelnik nie może narzekać, a historia wciąga od pierwszych stron.

Nie czytałem pierwszych dwóch tomów w odpowiedniej kolejności, ale nie przeszkadzało mi to w pełni delektować się lekturą.

Świetnie napisana książka, pokazująca w którą stronę może podążyć społeczeństwo poddając się dyktaturze.
Gdy brak odwagi, gdy zaczyna brakować poczucia wspólnoty, gdy przestajemy wierzyć, że coś może zależeć od nas samych, wtedy zaczynają triumfować strach, niemoc i pochylone głowy.

Bohaterami, a właściwie bohaterkami powieści są młode dziewczyny. Pochodzą z różnych światów, ale w pewnym momencie coś zaczyna je łączyć. Pewne idee zaczynają powoli kiełkować w młodych umysłach.
Czy próba oporu, próba sprzeciwu ma sens, ma jakiekolwiek szanse powodzenia ?
A w tle rodząca się wzajemna fascynacja, wzajemne uczucie.

Powieść, zwłaszcza w końcówce czyta się ze ściśniętym gardłem. Gdzieś z tyłu głowy migocze grudzień 81 czy 'V jak vendetta'.

Nigdy nie dajmy się zmanipulować.
Nie dajmy sobie wmówić, że ktoś gdzieś lepiej wie, jak powinniśmy żyć, w co wierzyć, jakie wartości wyznawać, co jest dla nas dobre a co złe...

Prosty, ale trafiający w serce język, wspaniale odmalowane postacie bohaterek, wartka akcja pokazana oczami raz jednej, raz drugiej dziewczyny to dodatkowe walory powieści.

'Skazana' nie jest literackim arcydziełem a mimo to nie wahałem się przyznać jej najwyższej możliwej oceny.

10/10.

Po "Skazaną" sięgnęłam z ciekawości. Chciałam dowiedzieć się co się działo wcześniej. Ciekawa fabuła i pomysł jednak przyznam że bardziej podobała mi się trylogia. Szybciej wciągnęłam się w historię Kylie niż Sam i Avy.

1997

Wciągająca szybko się czyta .

Wciągająca szybko się czyta .

Sięgnęłam po tę książkę że względu na całą trylogię "Zresetowana", którą ubóstwiam. "Skazana" pozytywnie mnie zaskoczyła i rozwiała wątpliwości dotyczące pozostałych części.

• Do kupienia
  • Przeczytane w 2019