Pacjentka

2019-03-13
Data 1. wydania:
2019-12-12
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
manipulacja niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy spotkanie szpital psychiatryczny thriller trauma zabójstwo
Inne

Oficjalne recenzje i

Terapeuta

Link do recenzji

515 73 397

Wahałam się między oceną 6 a 7. Nie jest to wybitne dzieło, ale czytało się całość bardzo dobrze i szybko. Historia nie męczyła, nie była ani zbyt skomplikowana, ani za prosta, a zakończenie, którego zupełnie się nie spodziewałam, zaskoczyło mnie na plus. Myślę, że jest to świetna pozycja na letnie wyjazdy :)

Książka ogólnie fajna, ale domyśliłam się zakończenia w połowie.

Książka ogólnie fajna, ale domyśliłam się zakończenia w połowie.

Skuszony opiniami zdecydowałem się zabrać za książkę tego autora. Było to drugie podejście, które okazało się tym razem celne. Na pełnym luzie zacząłem kartkować (na kindlu xD) . Po chwili spodobało mi się to co ujrzałem. Krótkie rozdziały. Coś idealnego na czas pomiędzy odłożenie wszystkich trosk i obowiązków na bok, a zaśnięciem.
Początkowe rozdziały połykałem zachłannie. Przy pierwszym podejściu pękło, żebym was nie oszukał, spokojnie z 30 %.
Odłożyłem czytnik, stwierdzając, że już czas.
I w tym momencie zdarzyło się coś, co dawno się nie stało. Przekręciłem się na plecy i zacząłem kontynuować. Po chwili miałem już połowę za sobą. Zasnąłem i jedyne co pamiętam, to że śniły mi się straszne głupoty.
O poranku stwierdziłem, że pewne ważne rzeczy mogę jednak przesunąć na później. Deadline'y kąsały po piętach a ja łakomie w tym czasie, pochłaniałem kolejne kartki "Pacjentki".
Dotarłem do końca. Książka okazała się satysfakcjonującą rozrywką i mile przy niej spędziłem te kilka godzin, które minęły jakby mgnienie oka. Na odbiór książki złożyło się kilka rzeczy. Płynna i ciekawa narracja. Wspomniana wcześniej konstrukcja rozdziałów i oczywiście historia. O ile postacie określam jako stosunkowo płaskie, to jednak nie uważam, że nadmierne opisywanie podniosło by jakość tej książki, wręcz przeciwnie, uważam, że byłby to strzał w stopę. i "Pacjentka" straciłaby na dynamice.
Wciągająca, lekka, przyjemna. Tak na 7,5 gwiazdki.
Polecam

Początkowe rozdziały połykałem...

Książkę potraktowałam jako przerywnik między cegłami, które w ostatnim czasie mam w zwyczaju czytać. I tutaj spełnia swoją rolę - czyta się szybko, łatwo się ją podczytuje w "międzyczasie" (w 3 minuty czekania aż się zagotuje woda na herbatę można połknąć cały rozdział).
Przez 9/10 książki lekko unosiłam brwi do góry, poddając w wątpliwość to, czy autor faktycznie był związany bliżej z pracą z pacjentami chorymi psychicznie. Na pewno nazywanie pacjentów "pogranicznych" (nie tłumaczyłabym tego, u nas też bardziej rozpowszechnione jest "borderline") chorymi psychicznie jest błędem - ale nie wiem czy autora czy korekty. Na szczęście zakończenie pokazuje, że to, co mnie najbardziej zastanawiało w tym temacie, czyli kreacja głównego bohatera, było jednak zamierzone. Nie dam więcej niż 6 gwiazdek bo nie jest to książka, która zostanie ze mną na dłużej ani do której planuję kiedyś wrócić. W kreacji psychologicznej postaci też nie była tak złożona jak bym oczekiwała od thrillera psychologicznego - na swój sposób bardziej się to czytało jak zagadkę kryminalną. Jednak jak komuś wpadnie w ręce przed kilkugodzinną podróżą pociągiem to uważam, że sprawdzi się idealnie.

thriller psychologiczny z dość zaskakującym zakończeniem... Super !!!

Ps. Brad Pitt rozpoczął robienie ekranizacji tej książki 🙂 Ciekawe ... Książka niesamowita. Zobaczymy czy film będzie dobry...

thriller psychologiczny z dość zaskakującym zakończeniem... Super !!!

Lekturę czyta się sprawnie i szybko, można ją "połknąć na raz". "Połknąć na raz" i zapomnieć. Bohaterowie bardzo sztampowi, sztuczni, wyprofilowani, historia w miarę interesująca, natomiast thriller, który nie trzyma w napięciu i ma praktycznie tylko jeden twist nie zrobił na mnie wrażenia. Pomysł ciekawy, realizacja mocno poniżej oczekiwań.

Malarka, Alicia Berenson, zabija swojego męża, strzelając mu prosto w twarz. Po tym wydarzeniu postanawia już nigdy więcej nie powiedzieć żadnego słowa. Nikt nie poznał motywów tej zbrodni ani tego, czy faktycznie została popełniona przez Alicię. Kobieta zostaje zamknięta w szpitalu psychiatrycznym. Po kilku latach historia malarki zachęca psychoterapeutę, Theo, do uzyskania posady w tym szpitalu. Pragnie za wszelką cenę sprawić, by Alicia przemówiła i postanawia poprowadzić własne śledztwo. Czy mu się to uda?

Cóż to był za ge-nial-ny debiut autora! Powieść jest idealnym przykładem na to, że książka nie musi być wielowątkowa, nie musi być istnym labiryntem wydarzeń z mnóstwem bohaterów, by zrobić z niej fenomenalną akcję i sprawić, by trudno było się domyśleć zakończenia. Przejmująca historia opowiada o sile niewidocznych na pierwszy rzut oka problemów psychicznych, z którymi ciężko sobie poradzić, a także destrukcyjnej pułapce pozorów i kłamstw. Akcja została opowiedziana z perspektywy Theo, gdy poznał już Alicię, a także samej malarki w miesiące poprzedzające zabójstwo. Theo jest zdeterminowany, by pomóc swojej nowej pacjentce i angażuje się osobiście w próby jej wyleczenia, a także poznania prawdy. Alicia miała trudne dzieciństwo, często była niestabilna emocjonalnie, lecz kochała swojego męża. Dlaczego zatem go zabiła? A może jednak nie? Z jakich powodów pogrążyła się w milczeniu i nie próbowała się obronić? Te pytania towarzyszą nam przez cały czas trwania powieści, która w pewnym momencie wręcz pochłania czytelnika i wypluwa go oszołomionego dopiero na sam koniec, po poznaniu obezwładniającego, totalnie zaskakującego zakończenia. Niektóre zachowania malarki wydawały mi się mało wiarygodne, ale po poznaniu faktów z ostatnich stron zmieniłam zdanie i absolutnie nie mam się do czego przyczepić. Lekki styl sprawia, że książkę czyta się szybko, a napięcie jest wręcz namacalne. Jesteśmy manipulowani przez autora i świadomie poddajemy się temu zabiegowi, zafascynowani poruszajacą historią Alicii, jej wrażliwą, tajemniczą postacią, a także perspektywą rozwiązania zagadki w nadziei, że polubiona przez nas bohaterka szczęśliwie skończy swój udział w powieści. Jej owiane tajemnicą zachowanie intryguje i sprawia, że żaden element układanki nie chce wejść na swoje miejsce. Theo bardzo dobrze ją rozumie, ponieważ sam miał ciężkie przejścia w dzieciństwie i stosuje sposoby, których wcześniej nikt nie podjął. Świetna fabuła. Po przeczytaniu powieści musiałam przez chwilę dojść do siebie, by ogarnąć umysłem nie tyle postępowanie bohaterów, ile ich mentalność, motywy, a także emocje. Polecam, polecam, polecam!

Dobra książka, przeczytałam ją w jeden wieczór. Sposób w który jest napisana na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany i nieczytelny - mówię tu o wplątywaniu kartek z pamietnika bohaterki na przemian z opowieścią narratora - ale z łatwością wszystko odróżniałam i treść była zrozumiała. Zwroty akcji zaimponowały mi nie raz, nie podejrzewałam takiego zakończenia co ucieszyło mnie bo niektóre książki mają oczywisty koniec już od początku. Ta jednak zostawia czytelnika w nie wiedzy do ostatnich jej stron. Polecam, szczególnie osobom lubiące tak zwane seriale psychological thrillers

Po świetnych recenzjach tej książki miałam duże oczekiwania co do lektury i ostatecznie muszę powiedzieć, że mocno się rozczarowałam. Może twist fabularny nie był zbyt oczywisty i łatwy do odgadnięcia, aczkolwiek wszystko napisane było tak płasko, że nie może być tu mowy o emocjach przy czytaniu. Nie da się także polubić żadnego z bohaterów. Wszyscy są papierowi i nijacy. Była to ot taka sobie, niezbyt udana lektura na trzy dni.

- Język, język i jeszcze raz język. Czyta się dobrze, płynnie dzięki rozbudowanym zdaniom. Na początku można uznać, że jest to dziennik głównego bohatera.
- Zakończenie. Zaskakujące, choć nie powaliło na kolana.
- Poznajemy przeszłość bohaterów, wchodzimy im do głowy, poznajemy ich uczucia.

- Oprócz tego WOW na końcu, kiedy dowiadujemy się szokującej prawdy, to niewiele możemy dowiedzieć się z fabuły, przez co może się stać trochę nudnawa. Ja akurat książkę “połknęłam”, bo po prostu czyta się szybko, ale z perspektywy czasu zdaje sobie sprawę, że książka jest wydmuszką. Szokująca końcówka ale nie ma tego narastającego napięcia.

***Bardzo podobnie poprowadzona jest fabuła w “Zaginionej dziewczynie”. Także jeżeli ktoś szuka coś podobnego to gorąco polecam (jest również film.)

- Zakończenie. Zaskakujące, choć nie powaliło na kolana.
- Poznajemy przeszłość bohaterów, wchodzimy im do głowy, poznajemy ich uczucia.

- Oprócz tego WOW na końcu, kiedy dowiadujemy się szokującej prawdy, to...