Osaczona

Okładka książki Osaczona
Teri Terry Wydawnictwo: Młody Book Cykl: Zresetowana (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2014-03-06
Patrycja Zarawska

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CbIMM1uMGZF/

Jest to zakończenie historii o Kyli, dziewczynie, która została poddana zabiegowi usuwania wspomnień. Jednak po czasie, "usunięte" wydarzenia wracają i nie dają o sobie zapomnieć.
Kyla dzięki pomocy ZwA, tajnej organizacji, odkrywa tożsamość swojej najbliższej rodziny sprzed resetu. Stara się odkryć prawdę o sobie oraz swojej przeszłości. Lecz, czy aby na pewno to, czego dowiedziała się od bliskich jest prawdą?

Czytając tę książkę miałam gdzieś z tyłu głowy, że jest to już ostatnie moje spotkanie, z tym światem. Powieść, tak jak jej poprzednie części, wypełniona jeszcze większą ilością, świetnie napisanych przez autorkę bohaterów oraz zwrotów akcji. Jeżeli miałabym opisać ją jednym słowem, nie dałabym rady. Jest po prostu znakomita, tajemnicza jak i przerażająca (w kilku momentach).

Trylogię jak i samą ostatnią część bardzo polecam.
A.

Akcja: 9/10
Sposób pisania autorki/a/autorów: 9/10
Okładka: 9/10
Kreatywność: 10/10

Książka najlepsza ze wszystkich z dotychczas trzytomowej trylogii. Końcówka powala na kolana a ja z emocji pogryzłam sobie ręce. Godna polecenia :).

2002
1988

I tak oto nadszedł koniec mojej wędrówki po świecie wykreowanym przez Teri Terry.
To była wspaniała, pasjonująca przygoda.

Nie czytując tego typu literatury (pomijając klasyków jak Orwell czy Huxley), dałem się bez reszty wciągnąć w fabułę.

I jeszcze te hipnotyzujące okładki.

Świat przedstawiony w powieści przeraża.
Z jednej strony wydawać by się mogło, że to czysta fantazja autorki.
Jednakże gdy spojrzeć na wydarzenia opisane w książce pod innym kątem, można dostrzec wiele bardzo niepokojących znaków, świadczących o tym, że to nie jest tylko fantazja.
Gmeranie w ludzkim genotypie, kombinowanie z łańcuchami DNA, próby klonowania, jakieś chipy...
To już się dzieje.
A o ilu pracach prowadzonych w tajnych laboratoriach na świecie nie wiemy?

Potrzebne są takie książki.
Może komuś otworzą się oczy.

Świetny cały cykl, który z czystym sumieniem polecam!

9/10.

To była wspaniała, pasjonująca przygoda.

I jeszcze te hipnotyzujące okładki.

Świat przedstawiony w powieści przeraża.
Z jednej strony wydawać by się mogło, że to czysta...

Zdecydowanie najlepsza część trylogii i cudowna książka! Dużo akcji, świetnie napisana historia i cudownie poprowadzona główna bohaterka. Przez to, że przyjmowała po drodze tyle imion na tyle była różna. Polecam!

Na półkach: , , , ,

Fabuła zaskakująca pozytywny odbiór mam lektury,dobra akcja i trzyma w napięciu.
Z zainteresowaniem czytałam ostatnią część trylogii naprawdę wciągającą i super.

Powiem zupełnie szczerze, że książka wyparła na mnie przeogromne wrażenie. Zacznę od sposobu napisania. Plynelam przez nią i nie mogłam się oderwać. Cała seria jest przemyślana, utrzymuje w napięciu i pozostawia wiele miejsca na myślenie. W trakcie czytania serii nie jednokrotnie zmieniałam opinie i wyobrażenie o postaciach i ich motywach. Każdy bohater jest zbudowany od zera, bardzo się do nich przywiązałam, a szczególnie do Kyli. Przeżywałam mnóstwo emocji razem z nią i mimo, że jest to książka młodzieżowa z pewnością na długo zapadnie mi w pamięć. <33

W ostatnim tomie bardzo wiele kwestii zostało rozjaśnionych. Z rosnącą ciekawością i zaskoczeniem poznawałam kolejne fakty o których wcześniej nie miałam pojęcia. Polecam.

Ostatania część serii, która w końcu otwiera nam oczy na rzeczy które nie zostały wyjaśnione w poprzednich częściach. Nadal idziemy krokami Kylie i dowiadujemy się ciekawych rzeczy na temat władzy w kraju w którym musi żyć.

Generalnie to chyba część która mi się najbardziej podobała ponieważ rozwiązuje wszystkie wątpliwości jakie miałam podczas wcześniejszych tomów. Jest bardzo fajna dynamiczna i napewno będę polecać ją gdyż jest świetnią młodzieżówką z świetną historią która wciąga od pierwszych stron. Szkoda jednak że nie jest tak popularna jak powinna być.

Opinia dotyczy całej serii

Autorka zaserwowała nam dystopijną wizję Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii Europejskiej. Ludzie zaczynają się buntować, nie zgadzają się z nową władzą, Lorderami. Po fali zamieszek rząd wprowadza Reset. Każdy nastolatek do 16 roku życia, który został skazany, zamiast więzienia lub kary śmierci będzie resetowany. Jego wspomnienia zostaną wymazane, dostanie nowe imię i rodzinę, a do tego Levo. Bransoletkę, która mierzy nastrój w skali 1-10, im człowiek lepiej się czuje, jest szczęśliwy, zakochany tym lepiej, w przypadku złości i smutku skala spada i przy 2 osoba się po prostu wyłącza i może umrzeć. Przecięcie bransoletki to olbrzymi ból, drgawki i w końcu smierć.

Kyla jest jedną ze Zresetowanych. Wychodzi ze szpitala po 9 miesiącach i trafia do rodziny zastępczej. Nie wie kim naprawdę jest, wszystkie jej dane i wspomnienia zostały wymazane i musi dopasować się do rzeczywistości w której się znalazła. Czyli być grzeczna, nie zadawać pytań i robić wszystko by rząd nie zwrócił na nią uwagi, bo wtedy grozi jej Terminacja.
Po pewnym czasie Kyla zaczyna miewać sny choć nie powinno mieć to miejsca. Co więcej, te sny są bardzo realne i dziewczyna zaczyna myśleć, ze to jej wspomnienia powoli wracają. Czy naprawdę była terrorystką i chciała wraz z ART obalić rząd czy może prawda jest całkowicie inna? Kyla za wszelką cenę musi się dowiedzieć kim naprawdę jest.

Jakkolwiek to zabrzmi wykreowany świat mi się podobał i jednocześnie mnie przerażał. Taka wizja nie jest do końca nierealna, nie możemy być pewni co w przyszłości zrobią nam rządy jeśli nie będziemy chcieli nadal uczestniczyć w ich cyrku.
Sam zamysł resetowania bardzo fajny, skłania do refleksji. Czy powinnismy to robić? Czy mamy do tego jakiekolwiek prawo? Autorka mogła to lepiej rozwinąć, ale mimo wszystko dobrze się czytało.

Postać Kyli to niestety porażka. Jest ona tak bardzo nijaka i irytująca, ze przez całą serię miałam ochotę złapać ją i wytargać za kudły. Chyba dostała tutaj monopol na naiwnośc i podejmowanie głupich decyzji. I ten Ben. O matko i córko, przez 3 tomy tylko Ben Ben i Ben. Ona tak bardzo go kocha, nie może żyć bez niego, a tak naprawdę nawet nie mam pojęcia skąd się wzięło to wielkie uczucie. Brak jakiejkolwiek chemii, kilka spotkań i pocałunków, a miłość taka ze może życie za niego oddać. Bzdura totalna. To jej durne zauroczenie psuło wszystko. Reset, Lorderowie, tajne organizacje chcące pokazać prawdę o rządzie, zabijanie ludzi, resetowanie bez powodu, jedna tajemnica za drugą, a tej tylko w głowie zresetowany Ben, który jest tak słabo opisany i niezbyt interesujący, ze przy każdym Benie miałam ochotę rzucić książką o ścianę.

Książka napisana prostym językiem, łatwo się ją czyta, ale niestety jest przeciętna i dostajemy troszkę słabe wykonanie.

Opinia dotyczy całej serii