Teri Terry znów zachwyca

Helluo_librorum Helluo_librorum
02.07.2019
Okładka książki Skazana Teri Terry

Trylogia „Zresetowana” podbiła serca wielu czytelników i zajęła miejsce pośród najlepszych książek swojej kategorii. Teraz jej autorka zdecydowała się powrócić do stworzonego przez siebie świata i pokazać czytelnikom, jak doszło do wprowadzenia systemu, którego ofiarą padła bohaterka trylogii, Kyla.

Nastoletnia Sam wiedzie dostatnie i dość wygodne życie. Jako córka wicepremiera często bywa tłem dla przemawiającego do obywateli ojca, a także bierze udział w licznych przyjęciach. Jej obowiązkiem jest grzeczne stanie z tyłu i uśmiechanie się do wyborców. Staje się to jednak coraz trudniejsze, gdy w kraju zaczynają wybuchać zamieszki, a rząd stosuje coraz ostrzejsze środki, aby im zaradzić. Prawo zmienia się z dnia na dzień, a jakikolwiek sprzeciw wobec decyzji władz jest surowo karany. To sprawia, że Sam, która do tej pory nie interesowała się polityką, kwestionuje decyzje swojego ojca. Kiedy zaś zaprzyjaźnia się z Avą, zaczyna dostrzegać niesprawiedliwość i okrucieństwo władz i postanawia podjąć kroki, aby temu przeciwdziałać.

Wizja świata, w której nieznosząca sprzeciwu władza zaczyna rządzić twardą ręką i z dnia na dzień wprowadza surowe prawo, oraz nastoletnia bohaterka próbująca stawić temu czoła – nie jest to pomysł innowacyjny. Bynajmniej – w ostatnich latach powstało wiele książek bazujących na motywie nastolatków walczących z reżimem. Teri Terry ma jednak niebywały talent do przedstawiania swoich historii w taki sposób, że nawet częściowo wtórna fabuła nie umniejsza jej dziełom. „Skazana” jest na to kolejnym dowodem.

Autorka stworzyła świat tyleż przerażający, co fascynujący. O jej książce nie da się zapomnieć i to nie tylko ze względu na wizję świata, w którym bycie nastolatkiem staje się przekleństwem, ale także, a może przede wszystkim, ze względu na stworzonych przez autorkę bohaterów i zmieniające się relacje między nimi. Mowa tu w szczególności o relacji Sam i jej przyjaciółki. Dziewczęta na zmianę są narratorkami powieści, co sprawia, że ich wzajemne relacje możemy poznać z obu perspektyw, a także obserwować, jak stają się sobie coraz bliższe. Autorka nie skupiła się jednak wyłącznie na głównych bohaterkach powieści. Również postaci drugo- i trzecioplanowe zostały scharakteryzowane w interesujący sposób, tworząc spójną całość i reprezentując różne postawy i zachowania.

„Skazaną” można analizować na wiele sposobów. Autorka porusza nie tylko temat walki o wolność, ale przede wszystkim problematykę podejmowania własnych wyborów i tego, jak pochopne może być zbytnie zawierzanie innym ludziom. Powieść dopełnia niemalże doskonałe zakończenie – nie tylko zaskakujące i oryginalne, ale i skłaniające do refleksji. To głównie ono sprawia, że o „Skazanej” nie da się łatwo zapomnieć i czyni ją odmienną od powieści jej gatunku.

Powrót do świata przedstawionego w „Zresetowanej” to najlepszy prezent, jaki Teri Terry mogła dać swoim czytelnikom. Autorka po raz kolejny zachwyca i daje przykład tego, jak świetne mogą być powieści dla młodzieży osadzone w przyszłości. Jest to zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla fanów „Zresetowanej” i doskonała okazja do zapoznania się z twórczością Terry dla tych, którzy jeszcze jej nie znają.

Andronika Sawicka