Prestiż

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Wydawnictwo: Znak
The Prestige

Czy patrzysz uważnie? Jest rok 1878. Dwaj iluzjoniści, Rupert Angier i Alfred Borden, toczą między sobą walkę o sceniczny prestiż. Jeden demaskuje triki drugiego na oczach publiczności. Magicy zdobywają sławę, doskonalą technikę, a zarazem zagłębiają się w labirynt zazdrości, nienawiści i zdrady. Zbrodnia jest tylko kwestią czasu... Sto lat później na ślad zmagań mistrzów iluzji trafia...

Czy patrzysz uważnie?

Sto lat później na ślad zmagań mistrzów iluzji trafia dziennikarz Andrew Westley. Dzięki lekturze tajemniczego starego dziennika, w asyście kusicielskiej Kate Angier, poznaje sekrety jej arystokratycznego rodu i odsłania ukryte karty historii własnej rodziny. Rozpętana wiek wcześniej wojna iluzjonistów wciąż w zaskakujący sposób wpływa na losy bohaterów.

Nastrojowa, wciągająca opowieść-układanka, pełna magii i tajemnicy, w której nawet śmierć może okazać się iluzją.

[opis wydawcy]

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/9348-christopher-priest-prestiz

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/9348-christopher-priest-prestiz

Reckless Bastard | 2016-09-19
Przeczytana: 2007 rok

7/10 – BARDZO DOBRA

U schyłku XIX wieku dwoje znanych iluzjonistów walczy o miano najlepszego w swoim fachu. Ich rywalizacja szybko nabiera znamion niezwykle osobistej wojny, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Obaj magicy dążą do perfekcji doskonaląc swoje sztuczki, nie stronią jednak również od cynicznego demaskowania tricków przeciwnika i ośmieszania go na oczach widzów. Samonapędzająca się spirala nienawiści nie może prowadzić do niczego dobrego… Sto lat później potomkowie iluzjonistów próbując odkryć sekrety rywalizacji swoich przodków, docierają do dzienników prowadzonych przez obu mężczyzn. Prawda ukryta na kartach pamiętników może okazać się szokująca.

„Prestiż” to znakomicie spuentowana powieść o podsycanej przez osobistą urazę niezdrowej rywalizacji dwojga iluzjonistów. Chorobliwa ambicja oraz obsesyjna chęć bycia najlepszym sprawiają, że obaj bohaterowie toczą swoją małą wojenkę, wchodząc na coraz to wyższe poziomy fanatyzmu. Dążąc za wszelką cenę do wygranej,...

Andzia | 2012-06-18
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Widzę, że jak większość zaczęłam od niesamowitego filmu. I myślałam, że ten fakt popsuje mi całą przyjemność czytania. Ale na szczęście tak nie było, co więcej książka wyjaśnia pewne zagadki filmowe. Pierwszy raz mam równiez dylemat czy lepsza jest książka czy też adatptacja filmowa. Stwierdzam, że jedno z drugim się uzupełnia, tworzy spójną całość i należy zapoznać się i z książką i z filmem. Zresztą sam Christopher Priest obejrzał adaptację filmową już kilkarotnie i nie może wyjść z zachwytu, że jego książkę udało się tak doskonale sfilmować.
"Prestiż" to powieść po którą pewnie nigdy bym nie sięgnęła. Magia, iluzja, sztuczki to coś co mogę oglądać, ale nie przepadam o tym czytać. Ale Ch. Priest pisze o tym z takim przejęciem, tak lekko i z takim humorem, że aż chce się poznać ten świat od samych podstaw. To historia dwóch iluzjonistów, którzy wchodzą sobie nieopatrznie w drogę i stają się wrogami... jak się okazuje nie tylko na całe życie swoje, ale również przyszłych pokoleń....

książek: 1991

Wyraźny wyjątek w kwestii adaptacji filmowej i książki będącej jej podstawą. Zdecydowanie bardziej polecam film.

Marcin Knyszyński | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Ta powieść jest chyba jeszcze lepsza od "Rozłąki". Pisanie Priesta zawsze mi się podobało ale tutaj wspiął się na wyżyny. Książka wciąga niesamowicie, poznajemy relację zdarzeń najpierw z punktu widzenia dziennikarza żyjącego współcześnie, potomka Alfreda Bordena, jednego z iluzjonistów-adwersarzy; potem relację jednego samego Bordena; potem relację potomkini drugiego z iluzjonistów - Ruperta Angiera i na koniec dziennik zdarzeń, których uczestnikiem był sam Angier.

Całość funkcjonuje jako zbiór pierwszoosobowych opowieści, obciążona brakiem wszechwiedzy narratorów ale również ich mocno subiektywnym oglądem zdarzeń i niepełnym obrazem tego co naprawdę się wydarzyło (obok braku wiedzy dochodzi też celowe ukrycie faktów). Każda opowieść dopełnia pozostałe, uzupełniając dziury w fabule i ją reinterpretując.

Sama fabuła funkcjonuje jako przedstawienie iluzjonisty. Mamy "Obietnicę", czyli etap wprowadzenia publiczności, zapowiedź tricku, podniesienie napięcia. Mamy "Punkt...

Kasia | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

Ja także obejrzałam najpierw film i musze powiedzieć, że to on bardziej mi się podobał. Książka dobra, ale nic poza tym.

Kevorkian | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Początki były ciężkie.
Może ktoś zafascynowany pracą iluzjonistów czytałby dziennik Bordena z wypiekami na twarzy, ale mnie jego ciągłe kluczenie dookoła tematu i pisanie o trickach w sposób, z którego niewiele w sumie wynika, męczyło i nudziło.

Niemniej, powoli, prawie niezauważalnie, dałam się wciągnąć w fabułę i drugą połowę książki dosłownie połknęłam na raz.

Autor zrobił dobrą robotę - obydwa "dzienniki" różnią się nieco stylem zachowując jednocześnie charakter epoki. Fabularnie jednak nie udało się uniknąć pewnych niedoróbek, przykładowo - Borden boi się przenosić wraz ze złotem ze względu na fakt wykalibrowania maszynerii na jego wagę, ale później nie ma problemów z przenoszeniem niewielkich ilości samego złota... No i czemu Tesla, bądź co bądź trzeźwo myślący człowiek w kwestiach finansowych, nie użył sam swojego wynalazku, żeby rozwiązać swoje problemy? Naciągane to wszystko mocno.

Książka różni się nieco od filmu, również fabularnie, więc nie należy się nim za bardzo...

Kokos | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

"Prestiż" to opowieść o rywalizujących ze sobą iluzjonistach: Alfredzie Bordenie i Rupercie Angierze. Po latach ich potomkowie odtwarzają historię ich sporu, jak i sekrety sztuki obu prestidigitatorów. Powieść składa się z rozdziałów poświęconych owym potomkom oraz z dzienników obu iluzjonistów. Całość jest zatem nieźle zróżnicowana kompozycyjnie. Fabuła jest ciekawa, tym bardziej, że poznajemy ją z różnych perspektyw (możemy zatem próbować z subiektywnych relacji wyłonić możliwie obiektywny obraz). Niemniej nie do końca odpowiadała mi narracja. Teoretycznie prowadzona bardzo sprawnie, a jednak jakoś nie mogłam się zaangażować, ta książka nie wciągnęła mnie w znacznym stopniu, jedynie zainteresowała. Cieszę się, że ją przeczytałam, ale szło mi to dosyć długo i opornie.

Rox15 | 2014-04-19

Założę się, ze wiele osób sięgnęło do tej książki po obejrzeniu genialnego filmu Nolana.

Z czystym sumieniem mogę polecić tą powieść i zapewnić przyszłych czytelników, że pomimo tego, ze wiele kart zostało odsłoniętych w filmie, książka nadal zaskakuje!

Jedyną wadą książki jest brak tytułowego "Prestiżu". Brak w niej momentu kulminacyjnego, który powaliłby czytelnika na kolana (w filmie z czymś takim się spotykamy) - tutaj wszystkie "odkrycia" są znacznie bardziej rozłożone w czasie. Do wszystkiego główni bohaterowie dochodzą powoli, krok po kroku.

Powieść czyta się bardzo lekko i z napięciem śledzi się losy głównych bohaterów :)

KatiEmm | 2012-10-02
Przeczytana: 02 października 2012

Najpierw obejrzałam film, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Bardzoooo mi się podobał. Musiałam przeczytać książkę ! Książka ukazuje dużo tajemnic i jest też kilka różnic między nią a filmem.

Jak i w filmie, tak jak i w książce najbardziej urzekła mnie postac(ie) Borden(ów). Dziennik Bordena najbardziej mnie wciągnął i uwiódł, czytało się go lekko i przyjemnie, z atmosferą tajemniczości. Natomiast dziennik Angiera na początku wcale mi się nie podobał, było w nim zbyt dużo dodatkowych, zbędnych i nużących informacji. Jednak pod koniec całkiem mnie zaskoczył ! Ciekawą postacią jest też Olivia.

dewille | 2016-08-26
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Zazwyczaj książki, na których bazują późniejsze filmy, są lepsze od ich kinowych adaptacji, jednak w przypadku Prestiżu, zdecydowanie bardziej podobał mi się film.
Oglądałem go ładnych parę razy, mimo to już dosyć dawno, więc dosyć świeżo podszedłem do całej fabuły. Z czasem obrazy zaczęły powracać i miałem już pewne porównanie. Oczywiście książka, pozwala nam lepiej zrozumieć historię, bardziej dogłębnie poznać bohaterów, jednak drugi Christoper - Nolan, w swoim perfekcyjnym stylu, pozostawia widza w pewnej tajemniczości, dając pole do własnej interpretacji. Wziął z powieści to co najlepsze, pomijając właściwie wyjaśnienie Prestiżu. Jakby po przeczytaniu książki stwierdził, że jest świetna, tylko zakończenie do kitu.
Samą powieść Christopera Priesta oceniam wysoko, bo czyta się ją świetnie i jest wciągająca, jednak rozczarowało mnie wyjaśnienie.