Milczenie owiec

Autor:
Cykl: Hannibal Lecter (tom 2)
tłumaczenie
Andrzej Szulc
The Silence of the Lambs
wydawnictwo
Albatros
typ
papier
Marcin
7,84 (6274 ocen i 346 opinii)

Opis książki

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterem, prawdziwym geniuszem zła. Zwierzchnik Clarice, Jack Crawford, liczy na to, iż Lecter pomoże FBI w zidentyfikowaniu innego zbrodniarza, nazwanego przez media Buffalo Billem, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety. Starling wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa opowiada mu o swoim dzieciństwie, pozwalając, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim ten zabije kolejną porwaną kobietę? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?

źródło opisu: Albatros, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 556

Najpierw książka, potem film? Niekoniecznie!

„Milczenie owiec”, które jako film z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster poznałem jeszcze jako dzieciak, wywarło na mnie niesamowite wrażenie, i do dziś działa podobnie przy każdym obejrzeniu. Wiele lat później, zasiadając do lektury książki Thomasa Harrisa, byłem pewien, że niczym już nie może mnie ona zaskoczyć i zainteresować. A jednak się myliłem. Ten psychologiczny thriller z najwyższej półki, pomimo 25 lat na karku, wciąż potrafi porządnie wcisnąć czytelnika w fotel, nawet jeśli postępuje się wbrew sugerowanej zasadzie najpierw książka, potem film.

„Milczenie owiec” to opowieść o młodej studentce Akademii FBI - Clarice Starling - która zostaje przydzielona do zespołu, badającego zbrodnie seryjnego mordercy, zwanego Buffalo Billem. W swych poszukiwaniach Starling zwraca się z prośbą o pomoc do osadzonego w szpitalu psychiatrycznym Hannibala Lectera, jednego z najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której to Hannibal rozdaje karty.

Bohaterowie powieści Harrisa są zarysowani niezwykle szczegółowo, ich psychika, emocje i rozterki zdają się niemal namacalne. Hannibal Lecter, choć doskonale wykreowany w filmowej wersji, w powieści zdaje się jeszcze bardziej nieobliczalny, niebezpieczny i wzbudza podświadomy lęk. Autor doskonale buduje napięcie, dlatego nie raz udaje się zaskoczyć nawet czytelnika znającego już fabułę z filmu, i sprawić, by włoski zjeżyły się na jego karku. „Milczenie owiec” jest przykładem tego, jak powinien wyglądać dobry thriller - to książka, którą można czytać wielokrotnie, z każdorazowym wywołaniem podobnych efektów.

Wydawnictwo Albatros, które dostarcza książki Harrisa polskim czytelnikom, przygotowało niedawno nowe, eleganckie wydanie „Milczenia owiec” (a także pozostałych części cyklu o Lecterze), co może być dobrą okazją do uzupełnienia domowej biblioteczki każdego fana thrillerów. Tym bardziej, że także telewizyjny serial na motywach prozy Thomasa Harrisa - „Hannibal” - okazał się kasowym sukcesem i z pewnością natchnie niejednego widza do zapoznania się z powieściowymi pierwowzorami. Z pewnością warto.

Paweł Kukliński

Opinie czytelników
Marlena | 2013-11-28

Większość tego typu książek to dla mnie lektura jednorazowa - po cóż zagłębiać się w zagadkę mordów ponownie, skoro znamy rozwiązanie historii?
Z "Milczeniem owiec" jest jednak w moim przypadku inaczej. Znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów - zwłaszcza niezapomniany dr Lecter - niebanalne dialogi, wartka akcja sprawiają, że do tej książki wracam. Świetnie napisane, niesamowicie klimatyczne. Polecam - nawet tym, którzy tę historię znają już z filmu.

„Cóż, Clarice, czy owce już umilkły?”

Doktor Hannibal Lecter nie bez przyczyny jest nazywany „Hannibal-Kanibal”. Młoda studentka Akademii w Quantico - Clarice Starling. I oczywiście wstrząsające zbrodnie, bez których ta dwójka nie mogłaby się połączyć.
Szukanie materiału, złapanie go, odpowiednio dostosowanie i przygotowanie na dalszą operację, aby w końcu uszyć z niego nową skórę - Buffalo Bill. Dodajmy, że materiałem są dziewczyny, a ich oprawca nie śpi i wciąż poszukuje kolejnych.
Hannibala Lectera jest w lekturze mało, ale bardzo oddziałuje swoją osobą na całą fabułę i przebieg akcji. To on stoi za każdym kolejnym krokiem do przodu FBI, ale gdy nadarza się okazja... Lecter nie jest głupi i wykorzysta ją jak tylko potrafi.

Klasyka! Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z doktorkiem Lecterem to zapraszam do czytania! Niezapomniana akcja i wspaniale rozwinięta fabuła, a sam Hannibal... cudo!

Kiwi_Agnik | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Mocny, intrygujący i bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny.
Mniej brutalny niż "Czerwony Smok" za to zdecydowanie lepszy.

Wyśmienicie scharakteryzowana postać Lectera, która przeraża i fascynuje równocześnie, wybornie wykreowane również pozostałe postacie, bardzo wciągająca akcja, idealne zakończenie.

Nic dodać, nic ująć.
Polecam!

Karol | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Ta książka to zupełne przeciwieństwo Czerwonego Smoka - tym razem nie mamy problemu z kibicowaniem głównej bohaterce. Postać Clarice jest zbudowana bardzo porządnie, autor cały czas stawia ją pod ścianą ze względu na jej wiek, brak doświadczenia oraz płeć i wręcz zmusza nas do polubienia dziewczyny aspirującej do zostania agentką FBI. Z drugiej strony trochę po macoszemu został potraktowany Buffalo Bill z którym nie mamy okazji się zżyć tak jak z jego odpowiednikiem z poprzedniej części, a głównie dlatego że sporo uwagi tym razem zostaje poświęcone Hannibalowi. I to właśnie na wątek Starling/Lecter autor położył największy nacisk, a FBI/BB to historia poboczna. Pięknie zobrazowane dwie główne postacie, kilka niepotrzebnych wątków pobocznych, ciekawa historia i interesujące zakończenie.

Degamisz | 2014-05-25

Miałem tu do czynienia z sytuacją, że najpierw obejrzałem absolutnie zachwycającą ekranizację, a dopiero potem sięgnąłem po książkę i siłą rzeczy nie spodobała mi się aż tak jak film. Aczkolwiek uważam książkę za rewelacyjną. Pełen napięcia pojedynek Lecter - Starling to czysty majstersztyk. Postać Hannibala - genialna. I choć znałem już fabułę i zakończenie tak czytałem książkę w napięciu. Zdecydowanie polecam!

Sargento_Garcia | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Fenomenalnie poprowadzona akcja trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Gorąco polecam!

Ps. Warto zacząć od przeczytania książek "Hannibal. Początek" i "Czerwony smok"

Danway | 2011-03-17
Przeczytana: 2001 rok

Dzisiaj już nawet nie pamiętam jak doszło do tego, że spotkałem się z twórczością Thomasa Harrisa. Po 11 latach od przeczytania Milczenia Owiec (gdyż od Milczenia zacząłem przygodę z Hannibalem Lecterem) podejrzewam, że nakłonił mnie film o tym samym tytule, z genialnymi rolami Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster.

Po zobaczeniu filmu mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Jednakże wspaniała i genialna książka o wiele przerosła wyobraźnie twórczość filmu. Książka o wiele przewyższa iście genialny film. Włos na głowie się jeży w trakcie lektury. Thomas Harris stworzył niedościgniony portret psychologiczny mordercy, kata, zwyrodnialca, a jednocześnie konesera sztuki, miłośnika muzyki.

Jednakże nie tylko Hannibal Lecter jest głównym bohaterem tej powieści. Autor bardziej skupia się na młodej agentce Clarrice Starling, która została wyznaczona do pomocy w śledztwie Buffalo Billa. Dzięki jej długim i jakże wciągającym rozmowom można wiele dowiedzieć się na temat prowadzonego...

PMat | 2013-05-27
Przeczytana: 1999 rok

Bardzo zgrabny thriller, chyba najbardziej znany przedstawiciel tego podgatunku literackiego. Sukces zawdzięcza znakomicie skonstruowanym postaciom, także drugoplanowym, oraz błyskotliwej i precyzyjnej fabule. Agentka Starling jest inteligentna, ma sporo wdzięku, imponuje charakterem, a jej brak doświadczenia ułatwia czytelnikowi identyfikację z postacią. Poza tym ile jest pierwszoplanowych postaci kobiecych w literaturze sensacyjnej? Z kolei doktor Lecter to już ikoniczna postać popkultury, archetyp seryjnego mordercy obdarzonego genialnym umysłem. Autor umiejętnie operuje makabrą i stopniuje napięcie, nie obraża inteligencji czytelnika i nie przekracza granicy dobrego smaku. Dla wielbicieli gatunku pozycja obowiązkowa.

Co można więcej napisać na temat tej książki?
Same wysokie oceny, w większości pozytywne opinie.
Myślę, że zasłużenie.
Fakt, kiedyś miałam okazję obejrzeć film, jednak nic nie mogło powstrzymać mnie przed tym, by sięgnąć po książkę, nawet to, że znałam już ogólny zarys historii.
Jakie wrażenia po przeczytaniu?
Niesamowita książka.
Thomas Harris stworzył genialny thriller psychologiczny z ciekawie nakreślonymi sylwetkami bohaterów.
A Hannibal Lecter ... brak słów, mimo swoich "dziwnych" upodobań, chyba zyskał... moją sympatię;)
Książka fenomenalna, warta tego by poświęcić jej swój czas.

denudatio_pulpae | 2015-03-30
Przeczytana: 2006 rok

"Milczenia owiec" chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, to już klasyka thrillera zarówno jeżeli chodzi o książkę jak i jej ekranizację.
Dlatego też zawiłości fabuły pomijamy i przechodzimy do sedna sprawy.

Dla mnie jest to książka fenomenalna! Niby nie zawiera żadnych wymyślnych elementów, które można spotkać w innych thrillerach, ale może właśnie w tej prostocie tkwi jej moc. Uwielbiam postać doktora Hannibala Lectera, Harrisowi udało się stworzyć naprawdę geniusza zła. Każde jego słowo, a nawet oddech w tej książce miał znaczenie. Jego rozmowy ze Starling czy kimkolwiek innym były jak małe wojny, których prowadzenie przychodziło Lecterowi naturalnie, bez żadnego wysiłku. Powoli, starannie doprowadził do tego, co miał już wcześniej zaplanowane. Byłam naprawdę pod wrażeniem w jaki sposób udało mu się zrealizować swój plan.

Pozostała część książki czyli sprawa Buffalo Billa była dla mnie tylko dodatkiem, ale za to bardzo przyjemnym. Nie nudziłam się ani minuty, a rozwiązanie...

Pobierz aplikację mobilną

Ekranizacje

Kalendarium literackie
  • Simon Beckett
    47. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Wiktor Suworow
    68. rocznica
    urodzin
    Najstraszliwsze zbrodnie w dziejach cywilizacji są dziełem ludzi, którzy nie pili, nie palili, nie zdradzali swoich żon i karmili wiewiórki z ręki.
  • Hanna Januszewska
    110. rocznica
  • Peter S. Beagle
    76. rocznica
    Ten wybierać drogę musi,
    komu wszelki szlak odcięło.
    Utracone wiecznie kusi,
    co minęło to minęło.
  • Adolf Hitler
    126. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    105. rocznica
  • Ian Watson
    72. rocznica
  • Julie Powell
    42. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy.
    To radość.
  • Merete Lien
    63. rocznica
    urodzin
    Wielka miłość bywa egoistyczna.
  • Arto Paasilinna
    73. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Elina Hirvonen
    40. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Mary Hoffman
    70. rocznica
  • Bram Stoker
    103. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.
  • Kacper Godycki-Ćwirko
    3. rocznica
    śmierci
    W czasie mojej podróży spotkałem wiele osób, które uświadomiły mi, że życie mija zbyt szybko, by warto było tracić czas na pracę tylko po to, aby dotrzymać kroku innym, by nie mieć mniej. Pracować, aby kupić dom, samochód, superciuchy. Ubrania szybko przestają być modne, dom staje się za ciasny, sam... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku