Milczenie owiec

Autor:
Cykl: Hannibal Lecter (tom 2)
tłumaczenie
Andrzej Szulc
The Silence of the Lambs
wydawnictwo
Albatros
typ
papier
Marcin
7,84 (6219 ocen i 343 opinie)

Opis książki

Clarice Starling, młoda adeptka Akademii FBI w Quantico, rozpoczyna staż w sekcji behawioralnej Biura, zajmującej się seryjnymi zabójstwami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterem, prawdziwym geniuszem zła. Zwierzchnik Clarice, Jack Crawford, liczy na to, iż Lecter pomoże FBI w zidentyfikowaniu innego zbrodniarza, nazwanego przez media Buffalo Billem, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety. Starling wdaje się z Lecterem w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa opowiada mu o swoim dzieciństwie, pozwalając, by oddawał ją osobliwej psychoanalizie. Czy dzięki genialnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim ten zabije kolejną porwaną kobietę? A może doktor wie o morderstwach więcej, niż chce ujawnić?

źródło opisu: Albatros, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 556

Najpierw książka, potem film? Niekoniecznie!

„Milczenie owiec”, które jako film z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster poznałem jeszcze jako dzieciak, wywarło na mnie niesamowite wrażenie, i do dziś działa podobnie przy każdym obejrzeniu. Wiele lat później, zasiadając do lektury książki Thomasa Harrisa, byłem pewien, że niczym już nie może mnie ona zaskoczyć i zainteresować. A jednak się myliłem. Ten psychologiczny thriller z najwyższej półki, pomimo 25 lat na karku, wciąż potrafi porządnie wcisnąć czytelnika w fotel, nawet jeśli postępuje się wbrew sugerowanej zasadzie najpierw książka, potem film.

„Milczenie owiec” to opowieść o młodej studentce Akademii FBI - Clarice Starling - która zostaje przydzielona do zespołu, badającego zbrodnie seryjnego mordercy, zwanego Buffalo Billem. W swych poszukiwaniach Starling zwraca się z prośbą o pomoc do osadzonego w szpitalu psychiatrycznym Hannibala Lectera, jednego z najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców. Rozpoczyna się niebezpieczna gra, w której to Hannibal rozdaje karty.

Bohaterowie powieści Harrisa są zarysowani niezwykle szczegółowo, ich psychika, emocje i rozterki zdają się niemal namacalne. Hannibal Lecter, choć doskonale wykreowany w filmowej wersji, w powieści zdaje się jeszcze bardziej nieobliczalny, niebezpieczny i wzbudza podświadomy lęk. Autor doskonale buduje napięcie, dlatego nie raz udaje się zaskoczyć nawet czytelnika znającego już fabułę z filmu, i sprawić, by włoski zjeżyły się na jego karku. „Milczenie owiec” jest przykładem tego, jak powinien wyglądać dobry thriller - to książka, którą można czytać wielokrotnie, z każdorazowym wywołaniem podobnych efektów.

Wydawnictwo Albatros, które dostarcza książki Harrisa polskim czytelnikom, przygotowało niedawno nowe, eleganckie wydanie „Milczenia owiec” (a także pozostałych części cyklu o Lecterze), co może być dobrą okazją do uzupełnienia domowej biblioteczki każdego fana thrillerów. Tym bardziej, że także telewizyjny serial na motywach prozy Thomasa Harrisa - „Hannibal” - okazał się kasowym sukcesem i z pewnością natchnie niejednego widza do zapoznania się z powieściowymi pierwowzorami. Z pewnością warto.

Paweł Kukliński

Opinie czytelników
Marlena | 2013-11-28

Większość tego typu książek to dla mnie lektura jednorazowa - po cóż zagłębiać się w zagadkę mordów ponownie, skoro znamy rozwiązanie historii?
Z "Milczeniem owiec" jest jednak w moim przypadku inaczej. Znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów - zwłaszcza niezapomniany dr Lecter - niebanalne dialogi, wartka akcja sprawiają, że do tej książki wracam. Świetnie napisane, niesamowicie klimatyczne. Polecam - nawet tym, którzy tę historię znają już z filmu.

„Cóż, Clarice, czy owce już umilkły?”

Doktor Hannibal Lecter nie bez przyczyny jest nazywany „Hannibal-Kanibal”. Młoda studentka Akademii w Quantico - Clarice Starling. I oczywiście wstrząsające zbrodnie, bez których ta dwójka nie mogłaby się połączyć.
Szukanie materiału, złapanie go, odpowiednio dostosowanie i przygotowanie na dalszą operację, aby w końcu uszyć z niego nową skórę - Buffalo Bill. Dodajmy, że materiałem są dziewczyny, a ich oprawca nie śpi i wciąż poszukuje kolejnych.
Hannibala Lectera jest w lekturze mało, ale bardzo oddziałuje swoją osobą na całą fabułę i przebieg akcji. To on stoi za każdym kolejnym krokiem do przodu FBI, ale gdy nadarza się okazja... Lecter nie jest głupi i wykorzysta ją jak tylko potrafi.

Klasyka! Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z doktorkiem Lecterem to zapraszam do czytania! Niezapomniana akcja i wspaniale rozwinięta fabuła, a sam Hannibal... cudo!

Kiwi_Agnik | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Mocny, intrygujący i bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny.
Mniej brutalny niż "Czerwony Smok" za to zdecydowanie lepszy.

Wyśmienicie scharakteryzowana postać Lectera, która przeraża i fascynuje równocześnie, wybornie wykreowane również pozostałe postacie, bardzo wciągająca akcja, idealne zakończenie.

Nic dodać, nic ująć.
Polecam!

Karol | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Ta książka to zupełne przeciwieństwo Czerwonego Smoka - tym razem nie mamy problemu z kibicowaniem głównej bohaterce. Postać Clarice jest zbudowana bardzo porządnie, autor cały czas stawia ją pod ścianą ze względu na jej wiek, brak doświadczenia oraz płeć i wręcz zmusza nas do polubienia dziewczyny aspirującej do zostania agentką FBI. Z drugiej strony trochę po macoszemu został potraktowany Buffalo Bill z którym nie mamy okazji się zżyć tak jak z jego odpowiednikiem z poprzedniej części, a głównie dlatego że sporo uwagi tym razem zostaje poświęcone Hannibalowi. I to właśnie na wątek Starling/Lecter autor położył największy nacisk, a FBI/BB to historia poboczna. Pięknie zobrazowane dwie główne postacie, kilka niepotrzebnych wątków pobocznych, ciekawa historia i interesujące zakończenie.

Degamisz | 2014-05-25

Miałem tu do czynienia z sytuacją, że najpierw obejrzałem absolutnie zachwycającą ekranizację, a dopiero potem sięgnąłem po książkę i siłą rzeczy nie spodobała mi się aż tak jak film. Aczkolwiek uważam książkę za rewelacyjną. Pełen napięcia pojedynek Lecter - Starling to czysty majstersztyk. Postać Hannibala - genialna. I choć znałem już fabułę i zakończenie tak czytałem książkę w napięciu. Zdecydowanie polecam!

Sargento_Garcia | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Fenomenalnie poprowadzona akcja trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Gorąco polecam!

Ps. Warto zacząć od przeczytania książek "Hannibal. Początek" i "Czerwony smok"

Danway | 2011-03-17
Przeczytana: 2001 rok

Dzisiaj już nawet nie pamiętam jak doszło do tego, że spotkałem się z twórczością Thomasa Harrisa. Po 11 latach od przeczytania Milczenia Owiec (gdyż od Milczenia zacząłem przygodę z Hannibalem Lecterem) podejrzewam, że nakłonił mnie film o tym samym tytule, z genialnymi rolami Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster.

Po zobaczeniu filmu mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Jednakże wspaniała i genialna książka o wiele przerosła wyobraźnie twórczość filmu. Książka o wiele przewyższa iście genialny film. Włos na głowie się jeży w trakcie lektury. Thomas Harris stworzył niedościgniony portret psychologiczny mordercy, kata, zwyrodnialca, a jednocześnie konesera sztuki, miłośnika muzyki.

Jednakże nie tylko Hannibal Lecter jest głównym bohaterem tej powieści. Autor bardziej skupia się na młodej agentce Clarrice Starling, która została wyznaczona do pomocy w śledztwie Buffalo Billa. Dzięki jej długim i jakże wciągającym rozmowom można wiele dowiedzieć się na temat prowadzonego...

PMat | 2013-05-27
Przeczytana: 1999 rok

Bardzo zgrabny thriller, chyba najbardziej znany przedstawiciel tego podgatunku literackiego. Sukces zawdzięcza znakomicie skonstruowanym postaciom, także drugoplanowym, oraz błyskotliwej i precyzyjnej fabule. Agentka Starling jest inteligentna, ma sporo wdzięku, imponuje charakterem, a jej brak doświadczenia ułatwia czytelnikowi identyfikację z postacią. Poza tym ile jest pierwszoplanowych postaci kobiecych w literaturze sensacyjnej? Z kolei doktor Lecter to już ikoniczna postać popkultury, archetyp seryjnego mordercy obdarzonego genialnym umysłem. Autor umiejętnie operuje makabrą i stopniuje napięcie, nie obraża inteligencji czytelnika i nie przekracza granicy dobrego smaku. Dla wielbicieli gatunku pozycja obowiązkowa.

Co można więcej napisać na temat tej książki?
Same wysokie oceny, w większości pozytywne opinie.
Myślę, że zasłużenie.
Fakt, kiedyś miałam okazję obejrzeć film, jednak nic nie mogło powstrzymać mnie przed tym, by sięgnąć po książkę, nawet to, że znałam już ogólny zarys historii.
Jakie wrażenia po przeczytaniu?
Niesamowita książka.
Thomas Harris stworzył genialny thriller psychologiczny z ciekawie nakreślonymi sylwetkami bohaterów.
A Hannibal Lecter ... brak słów, mimo swoich "dziwnych" upodobań, chyba zyskał... moją sympatię;)
Książka fenomenalna, warta tego by poświęcić jej swój czas.

cykuta | 2010-09-17
Przeczytana: 13 września 2010

Ta książka to absolutna rewelacja! Hannibal na swój demoniczny sposób genialny, fabuła pokrętna, zakończenie oryginalne. Całość trzyma w napięciu... Słowem; "Milczenie owiec" powinno być stawiane za wzór idealnego kryminału-thrillera z szeroko zarysowanym wątkiem psychologicznym.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Ekranizacje

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku