Na krawędzi wszystkiego

Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Cykl: Na krawędzi wszystkiego (tom 1)
Wydawnictwo: Iuvi
The Edge of Everything
Gaba_Okey

Zoe ma 17 lat, zwariowaną matkę wegankę, młodszego brata z ADHD i prawdziwą przyjaciółkę. Ma też za sobą trudny rok, kiedy tragicznie zmarł jej ojciec, a zaprzyjaźniona para staruszków z sąsiedztwa zaginęła bez śladu. Jakby tego było mało, szukając brata podczas burzy śnieżnej, Zoe zostaje brutalnie zaatakowana i widzi coś, czego nie powinna widzieć. I kogoś. Nazwała go Iks. Zoe nie wie, że to...

Zoe nie wie, że to łowca głów. Tajemniczy, przystojny i nękany losem, którego nie rozumie, pracuje na zlecenie lordów z Niziny – mrocznego i brutalnego miejsca, w które trafiają najgorsi szubrawcy. Tym razem przyszedł po bandytę, który zaatakował dziewczynę.
Iks i Zoe nigdy nie mieli się spotkać. Łowcy z Niziny nie mogą ujawniać się nikomu poza swymi ofiarami. Iks, by uratować Zoe, łamie wszystkie zasady Niziny. I ponosi brutalne tego konsekwencje.
Beznadzieja, samotność i ból – Iks zna tylko to. Zoe pokazuje mu, że może być inaczej. Kiedy X i Zoe dowiadują się więcej o ich swoich światach, zaczynają zadawać pytania o przeszłość, własny los i swoją przyszłość. Ale wyrwanie Iksa z Niziny i przecięcie więzów przeszłości, które pętają Zoe, będzie od obojga wymagać konfrontacji z własną ciemną stroną.

źródło opisu: https://www.facebook.com/WydawnictwoIUVI/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Angelic | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co sobie pomyślałam jak przeczytałam opis "Na krawędzi wszystkiego"? W głowie miałam historię, w której Nizina jest jakąś odizolowaną kotliną w górach, w której przebywają mordercy, postępujący według kodeksu. Kiedy jeden z nich wyrusza dokonać kolejnej zbrodni, zostaje zauważony przez młodą dziewczynę, ale nie jest w stanie jej usunąć jako niepotrzebnego świadka. To wydarzenie sprawia, że chce zmienić swoje postępowanie, uratować siebie i dziewczynę. Byłoby pięknie, nieprawdaż?
Cóż, okazuje się, że książka mknie w zupełnie innym kierunku i ma w sobie więcej wątku fantastycznego niż wskazuje na to opis czy nawet okładka. Wspomniana Nizina jest krainą mroku, a Łowcy zbierają grzeszne dusze, aby przekazać je rządnym krwi lordom. Iks ratuje Zoe, która nie powinna była widzieć rytuału poprzedzającego wyrwanie duszy z ludzkiego ciała, a dalej akcja mknie przeplatając historie z przeszłości bohaterów, ich próby walki o własne szczęście i zapomnienie o bólu czy samotności.
Powiem...

Meggie | 2018-01-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nizina – miejsce potępione, mroczne, w którym króluje ból i rezygnacja. Niewielu o nim wie, a ci nieliczni nie mają już odwrotu. Gdy się tu trafi, nie ma drogi powrotnej. To miejsce dla straceńców, dusz potępionych. Tych, którzy przegrali swoje życie i trafili tu w następstwie swoich czynów. Iks dobrze je zna. Jest łowcą głów służącym lordom z Niziny. Właściwie to nie miał nawet imienia, zanim poznał Zoe. Wszystko poszło nie tak. Miał tylko wykonać kolejne zadanie, ale na jego drodze stanęła dziewczyna szukająca w zamieci śnieżnej młodszego brata. Nie powinni się spotkać. Dwie zagubione dusze, z dwóch tak odmiennych światów. Jak to się dla nich zakończy? Jakie konsekwencje poniesie Iks?

Opis fabuły od razu wzbudził moje zainteresowanie. Z jednej strony świat, który dobrze znamy, z drugiej Nizina i prawa w niej rządzące. Miejsce pełne strachu, brutalności i zła. Do niego trafiają dusze, które na to zasłużyły.

Na początku poznajemy Zoe, siedemnastoletnią, zagubioną dziewczynę,...

agusia96a | 2018-03-25
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2018

Poplątanie i chaos. To były pierwsze słowa o jakich pomyślałam kończąc czytać tą książkę. Niby powieść miała być oparta na romansie Zoe i Iksa ale ten watek jest nieprzemyślany i niedopracowany. Wolałam czytać fragmenty o życiu na Nizinie.

Książka opowiada o Zoe, która w mroźny dzień idzie szukać brata, który zabłądził w lesie. Gdy go znalazła poszli do domku przyjaciół rodziny. Z okna widziała to czego nigdy nie powinna była zobaczyć - chłopaka z nadprzyrodzonymi zdolnościami, który usiłował pozbawić życia bandytę, który zamordował dwójkę staruszków. Nie pozwoliła mu jednak na to.
Iks żyje na Nizinie, jako łowca sprowadza dla lordów dusze ludzi, którzy dopuszczali się potwornych zbrodni. Jedyne co pamięta to mrok. Zoe wzbudza w w nim uczucia, których dotychczas nie znał, chciałby z nią zostać ale wie, że lordowie nigdy mu na to nie pozwolą. Jednak zrobi wszystko aby do niej wrócić.

To wszystko opisane jest w wielkim skrócie bo wątków jest naprawdę mnóstwo. Autor zakończył to...

coffeebooklover | 2018-01-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Skuszona piękna okładką sięgnęłam po lekturę "Na krawędzi wszystkiego". Co otrzymałam? Książkę z ładną okładką i naprawdę przeciętna treścią.

Zoe to dziewczyna, której los nie oszczędza. Straciła ukochanego tatę, jej brat cierpi na ADHD, a mama próbuje utrzymać rodzinę pracując w paru miejscach jednocześnie. Pewnego dnia podczas burzy śnieżnej Zoe spotyka tajemniczego przybysza. Jak się później okazuje, Iks- gdyż tak wkurzajace miano otrzymał nasz bohater- pochodzi z odległej krainy. Nizina to miejsce magiczne, gdzie spotykają się Lordowie oraz Łowcy Głów. Ci drudzy mają za zadanie polowanie na dusze ludzi, którzy w pewien sposób zgrzeszyli, zabili człowieka. No i wiecie co ? Naprawdę spodziewałam się super historii, bez przesadnych schematów, które można znaleźć w co drugiej młodzieżowce. Jakże ogromnie się zawiodłam! Ta lektura miała w sobie potencjał. Autor stworzył bardzo interesujący świat, znakomicie oddał mroźny klimat, kiedy to podczas czytania chłód i śnieg aż...

readforrhys | 2017-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2017

„Na krawędzi wszystkiego” to książka, która mnie bardzo zaskoczyła. Po opisie fabuły spodziewałam się raczej niezobowiązującej młodzieżówki, zresztą ta śliczna okładka również wskazuje na taki gatunek. Jedynie co, to myślałam, że będą elementy thrilleru, bo, tu znowu temat wraca do okładki – wydaje się ona taka tajemnicza. Ale do głowy mi nie przyszło, że ta historia będzie zawierać akcenty fantastyczne! Dobra, niektórzy mądrzejsi ode mnie może i domyślili się po opisie, ale nie ja, haha :D

Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Zoe, która można powiedzieć, że ma dość pokręcone i pełne niespodzianek życie. Nie tylko tych dobrych. Mieszka wraz z mamą i młodszym bratem w zapomnianym miasteczku, w górach, które podczas śnieżycy bywa odcięte od świata. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przytrafiły jej się dwie tragedie – najpierw w jaskini ginie jej ojciec, a po jakimś czasie bez śladu zaginęła para staruszków, którzy byli dla niej i Jonaha niczym dziadkowie.

Mam co do niej mieszane...

Lenka | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Niestety nie dałam rady doczytać do końca (a właściwie nawet do połowy). Jeżeli nie mam najmniejszej ochoty sięgnąć po książkę w autobusie, żeby przeczytać chociażby kilka stron, to jest znak, że książka nie jest warta poświęcanego jej mojego czasu. Nie wciągnęła mnie ta historia (choć nie dałam jej prawdę mówiąc za bardzo szansy), bohaterka niczym nie zaintrygowała, a scena nad zamarzniętym jeziorem, w której główni bohaterowie spotykają się po raz pierwszy, wydała mi się po prostu głupia. Bez żalu odkładam "Na krawędzi wszystkiego" i na pewno nie sięgnę po raz kolejny.

księgozbiór | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Zbliżają się święta więc pewnie nie jedno z Was zastanawia się co można wrzucić do paczki dzisiejszego nastolatka/nastolatki. Dla tych osób mam bardzo ciekawą propozycję, którą jest recenzowane dzisiaj „Na krawędzi wszystkiego”.
Główną bohaterką tej książki jest Zoe – 17 latka, żyjąca razem ze swoim małym nadpobudliwym bratem oraz matką w domu gdzieś na uboczy, pośród jezior i lasów. Rodzinę Zoe dosięgła tragedia ponieważ nie tak dawno, podczas badania jednej z okolicznych jaskiń, zaginął ojciec rodzeństwa. Nieszczęścia i pech niestety nie chcą Zoe opuścić, bo już na początku walczy ona o życie wraz z bratem, najpierw zaskoczona przez śnieżyce, a później przez skrywającego się na odludziu przestępcę. Splot wydarzeń doprowadza do tego, że jest ona świadkiem pojawienia się niezwykłej postaci – Ixa. Ix jest łowcą głów i został wysłany z krainy podobnej do piekła, a zwanej Niziną, w celu ściągnięcia kolejnej grzesznej duszy, aby właśnie w Nizinie mogła ona otrzymać karę wiecznego...

_obsessionwithbooks_ | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

,,Dusze, które zabieramy, straciły prawo do zwania się ludźmi. Są śmieciami, my zaś jesteśmy śmieciarzami.''

Już po samym opisie możemy zauważyć, że nie mamy tutaj do czynienia ze zwykłą młodzieżówką, a historią zawierającą również elementy fantasty. W taki oto sposób wchodzimy w opowieść konfrontującą dwa zupełnie różne od siebie światy:
przyziemny świat siedemnastoletniej Zoe oraz mroczny i tajemniczy świat Niziny, z której przybywa Iks.

Na wstępie powiem, że nie spodziewałam się, iż książka aż tak bardzo mi się spodoba. Trzeba przyznać, że pomysł z Niziną, w której lordowie wyznaczając specjalnie przygotowanych do tego typu zadań Łowców Głów, posyłają ich po dusze ludzi z niezwykle ciężkimi grzechami na sumieniu, od początku był dość ryzykowny. Co innego, gdy akcja powieści rozgrywa się tylko i wyłącznie w jakimś magicznym miejscu, który z naszym światem ma niewiele wspólnego - wtedy możemy pozwolić sobie na dowolny ruch w fabule. Jednak tworząc połączenie ich obu, trzeba znać...

Maja | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Siedemnastoletnia Zoe ma za sobą trudny rok,. Jej ojciec zginął, a zaprzyjaźniona para staruszków z sąsiedztwa zaginęła bez śladu. Jakby tego było mało, szukając brata podczas burzy śnieżnej, Zoe zostaje brutalnie zaatakowana i widzi coś, czego nie powinna widzieć. I kogoś. Nazwała go Iks. Nie ma pojęcia o tym, kim właściwie jest mężczyzna. Skąd się wziął i dlaczego jego pojawieniu się towarzyszyły dziwne wydarzenia. Jak się okazuje, Iks jest łowcą głów i pracuje na zlecenie lordów z Niziny - mrocznego i brutalnego miejsca, w które trafiają najgorsi szubrawcy. Tym razem przyszedł po bandytę, który zaatakował dziewczynę. By ratować Zoe, łamie wszystkie zasady Niziny i musi ponieść konsekwencje swoich czynów. Czy uda mu się spotkać jeszcze kiedyś Zoe?

Muszę przyznać, że nie oczekiwałam po tej lekturze zbyt wiele. Nie byłam pewna tego, czy przemówi do mnie wykreowany przez Jeffa Gilesa Iks. Zaintrygował mnie jednak jego wątek i postanowiłam przekonać się, co autor ma mi do...

Pokrecona | 2017-11-04
Przeczytana: 28 października 2017

Jest to faktycznie literatura młodzieżowa, ale może podobać się również osobom starszym, bo mnie się bardzo podobała.

Główna bohaterka — siedemnastoletnia Zoe - mieszka ze zwariowaną matką weganką pracującą w kompleksie wypoczynkowym, gdzie do dyspozycji gości są gorące termy oraz młodszym bratem Jonahem, który cierpi na ADHD. Ma również przyjaciółkę, która spotyka się z dziewczyną.

Zoe ma za sobą bardzo trudny czas. Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach jej ojciec. Wiadomo tylko, że zszedł do jaskini i ślad po nim zaginął. Nigdy nie odnaleziono jego ciała. Niedługo potem zaginęła bliska para przyjaciół, starsze małżeństwo mieszkające w lesie. Po ich śmierci rodzina Zoe przygarnęła dwa psy tęskniące za staruszkami. Od tej pory była ich piątka.

Pewnego dnia podczas burzy śnieżnej Zoe pozwala bawić się na dworze swemu bratu, ale po pewnym czasie zauważa jego zniknięcie. Stęsknione psy pobiegły do lasu, do domu swoich dawnych właścicieli a Jonah bojąc się o nie, pobiegł za...