Sprzedawca broni

The Gun Seller
dr Hause,
Ellenai

Inne wydania

Thomas Lang, były żołnierz, obecnie ochroniarz do wynajęcia, dostaje nietypową propozycję - zlecenie zabójstwa. Odmawia. W dodatku usiłuje ostrzec potencjalną ofiarę i niestety przy okazji wplątuje się w aferę rządową na miarę przygód Jamesa Bonda. Tłum szpiegów, agentów i terrorystów. Mnóstwo najnowocześniejszej broni. Komizm językowy i sytuacyjny. Błyskotliwa krytyka społeczeństwa amerykańskiego, z jego bohaterami, dyplomatami i biurokratami. Prawdziwa mieszanka wybuchowa...
Sprzedawca broni zaraz po opublikowaniu wszedł na listy bestsellerów. Prawa do jego tłumaczenia zakupiły wydawnictwa m.in. z Holandii, Niemiec, Włoch, Węgier, Portugalii i Szwecji.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2009

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Krzysiek | 2016-05-29

Ciężka sprawa dla autora. Lepiej by było, gdyby nie był on postacią znaną na innych niwach, ale jest.

Będzie tu słów kilka o książce, ale przede wszystkim właśnie o autorze. Nie wierzę w omnibusów, ludzi-orkiestry, fachowców od wszystkiego. Jak to mówi babcia z reklamy (bodajże proszku do prania) - "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". Będąc entuzjastą postaci Dr House'a, będąc entuzjastą postaci księcia - regenta Jerzego, nie sposób nie darzyć sympatią Hugh Laurie'go, odtwórcy tych ról. Jednocześnie, jak wspomniałem wyżej, nie wierzę w fachowców od wszystkiego. Ale że gościa lubię a i podczytałem wcześniej kawałki książki w księgarni (źle nie było), to mówię sobie - a co mi tam, kwota niewielka, najwyżej dam się nabrać, najwyżej wyjdzie, że wspomogłem Lauriego, bo facet ma talent i będzie to z mej strony drobny gest uznania (gra w filmach, udziela się muzycznie - dobry jest).

Kurczę, książka okazała się być naprawdę dobra. Owszem, Laurie wykorzystał dobry moment i...

Thomas886 | 2015-06-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Podobała mi się książka w dużej mierze ze względu, iż autorem jest dr House. Lubiany ze względu na cięte riposty.
Ogólnie fabuła może nie zbyt zamotana i wymagająca, ale luźna i przyjemna na weekend w sam raz.

gregorick | 2010-10-26
Przeczytana: 24 października 2010

Zaskakująco dobra książka. Zaczyna się bójką głównego bohatera w nieznanym mu domu z nieznanym mu bliżej osobnikiem, który próbuje go zabić, a potem jest tylko ciekawiej. Jest wątek sensacyjny - handel bronią i międzynarodowy terroryzm, miłosny o lekkim zabarwieniu erotycznym, a nawet trochę filozofowania. Wszystko to zaskakujące i, co najważniejsze, skrzące się od świetnego, angielskiego humoru. Jedyny problem w tym, że nijak nie mogłem się uwolnić od myśli, że główny bohater, Thomas Lang, to tak naprawdę Dr. House... Ale cóż, popularność kosztuje ;-) Generalnie polecam, bardzo przyjemna lektura!

Pirania | 2011-05-03
Przeczytana: 02 maja 2011

Hugh Lauriego należałoby klonować. Facet jest wściekle przystojny, ma wielki talent aktorski, bardzo fajnie śpiewa, ponoć jest też dobrym sportowcem. A do tego, jak się okazuje, umie pisać. Bogowie zstępują na ziemię czy co?!
Do „Sprzedawcy broni” podchodziłam mocno sceptycznie. Nie wierzę w ludzi renesansu, umarli wraz z Leonardo da Vinci. Aktorzy nie powinni reżyserować. Aktorzy z reguły nie powinni śpiewać. Aktorzy, Boże broń, nie powinni pisać książek. Z takich zapędów wychodzą gnioty. Tymczasem okazuje się, że jestem człowiekiem małej wiary. Biję się w piersi i posypuję głowę popiołem. „Sprzedawca broni” jest bardzo przyzwoitą powieścią sensacyjną.
Thomasa Langa poznajemy w momencie, gdy zleca się mu zamordowanie pewnej osoby, którą to ofertę Lang odrzuca. Postanawia też ostrzec ofiarę i ma nadzieję tym samym zamknąć tę sprawę i nie wracać do niej więcej. Niestety, ta, wydawałoby się, krótka piłka wywraca jego życie do góry nogami. Odtąd musi bardzo uważać, bo świat okazuje...

WisemantheWise | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Większość świata poznała go jako cynicznego doktora diagnostę ze szpitala Plainsboro. Nieliczni pamiętają jego oblicze z "Czarnej żmii". Ale Hugh Laurie to człowiek o wielu talentach i pewnie jeszcze nieraz zaskoczy swoich fanów.
Nie dość że okazał się naprawdę dobrym muzykiem, multiinstrumentalistą i wokalistą to i tak na tym nie spoczął. Ponieważ w dziedzinie pisarzy również pokazał, że stać go na wiele. "Sprzedawca broni" to zręcznie ukształtowany thriller z aferą szpiegowską rozgrywającą się w wielu miejscach naszej planety.
Oprócz historii również świetny jest styl Laurie'go. Bo mamy tu inteligentne dowcipy, cięte riposty i gagi od pierwszej do ostatniej strony. Te przemyślenia i teksty głównego bohatera jak najbardziej przypominają styl serialowego House'a również znanego z ironizowania. Do tego jeszcze opisy urazów i fizjonomii też przypominają megapopularny serial. Chyba na długo Laurie'mu pozostaną w głowie kwestie dr Gregory'ego.
Plusem dla mnie również jest narracja...

Kinia | 2013-03-30
Przeczytana: 29 marca 2013

Niezła książka, która momentami była bardzo zabawna, a momentami bardzo zaskakująca. Autor opowiedział tę historię w ciekawy, lekki do odbioru sposób. Zdecydowanie polecam, bo powieść jest naprawdę oryginalna.

Anna | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 27 września 2013

Nie sposób napisać kilku słów o tej książce bez wzmianki o jej autorze - odtwórcy roli doktora House'a. Mimo że główny bohater i serialowy lekarz mają ze sobą wiele wspólnego, wcale nie widziałam (zresztą nie chciałam) w Thomasie Langu pana Laurie. Dotychczas myślałam, że aktorzy powinni trzymać się z daleka od pisarstwa, ale w tym przypadku byłaby to niepowetowana strata.
"Sprzedawca broni" to dobry współczesny kryminał, traktujący służby rządowe i całe społeczeństwo z przymrużeniem oka. Zwłaszcza w chwilach, kiedy zupełnie się tego nie spodziewamy, a uważam że w książkach tego typu chodzi właśnie o zdolność zaskakiwania w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Do tego z wielką klasą.

Recenzentka | 2013-08-11

Na początku miałam problemy z treścią, bo na siłę próbowałam wcisnąć głównego bohatera w ciało Hugh Lauriego. A to niemożliwe. Trudność polega na tym, że owy bohater jest tak samo ironiczny jak Dr House, a równocześnie bardzo się od niego różni. (Jeśli lubicie Gregorego Housa, albo raczej jego teksty, to i ten bohater Wam przypadnie do gustu). Ale książka mimo wszystko nie stała się szczytem moich marzeń. No bo na humorze nie można poprzestać. Jest jeszcze cała otoczka – intryga, treść, akcja i reszta bohaterów. A to wszystko odeszło na drugi plan. Sam tytuł jest już zagadką. Mnie najbardziej zdziwił fakt, że z tyłu książki nie znalazłam żadnego godnego opisu. Jedynie fragment. Jakby autor chciał powiedzieć – czytaj. To Ci wystarczy, by wiedzieć, czy tego chcesz, czy nie.
Zapraszam do przeczytania całej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2013/08/sprzedawca-broni.html

Ajno | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Od pierwszych stron książka zapewniła mi dużo uśmiechu. Główny bohater - Thomas Lang jest naprawdę barwną postacią. Dla każdego jest kimś innym - Langiem, Ricky'm, Fischerem ...
Laurie stworzył powieść, która bawi, a jednocześnie opowiada o planach terrorystycznych, przedstawia różne rodzaje broni, a nawet odkrywa przed czytelnikiem wiele miejsc (akcja toczy się w USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, Maroku). Polecam ją każdemu.

Dziub | 2014-02-07

Autora tej doskonałej powieści szpiegowskiej obfitującej w pojedyncze zdania-perełki pełne ironii nie można postrzegać jedynie przez pryzmat aktora grającego równie sarkastycznego Doktora Hause’a. Tym razem dla polskiego odbiorcy Hugh Laurie sprawdza się jako literat. Chociaż trudno o powstrzymanie się od porównywania aktora i jego telewizyjnej kreacji od literackiej, to należy pamiętać o chronologii - przed cynicznym Gregorym był inny heros bogactwa językowego.
Główny bohater książki, Thomas Lang to postać na miarę Jamesa Bonda. Od charyzmatycznego 007 stworzonego przez Iana Fleminga różni się tym, że ma mniej szczęścia do pięknych kobiet i zdecydowanie więcej pecha w potocznym pakowaniu się w tarapaty. Jednak jest to szpieg równie przebiegły, a przede wszystkim bardziej ludzki. Dzięki swoim licznym obserwacjom oraz wnikliwych uwagach pełnych humoru, Lang jest bliższy czytelnikowi od wykreowanego na ikonicznego super bohatera Bonda. Sytuacje, w jakich znajduje się często Thomas,...