Na krawędzi wszystkiego

Okładka książki Na krawędzi wszystkiego Jeff Giles Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Na krawędzi wszystkiego
Jeff Giles Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Na krawędzi wszystkiego (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Na krawędzi wszystkiego (tom 1)
The Edge of Everything
Iuvi
2017-10-10
2017-10-10
2017-02-01
Marta Duda-Gryc

Okładka książki Syn terrorysty. Historia wyboru Zak Ebrahim, Jeff Giles
Syn terrorysty... Zak Ebrahim, Jeff G...

Jak kupowałam tę książkę wieki temu, to nie wiedziałam że ona będzie mieć elementy fantastyczne. Ale bardzo się polubiłam z tym połączeniem światów. Dobrze się czyta. Nie mogę się doczekać co będzie dalej. Nie dziwne będzie, że Iks to mój ulubiony :D

Dobra typowa fantastyka. Wątek romansu z mężczyzną z innego świata sprawia, że fabuła odpowiednio szybko się rozwija.
Polecam

Polecam

Książka głównie opowiada o miłości, która nie zna słowa "nie możliwe". Pomimo, że bohaterowie pochodzą z różnych światów, zawsze odnajdują siebie i razem stawiają czoła przeciwnością. Książka jest jednak przepełniona masą smutku, tęsknoty i bezradności. Okrutny los jaki spotkał główną bohaterkę pozwala czytelnikowi wczuć się w jej rolę i zrozumieć jej myśli i czyny. Sprawia to, że ma ona jedyną, niepowtarzalną atmosferę. Bardzo podobała mi się ta pozycja. Historia Zoe i Iksa przemawia do mnie i skłania mnie do wielu przemyśleń. Jedyne co nie podobało mi się w książce to usilne próbowanie przemówienia do nastolatków ich językiem. Zdarzyło się autorowi napisać kilka dialogów, które miały w założeniu pokazanie młodzieńczego slangu, jednak całość wyszła sztucznie. Nie wpływa to za bardzo na moją ocenę, ponieważ na szczęście takich dialogów nie było dużo.

Co prawda spodziewałam się lepszej lektury gdzie nie oderwie mnie nawet na chwilę a dostałam zwykłą młodzieżówkę.
Bohaterowie byli całkiem ciekawie wykreowani "bijak" skradł moje serce swoim poczuciem humoru 🤪
Aczkolwiek książka nie wciągnęła mnie na tyle, abym sięgnęła po drugi tom dlatego daje 6/10.

NA KRAWĘDZI WSZYSTKIEGO Jeff Giles pierwsza część dylogii „Na krawędzi wszystkiego” @wydawnictwo.iuvi

❄„Serca to krucha rzecz, a przynajmniej te dobre serca.”❄

❄Moja ocena to 8/10.

❄Akcja książki dzieje się w zimę i jest to bardzo podkreślane w szczegółowych opisach, dlatego mam nadzieję, że ta opowieść, choć trochę ochłodzi was w te gorące dni i nada klimatu w te burzowe. Jest to również pierwsza książka fantasy (z wątkiem romansu rzecz jasna, tego zabraknąć nie mogło) jaką przeczytałam i zdecydowanie się nie zawiodłam.
Dobra zaczynamy recenzję!

❄Podczas jednej z częstych burz śnieżnych Zoe, główna bohaterka zmuszona jest wyjść i znaleźć swojego barta w szalejącym śniegu. Właśnie wtedy Zoe i jej bart, na szczęście znaleziony brat, zostają zaatakowani przez tajemniczego starca, który próbuje dokończyć to, co zaczął już dawno temu. Wtedy spotyka Iksa, niesamowitego mężczyznę, który na zlecenie lordów, którzy władają mrocznym miejscem zwanym Niziną, ma rozprawić się z grzechami mężczyzny. Ich relacja już od samego początku przyprawia ich o uczucia, jakich nigdy nie poznali. Iks i Zoe jednak szybko przekonują się, że nie będzie to tak proste, jak myśleli. Czy tajemnice skrywane przez dwa światy pozwolą zakochanym być razem?

❄Książka podzielona jest na cztery części, między rozdziałami, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest zrozumieć przybywające fakty. Narracja trzecioosobowa jest naprawdę dobrze poprowadzona, nie dokłada nam dodatkowego utrudnienia w czytaniu. Jest przyjemna, świetnie pokazuje uczucia i myśli bohaterów. Dużo zwrotów akcji, które zachęcają do dalszego czytania i bardzo mnie urzekły, w żadnym momencie książki się nie nudziłam.
Iks skradł moje serce po całości. Jego zdenerwowanie i nieśmiałość bardzo mnie rozczuliły, jednak to odwaga i lojalność najbardziej przekonały mnie do bohatera. Zoe natomiast, często wywoływała u mnie mieszane uczucia. Najczęściej bardzo ją lubiłam, okazywała niesamowite zrozumienie w sytuacji Iksa, nie naciskała na niego i pomagała w poznaniu nowej sytuacji. Mimo wszystko często też wydawała się samolubna, nie zwracała uwagi na uczucia swojej rodziny, tylko od razu robiła to, co uważała za słuszne. Szybkość rozwinięcia relacji Iksa i Zoe, i to, jak szybko sobie zaufali niestety odbiera książce na realności. Nie jest to szczegół, który jest bardzo widoczny, ale jednak niektórym może rzucać się w oczy (na przykład mnie).
Jedyne, czego mi brakuje w książce to rozwinięcia wątku Val, przyjaciółki Zoe. Po krótkich scenach z jej udziałem i opisach w książce jej osoba bardzo mnie zainteresowała.

❄Moja ulubiona scena to zdecydowanie ta z drugiej części, gdy tuż przed najściem jednego z lordów Iks oraz Zoe zostali sami nad jeziorem.

❄Tutaj jeszcze wstawiam wam mój ulubiony cytat z książki: „–Wrócę – powiedział Iks. – Jeśli nie wrócę, to tylko jeśli nie jeden, lecz dwa światy się zmówią, by mnie powstrzymać.”

❄„Serca to krucha rzecz, a przynajmniej te dobre serca.”❄

❄Moja ocena to 8/10.

Spodziewałam się czegoś trochę innego, dostałam coś trochę innego. Tak czasami bywa, ale... Początek był genialny, zapowiadał mroczną i tajemniczą historie o kimś, kto nie zna ludzkiej natury, nie tak naprawdę. Faktycznie pierwotnie Iks jest taki, ale potem nagle się ziemia. Mam wrażenie, że jego przemiana jest zdecydowanie zbyt szybka i przez to mało realna. Natomiast Zoe bardzo polubiłam, jest ona ciekawą bohaterką i o dziwo moje serce skradł również jej młodszy braciszek. Jest on postacią, której po prostu nie da się nie kochać. Co do mrocznej Niziny i samych łowców głów, myślę, że rozwinięcie bardziej tego wątku było by dobrym pomysłem i spowodowałaby to, że cała historia była by bardziej wyraźna. Jednak wciąż jest to świetna książka, która momentami chwyta za serce, a jednocześnie pokazuje brutalność świata.

Książką wciągnęła mnie od pierwszej strony. Najbardziej zaintrygowała mnie postać Iksa, która jest owiana tajemnicą. Iks i Zoe nigdy nie mieli się spotkać a jednak pewne wydarzenie połączyły tą dwójkę.
Czyta się szybko i lekko.
Pozostała w moich myślach przez jakiś czas.

Czyta się szybko i lekko.
Pozostała w moich myślach przez jakiś czas.

Ta książka była ok. Ale tylko tyle. Nie dałabym jej więcej niż 6 gwiazdek. Czasami były dobre momenty, ale i tak nie było tych większych emocji.

Zoe i Iks nigdy nie mieli się spotkać. Mimo przepaści jaka ich dzieli, przyciągają się jak magnes.

Choć nie czytam takich książek, historia wciągnęła mnie bez reszty.

Autor prowadzi akcję dynamicznie, ciekawie. Nie da się nudzić.
Bohaterowie wyraziści, każdy jest orginalny. Nawet Ci drugo planowi, zapadają w pamięć.
Fajnie, niebanalnie wymyślona historia.

Jak już wspomniałam nie jestem ekspertem w tego typu literaturze, ale książka zaciekawiła mnie na tyle, że przeczytam kolejny tom.

Choć nie czytam takich książek, historia wciągnęła mnie bez reszty.

Autor prowadzi akcję dynamicznie, ciekawie. Nie da się nudzić.
Fajnie, niebanalnie wymyślona historia.

Jak już...

Na półkach: , , , , , , , , ,

Może być ale szału nie ma. Typowe romansidło dla nastolatek. Kompletnie nie mój klimat. Chyba jestem już za stara na takie historyjki. Szczerze pisząc spodziewałam się czegoś bardziej dorosłego. Nie sięgnę po drugą część - szkoda czasu.

• 2017