Pacjentka

2019-03-13
2019-03-13
2019-12-12
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
manipulacja niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy spotkanie szpital psychiatryczny thriller trauma zabójstwo
Inne

Terapeuta

Zakończenie wbiło mnie w fotel, nie spodziewałam się.
Trzyma w napięciu do samego końca.

Zakończenie wbiło mnie w fotel, nie spodziewałam się.
Trzyma w napięciu do samego końca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Och, co za płaska i prosta lektura. Gdyby nie wstawki psychoterapetyczne, to byłaby całkiem skazana na klęskę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Intrygująca, takie określenie przychodzi mi na myśl po przeczytaniu tej książki. Nie jest to thriller w rodzaju tych powodujących gęsią skórkę, ale prowadzony tak, że nie chcesz się oderwać. Czytasz, bo chcesz poznać przyczynę milczenia tytuławej pacjentki, czytasz bo chcesz poznać zakończenie tej historii i dostajesz to czego się niespodziweałaeś.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Myślę, że 5/10 to trochę zawyżona ocena; od początku książka wydawała mi się dość słaba, styl autora w żaden sposób nie powala, dialogi brzmią bardzo sztucznie, postacie są płaskie i bez charakteru.
Końcówce rzeczywiście udało się mnie zaskoczyć, dlatego podniosłam ocenę, ale w gruncie rzeczy nie rozumiem zachwytów nad tą książką.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mimo, że miałam tę książkę już od dłuższego czas na półce to do przeczytania jej zachęciło mnie dopiero to, iż znowu zaczęło być o niej głośno w książkowych mediach. Spora ilość osób opowiadało o tej książce w samych superlatywach (w tym moja kuzynka, która w ogóle nie czyta książek). Rozumiem czemu ludzie tak zachwalają tę książkę - jest wciągająca, z dreszczykiem emocji i nutą tajemnicy. Jednak czy byłam nią również tak zafascynowana? Jestem gdzieś pośrodku przeczytanych, jak i usłyszanych, przeze mnie opinii. Książkę czytało się bardzo szybko, przyjemnie i jest wciągająca, przez co można zaliczyć ją do jednej z niewielu książek dla których zerwałam noc i rano poszłam ledwo żywa do szkoły... Mimo wszystko zakończenie nie zszokowało mnie, bo zbliżając się do końca książki domyśliłam się kto stoi za wywołaniem negatywnych odczuć u bohaterki. Uważam, że jest to dobra książka dla osób, które zaczynają przygodę z innym gatunkiem, lecz osoby, które przeczytały już ich wiele, nie będą zbytnio usatysfakcjonowane.

"Pacjentka" miała być thrillerem idealnym, zdecydowanie wartym przeczytania. Tak przynajmniej pisze na okładce. Czy to się sprawdziło?
Zdecydowanie się to sprawdziło w moim przypadku. Mam dosyć duże wymagania odnośnie książek tego rodzaju a tutaj się nie zawiodłam. Bardzo mi się podobała. Jest to zdecydowanie jeden z lepszych thrillerów, które czytałam.

Książka dotyczy historii Alice, która po wydarzeniu z dnia 25 sierpnia milczy. Nie składa żadnych wyjaśnień i nie przedstawia swojej wersji wydarzeń. Milczy również podczas procesu. Nikomu nic nie mówi. Zostaje skierowana do ośrodka zamkniętego i na terapię, ale dalej milczy. I milczy przez kolejne 6 lat. Milczy również wtedy, kiedy pojawia się w ośrodku nowy psychoterapeuta sądowy Theo Faber.

"Jej milczenie było jak lustro - odbijałeś się w nim. A widok często był paskudny"

Psychoterapeuta bardzo mocno interesuje się jej historią. Chce poznać jej motywy, jej wersję. Kto by nie chciał poznać prawdy?. W końcu jej sprawą żyła wówczas cała Wielka Brytania. Dlatego kiedy nadarza się okazja i znajduje się wolne stanowisko w ośrodku bez wahania korzysta z okazji i podejmuje tam pracę.

"Nazywam się Theo Faber. Mam czterdzieści dwa lata. Zostałem psychoterapeutą, bo byłem popieprzony. Taka jest prawda... Ten zawód przyciąga nas, bo jesteśmy zepsuci - studiujemy psychologię, by uzdrowić siebie"

"Nie musisz być wariatem, żeby tu pracować, ale to pomaga"

Książkę czyta się z perspektywy Theo, to on jest narratorem powieści. To od niego dowiadujemy się o historii. To on podejmuje sesje z Alice i próbuje ją skłonić do mówienia, ale mu się to nie udaje. Poznajemy jego problemy, dzieciństwo, przyczyny dla których zdecydował się na taką a nie inną pracę i historię jego małżeństwa. Sam on podejmuje niejako śledztwo, aby się dowiedzieć trochę więcej o Alice. Odkrywa, że nie do końca jej życie było idealne jakie wszystkim się wydawało i miała swoje problemy. Co więcej, książka ukazuje także kilka rozdziałów z jej perspektywy a konkretnie miesiąc przed całym wydarzeniem. Poznajemy ją z innej strony i odkrywamy, że nie wszystko było dobrze.

Książka jest genialna. Była to na prawdę bardzo wciągająca lektura, od samego początku do samego końca. Utwór gwarantuje zwroty akcji i ciągle napięcie. Czasami nawet powiało grozą. Do końca nie wiadomo jakie będzie zakończenie, co się konkretnie stało, czy Alice jest szalona czy nie, a tylko ona wie co tam się naprawdę wydarzyło.

"Pacjentka" to rewelacyjnie napisany thriller. Czyta się jednym tchem, nie da się oderwać. Sama fabuła nie jest skomplikowana. Wszystko napisane prostym, lekkim językiem. I zakończenie. G.e.n.i.a.l.n.e! Dla mnie - bardzo zaskakujące. Nie wpadłam na nie i dlatego jeszcze bardziej mi się ta książka podobała. Zwala z nóg 😅 Zdecydowanie jest to książka warta przeczytania. Polecam, zwłaszcza fanom tego gatunku. Miłego!

Zapraszam na instagram i.love.books26

Książka dotyczy...

Nie spodziewałam się takiego zakończenia😱, książke czyta się bardzo szybko i z głębszą ciekawością. Jak widać w głowie każdego z nas mogą kryć się demony, nawet w głowie kogoś kto ma "pomagać" innym. Fajna książka na dłuższe, wolne wieczory lub do odsłuchania np. W pracy😁

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od połowy można się domyślać końca, rozczarowującą majac na względzie dobre opinie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Polecam, dobrze prowadzony główny wątek, zaskakujące zwroty akcji. Czyta się bardzo szybko, żeby jak najszybciej dowiedzieć w końcu kto, gdzie i kiedy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zakończenie zmiotło mnie z planszy. Zupełnie się tego nie spodziewałam.

Zakończenie zmiotło mnie z planszy. Zupełnie się tego nie spodziewałam.