Okładka książki Milczenie owiec

Milczenie owiec

Autor:
Cykl: Hannibal Lecter (tom 2)
tłumaczenie
Andrzej Szulc
The Silence of the Lambs
wydawnictwo
Albatros
typ
papier
Marcin
7,82 (5720 ocen i 312 opinii)

Opis książki

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterem, prawdziwym geniuszem zła. Zwierzchnik Clarice, Jack Crawford, liczy na to, iż Lecter pomoże FBI w zidentyfikowaniu innego zbrodniarza, nazwanego przez media Buffalo Billem, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety. Starling wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa opowiada mu o swoim dzieciństwie, pozwalając, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim ten zabije kolejną porwaną kobietę? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?

źródło opisu: Albatros, 2013

Inne wydania

Polecamy

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 536

Najpierw książka, potem film? Niekoniecznie!

„Milczenie owiec”, które jako film z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster poznałem jeszcze jako dzieciak, wywarło na mnie niesamowite wrażenie, i do dziś działa podobnie przy każdym obejrzeniu. Wiele lat później, zasiadając do lektury książki Thomasa Harrisa, byłem pewien, że niczym już nie może mnie ona zaskoczyć i zainteresować. A jednak się myliłem. Ten psychologiczny thriller z najwyższej półki, pomimo 25 lat na karku, wciąż potrafi porządnie wcisnąć czytelnika w fotel, nawet jeśli postępuje się wbrew sugerowanej zasadzie najpierw książka, potem film.

„Milczenie owiec” to opowieść o młodej studentce Akademii FBI - Clarice Starling - która zostaje przydzielona do zespołu, badającego zbrodnie seryjnego mordercy, zwanego Buffalo Billem. W swych poszukiwaniach Starling zwraca się z prośbą o pomoc do osadzonego w szpitalu psychiatrycznym Hannibala Lectera, jednego z najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której to Hannibal rozdaje karty.

Bohaterowie powieści Harrisa są zarysowani niezwykle szczegółowo, ich psychika, emocje i rozterki zdają się niemal namacalne. Hannibal Lecter, choć doskonale wykreowany w filmowej wersji, w powieści zdaje się jeszcze bardziej nieobliczalny, niebezpieczny i wzbudza podświadomy lęk. Autor doskonale buduje napięcie, dlatego nie raz udaje się zaskoczyć nawet czytelnika znającego już fabułę z filmu, i sprawić, by włoski zjeżyły się na jego karku. „Milczenie owiec” jest przykładem tego, jak powinien wyglądać dobry thriller - to książka, którą można czytać wielokrotnie, z każdorazowym wywołaniem podobnych efektów.

Wydawnictwo Albatros, które dostarcza książki Harrisa polskim czytelnikom, przygotowało niedawno nowe, eleganckie wydanie „Milczenia owiec” (a także pozostałych części cyklu o Lecterze), co może być dobrą okazją do uzupełnienia domowej biblioteczki każdego fana thrillerów. Tym bardziej, że także telewizyjny serial na motywach prozy Thomasa Harrisa - „Hannibal” - okazał się kasowym sukcesem i z pewnością natchnie niejednego widza do zapoznania się z powieściowymi pierwowzorami. Z pewnością warto.

Paweł Kukliński

Opinie czytelników
Marlena | 2013-11-28

Większość tego typu książek to dla mnie lektura jednorazowa - po cóż zagłębiać się w zagadkę mordów ponownie, skoro znamy rozwiązanie historii?
Z "milczeniem owiec" jest jednak w moim przypadku inaczej. Znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów - zwłaszcza niezapomniany dr Lecter - niebanalne dialogi, wartka akcja sprawiają, że do tej książki wracam. Świetnie napisane, niesamowicie klimatyczne. Polecam - nawet tym, którzy tę historię znają już z filmu.

Degamisz | 2014-05-25

Miałem tu do czynienia z sytuacją, że najpierw obejrzałem absolutnie zachwycającą ekranizację, a dopiero potem sięgnąłem po książkę i siłą rzeczy nie spodobała mi się aż tak jak film. Aczkolwiek uważam książkę za rewelacyjną. Pełen napięcia pojedynek Lecter - Starling to czysty majstersztyk. Postać Hannibala - genialna. I choć znałem już fabułę i zakończenie tak czytałem książkę w napięciu. Zdecydowanie polecam!

Sargento_Garcia | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Fenomenalnie poprowadzona akcja trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Gorąco polecam!

Ps. Warto zacząć od przeczytania książek "Hannibal. Początek" i "Czerwony smok"

Co można więcej napisać na temat tej książki?
Same wysokie oceny, w większości pozytywne opinie.
Myślę, że zasłużenie.
Fakt, kiedyś miałam okazję obejrzeć film, jednak nic nie mogło powstrzymać mnie przed tym, by sięgnąć po książkę, nawet to, że znałam już ogólny zarys historii.
Jakie wrażenia po przeczytaniu?
Niesamowita książka.
Thomas Harris stworzył genialny thriller psychologiczny z ciekawie nakreślonymi sylwetkami bohaterów.
A Hannibal Lecter ... brak słów, mimo swoich "dziwnych" upodobań, chyba zyskał... moją sympatię;)
Książka fenomenalna, warta tego by poświęcić jej swój czas.

Kiwi_Agnik | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Mocny, intrygujący i bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny.
Mniej brutalny niż "Czerwony Smok" za to zdecydowanie lepszy.

Wyśmienicie scharakteryzowana postać Lectera, która przeraża i fascynuje równocześnie, wybornie wykreowane również pozostałe postacie, bardzo wciągająca akcja, idealne zakończenie.

Nic dodać, nic ująć.
Polecam!

Danway | 2011-03-17
Przeczytana: 2001 rok

Dzisiaj już nawet nie pamiętam jak doszło do tego, że spotkałem się z twórczością Thomasa Harrisa. Po 11 latach od przeczytania Milczenia Owiec (gdyż od Milczenia zacząłem przygodę z Hannibalem Lecterem) podejrzewam, że nakłonił mnie film o tym samym tytule, z genialnymi rolami Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster.

Po zobaczeniu filmu mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Jednakże wspaniała i genialna książka o wiele przerosła wyobraźnie twórczość filmu. Książka o wiele przewyższa iście genialny film. Włos na głowie się jeży w trakcie lektury. Thomas Harris stworzył niedościgniony portret psychologiczny mordercy, kata, zwyrodnialca, a jednocześnie konesera sztuki, miłośnika muzyki.

Jednakże nie tylko Hannibal Lecter jest głównym bohaterem tej powieści. Autor bardziej skupia się na młodej agentce Clarrice Starling, która została wyznaczona do pomocy w śledztwie Buffalo Billa. Dzięki jej długim i jakże wciągającym rozmowom można wiele dowiedzieć się na temat prowadzonego śledz...

PMat | 2013-05-27
Przeczytana: 1999 rok

Bardzo zgrabny thriller, chyba najbardziej znany przedstawiciel tego podgatunku literackiego. Sukces zawdzięcza znakomicie skonstruowanym postaciom, także drugoplanowym, oraz błyskotliwej i precyzyjnej fabule. Agentka Starling jest inteligentna, ma sporo wdzięku, imponuje charakterem, a jej brak doświadczenia ułatwia czytelnikowi identyfikację z postacią. Poza tym ile jest pierwszoplanowych postaci kobiecych w literaturze sensacyjnej? Z kolei doktor Lecter to już ikoniczna postać popkultury, archetyp seryjnego mordercy obdarzonego genialnym umysłem. Autor umiejętnie operuje makabrą i stopniuje napięcie, nie obraża inteligencji czytelnika i nie przekracza granicy dobrego smaku. Dla wielbicieli gatunku pozycja obowiązkowa.

cykuta | 2010-09-17
Przeczytana: 13 września 2010

Ta książka to absolutna rewelacja! Hannibal na swój demoniczny sposób genialny, fabuła pokrętna, zakończenie oryginalne. Całość trzyma w napięciu... Słowem; "Milczenie owiec" powinno być stawiane za wzór idealnego kryminału-thrillera z szeroko zarysowanym wątkiem psychologicznym.

"Milczenie owiec" to świetna powieść, niebywały smakołyk dla wielbicieli thrillerów, ale nie tylko, bo to po prostu dobrze napisana książka. Wartka akcja, świetnie skonstruowane postacie, a szczególnie nie banalna postać dr Lectera, świetnie skonstruowane dialogi i dopracowana fabuła dają znakomity efekt. Nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po inne książki autora, mam nadzieję, że będą również świetne, jak "Milczenie owiec". Polecam absolutnie każdemu Czytelnikowi :)

DonSzabla | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Thomas Harris napisał książkę, która wciąga od pierwszej strony. Każdy szanujący się czytelnik powinien sięgnąć po ten tytuł.

"Milczenie owiec" to jedna z lepszych powieści jakie czytałem. Główny wątek jest dobrze skonstruowany a co najważniejsze wciąga. Pierwsze rozdziały mogą wydawać się nużące. Mało w nich akcji i emocjonujących momentów. Warto jednak przebrnąć przez pierwsze strony dla samej postaci Hannibala Lectera. Wywiady z tym zbrodniarzem to kwintesencja książki. W późniejszych rozdziałach akcja nabiera tępa, a fabuła raczy nas nagłymi zwrotami akcji i scenami, które zapadają w pamięć.
Na ogromny plus zasługują również rozdziały z Clarice Starling. Kolejne etapy śledztwa śledziłem z czystą przyjemnością. Warto dodać, że Thomas Harris podszedł fachowo do opisania działań FBI. Autentyczność tej książki to ogromny atut.
O głównych bohaterach nie muszę się wypowiadać. Autor wykreował postacie, które zapisały się do kanonu literatury światowej.
Trudno mi znaleźć słabe strony te...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto