Okładka książki Milczenie owiec

Milczenie owiec

Autor:
Cykl: Hannibal Lecter (tom 2)
tłumaczenie
Andrzej Szulc
The Silence of the Lambs
wydawnictwo
Albatros
typ
papier
Marcin
7,84 (6152 ocen i 335 opinii)

Opis książki

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterem, prawdziwym geniuszem zła. Zwierzchnik Clarice, Jack Crawford, liczy na to, iż Lecter pomoże FBI w zidentyfikowaniu innego zbrodniarza, nazwanego przez media Buffalo Billem, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety. Starling wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa opowiada mu o swoim dzieciństwie, pozwalając, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim ten zabije kolejną porwaną kobietę? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?

źródło opisu: Albatros, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 552

Najpierw książka, potem film? Niekoniecznie!

„Milczenie owiec”, które jako film z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster poznałem jeszcze jako dzieciak, wywarło na mnie niesamowite wrażenie, i do dziś działa podobnie przy każdym obejrzeniu. Wiele lat później, zasiadając do lektury książki Thomasa Harrisa, byłem pewien, że niczym już nie może mnie ona zaskoczyć i zainteresować. A jednak się myliłem. Ten psychologiczny thriller z najwyższej półki, pomimo 25 lat na karku, wciąż potrafi porządnie wcisnąć czytelnika w fotel, nawet jeśli postępuje się wbrew sugerowanej zasadzie najpierw książka, potem film.

„Milczenie owiec” to opowieść o młodej studentce Akademii FBI - Clarice Starling - która zostaje przydzielona do zespołu, badającego zbrodnie seryjnego mordercy, zwanego Buffalo Billem. W swych poszukiwaniach Starling zwraca się z prośbą o pomoc do osadzonego w szpitalu psychiatrycznym Hannibala Lectera, jednego z najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której to Hannibal rozdaje karty.

Bohaterowie powieści Harrisa są zarysowani niezwykle szczegółowo, ich psychika, emocje i rozterki zdają się niemal namacalne. Hannibal Lecter, choć doskonale wykreowany w filmowej wersji, w powieści zdaje się jeszcze bardziej nieobliczalny, niebezpieczny i wzbudza podświadomy lęk. Autor doskonale buduje napięcie, dlatego nie raz udaje się zaskoczyć nawet czytelnika znającego już fabułę z filmu, i sprawić, by włoski zjeżyły się na jego karku. „Milczenie owiec” jest przykładem tego, jak powinien wyglądać dobry thriller - to książka, którą można czytać wielokrotnie, z każdorazowym wywołaniem podobnych efektów.

Wydawnictwo Albatros, które dostarcza książki Harrisa polskim czytelnikom, przygotowało niedawno nowe, eleganckie wydanie „Milczenia owiec” (a także pozostałych części cyklu o Lecterze), co może być dobrą okazją do uzupełnienia domowej biblioteczki każdego fana thrillerów. Tym bardziej, że także telewizyjny serial na motywach prozy Thomasa Harrisa - „Hannibal” - okazał się kasowym sukcesem i z pewnością natchnie niejednego widza do zapoznania się z powieściowymi pierwowzorami. Z pewnością warto.

Paweł Kukliński

Opinie czytelników
Marlena | 2013-11-28

Większość tego typu książek to dla mnie lektura jednorazowa - po cóż zagłębiać się w zagadkę mordów ponownie, skoro znamy rozwiązanie historii?
Z "Milczeniem owiec" jest jednak w moim przypadku inaczej. Znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów - zwłaszcza niezapomniany dr Lecter - niebanalne dialogi, wartka akcja sprawiają, że do tej książki wracam. Świetnie napisane, niesamowicie klimatyczne. Polecam - nawet tym, którzy tę historię znają już z filmu.

Kiwi_Agnik | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Mocny, intrygujący i bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny.
Mniej brutalny niż "Czerwony Smok" za to zdecydowanie lepszy.

Wyśmienicie scharakteryzowana postać Lectera, która przeraża i fascynuje równocześnie, wybornie wykreowane również pozostałe postacie, bardzo wciągająca akcja, idealne zakończenie.

Nic dodać, nic ująć.
Polecam!

Degamisz | 2014-05-25

Miałem tu do czynienia z sytuacją, że najpierw obejrzałem absolutnie zachwycającą ekranizację, a dopiero potem sięgnąłem po książkę i siłą rzeczy nie spodobała mi się aż tak jak film. Aczkolwiek uważam książkę za rewelacyjną. Pełen napięcia pojedynek Lecter - Starling to czysty majstersztyk. Postać Hannibala - genialna. I choć znałem już fabułę i zakończenie tak czytałem książkę w napięciu. Zdecydowanie polecam!

Sargento_Garcia | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Fenomenalnie poprowadzona akcja trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Gorąco polecam!

Ps. Warto zacząć od przeczytania książek "Hannibal. Początek" i "Czerwony smok"

Danway | 2011-03-17
Przeczytana: 2001 rok

Dzisiaj już nawet nie pamiętam jak doszło do tego, że spotkałem się z twórczością Thomasa Harrisa. Po 11 latach od przeczytania Milczenia Owiec (gdyż od Milczenia zacząłem przygodę z Hannibalem Lecterem) podejrzewam, że nakłonił mnie film o tym samym tytule, z genialnymi rolami Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster.

Po zobaczeniu filmu mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Jednakże wspaniała i genialna książka o wiele przerosła wyobraźnie twórczość filmu. Książka o wiele przewyższa iście genialny film. Włos na głowie się jeży w trakcie lektury. Thomas Harris stworzył niedościgniony portret psychologiczny mordercy, kata, zwyrodnialca, a jednocześnie konesera sztuki, miłośnika muzyki.

Jednakże nie tylko Hannibal Lecter jest głównym bohaterem tej powieści. Autor bardziej skupia się na młodej agentce Clarrice Starling, która została wyznaczona do pomocy w śledztwie Buffalo Billa. Dzięki jej długim i jakże wciągającym rozmowom można wiele dowiedzieć się na temat prowadzonego...

Co można więcej napisać na temat tej książki?
Same wysokie oceny, w większości pozytywne opinie.
Myślę, że zasłużenie.
Fakt, kiedyś miałam okazję obejrzeć film, jednak nic nie mogło powstrzymać mnie przed tym, by sięgnąć po książkę, nawet to, że znałam już ogólny zarys historii.
Jakie wrażenia po przeczytaniu?
Niesamowita książka.
Thomas Harris stworzył genialny thriller psychologiczny z ciekawie nakreślonymi sylwetkami bohaterów.
A Hannibal Lecter ... brak słów, mimo swoich "dziwnych" upodobań, chyba zyskał... moją sympatię;)
Książka fenomenalna, warta tego by poświęcić jej swój czas.

PMat | 2013-05-27
Przeczytana: 1999 rok

Bardzo zgrabny thriller, chyba najbardziej znany przedstawiciel tego podgatunku literackiego. Sukces zawdzięcza znakomicie skonstruowanym postaciom, także drugoplanowym, oraz błyskotliwej i precyzyjnej fabule. Agentka Starling jest inteligentna, ma sporo wdzięku, imponuje charakterem, a jej brak doświadczenia ułatwia czytelnikowi identyfikację z postacią. Poza tym ile jest pierwszoplanowych postaci kobiecych w literaturze sensacyjnej? Z kolei doktor Lecter to już ikoniczna postać popkultury, archetyp seryjnego mordercy obdarzonego genialnym umysłem. Autor umiejętnie operuje makabrą i stopniuje napięcie, nie obraża inteligencji czytelnika i nie przekracza granicy dobrego smaku. Dla wielbicieli gatunku pozycja obowiązkowa.

Karol | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Ta książka to zupełne przeciwieństwo Czerwonego Smoka - tym razem nie mamy problemu z kibicowaniem głównej bohaterce. Postać Clarice jest zbudowana bardzo porządnie, autor cały czas stawia ją pod ścianą ze względu na jej wiek, brak doświadczenia oraz płeć i wręcz zmusza nas do polubienia dziewczyny aspirującej do zostania agentką FBI. Z drugiej strony trochę po macoszemu został potraktowany Buffalo Bill z którym nie mamy okazji się zżyć tak jak z jego odpowiednikiem z poprzedniej części, a głównie dlatego że sporo uwagi tym razem zostaje poświęcone Hannibalowi. I to właśnie na wątek Starling/Lecter autor położył największy nacisk, a FBI/BB to historia poboczna. Pięknie zobrazowane dwie główne postacie, kilka niepotrzebnych wątków pobocznych, ciekawa historia i interesujące zakończenie.

cykuta | 2010-09-17
Przeczytana: 13 września 2010

Ta książka to absolutna rewelacja! Hannibal na swój demoniczny sposób genialny, fabuła pokrętna, zakończenie oryginalne. Całość trzyma w napięciu... Słowem; "Milczenie owiec" powinno być stawiane za wzór idealnego kryminału-thrillera z szeroko zarysowanym wątkiem psychologicznym.

"Milczenie owiec" to świetna powieść, niebywały smakołyk dla wielbicieli thrillerów, ale nie tylko, bo to po prostu dobrze napisana książka. Wartka akcja, świetnie skonstruowane postacie, a szczególnie nie banalna postać dr Lectera, świetnie skonstruowane dialogi i dopracowana fabuła dają znakomity efekt. Nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po inne książki autora, mam nadzieję, że będą również świetne, jak "Milczenie owiec". Polecam absolutnie każdemu Czytelnikowi :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Ekranizacje

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku