Zresetowana

Okładka książki Zresetowana Teri Terry
Okładka książki Zresetowana
Teri Terry Wydawnictwo: Młody Book Cykl: Zresetowana (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2017-11-08
2012-05-03
9788380572058
Patrycja Zarawska

Książkę szybko się czyta, świetny pomysł na fabułę i świat przedstawiony. Jest pełna zaskakujących zwrotów akcji. Jest to jeden z młodzieżowych thrillerów, z którym warto się zapoznać.

Książka intrygująca od prawie pierwszych stron, pokazująca obraz autorytarnej władzy. Można to niejako uznać za ostrzeżenie, kiedyś, może nie w takim stopniu ale taka cenzura i aresztowania będzie miało miejsce. Bohaterowie również interesujący, zwłaszcza, że nigdy nie masz pewności, czy ktoś jest na 100% wrogiem czy przyjacielem.

Wiesz jak to jest kiedy nagle tracisz pamięć? Gdy czujesz się tak obco, że nawet Twój oddech jest ci obcy? Kiedy musisz się uczyć wszystkiego od nowa? Kiedy wszystko jest obce w Twoim istnieniu?

Ja doświadczam tego w życiu bardzo często, mimo tego że nikt mnie nie „resetuje” świadomie. Dlatego te książki są mi podwójnie bliskie.

Wciągająca powieść science fiction, akcja toczy się w niezbyt odległej przyszłości. W tym świecie medycyna rozwinęła się do punktu, gdzie można usunąć wspomnienia za pomocą jednej procedury „Reset”

Dzieła Teri, które przykuwają uwagę czytelnika od pierwszych stron. Autorka ma przyjemny styl pisania, który sprawia, że nawet w bombardowaniu różnymi informacjami o świecie przedstawionym w książkach, łatwo zanurzyć się w fabule. Choć czasami może to być przytłaczające, wszystko w końcu się układa, a czytelnik może zrozumieć świat i rządzące nim zasady.

Budowanie świata w tej trylogii jest fantastyczne, z dobrze wykonanym futurystycznym społeczeństwem. Tempo historii jest doskonałe, z dużą ilością zwrotów akcji, które sprawiają, że czytelnik jest zaangażowany i chce dowiedzieć się, co będzie dalej. Postacie są doskonale rozwinięte.

Podsumowanie? Nie żałuje że czytałam tę trylogię, ponieważ minęło tyle czasu a ja wciąż doskonale pamiętam tę historię. Trzyma czytelnika w napięciu od samego początku, wywiera mocny wpływ na nasze emocje. To dzieła których się nigdy nie zapomina.

Wciągająca powieść science fiction,...

Nie bardzo wiem do czego zacząć, więc może dla odmiany zacznę od ogólnej oceny tej serii, a potem przejdę do poszczególnych wątków, które się na mnie rzuciły. Tak więc, przyznam, że seria mi się podobała, była ciekawa i wciągająca, a to najbardziej mnie uwiodło do przeczytania tej serii była fabuła, która nie powiem, że wydała mi się niezwykle interesująca i taka też była, choć mam lekkie wrażenie, że nie została ona w pełni wykorzystana tak jak mogła, ale autorka i tak się postarała tworząc tą historie, bo była naprawdę dobra. Bardzo lubię w historiach niespodziewane rozwoje sytuacji i tutaj właśnie to było, wielu rzeczy się nie spodziewałam i sporo wątków mnie zaskoczyło, a takimi rzeczami łatwo mnie kupić.

Dobra, teraz już bardziej szczegółowo. Co do relacji między główną bohaterką Kylią, a Benem, nie do końca wydała mi się ona szczera. Ostatniego czasu jestem bardzo na to wyczulona i tutaj jakoś trochę brakło mi prawdziwości ich uczuć.

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/Ca1-mKfM-Ta/

Zresetowana, to pierwsza część trylogii, której prequel miałam już przyjemność czytać. Opowiada ona o Kyli - dziewczynie, która została zresetowana przez władze, za jej wcześniejsze przestępcze życie. Kim była? Co zrobiła? Dlaczego została zresetowana? Tego nie wie.
Wymazali jej wszystkie wspomnienia, zabrali od rodziny i skazali na usunięcie jej dotychczasowych 15 lat, które było dane jej przeżyć. Chodzenia, mówienia czy tego, że nóż jest ostry musiała nauczyć się od nowa.

Władze dając jej drugą szansę umieszczają ją 13 września w nowej rodzinie. Jednak w zamian za "drugie życie" musi wywiązywać się z powierzonych zadań. Co jeśli tego nie chce?
Akcja powieści dzieje się w 2054 roku. Jest to przeskok, aż o 33 lata (jeżeli dobrze policzyłam),w których wiele się pozmieniało od czasów wydarzeń ze "Skazanej".
Czytając "Zresetowaną" wydawało mi się, że autorka serwuje nam czarny scenariusz, do którego nie chciała dopuścić Ava - główna bohaterka "Skazanej". Kamery śledzące każdy ruch. Legitymacje mające odciski palców, skan siatkówki, a to wszystko również w cyfrowym programie. Zaginięcia. Resetowanie. Levo. Zwracanie. Lorderowie.
Państwo, które kontroluje wszystko włącznie z obywatelami, wiedząc kto, gdzie i o której godzinie się znajduje. Śledząc i karząc za najmniejszą niesubordynację.

Moim zdaniem, książka napisana świetnym i lekkim językiem. Wydarzenia, jak i bohaterowie dopracowani w najmniejszym stopniu. Nic co się w niej znalazło, nie było przypadkowe albo pozostawione same sobie. A zakończenie, muszę przyznać, że zaskakujące, jednak spodziewałam się czegoś więcej, przez "Skazaną".

Pomimo tego, książkę jak i serię bardzo polecam. Nie mogę się doczekać aż zacznę drugą część "Rozdartą".
J.

Akcja: 9/10
Sposób pisania autorki/a/autorów: 9/10
Okładka: 9/10
Kreatywność: 10/10

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałam!!

Bohaterowie: 9/10
Akcja: 9/10
Sposób pisania autorki/a/autorów: 9/10
Okładka: 9/10
Kreatywność: 10/10

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałam!!

Mamy świat w którym wiele się zmieniło, osoby które dopuściły się strasznych czynów przed 16 rokiem życia dostają szanse na nowe życie, ich wspomnienia zostają zresetowane, a oni trafiają do zupełnie nowych rodzin i zaczynają od zera przy czym muszą przestrzegać masę reguł, a przede wszystkim muszą być szczęśliwi a tego pilnuje tajemniczy nadajnik na ręce.
I tak poznajemy ją - Kyle.

Kyle była taką bohaterką, do której miałam neutralny stosunek. Ani jej nie polubiłam, zbytnio. Chyba przez jej naiwność. Ani jakoś nie darzyłam ją żadnym negatywnym uczuciem. Czuć, że jest to młodzieżówka, czyta się bardzo szybko. Gdzieś z tyłu głowy miałam wrażenie, że już trochę takich postapo światów poznałam i mniej więcej wiedziałam czego się tutaj spodziewać. Świat jak i losy bohaterki będą się trochę komplikować a może wszystko będzie się dopiero prostować? Zakończenie książki jest otwarte, niczego nie wyjaśnia a zostawia jeszcze więcej pytań co w sumie skłania do sięgnięcia dalej i tak też zrobiłam ale muszę zaznaczyć że nie czuję tutaj jakiegoś większego entuzjazmu, czy zainteresowania.
Ot dobra młodzieżówka, w której główna bohaterka czuję, że jest kimś więcej niż tylko Kyle.

Polecam dla nastolatków, którzy zaczynają sięgać po takie książki jak Dotyk Julii, Mroczne umysly czy Niezgodną 😁

I tak poznajemy...

Szczerze ??? Nie mam pojęcia jak ją ocenić. Pomysł bardzo ciekawy, za dużo nam się nie wyjaśnia w pierwszej części co teoretycznie zachęca nas do sięgnięcia po kolejną. Bohaterowie nie najgorsi, jedni lepiej wykreowani od innych, chociaż nie poczułam więzi z żadnym z nich niestety. Pomimo tego, że byłam ciekawa jak to wszystko się potoczy i o co chodzi w tym wszystkim przebrnięcie przez tą książkę było dla mnie nie lada wyzwaniem. Nie wiem dlaczego ale czytało mi się ją tak ciężko, że zajęło mi to chyba tydzień czasu i po drodze chciałam się z trzy razy poddać.
Dlatego chyba ocena w połowie skali będzie najlepsza. Nie wiem czy przeczytam kolejną cześć. Jestem trochę zniechęcona.

Książki w tematyce postapo nie leżą w kręgu moich zainteresowań.
Nie czuję takiej tematyki, trudno mi przyswajać nowe pojęcia.

A jednak sięgnąłem po 'Zresetowaną' z dwóch powodów.
Po pierwsze moja Nieoceniona Przyjaciółka zagroziła mi przemocą fizyczną, jeśli tego nie przeczytam a po drugie akcja rozgrywa nie w jakiejś bardzo dalekiej przyszłości, nie w roku np. 3158, ale w czasie stosunkowo bliskim.

Wrażenia ?

Książka wciągnęła mnie bez reszty i mam nadzieję, że uniknę dzięki temu bicia skórzanym paskiem.
Ludzie są w powieści wręcz zdalnie sterowani. Kontroluje się wszystkie ich zachowania. Nad tym panują posłuszni regułom lekarze a przede wszystkim tajemniczy Lorderowie.
Gdzieś w tle widać wyraźne odwołania do Zamiatina czy nawet samego Orwella.
Zresetowani to młodzi ludzie, którym wyczyszczono pamięć a za pomocą wszczepionego do mózgu czipa i zainstalowanego na nadgarstku tajemniczego Levo są poddani kontroli każdego aspektu ich działania.
Mają być powolni, posłuszni jakimś niepisanym nakazom.
Żadnego indywidualnego myślenia, żadnej własnej inicjatywy.
Nad takim społeczeństwem można swobodnie panować, nikt się nie wychyli.
A może jednak..
Bohaterka powieści, Kayla, przez długi okres czasu daje sobą manipulować. Wkrótce jednak odkrywa swoją inność.
Jest silna, silniejsza od pozostałych zresetowanych.
Jest inna.
Co wyniknie z tej jej inności ?
Pierwszy tom nie przynosi rozwiązania, ale wręcz zmusza do sięgnięcia po następne części.

Mocno zafrapowała mnie opowieść autorki.
Bo to wszystko, co opisuje, choć bliskie fantasy, nie jest tak całkowicie oderwane od rzeczywistości.
To wszystko może się wydarzyć.
A może już się wydarza ?

W jakim stopniu już jesteśmy kontrolowani (warto sięgnąć po trylogię Szamałka).

Mądra, zmuszająca do refleksji opowieść.

Polecam!!

8/10.

Książki w tematyce postapo nie leżą w kręgu moich zainteresowań.
Nie czuję takiej tematyki, trudno mi przyswajać nowe pojęcia.

A jednak sięgnąłem po 'Zresetowaną' z dwóch powodów.

Sięgnęłam po "Zresetowaną" po opisie. Zamysł wydawał mi się bardzo ciekawy i miałam rację. Co prawda minęło trochę czasu zanim akcja się rozkręciła jednak całość mi się podobała.

• Przeczytane w 2019