Lubimyczytać.pl to:

Albatros
typ
papier
Marcin
7.78 (4899 ocen i 260 opinii)

Opis książki

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterem, prawdziwym geniuszem zła. Zwierzchnik Clarice, Jack Crawford, liczy na to, iż Lecter pomoże FBI w zidentyfikowaniu innego zbrodniarza, nazwanego przez media Buffalo Billem, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety. Starling wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa opowiada mu o swoim dzieciństwie, pozwalając, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim ten zabije kolejną porwaną kobietę? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?

źródło opisu: Albatros, 2013

Format
Cena
Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 518

Najpierw książka, potem film? Niekoniecznie!

„Milczenie owiec”, które jako film z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster poznałem jeszcze jako dzieciak, wywarło na mnie niesamowite wrażenie, i do dziś działa podobnie przy każdym obejrzeniu. Wiele lat później, zasiadając do lektury książki Thomasa Harrisa, byłem pewien, że niczym już nie może mnie ona zaskoczyć i zainteresować. A jednak się myliłem. Ten psychologiczny thriller z najwyższej półki, pomimo 25 lat na karku, wciąż potrafi porządnie wcisnąć czytelnika w fotel, nawet jeśli postępuje się wbrew sugerowanej zasadzie najpierw książka, potem film.

„Milczenie owiec” to opowieść o młodej studentce Akademii FBI - Clarice Starling - która zostaje przydzielona do zespołu, badającego zbrodnie seryjnego mordercy, zwanego Buffalo Billem. W swych poszukiwaniach Starling zwraca się z prośbą o pomoc do osadzonego w szpitalu psychiatrycznym Hannibala Lectera, jednego z najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której to Hannibal rozdaje karty.

Bohaterowie powieści Harrisa są zarysowani niezwykle szczegółowo, ich psychika, emocje i rozterki zdają się niemal namacalne. Hannibal Lecter, choć doskonale wykreowany w filmowej wersji, w powieści zdaje się jeszcze bardziej nieobliczalny, niebezpieczny i wzbudza podświadomy lęk. Autor doskonale buduje napięcie, dlatego nie raz udaje się zaskoczyć nawet czytelnika znającego już fabułę z filmu, i sprawić, by włoski zjeżyły się na jego karku. „Milczenie owiec” jest przykładem tego, jak powinien wyglądać dobry thriller - to książka, którą można czytać wielokrotnie, z każdorazowym wywołaniem podobnych efektów.

Wydawnictwo Albatros, które dostarcza książki Harrisa polskim czytelnikom, przygotowało niedawno nowe, eleganckie wydanie „Milczenia owiec” (a także pozostałych części cyklu o Lecterze), co może być dobrą okazją do uzupełnienia domowej biblioteczki każdego fana thrillerów. Tym bardziej, że także telewizyjny serial na motywach prozy Thomasa Harrisa - „Hannibal” - okazał się kasowym sukcesem i z pewnością natchnie niejednego widza do zapoznania się z powieściowymi pierwowzorami. Z pewnością warto.

Paweł Kukliński

Opinie i aktywności czytelników
Marlena | 2013-11-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Większość tego typu książek to dla mnie lektura jednorazowa - po cóż zagłębiać się w zagadkę mordów ponownie, skoro znamy rozwiązanie historii?
Z "milczeniem owiec" jest jednak w moim przypadku inaczej. Znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów - zwłaszcza niezapomniany dr Lecter - niebanalne dialogi, wartka akcja sprawiają, że do tej książki wracam. Świetnie napisane, niesamowicie klimatyczne. Polecam - nawet tym, którzy tę historię znają już z filmu.

Danway | 2011-03-17
Przeczytana: 2001 rok

Dzisiaj już nawet nie pamiętam jak doszło do tego, że spotkałem się z twórczością Thomasa Harrisa. Po 11 latach od przeczytania Milczenia Owiec (gdyż od Milczenia zacząłem przygodę z Hannibalem Lecterem) podejrzewam, że nakłonił mnie film o tym samym tytule, z genialnymi rolami Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster.

Po zobaczeniu filmu mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Jednakże wspaniała i genialna książka o wiele przerosła wyobraźnie twórczość filmu. Książka o wiele przewyższa iście genialny film. Włos na głowie się jeży w trakcie lektury. Thomas Harris stworzył niedościgniony portret psychologiczny mordercy, kata, zwyrodnialca, a jednocześnie konesera sztuki, miłośnika muzyki.

Jednakże nie tylko Hannibal Lecter jest głównym bohaterem tej powieści. Autor bardziej skupia się na młodej agentce Clarrice Starling, która została wyznaczona do pomocy w śledztwie Buffalo Billa. Dzięki jej długim i jakże wciągającym rozmowom można wiele dowiedzieć się na temat prowadzonego śledz...

cykuta | 2010-09-17
Przeczytana: 13 września 2010

Ta książka to absolutna rewelacja! Hannibal na swój demoniczny sposób genialny, fabuła pokrętna, zakończenie oryginalne. Całość trzyma w napięciu... Słowem; "Milczenie owiec" powinno być stawiane za wzór idealnego kryminału-thrillera z szeroko zarysowanym wątkiem psychologicznym.

PMat | 2013-05-27
Przeczytana: 1999 rok

Bardzo zgrabny thriller, chyba najbardziej znany przedstawiciel tego podgatunku literackiego. Sukces zawdzięcza znakomicie skonstruowanym postaciom, także drugoplanowym, oraz błyskotliwej i precyzyjnej fabule. Agentka Starling jest inteligentna, ma sporo wdzięku, imponuje charakterem, a jej brak doświadczenia ułatwia czytelnikowi identyfikację z postacią. Poza tym ile jest pierwszoplanowych postaci kobiecych w literaturze sensacyjnej? Z kolei doktor Lecter to już ikoniczna postać popkultury, archetyp seryjnego mordercy obdarzonego genialnym umysłem. Autor umiejętnie operuje makabrą i stopniuje napięcie, nie obraża inteligencji czytelnika i nie przekracza granicy dobrego smaku. Dla wielbicieli gatunku pozycja obowiązkowa.

Hinoto | 2013-11-29
Przeczytana: styczeń 2000

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu genialnego filmu pod tym samym tytułem. Film jest od wielu lat moim ulubionym filmem, obejrzanym chyba ponad 20 razy, więc oczekiwania wobec literackiego pierwowzoru były wielkie.
Harris nie zawiódł. Powieść ma gęsty i mroczny klimat, niepokój towarzyszy czytelnikowi niemalże przez cały czas. Tak jak w filmie, tu również największą uwagę zwracają na siebie bohaterowie.
Młoda Clarice wiele w życiu przeszła, ale chyba nic, co ją dotychczas spotkało nie mogło ją przygotować, by w tak krótkim czasie mieć wątpliwą przyjemność poznać dwóch naprawdę pokręconych psychopatów. Clarice z tzw. szkolnej ławki zostaje rzucona przez swojego przełożonego od razu na głęboką wodę. Czeka ją najtrudniejszy egzamin, czy zda go i jaka będzie cena? Dowiadujemy się tego stopniowo. Bardzo jej kibicowałam, myślę, że Clarice jest postacią z którą łatwo się identyfikować. Nie ma w sobie nic z wszechwiedzącego superbohatera - detektywa, wg mnie w tym właśnie tkwi siła tej postac...

DonSzabla | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Thomas Harris napisał książkę, która wciąga od pierwszej strony. Każdy szanujący się czytelnik powinien sięgnąć po ten tytuł.

"Milczenie owiec" to jedna z lepszych powieści jakie czytałem. Główny wątek jest dobrze skonstruowany a co najważniejsze wciąga. Pierwsze rozdziały mogą wydawać się nużące. Mało w nich akcji i emocjonujących momentów. Warto jednak przebrnąć przez pierwsze strony dla samej postaci Hannibala Lectera. Wywiady z tym zbrodniarzem to kwintesencja książki. W późniejszych rozdziałach akcja nabiera tępa, a fabuła raczy nas nagłymi zwrotami akcji i scenami, które zapadają w pamięć.
Na ogromny plus zasługują również rozdziały z Clarice Starling. Kolejne etapy śledztwa śledziłem z czystą przyjemnością. Warto dodać, że Thomas Harris podszedł fachowo do opisania działań FBI. Autentyczność tej książki to ogromny atut.
O głównych bohaterach nie muszę się wypowiadać. Autor wykreował postacie, które zapisały się do kanonu literatury światowej.
Trudno mi znaleźć słabe strony te...

RAVEN | 2011-09-16

Wiele czasu zajęło mi natrafienie na tę książkę w bibliotece, ale w końcu się udało. Tym sposobem przeczytałam cały cykl historii z Hannibalem Kanibalem w roli głównej. Piękna sprawa :)

Thomas Harris - genialny autor. Hannibal Lecter - genialny bohater. Nic dodać, nic ująć.

Seria brutalnych morderstw. Buffalo Bill (prywatnie Jame Gumb) porywa duże, potężnie zbudowane kobiety. Następnie zabija je, obdziera ze skóry, w ich przełyk wkłada poczwarkę ćmy, a następnie zmasakrowane ciała topi w rzecze...

Zagadkę psychopatycznego mordercy rozwiązuje studentka Akademii Policyjnej - Clarice Starling. W tym niezwykle trudnym zadaniu "pomaga" jej sam Doktor Lecter (strasząc przy tym czytelnika ze swojej więziennej celi).

"Milczenie owiec" to historia opowiedziana oczami mordercy, ofiary i obrońców prawa. Podobało mi się w tej książce to, że nic nie szło z płatka. Nie obyło się bez problemów. Agentka Starling, prócz prowadzenia śledztwa, musiała także zmagać się z egzaminami na studiach, brakie...

"Milczenie owiec" to świetna powieść, niebywały smakołyk dla wielbicieli thrillerów, ale nie tylko, bo to po prostu dobrze napisana książka. Wartka akcja, świetnie skonstruowane postacie, a szczególnie nie banalna postać dr Lectera, świetnie skonstruowane dialogi i dopracowana fabuła dają znakomity efekt. Nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po inne książki autora, mam nadzieję, że będą również świetne, jak "Milczenie owiec". Polecam absolutnie każdemu Czytelnikowi :)

Znerwicowana | 2011-04-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Geniusz książek o Hannibalu Lecterze polega na tym, że ich bohaterowie się bardzo realistyczni, czasem całkowicie źli, lecz najczęściej tacy jak sam Lecter - dobrzy z natury, lecz w ocenie ogólnej źli. Głównymi atutami książki są dialogi między Hannibalem a Clarice, ukazanie problemów Bufallo Billa i przede wszystkim dziwna, niebezpieczna relacja między Lecterem a Starling. Hannibal to geniusz, dżentelmen, esteta. Jego zbrodnie są sztuką. Mimo, iż wiemy, że robi źle to nie jest on dla nas postacią negatywną. Wykreowanie takich postaci jak Lecter, Starling, Gumb, Crawford musiało być trudne. Bohaterowie są dopracowani idealnie, są niesamowicie realistyczni, wydają się żyć w naszych umysłach. Sama fabuła jest bardzo interesująca. Mamy wrażenie, że miejsce dla przedstawiciela zła jest jedno, a w powieści są dwie postacie niebezpiecznych, okrutnych mężczyzn. Sami musimy wybrać kto jest tym złym. Zazwyczaj jesteśmy za Gumbem - nie jest tak genialny, wyrafinowany i oszałamiający w swoim okru...

Grażyna | 2010-02-27

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica